Małopolska Droga św. JakubaW
Małopolska Droga św. Jakuba

Małopolska Droga św. Jakuba – odtworzony w Polsce fragment Drogi św. Jakuba – europejskiej sieci średniowiecznych szlaków pielgrzymich prowadzących do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Odcinek Małopolskiej Drogi prowadzi z Sandomierza, przez Kraków do Oświęcimia i jest jedną z odnóg Via Regia. W przyszłości Małopolska Droga św. Jakuba ma się połączyć z projektowanymi górnośląskimi szlakami prowadzącymi do Góry św. Anny i stamtąd do Niemiec, lub do Raciborza i Cieszyna a stamtąd na Morawy i Czechy. Sandomierz w przyszłości będzie też ostatnim etapem projektowanej trasy prowadzącej z Lublina i łączącej się z małopolskim szlakiem. Długość trasy Sandomierz – Santiago de Compostela wynosi: 3242 km lub 3909 km.

Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Chotlu CzerwonymW
Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Chotlu Czerwonym

Kościół św. Bartłomieja w Chotlu Czerwonym – gotycki rzymskokatolicki kościół ufundowany przez Jana Długosza i wzniesiony w latach 1440-1450 na gipsowym wzgórzu zbudowanym z megakryształów selenitu. Został przebudowywany w XIX w.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w CzarnocinieW
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czarnocinie

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryji Panny w Czarnocinie

Kościół św. Marii Magdaleny w DobrowodzieW
Kościół św. Marii Magdaleny w Dobrowodzie

Kościół św. Marii Magdaleny w Dobrowodzie – rzymskokatolicka świątynia z połowy XIV w., ufundowany przez biskupa krakowskiego Floriana z Mokrska w 1354 r., rozbudowany w XV w.; w latach 1524-1525 został przebudowany w stylu późnogotyckim, nadając mu obecny kształt.

Kościół św. Wawrzyńca w GorysławicachW
Kościół św. Wawrzyńca w Gorysławicach

Kościół św. Wawrzyńca w Gorysławicach – gotycki kościół wzniesiony w 1535 roku, przez miejscowego proboszcza ks. Józefa Dałowicza.

Klasztor sercanów w StopnicyW
Klasztor sercanów w Stopnicy

Klasztor sercanów oo. sercanów w Stopnicy – zespół klasztorny ufundowany przez Krzysztofa i Annę Ossolińskich, wybudowany w 1639 roku.

Kościół Najświętszej Maryi Panny i św. Jacka w KlimontowieW
Kościół Najświętszej Maryi Panny i św. Jacka w Klimontowie

Kościół Najświętszej Maryi Panny i św. Jacka w Klimontowie – podominikański kościół zajmujący wnętrze wielobocznej działki leżącejej na wzgórzu w pn.- zach. części Klimontowa. Rzymskokatolicka świątynia ufundowana przez Jana Zbigniewa Ossolińskiego w 1613 roku. Archotektonicznie łączy formy późnogotyckie, manierystyczne i wczesnobarokowe. Pierwotnie kościół wybudowany został w stylu późnorenesansowym na bryle gotyckiej.Twórcami warsztatu muratorskiego są Gaspar i Sebastian Fodigowie, uznani włosscy artyści osiadli w Chęcinach na pocz. XVII wieku. Po I wojnie światowej wykorzystywano budynki w celach edukacyjnych. Do 2005 roku miesiło się tam Liceum Ogólnokształcące. Dekretem biskupa sandomierskiego Andrzeja Dzięgi z dnia 31 stycznia 2006 roku podominikańska świątynia zyskała miano kościoła rektoralnego parafii św. Józefa. Kościół znajduje się na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba.

Kościół św. Józefa w KlimontowieW
Kościół św. Józefa w Klimontowie

Kościół św. Józefa w Klimontowie – rzymskokatolicka świątynia znajdująca się w Klimontowie, w powiecie sandomierskim, w województwie świętokrzyskim.

Kościół Matki Bożej Różańcowej w KoprzywnicyW
Kościół Matki Bożej Różańcowej w Koprzywnicy

Kościół Matki Bożej Różańcowej w Koprzywnicy – rzymskokatolicka świątynia powstała w miejscu średniowiecznego kościoła Wszystkich Świętych. Najstarsze części kościoła to dawna kaplica wybudowana w latach 1693-1694. Współczesny wygląd świątyni nadano w latach 1872-1874. Dobudowano wtedy do istniejącej barokowej kaplicy nowe nawy. Od XII wieku do 1821 główny kościół parafialny Koprzywnicy. Od 2000 roku świątynia jest ponownie kościołem parafialnym i siedzibą parafii Matki Bożej Różańcowej w Koprzywnicy.

