Schronisko na BałgatuleW
Schronisko na Bałgatule

Schronisko PTT na Bałgatule – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne położone na wysokości 1269 m n.p.m., w dolinie Czarnego Czeremoszu u podnóża Rotunduła w Górach Czywczyńskich. Obiekt powstał po 1935 roku i był prowadzony przez prowadzone przez stanisławowski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a następnie przejęty przez oddział PTT w Kosowie. Został urządzony w budynku dawnej gajówki, przejętym od Fundacji hr. Aleksandra Skarbka. W 1937 schronisko dysponowało 30 łóżkami. Zostało zniszczone podczas II wojny światowej.

Schronisko w BurkucieW
Schronisko w Burkucie

Schronisko PTT w Burkucie – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne, położone na we wsi Burkut w Czarnohorze na wys. 1013 m n.p.m. Powstało w 1930 lub 1935 roku z inicjatywy stanisławowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Był to niewielki obiekt, wskutek czego podjęto decyzję o wybudowaniu nowego, większego budynku, który oddano do użytku w 1939 roku, krótko przed wybuchem II wojny światowej. Obiekt został zniszczony podczas wojny.

Schronisko na ChomiakuW
Schronisko na Chomiaku

Schronisko PTT im. dra Mieczysława Orłowicza na Chomiaku – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne, położone poniżej szczytu Chomiaka w Gorganach na wys. ok. 1400 m n.p.m.

Schronisko pod DoboszankąW
Schronisko pod Doboszanką

Schronisko PTT pod Doboszanką – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne, położone poniżej szczytu Doboszanki w dolinie (klauzie) Zubrynki w Gorganach na wys. ok. 1040 m n.p.m. Obiekt został zbudowany w 1938 roku przez Oddział Stanisławowski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Posiadał 20 łóżek, a maksymalnie mogło pomieścić 30 osób.

Schronisko w dolinie ŁomnicyW
Schronisko w dolinie Łomnicy

Schronisko w dolinie Łomnicy (Jali) – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne, położone w dolinie rzeki Łomnicy w Gorganach na wys. 750 m n.p.m. Zostało wybudowane w 1926 roku przez Oddział Lwowski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Otwarcie obiektu nastąpiło 16 czerwca 1927 roku. Posiadało 20 łóżek, a maksymalnie mogło pomieścić 30 osób. W jadalni znajdowało się łącznie 14 stołów i stolików, a jej ściany ozdabiały fotografie, m.in. autorstwa Zygmunta Klemensiewicza. Stosowane w nazwie Jala oznacza ujście potoku.

Schronisko w dolinie Majdańskiego PotokuW
Schronisko w dolinie Majdańskiego Potoku

Schronisko PTT w Dolinie Majdańskiego Potoku (Małmanstal) zwane również schroniskiem pod Czarną Górą – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne położone na wysokości 650 m n.p.m. w dolinie Majdańskiego Potoku na terenie osady Małmanstal w Bieszczadach Wschodnich. Obiekt powstał około 1930 roku na dzierżawionym terenie i był prowadzony przez oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Drohobyczu. W 1934 roku PTT ostatecznie wykupiło parcelę z budynkiem. W 1937 roku schronisko oferowało 23 miejsca noclegowe.

Schronisko w dolinie MołodyW
Schronisko w dolinie Mołody

Schronisko w dolinie Mołody – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne, położone w dolinie rzeki Mołody w Gorganach na wys. 840 m n.p.m.

Schronisko w dolinie ŚwicyW
Schronisko w dolinie Świcy

Schronisko w dolinie Świcy – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne, położone w dolinie rzeki Świcy w Gorganach na wys. 930 m n.p.m. Zostało wybudowane w 1932 roku przez Oddział Lwowski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego według projektu inż. Tadeusza Soleckiego, kosztem 30.000 złotych. Otwarcie obiektu nastąpiło 16 października 1932 roku. Posiadało 21 łóżek, a maksymalnie mogło pomieścić 34 osoby. Obok schroniska wybudowano garaż, ponieważ można było do niego dojechać samochodem. Obiekt nie przetrwał II wojny światowej.

Schronisko w KlimcuW
Schronisko w Klimcu

Schronisko PTN w Klimcu – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne położone na wysokości 800 m n.p.m. we wsi Klimiec w Bieszczadach Wschodnich.

