
Ajos Efstratios – mała wyspa w Grecji, w północnej części Morza Egejskiego, położona o 30 km od Limnos i 80 km na północny zachód od Lesbos, w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Północne, w jednostce regionalnej Limnos, w gminie Ajos Efstratios. W 2011 roku liczyła 270 mieszkańców.
Alonisos – grecka wyspa na Morzu Egejskim. Obok Skiatos i Skopelos jest trzecią wyspą archipelagu północnych Sporadów, leży około 5 km od Skopelos. Główny port wyspy znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu, w miejscowości Patitiri. Z portu odpływają promy i wodoloty do Wolos, Ajos Konstandinos i Salonik oraz wszystkich wysp archipelagu Sporadów – Skiatos, Skiros i Skopelos.

Amuliani – grecka wyspa w sąsiedztwie Półwyspu Chalcydyckiego, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, w regionie Macedonia Środkowa, w jednostce regionalnej Chalkidiki, w gminie Aristotelis. Jest położona 120 km od Salonik. Ze spisu powszechnego z 2001 roku wynika, że zamieszkuje ją 542 mieszkańców, co czyni Amuliani jedną z największych greckich wysp bez statusu gminy. Na terenie wyspy znajduje się słone jezioro.

Antipaksos lub Atipaxos, Antipaxi – mała grecka wyspa, położona 3 km od Paksos, w archipelagu Wysp Jońskich. Administracyjnie wyspa leży w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Wyspy Jońskie, w jednostce regionalnej Korfu, w gminie Paksos. W 2011 roku liczyła 20 mieszkańców.

Andipsara – niewielka grecka wyspa na Morzu Egejskim, o powierzchni około 4 km², w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Północne, w jednostce regionalnej Chios, w gminie Psara. Według spisu z 2011 roku zamieszkana przez 4 osoby. Wyspa znajduje się około 3 km na zachód od sąsiedniej większej wyspy Psara. Ze względu na ukształtowanie terenu, Andipsara jest niedostępna od strony północnej i zachodniej.

Chios – wyspa w Grecji na Morzu Egejskim, położona na azjatyckim szelfie kontynentalnym, u wybrzeży Turcji. Ważny ośrodek turystyczny. W przeszłości znana jako „wyspa kupców”, „wyspa kapitanów”.

Echinades – grupa 20 niewielkich wysp na Morzu Jońskim, położonych u zachodniego wybrzeża Grecji. W starożytności nosiły nazwy Echiny i Echinady. Wyspy są częścią Akarnanii.

Wyspy Egejskie – ogólna nazwa wysp położonych na Morzu Egejskim. Ich łączna powierzchnia to około 9,1 tys. km². Wyspy te dzielą się na kilka archipelagów:Cyklady Dodekanez Kreta i wyspy przybrzeżne Sporady Północne Wyspy Sarońskie Niektórzy geografowie wyróżniają także Sporady Południowe – obejmujące wyspy Ikaria, Samos oraz archipelag Dodekanez – łącznie, niektórzy zaliczają do nich także wyspy Chios i Lesbos.

Eubea – przybrzeżna wyspa grecka w zachodniej części Morza Egejskiego, druga co do wielkości wyspa Grecji po Krecie.
Furni – grecka wyspa na Morzu Egejskim otoczona kilkunastoma małymi wysepkami, w tym kilkoma zamieszkanymi. Furni położona jest pomiędzy Ikarią, Samos oraz Patmos. Leży w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Północne, w jednostce regionalnej Ikaria, w gminie Furni Korseon. Największą wyspą grupy wysp jest Furni, gdzie znajduje się miejscowość Furni, która obsługuje m.in. połączenia promowe z okolicznymi wyspami. Drugą pod względem wielkości wyspą grupy jest Tymina, którą zamieszkuje około 140 mieszkańców. Mieszkańcy Furni oraz okolicznych wysp zajmują się głównie rybołówstwem, a także w trakcie sezonu letniego turystyką. Wtedy też lokalni mieszkańcy wynajmują pokoje turystom oraz otwierają lokalne restauracje. Nu Furni znajduje się wiele plaż piaszczystych, m.in. Vlychada, Vitsilia, Petrokopio, Elidaki oraz Bali.

