Álftafjörður – fiord w północno-zachodniej Islandii, w regionie Fiordów Zachodnich, jeden z bocznych fiordów na południowym brzegu fiordu Ísafjarðardjúp. Na zachód od niego leży fiord Skutulsfjörður, a na wschód - Seyðisfjörður. Wchodzi w głąb lądu na około 11 km, a jego szerokość u wejścia wynosi około 2 km. Masywy górskie po jego zachodniej stronie sięgają 800-850 m n.p.m., a po wschodniej - 600-650 m n.p.m.

Arnarfjörður – islandzki fiord w północno-zachodniej Islandii, w regionie Vestfirðir, mający 30 km długości i od 5 do 10 km szerokości.

Berufjörður – fiord we wschodniej Islandii, w Fiordach Wschodnich, o długości 20 km, otoczony przez strome zbocza szczytów riolitowych. Jedyną miejscowością nad tym fiordem jest Djúpivogur. Około 5 km na północ od Djúpivogur znajduje się gospodarstwo Teigarhorn, które znane jest z najbardziej urozmaiconych zeolitów na świecie.

Bitrufjörður – fiord w północno-zachodniej Islandii, położony w najwęższym miejscu nasady półwyspu tworzącego region Fiordów Zachodnich. Przesmyk utworzony między fiordem Bitrufjörður a położonym po drugiej stronie lądu fiordem Gilsfjörður ma niecałe 10 km długości.

Bjarnarfjörður – fiord w północno-zachodniej Islandii, we wschodniej części półwyspu tworzącego region Fiordów Zachodnich, na północ od fiordu Steingrímsfjörður. Stanowi boczne odgałęzienie w zachodniej części zatoki Húnaflói. Przy wejściu fiord ma szerokość około 5 km. Wcina się w ląd również na około 5 km. Na wodach zatoki znajduje się kilka niewielkich wysp. Brzegi fiordu nie są zamieszkałe. Pod względem administracyjnym należy do gminy Kaldrananeshreppur

Borgarfjörður – fiord w zachodniej Islandii.

Borgarfjörður eystri – fiord we wschodniej Islandii. Ma około 4 km szerokości u wejścia. Wchodzi w głąb lądu na około 4,5 km. Szczyty górskie nad zatoką dochodzą do 600 m i do 700 m n.p.m.. Nad zatoką położona jest miejscowość Bakkagerði. Od zatoki pochodzi nazwa gminy Borgarfjarðarhreppur.

Breiðafjörður – płytka islandzka zatoka w zachodniej części wyspy, mająca 50 km szerokości i 125 km długości.

Eyjafjörður – najdłuższy islandzki fiord w centralno-północnej Islandii, między półwyspami Tröllaskagi i Flateyjarskagi. Ma około 60 km długości i maksymalnie 25 km szerokości. Na środku fiordu położona jest wyspa Hrísey, od której wzięła się jego nazwa. Do fiordu uchodzą następujące ważniejsze rzeki : Svarfaðardalsá, Hörgá, Eyjafjarðará i Fnjóská.
Gilsfjörður – fiord w północno-zachodniej Islandii, położony w najwęższym miejscu nasady półwyspu tworzącego region Fiordów Zachodnich. Przesmyk utworzony między fiordem Gilsfjörður a położonym po drugiej stronie lądu fiordem Bitrufjörður ma niecałe 10 km długości. Gilsfjörður stanowi najdalej wysuniętą na wschód część zatoki Breiðafjörður. Położona jest w jej północno-wschodniej części. Fiord wcina się na około 14 km w głąb lądu, a jego szerokość u wejścia wynosi około 4 km. Wzniesienia po obu stronach fiordu dochodzą 450-500 m n.p.m.
Hestfjörður – fiord w północno-zachodniej Islandii, w regionie Fiordów Zachodnich, jeden z bocznych fiordów na południowym brzegu fiordu Ísafjarðardjúp. Na zachód od niego leży fiord Seyðisfjörður, a na wschód - Skötufjörður. Wchodzi w głąb lądu na około 13 km, a jego szerokość u wejścia wynosi około 1,5 km. Masywy górskie po obu jego stronach sięgają 650 m n.p.m. Po jego północno-zachodniej stronie znajduje się półwysep Hestur z charakterystycznym szczytem o tej samej nazwie osiągającym 547 m n.p.m.

