Arsenał Królewski we Lwowie – arsenał we Lwowie, położony przy ul. Podwale 13.

Arsenał Miejski we Lwowie – arsenał we Lwowie, położony przy ul. Podwale 5.

Biblioteka Fundacji Wiktora Hr. Baworowskiego – XVII-wieczny pałac rodziny Baworowskich we Lwowie, w którym w XIX wieku powstała prywatna Biblioteka Baworowskich. Była jedną z największych polskich bibliotek, z tysiącami książek, rękopisów i dokumentów historycznych. Obecnie mająca charakter muzeum. Była ważnym warsztatem pracy dla polonistów i historyków.

Cerkiew św. Jerzego – cerkiew prawosławna we Lwowie, w dzielnicy Łyczaków, przy ul. Korolenki 3 ; przed 1945 – Franciszkańskiej.

Cerkiew św. Paraskiewy – zabytkowa świątynia chrześcijańska położona przy ulicy Bohdana Chmielnickiego 77 B u podnóża Wysokiego Zamku. Obecnie jest to cerkiew prawosławna w jurysdykcji eparchii lwowsko-sokalskiej Kościoła Prawosławnego Ukrainy.

Cerkiew św. Mikołaja – jedna z najstarszych świątyń we Lwowie, położona przy ulicy Bohdana Chmielnickiego 28A, w dzielnicy Podzamcze, w rejonie szewczenkowskim.

Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej – zabytkowa renesansowa cerkiew we Lwowie, na Starym Mieście, wzniesiona w miejscu wcześniejszej w latach 1591–1629 przez Bernarda Avellidesa, Pawła Rzymianina, Wojciecha Kapinosa i Ambrożego Przychylnego; dzwonnicę wzniósł w latach 1571–1578 Piotr Barbon.

Cytadela we Lwowie – cytadela wzniesiona przez austriackie władze zaborcze w latach 1852–1854 według projektu K. Ressiga i A. Wondraschki w południowej części Lwowa, w obrębie ówczesnych ulic: Pełczyńskiej i Mochnackiego.
Tzw. Dom Biesiadeckiego we Lwowie znajduje się przy ul. Generała Czuprynki 50/52.

Grand Hotel we Lwowie – jeden z najstarszych hoteli w głównej części Lwowa, znajduje się przy Prospekcie Swobody 13.

Hotel George – reprezentacyjny hotel we Lwowie, wzniesiony w latach 1899-1901 według projektu wiedeńskiego biura projektowego Fellner & Helmer. Przy realizacji współpracowali lwowscy architekci Iwan (Jan) Lewiński i Julian Cybulski.

Kaplica Kampianów – jedna z najwspanialszych renesansowych kaplic katedry łacińskiej we Lwowie zbudowana na polecenie i z funduszy burmistrza i doktora medycyny Pawła Kampiana dla siebie i swojego syna Marcina, tworząca rodzinne mauzoleum Kampianów, które następnie było wykorzystywane także przez spokrewnione z nimi rody Ostrogórskich i Groswajerów.
Kasyno Szlacheckie we Lwowie przy ul. Czynu Listopadowego 6.

Kościół Serca Pana Jezusa i klasztor Franciszkanek – kościół położony przy ulicy M. Łysenki 43. Obecnie jest to cerkiew pw. św. Jana Złotoustego w eparchii lwowsko-sokalskiej Kościoła Prawosławnego Ukrainy.

Kościół Świętej Rodziny i klasztor Reformatów – kościół we Lwowie, położony przy ulicy Tarasa Szewczenki 66. Obecnie jest to cerkiew w jurysdykcji eparchii lwowskiej Kościoła Prawosławnego Ukrainy.

Lwowska Filharmonia Obwodowa, ukr. Львівська обласна філармонія – państwowa instytucja kultury z siedzibą we Lwowie, zlokalizowana w secesyjnym gmachu wybudowanym w latach 1905–1908 według projektu Władysława Sadłowskiego przy ulicy Czajkowskiego 7.
Baszta Prochowa – trzykondygnacyjna budowla z piaskowca, położona po wewnętrznej stronie murów obronnych, stanowiąca część systemu fortyfikacji Lwowa, wzniesiona w latach 1554-1556.

Brygidki – potoczna nazwa więzienia we Lwowie przy ul. Kazimierzowskiej. Renesansowy gmach został zbudowany w 1614 r. dla żeńskiego zakonu św. Brygidy. Istniejąca przy budynku kaplica św. Piotra do dziś spełnia swoją pierwotną rolę, natomiast budynek klasztorny, po likwidacji zakonu w 1784 r., został zamieniony na więzienie kryminalne, a po I wojnie światowej na polityczne.

Niski Zamek we Lwowie – jeden z dwóch zamków we Lwowie. Pełnił rolę siedziby przedstawiciela władzy królewskiej w mieście, podczas gdy znacznie lepiej ufortyfikowany i korzystniej położony Wysoki Zamek był zamkiem typowo obronnym.

Ratusz we Lwowie – ratusz w Śródmieściu Lwowa, na Rynku, wzniesiony w latach 1827–1835 w stylu klasycystycznym według projektu Józefa Markla i Franciszka Treschera.

