
Białoławki – jezioro w Polsce na Pojezierzu Mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Jezioro Błękitne inaczej zwane Łazduny, jezioro w Polsce położone na szlaku miejscowości Odoje i Ublik w gminie Orzysz, powiat piski, województwo warmińsko-mazurskie, na północny zachód od Jeziora Przylesie.

Brzozolasek – jezioro o powierzchni 160 ha, dno pokryte częściowo warstwą mułu. Niewielkie jezioro o nieregularnych kształtach ze wszystkich stron otacza Puszcza Piska, jest oddalone o 4 km od Pisza, znajduje się blisko granicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Do jeziora wpada strumyk z jeziora Wiartel, zaś drugi wypływa do jeziora Pogubie Wielkie. Nad jeziorem leży miejscowość letniskowa Jabłoń. Na północy akwen tworzy wąską, zarastającą odnogę. Po wschodniej stronie leży rozległa, płytka zatoka o zabagnionych brzegach. Największe głębokości, powyżej 10 m występują na osi zbiornika, jest jeziorem w którym w zimie występuje przyducha, jezioro należy do bardzo dobrej klasy czystości, jest jeziorem rynnowym.

Guzianka Mała – jezioro polodowcowe znajdujące się na Mazurach, otoczone lasami Puszczy Piskiej. Poprzez Śluzę Guzianka połączone z Jeziorem Bełdany. Poprzez krótki kanał połączone z jeziorami Guzianka Wielka i Nidzkim. Zbiornik objęty granicami Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Guzianka Wielka – jezioro polodowcowe znajdujące się na Mazurach. Poprzez jezioro Guzianka Mała i Śluzę Guzianka połączone z jeziorem Bełdany. Poprzez kanał pod mostami drogowym i kolejowym w miejscowości Ruciane-Nida połączone z Jeziorem Nidzkim.

Jezioro Jaśkowskie – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Ruciane-Nida, leżące na terenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Jegocin – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. piskim, w gminach Pisz i Ruciane Nida. Jezioro leży na terenie Pojezierza Mazurskiego, na Równinie Mazurskiej, na południowy wschód od miejscowości Wejsuny. W porównaniu z innymi jeziorami regionu poddane jest bardzo małej presji turystyki. W systemie administracji wodnej tworzy jednolitą część wód PLLW30265 Jegocin , leżąc w regionie wodnym Środkowej Wisły. Zaliczane jest do typu 5a, czyli jezior o wysokiej zawartości wapnia, małym wpływie zlewni, stratyfikowanych, leżących w północno-wschodniej części Polski.

Kaczerajno – jezioro i zachodnia zatoka jeziora Seksty, będącego właściwie zatoką jeziora Śniardwy. Położone w warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Pisz.

Jezioro Kaleńskie – jezioro w Polsce znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie piskim, gminie Orzysz, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Nad nim leży wieś Ogródek. Łączy się z jeziorem Kraksztyn. Tak samo jak jego "sąsiad" jest jeziorem typu eutroficznego.

Jezioro Kieplin, nazywane też Kiełpiastym lub Kęplastym leży w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, na północny wschód od wsi Sumki w gminie Orzysz, powiat piski, województwo warmińsko-mazurskie. Jezioro składa się z dwóch zbiorników: mniejszego zachodniego i większego wschodniego. Akweny te łączy przesmyk przebiegający przez bagnistą groblę między jeziorami. Od strony zachodniej do większego akwenu wpada strumień doprowadzający wodę z jeziora Przylesie, natomiast w części południowej znajduje się odpływ do jeziora Rząśniki.

Kocioł – jezioro w Polsce na Pojezierzu Mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Kraksztyn – zbiornik przepływowy 9,5 km na wschód od Orzysza. Położone jest między wioskami Ogródek i Klusy. Łączy się wąskim przesmykiem z Jeziorem Lipińskim, a od Jeziora Kaleńskiego przedzielone jest jedynie drewnianym mostkiem. Jest jeziorem eutroficznym. Kraksztyn jest zbiornikiem płytkim; średnia głębokość wynosi 2,8 m.

Malinówko – jezioro położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w dorzeczu: Krutynia-Pisa-Narew-Wisła, na północny zachód od wsi Iznota w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Ruciane-Nida. Powierzchnia jeziora około 30 ha, głębokość maksymalna 3,0 m. Malinówko jest zbiornikiem trudno dostępnym, o bardzo zarośniętych, podmokłych, wysokich wschodnich brzegach. Leży na szlaku kajakowym rzeki Krutynia.

Jezioro Nidzkie – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, leżące na terenie miasta Ruciane-Nida oraz w gminach Ruciane-Nida i gminy Pisz. Jezioro leży na terenie Równiny Mazurskiej w Puszczy Piskiej.

Orzysz – jezioro położone na Pojezierzu Mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Orzysz. Na południowo-zachodnim brzegu jeziora leży miasto Orzysz.