Hrútafjörður – fiord w północno-zachodniej Islandii, między nasadą półwyspu obejmującego Fiordy Zachodnie a półwyspem Heggstaðanes. Stanowi jedno z bocznych rozgałęzień zatoki Húnaflói, położone w jej południowo-zachodniej części. Na zachód od niego położony jest fiord Bitrufjörður, a na wschód - Miðfjörður. Fiord Hrútafjörður wcina się na około 35 km w głąb lądu. Przez blisko połowę swojej długości ma około 5 km szerokości, następnie zwęża się do około 1 km. Do fiordu uchodzi rzeka Hrútafjarðará.
Húnafjörður – islandzki fiord w północnej Islandii. Jest odgałęzieniem zatoki Húnaflói. Przy wschodnim brzegu tego fiordu znajduje się miasteczko Blönduós. W ujściu rzeki Blanda znajduje się również wysepka Hrútey, która w całości przeznaczona jest jako rezerwat przyrody.

Hvalfjörður – fiord w zachodniej części Islandii o długości ok. 30 km i szerokości 5 km.

Hvammsfjörður – islandzki fiord, będący odgałęzieniem zatoki Breiðafjörður na zachodnim brzegu wyspy, mający 40 km długości i 9 km szerokości. Do fiordu wpływa rzeka Laxá.

Ísafjarðardjúp – fiord w północno-zachodniej Islandii o szerokości około 12 km i długości około 75 km, największy w regionie Fiordów Zachodnich. Linia brzegowa w jego południowej części jest dobrze rozwinięta z licznymi mniejszymi fiordami: Skutulsfjörður, Álftafjörður, Seyðisfjörður, Hestfjörður, Skötufjörður, Mjóifjörður, Reykjafjörður i Ísafjörður. Natomiast w północnej części jest słabo rozwinięta i brak tam większych zatok poza Kaldalón. Na wodach fiordu położone są niewielkie wyspy Æðey, Vigur i Borgarey.

Ísafjörður – fiord w północno-zachodniej Islandii, końcowy fragment największego w regionie Fiordów Zachodnich fiordu Ísafjarðardjúp. Ma długość około 25 km. U jego wejścia znajduje się bezludna wyspa Borgarey. W tym miejscu fiord ma około 5 km szerokości. Wzdłuż obu brzegów fiordu przebiega droga nr 61.

Kollafjörður – fiord w północno-zachodniej Islandii, położony w północnej części zatoki Breiðafjörður, między półwyspami Bæjarnes i Skálanes. Jest jednym z kilku fiordów wcinających się w południową część rozległego półwyspu tworzącego region Fiordów Zachodnich. Na zachód od niego znajduje się fiord Kvígindisfjörður, a na wschód - Þorskafjörður. Fiord Kollafjörður ma około 14 km długości i 4,5 km szerokości u wejścia do fiordu.

Kollafjörður – fiord w południowo-zachodniej Islandii, położona w południowo-wschodniej części zatoki Faxaflói, między półwyspem, na którym położony jest Reykjavík oraz obszarem lądowym, na którym góruje masyw Esja. Przy wejściu do fiordu osiąga on szerokość około 9 km. Wcina się w głąb lądu na około 13 km rozdzielając się na kilka mniejszych zatok, z których najważniejsze to: Leiruvogur, Djúpavík i Hofsvík. W południowej części fiordu znajduje się kilka wysp, z których największa to Viðey. Pozostałe mniejsze wyspy to : Akurey, Engey, Lundey i Þerney. Linię brzegową urozmaicają półwyspy: Seltjarnarnes, Geldinganes, Álfsnes, Brimnes i Kjalarnes.
Kollafjörður – fiord w północno-zachodniej Islandii, położony w południowo-zachodniej części zatoki Húnaflói, we wschodniej części półwyspu tworzącego region Fiordów Zachodnich. Fiord wcina się na około 8 km w głąb lądu. Ma szerokość około 2 km. Jego wylot łączy się z wylotem położonego bardziej na północ większego fiordu Steingrímsfjörður. Przy wejściu do fiordu Kollafjörður znajduje się kilka wysepek, z których największa to Broddanesey. Tereny położone nad fiordem osiągają wysokość 200-300 m n.p.m.

