
Parku Edukacji Przyrodniczej im. prof. Leszka Bergera – park w Poznaniu w centralnej części Podolan, w narożniku ulic Druskienickiej i Strzeszyńskiej.

Park Fryderyka Chopina w Poznaniu – najstarszy istniejący park miejski w Poznaniu na Starym Mieście. Znajduje się przy ul. Podgórnej, na tyłach kolegium jezuickiego.
Park Władysława Czarneckiego w Poznaniu – park zlokalizowany na poznańskich Winogradach, na terenie Osiedla Przyjaźni, w bezpośrednim sąsiedztwie pętli tramwajowej Połabska, częściowo wzdłuż Alej Solidarności.
Park Jana Henryka Dąbrowskiego – park zlokalizowany w centrum Poznania, pomiędzy ul. Ogrodową na północy, ul. Ratajczaka na zachodzie, tyłami ul. Półwiejskiej na wschodzie i budynkiem Starego Browaru na południu.
Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – arboretum należące do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zlokalizowane w części Golęcina – Niestachowie, na terenach Lasku Golęcińskiego, tuż przy jego granicy z Sołaczem. Projektantami byli: Władysław Marciniec i Rudolf Boettner.
Uczelniany Ogród Dydaktyczny – ogród dydaktyczny należący do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zlokalizowany po zachodniej stronie gmachu Collegium Maximum na Sołaczu.

Park Jurija Gagarina w Poznaniu - park zlokalizowany w Poznaniu na Osiedlu Pod Lipami na obszarze jednostki pomocniczej Osiedle Nowe Winogrady Południe na Winogradach. Ma wydłużony kształt na osi wschód-zachód, zajmując niewielką dolinę prostopadłą do Warty, wzdłuż ul. Serbskiej, od Ronda Solidarności do ul. Naramowickiej. Upamiętnia radzieckiego kosmonautę Jurija Gagarina, nawiązując do położonego na północ Osiedla Kosmonautów.

Lasek Golęciński – potoczna nazwa na część lasów komunalnych miasta Poznania, zlokalizowanych na Golęcinie, w widłach dwóch linii kolejowych:Poznań – Szczecin na południu Poznań – Piła na wschodzie.

Park Górczyński - park miejski, zlokalizowany na południu Poznania, w obrębie Górczyna, pomiędzy ulicami Albańską, Ostrobramską, Węglową i tyłami zabudowań ulicy Słowiczej.

Park Jana Heweliusza – park w Poznaniu na Pogodnie na osiedlu samorządowym Osiedle Grunwald Południe zlokalizowany pomiędzy ulicami Jana Heweliusza, Macieja Palacza i Księżycową. Z uwagi na sąsiedztwo Obserwatorium Astronomicznego przy ul. Słonecznej w parku znajdują się elementy nawiązujące do zagadnień astronomicznych.

Park Jana Pawła II w Poznaniu – park zlokalizowany w Poznaniu, na Łęgach Dębińskich, na obszarze jednostki pomocniczej Osiedle Wilda, pomiędzy ulicami Dolna Wilda, a Drogą Dębińską. Zajmuje część obszaru Łęgów Dębińskich. Stanowi jeden z popularnych terenów wypoczynkowych i rekreacyjnych mieszkańców gęsto zabudowanej Wildy.
Park ks. Józefa Jasińskiego - park zlokalizowany na terenie poznańskiego Raszyna, przy granicy z osiedlem Kopernika na terenie jednostki pomocniczej Osiedle Grunwald Południe, w kwartale ulic Rembertowska - Promienista - tyły ulicy Newtona.
Park Kasprowicza – park w Poznaniu w zachodniej części Łazarza, na terenie jednostki pomocniczej Osiedle Św. Łazarz. Jest to jeden z największych parków w mieście.
Park Kosynierów - park w Poznaniu na Winogradach, przy granicy z Wilczakiem, leżący na terenie wielorodzinnego Osiedla Pod Lipami.
Lasek Marceliński – las komunalny, znajdujący się w zachodniej części Poznania, na terenie kilku jego części: Marcelina, Junikowa, Wydm, Osiedla Bajkowego i Edwardowa. W większości wypadków Lasek stanowi jedną z granic tych części miasta. Powierzchnia wynosi 230 ha, w tym lasy prywatne to 16,5 ha.
Park Gustawa Manitiusa – jeden z parków w Poznaniu, położony na terenie jednostki pomocniczej Osiedle Grunwald Południe na Grunwaldzie, u zbiegu ulic: Grunwaldzkiej i Reymonta, na terenie dawnych cmentarzy ewangelickich.
Park Tadeusza Mazowieckiego – park zlokalizowany na terenie Poznania na Starym Mieście wzdłuż lewego brzegu Warty, między mostami Królowej Jadwigi i św. Rocha. Obszarowo pokrywa się w części z dawnym Placem Zjednoczenia.