Gawdopula – bezludna grecka wyspa na Morzu Śródziemnym, na południe od Krety, około 5 km na północny zachód od wyspy Gawdos. Administracyjnie leży w administracji zdecentralizowanej Kreta, w regionie Kreta, w jednostce regionalnej Chania, w gminie Gawdos. Ma 177,5 ha powierzchni. Jej najwyższy punkt wznosi się na 113 m n.p.m..

Gawdos – grecka wysepka leżąca 36 km na południe od Krety, w Basenie Lewantyjskim, w administracji zdecentralizowanej Kreta, w regionie Kreta, w jednostce regionalnej Chania, w gminie Gawdos. W 2011 roku liczyła 152 mieszkańców. Ma powierzchnię około 27 km². Stanowi gminę obejmującą miejscowości Kastri (siedziba), Fokia, Watsiana, Karawe, Ambelos oraz niezamieszkaną wysepkę Gawdopula.
Ikaria – grecka wyspa na Morzu Egejskim, w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Północne, w jednostce regionalnej Ikaria, w gminie Ikaria. W 2011 roku liczyła 8423 mieszkańców. Posiada powierzchnię 255 km2. Główną miejscowością wyspy jest Ajos Kirikos.
Inuses – grupa małych wysp i sąsiadujących skał, w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Północne, w jednostce regionalnej Chios, w gminie Inuses, położona 2 km na północny wschód od wyspy Chios oraz 8 km na zachód od wybrzeża tureckiego. W 2011 roku liczyła 826 mieszkańców.

Itaka – grecka wyspa na Morzu Jońskim, w archipelagu Wysp Jońskich, na zachód od wybrzeży Peloponezu, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Wyspy Jońskie, w jednostce regionalnej Itaka, w gminie Itaka. W 2011 roku liczyła 3231 mieszkańców. Główną miejscowością i portem wyspy jest Itaka, zwana również Wati, położona w wąskiej, głębokiej zatoce.

Kefalinia, wyspa grecka na Morzu Jońskim, największa spośród Wysp Jońskich. Powierzchnia ok. 780 km². Krajobraz górzysty. Uprawa winorośli, figowców, oliwek, rybołówstwo.

Lesbos – grecka wyspa w północno-wschodniej części Morza Egejskiego, u wybrzeża Turcji, w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Północne. Wraz z pobliskimi bezludnymi wysepkami tworzy jednostkę regionalną Lesbos i gminę Lesbos. W 2011 roku liczyła 86 436 mieszkańców.

Leukada, także Leukas, Lefkada, Lefkas, daw. wł. Santa Maura – wyspa na Morzu Jońskim u zachodnich wybrzeży Grecji, whodząca w skład archipelagu Wysp Jońskich.

Limnos – górzysta wyspa grecka, położona na Morzu Egejskim, w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Północne, w jednostce regionalnej Limnos, w gminie Limnos. Ma powierzchnię 476 km² oraz ok. 17,000 mieszkańców (2011). Główne gałęzie gospodarki Limnos to turystyka, uprawa winorośli, owoców i warzyw. Na wyspie istnieje grecka baza wojskowa.
Meganisi – grecka wyspa na Morzu Jońskim, w archipelagu Wysp Jońskich. Leży na południowy wschód od Leukady. Populacja wyspy wynosi 1092 mieszkańców (2001), a powierzchnia 22,4 km². Do Meganisi należą oprócz tego dwie inne wyspy Skorpios oraz Sparli.

Paksos albo Paxos, Paxi, leży obok mniejszej Andipaksos lub Atipaxos, Antipaxi, toteż często w liczbie mnogiej: Paxi albo Paxoi – wyspa na Morzu Jońskim u zachodnich wybrzeży Grecji. Wchodzi w skład archipelagu Wysp Jońskich. Powierzchnia ok. 19 km², górzysta. Na wschód od wyspy znajduje się miasteczko portowe Parga nad zatoką o tej samej nazwie. W odległości niecałych trzech kilometrów na południe od Paksos leży mała wyspa Andipaksos zamieszkana przez 40 stałych mieszkańców.

