Diecezja PanoniiW
Diecezja Panonii

Diecezja Panonii – w Cesarstwie Rzymskim jednostka administracyjna ze stolicą w Sirmium, część prefektury Italii, a następnie prefektury Ilirii, po 379 ponownie podporządkowana Italii, jako diecezja Ilirii. Dzieliła się na prowincje.

Hajduk VeljkoW
Hajduk Veljko

Hajduk Veljko Petrović – serbski Hajduk, prowadził pierwszy serbski bunt przeciwko Imperium Osmańskiemu.

Iustiniana PrimaW
Iustiniana Prima

Iustiniana Prima – starożytny rzymski ośrodek oraz stolica historycznej diecezji Dioecesis Daciae.

JugoslawizmW
Jugoslawizm

Jugoslawizm – ruch kulturalno-polityczny istniejący od XIX w., mający na celu zjednoczenie Słowian południowych.

Katastrofa lotu Jat Yugoslav 367W
Katastrofa lotu Jat Yugoslav 367

Katastrofa lotu Jat Yugoslav JU 367 wydarzyła się 26 stycznia 1972 roku nad Srbską Kamenicą w Czechosłowacji. Lecący ze Sztokholmu do Belgradu samolot McDonnell Douglas DC-9 linii Jugoslovenski Aerotransport, rozbił się po tym, jak przypuszczalnie na jego pokładzie wybuchła bomba, gdy przelatywał nad Hinterhermsdorf w NRD. Po wybuchu samolot wpadł w korkociąg i rozbił się na terenie Czechosłowacji. Zginęło 27 osób. Katastrofę przeżyła jedna ze stewardes - Vesna Vulović.

KosowoW
Kosowo

Kosowo, Republika Kosowa, – terytorium sporne w południowej Europie ze stolicą w Prisztinie i państwo częściowo uznawane na arenie międzynarodowej, które ogłosiło swoją niepodległość 17 lutego 2008 roku.

Królewskie Wojska Jugosłowiańskie w OjczyźnieW
Królewskie Wojska Jugosłowiańskie w Ojczyźnie

Królewskie Wojska Jugosłowiańskie w Ojczyźnie – partyzanckie oddziały działające na obszarze okupowanej Jugosławii w latach 1942–1945. Popularna nazwa „czetnicy” pochodzi od serbskiego słowa „czeta”, oznaczające oddział.

Kryzys bośniackiW
Kryzys bośniacki

Kryzys bośniacki − kryzys międzynarodowy wywołany w 1908 roku austro-węgierską aneksją okupowanego od 1878 roku sąsiedniego terytorium Bośni-Hercegowiny, formalnie części Imperium Osmańskiego. Kryzys i napięcie w stosunkach międzynarodowych wynikły z aspiracji sąsiedniego Królestwa Serbii do włączenia tego serbskojęzycznego terytorium do własnego państwa. Ostatecznie naciski mocarstw europejskich na Turcję i Serbię spowodowały uznanie przez oba państwa aneksji w 1909 roku.

Księstwo SerbiiW
Księstwo Serbii

Księstwo Serbskie – kraj powstały na Bałkanach w XIX wieku, w wyniku pierwszego powstania serbskiego i drugiego powstania serbskiego między 1804 a 1815 rokiem.

Lepenski VirW
Lepenski Vir

Lepenski Vir – wielopoziomowe stanowisko archeologiczne, znajdujące się nad Dunajem w Serbii, w rejonie Żelaznej Bramy.

Ludobójstwo Serbów w Niepodległym Państwie ChorwackimW
Ludobójstwo Serbów w Niepodległym Państwie Chorwackim

Ludobójstwo Serbów w Niepodległym Państwie Chorwackim – ludobójstwo etnicznej ludności serbskiej dokonane przez reżim ustaszy w Niepodległym Państwie Chorwackim w latach 1941–1945, podczas II wojny światowej.

Vukašin MrnjavčevićW
Vukašin Mrnjavčević

Wukaszyn Mrnjawczewić był serbskim władcą w średniowiecznej centralnej i północno-zachodniej Macedonii, który rządził od 1365 do 1371 r.

NemaniczeW
Nemanicze

Dynastia Nemaniczów – serbska dynastia panująca w Serbii i jej terytoriach zależnych od ok. 1166 do 1371.

Starina NovakW
Starina Novak

Starina Novak, Baba Novac serb. Старинa Новак, rum. Baba Novac, bułg. Баба Новак, Дебел Новак – serbski lub rumuński hajduk walczący przeciwko Imperium Osmańskiemu. Bohater narodowy Serbii i Rumunii.

Elena Maria Catargiu-ObrenovićW
Elena Maria Catargiu-Obrenović

Elena Maria Catargiu-Obrenović, znana w Serbii jako Marija Obrenović – mołdawsko-rumuńska szlachcianka.