Kościół św. Floriana w KoprzywnicyW
Kościół św. Floriana w Koprzywnicy

Pocysterski kościół św. Floriana w Koprzywnicy, pierwotne wezwanie z czasów poświęcenia kościoła: św. Floriana i Najświętszej Marii Panny – rzymskokatolicka świątynia powstała wraz z budynkami klasztornymi opactwa cystersów. Fundacji klasztoru dokonał wojewoda sandomierski Mikołaj Bogoria ze Skotnik, który sprowadził cystersów w roku 1183 z Morimondu. Budynki powstały w stylu romańskim między rokiem 1207 a 1220. Na przestrzeni wieków remontowano i odnawiano kościół, co sprawia, że wewnątrz dominuje barok. W 1819 roku władze carskie kasują zakon. Decyzją biskupa sandomierskiego z 1821 r. ustanowiono tam parafię.

Kościół św. Jakuba w KotuszowieW
Kościół św. Jakuba w Kotuszowie

Kościół św. Jakuba Starszego w Kotuszowie – barokowa świątynia rzymskokatolicka ufundowana przez Krzysztofa Lanckorońskiego i wybudowana w 1661 r., w miejsce drewnianej budowli, która spłonęła w pożarze. Kościół został wzniesiony na planie krzyża. Nawa główna kościoła jest prostokątna i stosunkowa krótka. Zamknięte półkolistą apsydą prezbiterium jest węższe od nawy. Od północy przylega do niego piętrowa zakrystia. W czasie działań wojennych, w latach 1944–1945, kościół został poważnie uszkodzony. Mury budowli zostały naruszone, a wnętrze uległo spaleniu. Odbudowę świątyni rozpoczął w 1945 r. ks. Antoni Sobczyk. W krótkim czasie kościół odbudowano i wyposażono. W 1947 r. nawę nakryto drewnianym sklepieniem. W kruchcie i kaplicach bocznych zachowało się oryginalne sklepienie krzyżowe.

Kościół Świętej Trójcy w Krakowie (ul. Stolarska)W
Kościół Świętej Trójcy w Krakowie (ul. Stolarska)

Kościół Świętej Trójcy – zabytkowy kościół położony na Starym Mieście w Krakowie, przy ul. Stolarskiej 12, połączony z konwentem dominikanów. Podwójne sanktuarium: Matki Bożej Różańcowej i Świętego Jacka Odrowąża.

Bazylika św. Franciszka z Asyżu w KrakowieW
Bazylika św. Franciszka z Asyżu w Krakowie

Bazylika św. Franciszka z Asyżu i przylegający do niego klasztor franciszkanów – kompleks sakralny znajdujący się w Krakowie na rogu placu Wszystkich Świętych i ulicy Franciszkańskiej. Kościół, jako jeden z pierwszych w Krakowie, został wyróżniony 23 lutego 1920 roku tytułem bazyliki mniejszej. Potrójne sanktuarium: Matki Bożej Bolesnej, bł. Salomei Piastówny i bł. Anieli Salawy.

Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w KrakowieW
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – rzymskokatolicki kościół konwentualny jezuitów, znajdujący się w Krakowie, w Dzielnicy II, na Wesołej przy ul. Kopernika 26.

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w KrakowieW
Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława – kościół archikatedralny, położony na Wawelu stanowiący własność archidiecezji krakowskiej. Miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Pochowani są tutaj między innymi św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi.

Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w KrakowieW
Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie

Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany także bazyliką Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, bazyliką Mariacką lub kościołem Mariackim – jeden z największych i najważniejszych, po archikatedrze wawelskiej, kościołów Krakowa, od 1962 roku posiadający tytuł bazyliki mniejszej. Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski.

Opactwo Benedyktynów w TyńcuW
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Opactwo benedyktynów w Tyńcu wraz z kościołem św. Piotra i św. Pawła – opactwo benedyktynów w Tyńcu w południowo-zachodniej części Krakowa. Opactwo w Tyńcu jest najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce.

Kościół św. Jakuba Apostoła w LublinieW
Kościół św. Jakuba Apostoła w Lublinie

Kościół św. Jakuba Apostoła w Lublinie – zabytkowy późnobarokowy rzymskokatolicki kościół murowany z XVIII wieku znajdujący się w Lublinie przy ul. Głuskiej 145. Pod względem historycznym lokalizowany jest na terenie dawnego miasteczka Głusk lub dawnej wsi Abramowice Kościelne.

Kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła w SandomierzuW
Kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Sandomierzu

Kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła – zabytkowa świątynia rzymskokatolicka w Sandomierzu.

Kościół św. Jakuba w SandomierzuW
Kościół św. Jakuba w Sandomierzu

Kościół św. Jakuba Apostoła w Sandomierzu, Klasztor oo. dominikanów, Sanktuarium Błogosławionego Sadoka i 48 Towarzyszy Męczenników oraz Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej – późnoromański / wczesnogotycki rzymskokatolicki kościół ceglany z XIII wieku, prawdopodobnie zbudowany razem z budynkami klasztornymi w 1236 roku.

