Balaton (Sosnowiec)W
Balaton (Sosnowiec)

Balaton – ośrodek rekreacji i wypoczynku w Sosnowcu Porąbce, którego zasadniczym elementem jest otoczony lasami staw Balaton o powierzchni około 10 ha. Zbiornik antropogeniczny powstały w zagłębieniu po wydobyciu materiału gliniastego. W latach 1994-2002 średnia prędkość osiadania wynosiła 80 mm/rok.

Balaton (Wodzisław Śląski)W
Balaton (Wodzisław Śląski)

Balaton – zbiornik wodny i ośrodek rekreacyjno-sportowy w Wodzisławiu Śląskim. Obiektem zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Centrum w Wodzisławiu Śląskim.

Blachownia (zbiornik wodny)W
Blachownia (zbiornik wodny)

Blachownia – zbiornik retencyjny na Stradomce położony w mieście Blachowni, w powiecie częstochowskim. Ma powierzchnię 47 ha i objętość 0,5 mln m³. Maksymalna głębokość zbiornika wynosi około 2 m, natomiast średnia głębokość to 1 m. Oprócz Stradomki do zalewu wpływa także Trzepizurka.

Jezioro Chechło-NakłoW
Jezioro Chechło-Nakło

Chechło-Nakło (Jezioro) – sztuczny zbiornik wodny położony w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, na terenie gminy Świerklaniec, na granicy wsi Świerklaniec i Nakło Śląskie.

Jezioro CzanieckieW
Jezioro Czanieckie

Jezioro Czanieckie, tzw. Zbiornik Czaniecki – zbiornik retencyjny wody pitnej na Sole o powierzchni 45 ha, powstały w wyniku budowy zapory w Czańcu. Całkowita pojemność wynosi 1,3 mln m³, a maksymalna głębokość 6,5 m. Stanowi rezerwuar wody pitnej m.in. dla miast Katowice, Tychy i Bielsko-Biała – woda jest na miejscu uzdatniana. Na zbiorniku jest zakaz jakichkolwiek sportów wodnych i gospodarki rybackiej etc.

Jezioro CzerniańskieW
Jezioro Czerniańskie

Jezioro Czerniańskie – zbiornik zaporowy utworzony w celach retencyjnych i jako rezerwuar wody pitnej w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w Wiśle Czarne poprzez budowę zapory ziemnej w 1973 roku. Pojemność zbiornika to 4,5 mln m³, powierzchnia wynosi 360 tys. m². Wysokość zapory – 37 m, długość – 270 m. Zbiornik posiada stałą rezerwę powodziową w wysokości 1,56 mln m³. Zapora zaprojektowana przez Jana Stonawskiego

Zalew DroniowickiW
Zalew Droniowicki

Zalew Droniowicki – sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 3,8 hektara na rzece Lublinicy, znajdujący się w Lublińcu pomiędzy ulicami Pokoju i Stawową.

Dziećkowice (zbiornik wodny)W
Dziećkowice (zbiornik wodny)

Zbiornik Dziećkowice, Zbiornik Imieliński – zbiornik poeksploatacyjny położony pomiędzy Mysłowicami, Jaworznem, Imielinem i Chełmem Śląskim.

Dzierżno DużeW
Dzierżno Duże

Dzierżno Duże – zbiornik poeksploatacyjny utworzony w 1964 roku w środkowej części doliny Kłodnicy przez zalanie dwóch wyrobisk popiaskowych o podobnej głębokości maksymalnej oddzielonych rozmytą obecnie groblą. Zbiornik jest położony na terytorium Gliwic, Pyskowic i gminy Rudziniec, w zachodniej części województwa śląskiego na lewym brzegu Kanału Gliwickiego.

Dzierżno MałeW
Dzierżno Małe

Dzierżno Małe – zbiornik poeksploatacyjny utworzony w 1938 roku przez zalanie wyrobiska popiaskowego w ujściowym odcinku Dramy do Kanału Gliwickiego.

ForyskaW
Foryska

Foryska – niewielki staw położony przy Osiedlu Piaśniki II w Świętochłowicach, województwo śląskie na terenie użytku ekologicznego Staw Foryśka. Jest jednym z cenniejszych pod względem przyrodniczym obiektów na terenie miasta. W samym akwenie i w jego bezpośrednim otoczeniu żyje stosunkowo dużo gatunków zwierząt rzadkich w skali regionu i podlegających w Polsce ochronie prawnej.

Jezioro GoczałkowickieW
Jezioro Goczałkowickie

Jezioro Goczałkowickie – zbiornik zaporowy na Wiśle utworzony w 1956 roku przez spiętrzenie wód rzecznych zaporą w Goczałkowicach-Zdroju w województwie śląskim. Powierzchnia maksymalna zbiornika wynosi 3200 ha, a pojemność całkowita około 168 mln m³. Długość zapory wynosi 2980 m. Jest to zbiornik retencyjny zaopatrujący w wodę część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, zapewniając 38% uzdatnionych wód powierzchniowych dla Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach. Oprócz zaopatrzenia w wodę pełni on także funkcje retencyjne i gospodarcze.

