
Mitologia rzymska – zbiór wierzeń, rytuałów i obrzędów dotyczących zjawisk nadprzyrodzonych wyznawanych i obchodzonych przez starożytnych Rzymian od czasów najdawniejszych do chwili, gdy chrześcijaństwo całkowicie zastąpiło rdzenne religie Imperium Rzymskiego.

Achates - w mitologii greckiej oraz rzymskiej: mieszkaniec Troi, żołnierz, bliski przyjaciel lub giermek Eneasza, darzący go bezwzględnym zaufaniem i przywiązaniem, zabójca Protesilaosa.

Ancile – owalna tarcza, która według rzymskiej legendy spadła z nieba podczas zarazy, jaka wybuchła za panowania Numy Pompiliusza. W Rzymie stanowiła ona pradawny obiekt kultowy.

Caritas Romana – historia kobiety Pero, która potajemnie karmiła piersią własnego ojca Cymona po tym, jak został on skazany na śmierć przez zagłodzenie. Po odkryciu poświęcenia córki Cymon został ułaskawiony.

Cerealia – rzymskie święto ku czci bogini Cerery (Ceres) obchodzone od 12 do 19 kwietnia.

Floralia – rzymskie święto ku czci bogini Flory obchodzone od 28 kwietnia do 3 maja.

Mucjusz Scewola – bohater rzymskiej legendy.

Genius loci – duch lub demon władający albo opiekujący się jakimś miejscem. Według mitologii rzymskiej opiekuńcza siła, coś, co sprawia, że dana przestrzeń jest jedyna w swoim rodzaju. Duchy opiekuńcze miejsc lub poszczególnych osób powszechnie występują również w innych wierzeniach.

Gnejusz Marcjusz Koriolan – legendarna postać z wczesnych dziejów Rzymu.

Hersilia – Sabinka z dostojnego rodu, jedna z kobiet porwanych przez Rzymian podczas porwania Sabinek, następnie główna mediatorka pomiędzy obydwoma narodami.

Hippokampy – w mitologii greckiej i rzymskiej pół konie, pół ryby, z parą końskich nóg.

Horacjusz Kokles – bohater z legendy rzymskiej, który obronił w pojedynkę ważny most na Tybrze w wojnie przeciwko Etruskom Porsenny.

Ichtiocentaury – w mitologii greckiej pół ludzie, pół ryby, z parą końskich nóg.

Kaduceusz, kerykejon – symboliczna laska.

Kakus – w mitologii rzymskiej syn Wulkana, trzygłowy olbrzym ziejący ogniem, mieszkający w grocie pod Awentynem i nękający okolicę. Ukradł bydło Geriona śpiącemu Herkulesowi i ukrył je w swej pieczarze. By zmylić trop, ciągnął zwierzęta za ogony. Krowy jednak rykiem naprowadziły herosa do siedziby Kakusa. Herkules zabił maczugą olbrzyma, odzyskując tym samym skradzione bydło. Po zabiciu Kakusa w podzięce za uwolnienie swego kraju od prześladowcy król Ewander zaprowadził kult Herkulesa, na cześć którego wzniesiono ołtarz Ara Maxima.

Klelia – legendarna postać związana z początkami Rzymu.

Laska Eskulapa – laska stanowiąca symbol medycyny.

Lawinia – w mitologii rzymskiej księżniczka z Lacjum w Italii, córka Latynusa i Amaty, jedna z bohaterek Eneidy Wergiliusza.

Lukrecja – legendarna postać z VI wieku p.n.e.

Luperkal (Lupercal) – jaskinia, w której według mitologii rzymskiej wilczyca miała karmić Romulusa i Remusa, synów Marsa i Rei Sylwii. W tamtym miejscu bracia założyć mieli później Rzym.

Many – w wierzeniach Rzymian duchy zmarłych przodków będące bóstwami opiekuńczymi domu.

Marek Kurcjusz – postać legendarna; młodzieniec rzymski, który poniósł bohaterską śmierć dla dobra swej ojczyzny; bohater jednego z podań przekazanych przez Tytusa Liwiusza.

Mit o powstaniu Rzymu – opowieść mitologiczna wyjaśniająca okoliczności założenia Rzymu. Istnieje wiele wersji mitu o powstaniu Rzymu. Najpopularniejsza przyjmuje, że został on założony przez Romulusa.

Porwanie Sabinek – legendarny epizod z najstarszej historii Rzymu, który opisuje porwanie kobiet z plemienia Sabinów, jednego z najstarszych plemion w środkowej Italii.

Psyche – w mitologii greckiej, bogini i uosobienie duszy ludzkiej; przedstawiana jako młoda dziewczyna ze skrzydłami motyla, razem ze swoim mężem Erosem miała córkę Hedone.

Pyram i Tysbe - według Przemian Owidiusza dwoje kochanków, pochodzących ze zwaśnionych rodów z Babilonii. Widywali się zwykle przy szczelinie w murze, dzielącym posesje ich rodziców. W wyniku nieporozumienia oboje odbierają sobie życie.

Sybilla Kumańska – kapłanka wyroczni Apollina w Cumae, we włoskiej Kampanii.

Tarpeja – według rzymskiej legendy westalka, córka Spuriusza Tarpejusza, który dowodził obroną twierdzy na Kapitolu podczas najazdu Sabinów, wywołanego porwaniem Sabinek.

Trytony – w mitologii greckiej i rzymskiej pół ludzie, pół ryby.

Tyrs, także laska Dionizosa, laska Bachusa – symboliczna laska.
Werginia lub Wirginia – legendarna postać z dziejów starożytnego Rzymu, pojawiająca się w kontekście wydarzeń z połowy V wieku p.n.e.

Weturia – bohaterka rzymskiej legendy, matka Gnejusza Marcjusza Koriolana.