Schronisko pod KopilaszemW
Schronisko pod Kopilaszem

Schronisko AZS pod Kopilaszem (Kopiłaszem) – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne, prowadzone przez Sekcję Narciarską Akademickiego Związku Sportowego w Warszawie. Położone było na wysokości 1450 m n.p.m. na Połoninie Berczeska, na północny wschód od szczytu Kopilasza, poniżej tzw. "drogi Mackensena". Obiekt powstał około 1937 roku i do wybuchu II wojny światowej najprawdopodobniej nie został zagospodarowany w całości. Oferował 25 miejsc noclegowych w siennikach (1937).

Schronisko na KostrzycyW
Schronisko na Kostrzycy

Harcerskie Schronisko Turystyczne Kostrzyca – nieistniejące schronisko turystyczne wybudowane w 1935 roku na południowym stoku Kostrzycy w Czarnohorze.

Schronisko pod KukulemW
Schronisko pod Kukulem

Schronisko pod Kukulem lub na Kukulu – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne położone na wysokości ok. 1200 m n.p.m. pod szczytem Kukula (Kukuła) od strony Worochty w Czarnohorze. Jego właścicielem był Związek Osadników.

Schronisko w ŁawocznemW
Schronisko w Ławocznem

Schronisko KPW w Ławocznem – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne położone na wysokości 684 m n.p.m. we wsi Ławoczne w Bieszczadach Wschodnich. Brak jest informacji o dokładnej dacie powstania schroniska, na pewno istniało w 1937 roku. Prowadzone było przez lwowski oddział Kolejowego Przysposobienia Wojskowego. Mieściło się w budynku kolejowym i oferowało 40 miejsc noclegowych.

Schronisko na MaryszewskiejW
Schronisko na Maryszewskiej

Schronisko KTN im. Zygmunta Klemensiewicza na Maryszewskiej – nieistniejące schronisko turystyczne otwarte w 1937 roku na południowym stoku Wielkiej Maryszewskiej w Czarnohorze. Budynek stał 650 metrów od i 50 metrów poniżej przełęczy.

Schronisko na Masnym PrysłupieW
Schronisko na Masnym Prysłupie

Schronisko PTT na Masnym Prysłupie – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne prowadzone przez stanisławowski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, następnie prowadzone przez oddział PTT w Kosowie. Położone na wysokości 1534 m n.p.m., na południowym stoku Masnego Prysłupa w paśmie Połonin Hryniawskich. Obiekt został urządzony w 1935 roku i posiadał 16 łóżek (1937). Został zniszczony podczas II wojny światowej.

Schronisko na połoninie NiżnejW
Schronisko na połoninie Niżnej

Schronisko PTT na Połoninie Niżnej – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne, położone w dolinie Zubrynki na wysokości 1000 m n.p.m. w Gorganach, na południowych stokach Doboszanki.

Schronisko w OrowieW
Schronisko w Orowie

Schronisko w Orowie – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne położone na wysokości 765 m n.p.m. we wsi Orów w Bieszczadach Wschodnich.

Schronisko na połoninie PantyrW
Schronisko na połoninie Pantyr

Schronisko PTN im. II Karpackiej Brygady Legionów Polskich na połoninie Pantyr – schronisko turystyczne, które było położone na połoninie Pantyr w Gorganach na wys. ok. 1120 m n.p.m.

Schronisko na połoninie PłyśceW
Schronisko na połoninie Płyśce

Schronisko UTKT "Płaj" na połoninie Płyśce – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne, położone na połoninie Płyśce poniżej szczytu Grofy w Gorganach na wys. ok. 1425 m n.p.m. Zostało wybudowane w latach 1933–1935 przez Ukraińskie Towarzystwo Krajoznawczo-Turystyczne "Płaj" na gruntach Zarządu Dóbr Stołowych Metropolii greckokatolickiej we Lwowie. Wybudowano je w znacznej części w czynie społecznym, a architektura nawiązywała do stylu bojkowskiego. Schronisko służyło turystom w latach 1935–1939. Nie miało ono stałego gospodarza, na już w 1938 roku wymagało remontu. Najprawdopodobniej zostało zburzone podczas walk z oddziałami UPA.