Staw KalinaW
Staw Kalina

Staw Kalina – staw w Świętochłowicach-Zgodzie, największy zbiornik wodny w mieście. Znajduje się on w bezodpływowym obniżeniu. Powierzchnia stawu wynosi około 5,3 ha. Głębokość wody nie przekracza 3,5 m.

Koparki (zbiornik wodny)W
Koparki (zbiornik wodny)

Jaworzno–Szczakowa – „Koparki” – zbiornik poeksploatacyjny w Jaworznie, będący jednym z najpopularniejszych polskich nurkowisk. Nad zbiornikiem leży całoroczna baza nurkowa „Koparki”.

Kozłowa Góra (zbiornik)W
Kozłowa Góra (zbiornik)

Kozłowa Góra – zbiornik zaporowy utworzony przez spiętrzenie wód Brynicy, położony na południowo-wschodnim obrzeżu gminy Świerklaniec. Popularna i oficjalna nazwa zbiornika pochodzi od Kozłowej Góry, dzielnicy Piekar Śląskich. Zbiornik powstał według projektu inżyniera Jana Stonawskiego, który był też głównym kierownikiem budowy tego zbiornika.

Zbiornik ŁąkaW
Zbiornik Łąka

Zbiornik Łąka – sztuczny zbiornik wodny utworzony na rzece Pszczynka w 1987 na północ od Zbiornika Goczałkowickiego w gminie Pszczyna. Tereny rekreacyjne.

Jezioro MiędzybrodzkieW
Jezioro Międzybrodzkie

Jezioro Międzybrodzkie – zbiornik zaporowy na rzece Sole, w województwie śląskim. Powstał w 1937, po wybudowaniu Zapory Porąbka.

Zalew PająkW
Zalew Pająk

Zalew Pająk – zbiornik retencyjny w Konopiskach, przysiółku Pająk w powiecie częstochowskim, województwie śląskim. Powstał przez spiętrzenie rzeki Konopki. Wykorzystywany jest dla celów rekreacyjnych, odbywa się nad nim Puchar Polski w triathlonie.

Jezioro PaprocańskieW
Jezioro Paprocańskie

Jezioro Paprocańskie – zbiornik wodny położony w południowo-zachodniej części Tychów. Jest zbiornikiem sztucznym powstałym dla potrzeb Huty Paprockiej w 1796 roku. W latach 1986–1992 w zbiorniku przeprowadzono zabiegi rekultywacyjne polegające na całkowitym osuszeniu zbiornika, zdjęciu namułu i obniżeniu gruntu dennego o 0,5 m na powierzchni 110 ha. Obecnie pełni rolę rekreacyjną oraz retencyjną stanowiąc osłonę przeciwpowodziową dla południowo-wschodnich dzielnic miasta.

Pławniowice (zbiornik wodny)W
Pławniowice (zbiornik wodny)

Jezioro Pławniowice – zbiornik wodny położony na terytorium gminy Rudziniec, w powiecie gliwickim, w województwie śląskim, Mieści się między wsiami Niewiesze i Pławniowice.

Polder BukówW
Polder Buków

Polder Buków – sztuczny zbiornik przeciwpowodziowy na Odrze o pojemności ok. 53 mln m³. Okresowo całkowicie zalewany, położony na terenie trzech gmin – Gorzyce i Lubomia w powiecie wodzisławskim i Krzyżanowice w powiecie raciborskim całość na terenie województwa śląskiego. W czasie budowy obiektu zlikwidowano wieś Kamień nad Odrą w powiecie wodzisławskim.

Jezioro PorajskieW
Jezioro Porajskie

Jezioro Porajskie – zbiornik zaporowy na rzece Warta utworzony w 1978 roku przez spiętrzenie wód rzecznych zaporą w Poraju. Zbiornik ma powierzchnię maksymalną 5,5 km², pojemność maksymalną ok. 25 mln m³, długość 4,9 km, szerokość maksymalną 1,4 km i linię brzegową o długości ok. 15 km. Głębokość maksymalna zbiornika wynosi 13 metrów, średnia – 3,9 m, a wskaźnik głębokościowy osiąga 0,3.

Jezioro RybnickieW
Jezioro Rybnickie

Jezioro Rybnickie – zbiornik zaporowy utworzony przez spiętrzenie wód rzecznych Rudy zaporą w Rybniku Stodołach.

SosinaW
Sosina

Zbiornik Sosina – zbiornik wodny położony w mieście Jaworznie, we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

StarganiecW
Starganiec

Starganiec − zbiornik wodny oraz ośrodek wypoczynkowy znajdujący się w granicy administracyjnej miasta Mikołów, obok granicy z Katowicami.

StawikiW
Stawiki

Zbiornik wodny Stawiki w Sosnowcu oraz kompleks rekreacyjny o tej samej nazwie, położony na obrzeżach Parku im. Jana Fusińskiego, w zachodniej części miasta na granicy z Katowicami. Staw położony jest na terenach, które przed 1960 rokiem należały do miasta Szopienice. Tereny te poprzez administracyjną decyzję o zmianie granic Szopienic znalazły się w obrębie miasta Sosnowca.