Wysoki Zamek we Lwowie – murowany, gotycki zamek królewski we Lwowie, wzniesiony w II połowie XIV wieku przez króla Polski Kazimierza III Wielkiego. Zbudowany został w miejscu zamku drewnianego, wzniesionego po 1251 roku przez króla Rusi Daniela Halickiego. Warowny, położony na wzgórzu Wysokim Zamku, na północ od Starego Miasta; zniszczony w 1704 roku, rozebrany w roku 1772.

Lwów – stacja kolejowa we Lwowie przy placu Dworcowym 1. Eklektyczny dworzec został wzniesiony w latach 1899–1904 według projektu Władysława Sadłowskiego.

Kolumna Adama Mickiewicza we Lwowie – pomnik Adama Mickiewicza na Placu Mariackim na Starym Mieście we Lwowie, neoklasycystyczny, wzniesiony w latach 1902–1904 według projektu Antoniego Popiela, odsłonięty 30 października 1904.

Więzienie przy ul. Łąckiego − dawne więzienie we Lwowie, położone u zbiegu ulic Briułłowa, Kopernika i Bandery z głównym wejściem przez przedwojenny gmach Komendy Wojewódzkiej Policji Państwowej przy ul. S. Bandery. Drugie we Lwowie, po Brygidkach, miejsce zbrodni sowieckich i niemieckich podczas II wojny światowej.

Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej – teatr we Lwowie zaprojektowany przez prof. Zygmunta Gorgolewskiego. Jest to nie tylko dzieło sztuki architektonicznej, ale także rzeźby i malarstwa. Reprezentuje eklektyzm w sztuce.

Pałac arcybiskupów łacińskich we Lwowie – siedziba arcybiskupów lwowskich położona przy ul. Winniczenko 32,, zbudowana w 1844 z fundacji ówczesnego arcybiskupa lwowskiego Franza de Paula Pištka, według projektu architekta Johanna Salzmanna. Położona malowniczo na wysokim wzgórzu, zwanym wtedy “Strzelczą Górą”, wznoszącym się nad Wałami Gubernatorskimi. Wzgórze zapisało się ponurą sławą w historii Lwowa, ponieważ podczas Wiosny ludów w 1848 z tego właśnie wzgórza, z dział generała Hammersteina, spadały na Lwów pociski powodujące zniszczenia i śmiertelne ofiary wśród ludności miasta.

Pałac Lubomirskich we Lwowie – barokowy pałac we lwowskim Rynku z 1763 wybudowany dla Stanisława Lubomirskiego według projektu Jana de Witte; od 1975 mieści Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego we Lwowie.

Pałac Potockich we Lwowie – pałac we Lwowie, neorenesansowy, wzniesiony w latach 1888–1890 dla Alfreda Józefa Potockiego według projektu Juliana Cybulskiego; skonfiskowany przez Ukraińską SRR w 1940; odrestaurowany w latach 2001–2002, mieści rezydencję prezydenta Ukrainy we Lwowie i Lwowską Galerię Sztuki.
Pałac Sztuki w Parku Stryjskim – pałac we Lwowie, wzniesiony w 1894 w obecnym Parku Stryjskim według projektu Franciszka Skowrona, któremu pomagali Grzegorz Peżański, Michał Łużecki.
Pomnik Jana Kilińskiego we Lwowie – pomnik dłuta Juliana Markowskiego, uroczyście odsłonięty 18 czerwca 1895 w obecnym Parku Stryjskim we Lwowie.

Stare Miasto we Lwowie – zabytkowa dzielnica Lwowa, część miasta lokowana w 1356 przez króla Polski Kazimierza Wielkiego na prawie magdeburskim.

Szewczenkowski gaj – skansen we Lwowie, w Kajzerwaldzie.
Szpital św. Łazarza we Lwowie jest położony przy ul. Kopernika 27, obok kościoła pw. św. Łazarza. Szpital powstał z fundacji bezdzietnego małżeństwa: wybitnego lwowskiego XVII-wiecznego architekta włoskiego pochodzenia Ambrożego Przychylnego i Zuzanny Brzeskiej, którzy w 1621 r. przekazali cały swój majątek na budowę kościoła i szpitala dla ubogich. Jako pierwszy został wybudowany w 1621 r. szpital św. Łazarza. Przetrwał on aż do czasów międzywojennych, kiedy mieścił się w nim przytułek dla starców. Szpital został wzniesiony na Przedmieściu Halickim, na wzgórzu nad drogą Sokilnycką i został otoczony murem. Miał charakter obronny, podobnie jak i inne lwowskie budynki położone poza murami miejskimi. Najstarsze budynki szpitalne przylegają do kościoła od strony południowej i północnej. W XVIII – XIX w. dobudowano jeszcze kilka budynków szpitala i nadbudowano budynki starego schroniska. Od końca XVIII w. władze austriackie przeznaczyły szpital wyłącznie do utrzymania tam niewidomych kobiet i mężczyzn a zarządzanie szpitalem powierzono magistratowi miasta Lwowa.
Szpital żydowski M. Lazarusa we Lwowie – szpital znajdujący się we Lwowie przy ul. Jakuba Rappaporta 8.

Wieża wodna w Parku Stryjskim – wieża ciśnień we Lwowie z 1894 roku. Została zbudowana na potrzeby Powszechnej Wystawy Krajowej.