Psara – wyspa w Grecji, na Morzu Egejskim, w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Północne, w jednostce regionalnej Chios, w gminie Psara. W 2011 roku liczyła 454 mieszkańców.

Samos – grecka wyspa na Morzu Egejskim, u wybrzeży Azji Mniejszej, w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Północne, w jednostce regionalnej Samos, w gminie Samos. Główną miejscowością wyspy jest Samos.

Samotraka ; w kontekście okresu klasycznego także Samotrake, Samothrákē – wyspa grecka na Morzu Trackim ; w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, w regionie Macedonia Wsch. i Tracja, w jednostce regionalnej Ewros, w gminie Samotraka; o powierzchni 178 km², górzysta – wznosząca się na 1611 m n.p.m. szczyt Fengari, w masywie Saos. W 2011 roku liczyła 2859 mieszkańców. Linia promowa codziennie, czasem częściej, łączy wyspę z miastem i terminalami samochodowym, kolejowym i lotniczym w Aleksandropolis. Okresowo działają połączenia z portami Kawala i Tasos.

Santoryn, Thira – wulkaniczna wyspa na Morzu Egejskim, tworząca z kilkoma mniejszymi wyspami należący do Grecji mały archipelag o tej samej nazwie, wchodzący w skład archipelagu Cyklad. Wyspa położona jest 175 km na południowy wschód od wybrzeża Grecji i 110 km na północ od wybrzeża Krety.

Skiatos – wyspa w zachodniej części Morza Egejskiego, w archipelagu Sporadów Północnych.
Skiros – grecka wyspa w archipelagu Sporadów, w administracji zdecentralizowanej Tesalia-Grecja Środkowa, w regionie Grecja Środkowa, w jednostce regionalnej Eubea, w gminie Skiros.
Skopelos – egejska wyspa w Grecji, należąca do archipelagu Sporadów Północnych. Administracyjnie wchodzi w skład gminy Skopelos, w jednostce regionalnej Sporady, w regionie Tesalia, w administracji zdecentralizowanej Tesalia-Grecja Środkowa. W 2011 roku liczyła 4960 mieszkańców.

Skorpios – grecka wyspa na Morzu Jońskim, na zachód od Grecji kontynentalnej. Należy do archipelagu Wysp Jońskich. W pobliżu znajdują się dwie mniejsze wysepki: Skorpidi i Tsokari
Sporady – nazwa odnosząca się do dwóch archipelagów wysp greckich na Morzu Egejskim, znanych pod nazwą Sporady Południowe i Sporady Północne.

Tasos, Thasos, Thassos, używane jest również polskie Tazos – grecka wyspa na północy Morza Egejskiego, położona w odległości 8 km od wybrzeża Tracji. Z powierzchnią 390 km² jest dziewiątą co do wielkości wyspą Grecji. Najwyższy jej szczyt to góra Ipsarion o wysokości 1204 m n.p.m. Wokół głównej wyspy położone są trzy wysepki: Tasopulo na północy, Kinira na wschodzie i Panajia na południu. Wyspy współtworzą gminę Tasos i jednostkę regionalną Tasos, w regionie Macedonia Wschodnia i Tracja, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja. Administracyjną stolicą jest miejscowość Tasos, potocznie zwana Limenas. Całkowita liczba mieszkańców wynosi około 13.765, w tym mieszkańców stolicy: 3234.

Zakintos – grecka wyspa na Morzu Jońskim, na zachód od Peloponezu, trzecia co do wielkości w archipelagu Wysp Jońskich. Wraz z pobliskimi niemal bezludnymi wysepkami tworzy gminę Zakintos, w jednostce regionalnej Zakintos, w regionie Wyspy Jońskie, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie. W 2011 roku liczyła 40 758 mieszkańców.