Schronisko pod PikujemW
Schronisko pod Pikujem

Schronisko PTN pod Pikujem – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne położone na wysokości 1120 m n.p.m., na północnym stoku Ostrego Wierchu w Bieszczadach Wschodnich. Obiekt określanym był również następującymi mianami:schronisko pod Ostrym Wierchem, schronisko na Ruskim Pucie, schronisko pod Dżurowym Żołobem.

Schronisko w dolinie PopadyńcaW
Schronisko w dolinie Popadyńca

Schronisko PTT w dolinie Popadyńca – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne prowadzone przez stanisławowski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Górach Czywczyńskich. Położone było w dolinie Popadyńca na wysokości około 1330 m n.p.m., na północno-wschodnich stokach Łostuna Wielkiego. Obiekt został urządzony w 1935 roku w budynku przejętym przez PTT od Fundacji hr. Aleksandra Skarbka, wykorzystywanym wcześniej przez geologów i dysponował 30 łóżkami (1937). Został zniszczony podczas II wojny światowej.

Schronisko na Przełęczy TatarskiejW
Schronisko na Przełęczy Tatarskiej

Schronisko na Przełęczy Tatarskiej im. gen. Tadeusza Kasprzyckiego to nieistniejące już polskie schronisko turystyczne na Przełęczy Tatarskiej (Jabłonickiej) wybudowane w 1932 r. przez Oddział Stanisławowski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

Schronisko na Przełęczy WyszkowskiejW
Schronisko na Przełęczy Wyszkowskiej

Schronisko PTT na Przełęczy Wyszkowskiej – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne, położone na Przełęczy Wyszkowskiej (Toruńskiej) w Gorganach na wys. 940 m n.p.m. Obiekt powstał w 1935 roku z inicjatywy Oddziału Lwowskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W chwili otwarcia nie był jeszcze w pełni wykończony – prace przy nim trwały aż do wybuchu II wojny światowej. Posiadał 12 łóżek, a maksymalnie mogło pomieścić 24 osoby. Obiekt nie przetrwał działań wojennych.

Schronisko w RafajłowejW
Schronisko w Rafajłowej

Schronisko WKN w Rafajłowiej – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne, położone na we wsi Rafajłowa w Gorganach na wys. 760 m n.p.m. Zostało wybudowane w 1937 roku przez Warszawski Klub Narciarski przy udziale dotacji Wydziału Turystyki Ministerstwa Komunikacji. Zostało poświęcone 17 lutego 1938 roku podczas Marszu Szlakiem II Brygady Legionów. Autorem projektu był Wacław Weker, a budynek wzniesiono w stylu huculskiej "grażdy". Obiekt posiadał 160 miejsc noclegowych, jadalnię, świetlicę, kuchnię główną i turystyczną. Był wyposażony w centralne ogrzewania, bieżącą zimną wodę i natryski z ciepłą wodą. Schronisko spłonęło pod koniec 1944 roku podczas walk polskiej partyzantki z Niemcami.

Schronisko w RozłuczuW
Schronisko w Rozłuczu

Schronisko UWFiPW w Rozłuczu – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne położone na wysokości 624 m n.p.m. we wsi Rozłucz w Górach Sanocko-Turczańskich. Obiekt powstał w latach 1930-1931 z inicjatywy Okręgowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego w Przemyślu. Jego poświęcenie miało miejsce w dniach 10-11 stycznia 1931 i było połączone z zawodami narciarskimi. Obiekt oferował 180 miejsc noclegowych (1937).

Schronisko na połoninie RuszczynaW
Schronisko na połoninie Ruszczyna

Schronisko PTT na połoninie Ruszczyna – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne, położone na połoninie Ruszczyna pod Sywulą w Gorganach na wys. 1420 m n.p.m. Zostało wybudowane w 1938 roku przez Oddział Lwowski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego według projektu inż. Tadeusza Soleckiego. Posiadało 16 łóżek, a maksymalnie mogło pomieścić 30 osób.

Schronisko PTN w SiankachW
Schronisko PTN w Siankach

Schronisko PTN w Siankach – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne, położone w Siankach na wysokości 840 m n.p.m. w Bieszczadach.

Schronisko UWFiPW w SiankachW
Schronisko UWFiPW w Siankach

Schronisko UWFiPW w Siankach – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne, położone w Siankach na wysokości 840 m n.p.m. w Bieszczadach.