PanserbizmW
Panserbizm

Panserbizm – XIX-wieczny ruch polityczny, stawiający sobie na celu jedność wszystkich Serbów rozprzestrzenionych na terenach całego półwyspu bałkańskiego.

Powstanie chłopskie w Serbii (1883)W
Powstanie chłopskie w Serbii (1883)

Powstanie chłopskie w Serbii 1883.

Republika UžickaW
Republika Užicka

Republika Užicka – krótkotrwale istniejące państwo w zachodniej części okupowanej przez Niemcy Serbii istniejące od sierpnia do grudnia 1941 roku, utworzone przez partyzantów.

Rozpad JugosławiiW
Rozpad Jugosławii

Rozpad Jugosławii – proces zapoczątkowany w 1980 roku śmiercią przywódcy Jugosławii Josipa Broza Tity, w wyniku którego stopniowo od 1991 roku doszło do rozpadu Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii i w konsekwencji do jednego z najbardziej krwawych i kosztownych konfliktów zbrojnych na świecie od czasu zakończenia II wojny światowej.

Sandżak SmederevaW
Sandżak Smedereva

Sandżak Smedereva, zwany też Paszałyk belgradzki – osmańska jednostka administracyjna (sandżak), która istniała od XV wieku do połowy wieku XIX na ziemiach serbskich.

SastavciW
Sastavci

Sastavci jest eksklawą Bośni i Hercegowiny położoną na terenie Serbii, położoną nieopodal miasta Priboj. Administracyjnie należy do bośniackiej gminy Rudo. Jej powierzchnia wynosi 395,84 ha.

SchiavoniaW
Schiavonia

Schiavonia – we wczesnym średniowieczu prowincja Republiki Weneckiej leżąca na obszarze byłych prowincji rzymskich: Dalmacji, zachodniej Panonii, południowej części Noricum oraz Galii Przedalpejskiej, które na początku VII wieku zajęte zostały przez plemiona Chorwatów i Serbów.

Serbia NediciaW
Serbia Nedicia

Serbia Nedicia – nazwa dla Serbii pod niemiecką okupacją podczas II wojny światowej. Krajowi przewodził kolaboracyjny rząd Milana Nedicia, pod niemieckim nadzorem wojskowym – oficjalna nazwa to Rząd Ocalenia Narodowego – który funkcjonował w latach 1941-1944. Geograficznie Serbia Nedicia pokrywała się mniej więcej z dzisiejszą Serbią Centralną, północną częścią Kosowa i z autonomicznym regionem Banat, który był rządzony przez mniejszość niemiecką.

Serbska Straż OchotniczaW
Serbska Straż Ochotnicza

Serbska Straż Ochotnicza – ochotniczy oddział paramilitarny założony przez Željko Ražnatovicia w 1990 roku. Siły straży były powszechnie znane jako Tygrysy Arkana.

SingidunumW
Singidunum

Singidunum – osada celtycka, a następnie warownia i municypium starożytnego Rzymu, zlokalizowane na prawym brzegu Dunaju. Współcześnie w granicach miasta Belgrad, stolicy Serbii.

SkordyskowieW
Skordyskowie

Skordyskowie – mieszane tracko-celtyckie plemię zajmujące w starożytności tereny obecnej Serbii, u zbiegu rzek Sawy, Drawy i Dunaju. Ich główne siedziby to Singidunum i Taurunum. Przeprowadzali łupieżcze najazdy na Grecję, przeciwstawili się najazdowi Cymbrów i Teutonów, wielokrotnie walczyli też z rzymskimi namiestnikami Macedonii, aż zostali podbici przez Tyberiusza za czasów Augusta w 15 p.n.e.

Socjalistyczna Republika SerbiiW
Socjalistyczna Republika Serbii

Socjalistyczna Republika Serbii – jedna z sześciu republik wchodzących w skład Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii; stolica mieściła się w Belgradzie; na jej terytorium znajdowały się 2 autonomiczne prowincje: Socjalistyczna Prowincja Autonomiczna Kosowo i Socjalistyczna Prowincja Wojwodina.

Stosunki Serbii z Unią EuropejskąW
Stosunki Serbii z Unią Europejską

Stosunki Serbii z Unią Europejską – Serbia oficjalnie przystąpiła do unijnego procesu stabilizacji i stowarzyszenia Bałkanów Zachodnich 23 grudnia 2009 roku, kiedy to serbski prezydent Boris Tadić złożył w Sztokholmie oficjalny wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej. Integracja tego kraju z UE zacieśniła się, kiedy do władzy doszedł po wyborach prezydenckich w 2004 roku proeuropejski prezydent Tadić. Największymi przeszkodami w przystąpieniu Serbii do UE są: sprawa niepodległości Kosowa oraz rozliczenie przed Trybunałem w Hadze osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne popełnione w czasie wojny w byłej Jugosławii. 17 grudnia 2013 komisarz ds. Rozszerzenia Štefan Füle podał, że negocjacje członkowskie z Serbią rozpoczną się 21 stycznia 2014.