Zalew ZakrzewW
Zalew Zakrzew

Zalew Zakrzew – zbiornik retencyjny na rzece Białej Okszy, znajdujący się na pograniczu wsi Rybno i Kłobucka. Zalew ma powierzchnię 9,49 ha.

Zalew DzibiceW
Zalew Dzibice

Zalew Dzibice – cztery sztuczne zbiorniki wodne na rzece Białka w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Częściej nazywane są Zalewem Kostkowickim lub Zalewem w Kostkowicach, co jest nazwą błędną, gdyż nie znajdują się we wsi Kostkowice, lecz we wsi Dzibice.

Zalew OstrowyW
Zalew Ostrowy

Zalew Ostrowy – zbiornik retencyjny na rzece Białej Okszy znajdujący się pomiędzy wsiami Ostrowy nad Okszą i Borowa, w gminie Miedźno, powiecie kłobuckim. Zbiornik ma powierzchnię 39 ha.

Zalew Przeczycko-SiewierskiW
Zalew Przeczycko-Siewierski

Zbiornik Przeczyce – utworzony w 1963 r. zbiornik zaporowy na Czarnej Przemszy w miejscu jej przełomu przez Próg Środkowotriasowy w okolicach Przeczyc. Zbiornik Przeczyce położony jest pod względem fizycznogeograficznym w obrębie Garbu Tarnogórskiego na Wyżynie Śląskiej, a według kryteriów administracyjnych na terenie dwóch gmin – wschodnia część jest zaliczana do Siewierza, natomiast zachodnia wchodzi w skład gminy Mierzęcice.

Zbiornik Kuźnica WarężyńskaW
Zbiornik Kuźnica Warężyńska

Zbiornik Kuźnica Warężyńska – zbiornik poeksploatacyjny (popiaskowy) w dorzeczu Czarnej Przemszy utworzony w 2005 roku w miejscu zlikwidowanej piaskowni o nazwie „Kuźnica Warężyńska”. Zbiornik uroczyście otwarto 25 sierpnia 2005 roku. Zarówno nazwa dawnej piaskowni jak i zbiornika pochodzą od nazwy pobliskiej wsi Kuźnica Warężyńska. Zbiornik nieoficjalnie bywa nazywany zbiornikiem Pogoria IV, chociaż brak hydrologicznego uzasadnienia dla tej nazwy z uwagi na położenie poza zlewnią Pogorii.

Zbiornik Pogoria IW
Zbiornik Pogoria I

Zbiornik Pogoria I – zbiornik poeksploatacyjny (popiaskowy) w zlewni cieku Pogoria powstały na przełomie lat 30. i 40. XX wieku. Powierzchnia lustra wody przy maksymalnym poziomie piętrzenia wynosi 75 ha, długość – 1,62 km, szerokość średnia – 0,46 km, szerokość maksymalna – 0,76 km, wskaźnik wydłużenia zbiornika – 2,13. Linia brzegowa ma długość 4 km. Jezioro poeksploatacyjne ma pojemność ok. 3,6 mln m³, przy czym głębokość średnia wynosi 4,8 m, a maksymalna 7,8 m.

Zbiornik Pogoria IIW
Zbiornik Pogoria II

Zbiornik Pogoria II – zbiornik poeksploatacyjny (popiaskowy) w zlewni cieku Pogoria, utworzony w latach 1976–1978, po przystosowaniu i napełnieniu wodą niezasypanej części piaskowni Gołonóg II. Powierzchnia lustra wody przy maksymalnym poziomie piętrzenia wynosi 26 ha, długość – 0,72 km, szerokość średnia – 0,36 km, szerokość maksymalna – 0,54 km, wskaźnik wydłużenia zbiornika – 1,33. Linia brzegowa ma długość 2 km. Jezioro poeksploatacyjne ma pojemność ok. 0,5 mln m³, przy czym głębokość średnia wynosi 1,9 m, a maksymalna 2,6 m.

Zbiornik Pogoria IIIW
Zbiornik Pogoria III

Zbiornik Pogoria III – zbiornik poeksploatacyjny (popiaskowy) w zlewni cieku Pogoria, pochodzący z lat 70. XX wieku. Powierzchnia lustra wody przy maksymalnym poziomie piętrzenia wynosi 208 ha, długość – 2,0 km, szerokość średnia – 1,0 km, szerokość maksymalna – 1,5 km, wskaźnik wydłużenia zbiornika – 1,34. Linia brzegowa ma długość 6 km. Jezioro poeksploatacyjne ma pojemność 12 mln m³, przy czym głębokość średnia wynosi 5,8 m, a maksymalna ok. 16 m.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Żabie Doły”W
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Żabie Doły”

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły – zespół przyrodniczo-krajobrazowy położony na Górnym Śląsku, na granicy miast: Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich o powierzchni 226,2 ha.

Jezioro ŻywieckieW
Jezioro Żywieckie

Jezioro Żywieckie – zbiornik retencyjny na rzece Sole koło Żywca, położony na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego. Utworzenie w 1966 r. zbiornika zaporowego spowodowało zalanie kilku wsi, m.in. Zarzecza, Tresnej, Zadziela i Starego Żywca.