Park ks. Feliksa Michalskiego − dawny park dworski zlokalizowany na terenie poznańskiego Junikowa, przy ulicy Grunwaldziej w pobliżu skrzyżowania z ulicą Junikowską, na tyłach dochodzi do skrzyżowania ulic Prośnickiej i Żywocickiej. W rejonie parku znajdują się źródła Ceglanki.

Park Nad Wartą – park położony w Poznaniu, w jednostce obszarowej SIM Osiedle Piastowskie na Ratajach, na terenie jednostki pomocniczej Osiedle Rataje, przy Osiedlu Piastowskim, wzdłuż wschodniego brzegu Warty, w ramach południowego klina zieleni.

Park Nadolnik – park w Poznaniu, na terenie Nadolnika, pomiędzy ulicami Nadolnik, Mariacką i Hlonda.
Nowe Zoo w Poznaniu – drugi pod względem powierzchni ogród zoologiczny w Polsce, założony w 1974 roku na Białej Górze wschodnim klinie zieleni Poznania, w jednostce obszarowej SIM Malta. Zajmuje obszar 120,68 ha usytuowanych na pagórkowatym terenie leśnym z sześcioma rozległymi stawami o łącznej powierzchni ponad 13 ha, stanowiąc naturalne siedlisko fauny krajowej. Nowe Zoo słynie z kolekcji ptaków drapieżnych oraz sów, która należy do jednej z najbogatszych w Europie.
Ogród farmakognostyczny w Poznaniu – ogród roślin leczniczych należący do Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, zlokalizowany przy Trasie Niestachowskiej na granicy Niestachowa i Sołacza. Stanowi zaplecze naukowe i doświadczalne dla studentów, lekarzy i przedstawicieli biznesu zielarskiego.
Park Karola Kurpińskiego - park miejski w Poznaniu, na Świętym Rochu, na obszarze jednostki pomocniczej Osiedle Rataje, przylegający do ulic Serafitek i Świętego Rocha.

Park Rataje – drugi pod względem powierzchni poznański park, położony na Ratajach, na pograniczu osiedli administracyjnych Rataje i Żegrze w Poznaniu.

Park Stare Koryto Warty – park zlokalizowany w miejscu zasypanego w latach 60. XX w. koryta rzeki Warty na Chwaliszewie w Poznaniu.

Park Edukacji Ekologicznej Strzeszyn – park zlokalizowany w Poznaniu na Strzeszynie Greckim.
Park Szelągowski – zabytkowy park, położony w Poznaniu, na Szelągu, na skarpie doliny Warty, na północ od centrum miasta. Park ten sąsiaduje z terenami zielonymi Cytadeli. Stanowi fragment północnego klina zieleni.
Ścieżka przyrodniczo-leśna w Lesie Marcelińskim - ścieżka dydaktyczna wytyczona przez tereny Lasku Marcelińskiego w Poznaniu. Trasę wyznakował Zarząd Zieleni Miejskiej.
Park Tysiąclecia – park w Poznaniu. Rozciąga się przy północnym krańcu Komandorii, pomiędzy ul. Warszawską a Jeziorem Maltańskim.

Park Henryka Wieniawskiego – zabytkowy park miejski, zlokalizowany w centrum Poznania, na terenie północnej części Dzielnicy Cesarskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru Wielkiego.

Park Adama Wodziczki - park zlokalizowany na terenie poznańskiego Sołacza, pomiędzy Aleją Wielkopolską na południu, a doliną Bogdanki na północy.
Park przy ulicy Browarnej, dawniej Park XX-lecia PRL – park w Poznaniu zlokalizowany na terenie Antoninka, w kwadracie ulic Browarna – Ludosławy – Janisławy.
Park Gustawa Manitiusa – jeden z parków w Poznaniu, położony na terenie jednostki pomocniczej Osiedle Grunwald Południe na Grunwaldzie, u zbiegu ulic: Grunwaldzkiej i Reymonta, na terenie dawnych cmentarzy ewangelickich.