SzajkaszeW
Szajkasze

Szajkasze – formacja sił rzecznych na Dunaju. Powstała jako część flotylli węgierskiej, następnie austriackiej. Posiadała swój odrębny status.

Traktat belgradzki (1739)W
Traktat belgradzki (1739)

Traktat belgradzki - traktat pokojowy zawarty 18 września 1739 roku w Belgradzie, kończący VII wojnę austriacko-turecką, toczoną się w latach 1735 - 1739. Traktat przywrócił Imperium Osmańskiemu część terytoriów utraconych na rzecz Austrii postanowieniami traktatu w Požarevacu (1718). Równolegle prowadzona wojna rosyjsko-turecka została zakończona 29 września 1739 traktatem w Niszu.

Traktat berliński (1878)W
Traktat berliński (1878)

Traktat berliński – końcowy akt kongresu berlińskiego, na którym Wielka Brytania, Francja, Austro-Węgry, Cesarstwo Niemieckie, Włochy, Imperium Rosyjskie oraz Imperium Osmańskie rządzone przez Abdula Hamida II dokonały rewizji traktatu z San Stefano, podpisanego 3 marca tego samego roku.

Traktat w Požarevacu (1718)W
Traktat w Požarevacu (1718)

Traktat w Požarevacu – traktat pokojowy pomiędzy monarchią Habsburgów i Republiką Wenecką a Imperium Osmańskim podpisany 21 lipca 1718 w Požarevacu. Pokój został zawarty przy mediacji Wielkiej Brytanii i Niderlandów, kończył działania wojenne wojny austriacko-tureckiej 1715-1718 i wojny wenecko-tureckiej 1714-1718.

Wojna serbsko-bułgarskaW
Wojna serbsko-bułgarska

Wojna serbsko-bułgarska – konflikt zbrojny między Serbią a Bułgarią w 1885 roku, spowodowany agresją Serbii na Bułgarię, trwający 14 dni i zakończony klęską Serbii. Król Serbii Milan I Obrenowić, wspierany finansowo przez Austro-Węgry i zachęcany do inwazji na południe zaatakował Bułgarię 14 listopada 1885 roku. Początkowo armia serbska odnosiła sukcesy i podeszła pod Sofię. Wojska bułgarskie przebywały wtedy w Rumelii. Mimo dużej przewagi, wojska serbskie zostały rozbite w bitwie pod wsią Sliwnica i Bułgarzy przeszli do kontrofensywy na Pirot i Nisz. Interwencja Austro-Węgier uratowała Serbię od niechybnej klęski. 3 marca 1886 roku podpisano układ pokojowy serbsko-bułgarski przywracający stan sprzed wojny. W rezultacie zwycięskiej wojny Bułgaria zajęła mocną pozycję wobec Imperium Osmańskiego i mocarstw, co wkrótce doprowadziło do nieformalnego zjednoczenia z Rumelią i w 20 lat później w 1908 roku do powstania Carstwa Bułgarii.

Wojna w ChorwacjiW
Wojna w Chorwacji

Wojna w Chorwacji – tocząca się w latach 1991–1995 wojna domowa pomiędzy armią chorwacką i Armią Republiki Serbskiej Krajiny, która była wspierana przez Jugosłowiańską Armię Ludową (JNA). Do walk pomiędzy armią jugosłowiańską a jednostkami chorwackimi doszło również na południu kraju – od października 1991 do maja 1992 trwała blokada i ostrzał Dubrownika przez JNA. Określana bywa także jako agresja Serbii i Czarnogóry na Chorwację.

Wschodnia Slawonia, Baranja i Zachodni SremW
Wschodnia Slawonia, Baranja i Zachodni Srem

Wschodnia Slawonia, Baranja i Zachodni Srem – istniejąca w latach 1995–1998 autonomiczna republika serbska w Chorwacji.

Zamieszki w Kosowie w 2004 rokuW
Zamieszki w Kosowie w 2004 roku

Zamieszki w Kosowie w 2004 roku – zamieszki na tle etnicznym, do których doszło w Kosowie w dniach 17–19 marca 2004, najkrwawszy incydent w regionie od czasu zakończenia wojny domowej z lat 90. Ich bezpośrednią przyczyną było rozprzestrzenienie się ostatecznie niepotwierdzonej pogłoski o utopieniu przez Serbów dwóch albańskich chłopców, co rozpoczęło falę ataków Albańczyków na miejsca zamieszkania mniejszości serbskiej w Kosowie. Zamieszki wpisują się równocześnie w szerszy kontekst wieloletniego sporu między obydwiema społecznościami o status polityczny Kosowa.

ZBORW
ZBOR

Jugosłowiański Narodowy Ruch „Zbor” – jugosłowiańskie ugrupowanie polityczne o charakterze nacjonalistycznym i faszystowskim działające od 1935, jego członków nazywano potocznie Ljotićevci