Schronisko na SkupowejW
Schronisko na Skupowej

Schronisko PTT na Skupowej – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne położone na wysokości 1300 m n.p.m., na północny zachód od szczytu Skupowej na terenie przysiółka Bereźniak. Obiekt powstał w 1935 roku i był prowadzony przez oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Kosowie. Dysponował 20 łóżkami.

Dom Turystyczny LPT w SławskuW
Dom Turystyczny LPT w Sławsku

Dom Turystyczny LPT w Sławsku – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne położone w Sławsku w Bieszczadach Wschodnich na wysokości 600 m n.p.m. Właścicielem schroniska była Liga Popierania Turystyki.

Schronisko KTN w SławskuW
Schronisko KTN w Sławsku

Schronisko KTN w Sławsku – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne położone w Sławsku w Bieszczadach Wschodnich na wysokości 600 m n.p.m. Właścicielem schroniska było Karpackie Towarzystwo Narciarzy z siedzibą we Lwowie.

Schronisko pod SmotrcemW
Schronisko pod Smotrcem

Schronisko AZS pod Smotrcem – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne, położone na połoninie w kotle doliny poniżej szczytu Smotrca w Czarnohorze. Najprawdopodobniej już w 1900 roku istniał w tym miejscu obiekt noclegowy, natomiast schronisko Akademickiego Zrzeszenia Sportowego z Warszawy wybudowano w latach 1932-39. Było ono położone na wysokości około 1700 m n.p.m., co czyniło je najwyżej położonym schroniskiem w przedwojennej Polsce. Jego gospodarzem był Ludwik Ziemblic, będący jednocześnie pracownikiem polskiego wywiadu.

Schronisko na połoninie SteryszoraW
Schronisko na połoninie Steryszora

Schronisko PTN na połoninie Steryszora – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne, położone na połoninie na północnych stokach Czarnej Klewy, zwanej również Steryszorą w Gorganach na wys. ok. 1420 m n.p.m. Zostało wybudowane w 1935 roku przez Przemyskie Towarzystwo Narciarskie. Posiadało 23 łóżka, a maksymalnie mogło pomieścić 30 osób.

Schronisko na TrościanieW
Schronisko na Trościanie

Schronisko PTT na Trościanie – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne położone na wysokości 1230 m n.p.m., na południowym stoku Trościana w Bieszczadach Wschodnich. Obiekt powstał w 1933 roku w dawnym domku myśliwskim firmy Bracia Groedel i był prowadzony przez oddział Drohobycko-Borysławski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Drohobyczu. Dysponował 30 miejscami noclegowymi.

Dworek Czarnohorski w WorochcieW
Dworek Czarnohorski w Worochcie

Dworek Czarnohorski PTT w Worochcie – nieistniejące już schronisko turystyczne, położone w miejscowości Worochta w Czarnohorze. Powstało w 1895 roku, a jego właścicielem był Oddział Czarnohorski Towarzystwa Tatrzańskiego z siedzibą w Kołomyi, który zakupił teren wraz z oficyną i stajnią. Schronisko rozbudowano w 1897 roku. Podczas I wojny światowej w budynku stacjonowały wojska rosyjskie, które zniszczyły jego wyposażenie.

Schronisko na ZaroślakuW
Schronisko na Zaroślaku

Schronisko PTT im. Henryka Hoffbauera pod Howerlą zwane także schroniskiem na Zaroślaku, to nieistniejące już polskie schronisko turystyczne w Czarnohorze.

Dworek Czarnohorski w ŻabiemW
Dworek Czarnohorski w Żabiem

Dworek Czarnohorski PTT w Żabiem – nieistniejące już schronisko turystyczne, położone w miejscowości Żabie w Czarnohorze. Powstało w 1893 roku, kiedy Oddział Czarnohorski Towarzystwa Tatrzańskiego z siedzibą w Kołomyi wydzierżawił willę Fundacji Skarbkowskiej. Działało do I wojny światowej, kiedy to obiekt służył jako magazyn dla wojsk austriackich, a następnie umieszczono tam żydowskich uchodźców. W 1919 roku upłynął okres 30-letniej dzierżawy budynku; Towarzystwo nie zawarło umowy na kolejne lata. Budynek dawnego schroniska spłonął w 1936 roku.