Kościół św. Jana Chrzciciela w SkalbmierzuW
Kościół św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu – polski rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Skalbmierzu,, województwo świętokrzyskie.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w StopnicyW
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Stopnicy

Kościół farny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła – zabytkowy kościół parafialny parafii rzymsko-katolickiej pod tym samym wezwaniem w Stopnicy.

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sulisławicach (stary)W
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sulisławicach (stary)

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sulisławicach (stary) – rzymskokatolicki kościół w diecezji sandomierskiej, dekanacie Koprzywnica, parafii pw. Narodzenia NMP w Sulisławicach. Kościół pozostaje pod opieką księży zmartwychwstańców. Leży na odnodze Małopolskiej Drogi św. Jakuba.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Misericordia Domini w SulisławicachW
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Misericordia Domini w Sulisławicach

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Misericordia Domini, kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Sulisławicach – rzymskokatolickie sanktuarium maryjne diecezji sandomierskiej, będące siedzibą parafii pw. Narodzenia NMP w dekanacie Koprzywnica.

Kościół św. Jakuba w SzczaworyżuW
Kościół św. Jakuba w Szczaworyżu

Kościół św. Jakuba w Szczaworyżu – wzniesiony ok. 1630 r. na miejscu starszego kościoła z XV wieku; z pierwotnej świątyni zachowało się gotyckie prezbiterium; kaplice późnobarokowe, dobudowane w XVIII wieku; świątynia zbudowana jest na planie krzyża greckiego; ołtarz główny rokokowy; na ołtarzu znajduje się uznany za cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, pochodzący z XVI wieku; barokowe rzeźby Chrystusa Zmartwychwstałego i św. Sebastiana; w kruchcie kościoła znajduje się barokowe epitafium Jakuba i Barbary Kosteckich, wykonane z marmuru w 1634 r.; ambona i chór muzyczny rokokowe; na północnej ścianie prezbiterium zachowane fragmenty polichromii z XVI wieku.

Kościół św. Władysława w SzydłowieW
Kościół św. Władysława w Szydłowie

Kościół św. Władysława w Szydłowie – z XIV w., dwunawowy kościół farny ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego jako część pokuty za zabójstwo kanonika Marcina Baryczki.

Kościół Wszystkich Świętych w SzydłowieW
Kościół Wszystkich Świętych w Szydłowie

Kościół Wszystkich Świętych w Szydłowie – gotycki kościół z przełomu XIV i XV w., przebudowywany w XVI i XVII w. Wewnątrz znajdują się pozostałości gotyckiej polichromii z drugiej połowy XIV w. odkrytej w 1946. Przedstawiają one sceny z Nowego Testamentu m.in. Siedem radości Maryi oraz sceny pasyjne. Do wnętrza kościoła prowadzą trzy gotyckie portale.

Kościół św. Jadwigi Śląskiej w ŚwiątnikachW
Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Świątnikach

Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Świątnikach - rzymskokatolicka świątynia wybudowana w miejscu drewnianej kapliczki św. Jadwigi Śląskiej. Kościół jest trzynawowy, z balkonami wzdłuż naw bocznych i prezbiterium, czterema zakrystiami i trzema kruchtami. Wewnątrz znajdują się figury: Chrystusa Ukrzyżowanego, św. Jadwigi Śląskiej i św. Jadwigi Królowej. Kościół znajduje się na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Krakowa.

Kościół św. Jakuba w Więcławicach StarychW
Kościół św. Jakuba w Więcławicach Starych

Sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych – zabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny, znajdujący się w Więcławicach Starych, w gminie Michałowice, w powiecie krakowskim.

Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w WiślicyW
Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy

Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy – gotycki kościół wzniesiony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego w Wiślicy, na fundamentach dwóch starszych świątyń romańskich. Nosi tytuł kolegiaty, a od 8 września 2005 także bazyliki mniejszej. W 2018 r. bazylika została wpisana na listę pomników historii w ramach akcji „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości”.

Kościół Przemienienia Pańskiego i Świętego Ducha w WiśniowejW
Kościół Przemienienia Pańskiego i Świętego Ducha w Wiśniowej

Kościół Przemienienia Pańskiego i Świętego Ducha w Wiśniowej Poduchownej – rzymskokatolicka świątynia wzniesiona staraniem Karola Tarły. W podziemiach kościoła spoczywa serce księdza Hugona Kołłątaja. Wewnątrz kościoła znajdują się posągi Apostołów Piotra i Pawła, obrazy: Przemienienia Pańskiego, Matki Bożej z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem, Matki Bożej Częstochowskiej.