Jeziorko pod Piankami – położone w odległości około 4 km od Orzysza, o powierzchni ok. 3 ha.

Pogubie Wielkie – jezioro położone na Równinie Mazurskiej, na terenie Puszczy Piskiej, na południowy zachód od Pisza, w pobliżu wsi Pogobie Średnie.

Przylesie – jezioro w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w gminie Orzysz, powiat piski, województwo warmińsko-mazurskie, pomiędzy Jeziorem Kęplastym, a Jeziorem Błękitnym, które są połączone ze sobą ciekiem wodnym zwanym Rzeźnicką Strugą. Jezioro jest praktycznie oczkiem wodnym wśród naturalnego lasu. Jest to jezioro mezotroficzne o bardzo czystej wodzie, o czym świadczą m.in. licznie występujące ramienice, tworzące podwodne, zwarte skupiska, zwane łąkami ramienicowymi. Na jeziorze pływa również wąski pas pła torfowiskowego z nerecznicą błotną i fiołkiem błotnym. Nad brzegiem jeziora rosną dorodne świerki, czasem można natknąć się na ponad stuletnią sosnę.

Jezioro Rostki położone jest w odległości 5 km od miejscowości Klusy w kierunku północno-zachodnim, na terenie gminy Orzysz, obok wsi Rostki, na szerokości geograficznej 53°48,5', długości geograficznej 22°04,05' i wysokości nad poziomem morza - 120,7 m. Powierzchnia lustra wody na podstawie pomiarów według aktualnych danych geodezyjnych 65,05 ha.

Roś – jezioro położone na Pojezierzu Mazurskim w województwie warmińsko-mazurskim na południowy wschód od jeziora Śniardwy, ok. 2 km na północny wschód od miejscowości Pisz. Kształtem przypomina odrębne baseny, składa się z trzech prawie równoległych rynien połączonych łagodnymi zakolami. Łączna długość wszystkich rynien wynosi ok. 25 km. Ma dość rozbudowany system połączeń rzeczno-kanałowych z wieloma zbiornikami, m.in. Kanałem Jeglińskim poprzez jezioro Seksty z jeziorem Śniardwy.

Rząśniki – jezioro Pojezierza Mazurskiego położone na północny wschód od miejscowości Orzysz, gmina Orzysz, powiat piski, województwo warmińsko-mazurskie, nieopodal leśniczówki Rząśniki. Jest małym jeziorkiem otoczonym ze wszystkich stron lasem. Poprzez cieki łączy się z jeziorem Orzysz oraz jeziorem Kęplaste.

Seksty – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. piskim, w gminie Pisz, leżące na terenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich

Stoczek – jezioro w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Orzysz.

Tuchlin – jezioro w Polsce na Pojezierzu Mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Orzysz.

Jezioro Tyrkło – jezioro eutroficzne typu rynnowego o położeniu w kierunku południkowym, powierzchnia 236 ha, długość 5,2 km, szerokość do 0,6 km i głębokość maksymalnej 29,2 w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Orzysz. Brzegi zalesione, w części północnej wysokie, wschodnie natomiast płaskie i miejscami podmokłe. W północnym krańcu Tyrkła znajduje się źródło. Brzeg, na którym występuje to źródło, przez miejscowych nazywane jest Wydra.

Ublik Mały – jezioro położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Orzysz, w odległości 8 km na północ od Orzysza. Północny kraniec jeziora łączy rów przepływowy z jeziorem Ublik Wielki.

Ublik Wielki – jezioro położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Orzysz

Jezioro Warnołty – jezioro położone na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, na północny wschód od miejscowości Ruciane-Nida, w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Ruciane-Nida. Jest długą zatoką Śniardw. Na północy jeziora leży Puszcza Piska, a na południu łąki i pola, które należą do wsi Wejsuny.
Wiartel – jezioro Pojezierza Mazurskiego leżące 6 km na południowy zachód od Pisza, w Puszczy Piskiej.

Jezioro Wierzbińskie nazywane również Zatoką – jezioro w Polsce, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich położone między Orzyszem a Wierzbinami. Ma wydłużony kształt z głębszym plosem południowym i wypłaconym północnym. Oddzielone jest od jeziora Orzysz półwyspem Ameryka, który nazywany jest również Grądzikiem. Na tym półwyspie znajduje się prehistoryczne stanowisko obróbki kamienia.

Zdedy – jezioro położone w pobliżu miejscowości Zdedy, w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie piskim, gminie Orzysz. Dominuje roślinność szuwarowa oraz liczne zabagnienia. Przylegają do niego lasy i obszary nieleśne w których można spotkać rzadkie chronione gatunki roślin i zwierząt. Po zachodniej stronie jeziora znajduje się torfowisko. Na wodzie można podziwiać duże ilości roślin wodnych takich jak: grzybienie białe, grążel żółty, osoka aloesowata, rdestnica pływająca, rdestnica połyskująca, pływacz zwyczajny, rogatek sztywny, jaskier krążkolistny.