Miðfjörður – fiord w północno-zachodniej Islandii, między półwyspami Heggstaðanes i Vatnsnes, jedno z bocznych rozgałęzień zatoki Húnaflói, położone w jej południowo-zachodniej części. Na zachód od niego położony jest fiord Hrútafjörður. Fiord Miðfjörður wcina się na około 13 km w głąb lądu, a jego szerokość wynosi około 3 km. Do fiordu uchodzi rzeka Miðfjarðará
Mjóifjörður – fiord w północno-zachodniej Islandii, w regionie Fiordów Zachodnich, jeden z bocznych fiordów na południowym brzegu fiordu Ísafjarðardjúp. Wchodzi w ląd na około 18 km, a przy wejściu ma szerokość około 2,5 km. Masywy górskie po obu jego stronach sięgają 250-400 m n.p.m. Nad fiordem brak jest większych osad.

Öxarfjörður, Axarfjörður – szeroki fiord w północnej części Islandii, usytuowany pomiędzy półwyspami Tjörnes a Melrakkaslétta, na Oceanie Arktycznym.

Seyðisfjörður – fiord we wschodniej Islandii, w północnej części Fiordów Wschodnich. Na północ od niego leży mniejszy fiord Loðmundarfjörður, a na południe porównywalnej wielkości Mjóifjörður. Fiord wcina się w głąb lądu na około 16 km, a jego szerokość u wejścia wynosi około 4 km. Na końcu fiordu znajduje się miejscowość Seyðisfjörður.

Seyðisfjörður – fiord w północno-zachodniej Islandii (Vestfirðir), jeden z bocznych fiordów na południowym brzegu fiordu Ísafjarðardjúp. Na zachód od niego leży fiord Álftafjörður, a na zachód Hestfjörður. Wchodzi w głąb lądu na około 8 km. Szerokość u wejścia wynosi około 2 km. Wzdłuż zachodniego brzegu fiordu biegnie droga nr 61.

Skagafjörður – fiord w północnej Islandii, między półwyspami Skagi i Tröllaskagi. Ma około 40 km długości, około 30 km szerokości u wejścia do fiordu oraz około 12 km w jego części południowej. W północno-wschodniej części fiordu położona jest wyspa Málmey, w środkowej części - wyspa Drangey, a w południowej części - wyspa Lundey. W południowej części fiordu uchodzi do niego dwoma głównymi odnogami jedna z większych rzek Islandii Héraðsvötn. Wschodnie wybrzeże jest górzyste ze szczytami przekraczającymi 1000 m n.p.m. Zachodnie wybrzeże jest górzyste w południowej części ze szczytami do 1000 m n.p.m., natomiast płaskie w północnej części.

Skötufjörður – fiord w północno-zachodniej Islandii, w regionie Fiordów Zachodnich, jeden z bocznych fiordów na południowym brzegu fiordu Ísafjarðardjúp. Na zachód od niego leży fiord Hestfjörður. Wchodzi głęboko w ląd na około 18 km, a jego szerokość wynosi około 1,5 km. U wejścia do fiordu znajduje się wyspa Vigur. Masywy górskie po obu jego stronach sięgają 550-650 m n.p.m.

Skutulsfjörður – fiord w północno-zachodniej Islandii, w regionie Fiordów Zachodnich, jeden z bocznych fiordów na południowym brzegu fiordu Ísafjarðardjúp. Na wschód od niego leży fiord Álftafjörður. Wchodzi w głąb lądu na około 7 km, a szerokość u wejścia wynosi około 3 km. Masywy górskie po obu stronach zatoki przekraczają wysokość 700 m n.p.m..
Steingrímsfjörður – fiord w północno-zachodniej Islandii, stanowi boczną zatokę we wschodniej części zatoki Húnaflói, wcina się we wschodnie wybrzeże półwyspu tworzącego region Fiordów Zachodnich. Fiord osiąga około 6 km przy wejściu. Wcina się w ląd na głębokość około 24 km, najpierw w kierunku zachodnim, potem północnym, a potem ponownie zachodnim. U wejścia do fiordu znajduje się wyspa Grímsey. Na północ od niego znajduje się fiord Bjarnarfjörður, a na południe - Kollafjörður.

Tálknafjörður – fiord w północno-zachodniej Islandii, w południowo-zachodniej części regionu Fiordów Zachodnich. Na południe od niego znajduje się fiord Patreksfjörður, a na północ - fiord Arnarfjörður. Ma długość około 16 km, w przy wejściu do fiordu ma około 5 km szerokości. Na północnym brzegu fiordu położona jest miejscowość Tálknafjörður.

Vopnafjörður - fiord w północno-wschodniej Islandii. Ma około 18 km szerokości i sięga 20 km w głąb lądu. W zatokę wchodzi półwysep Kolbeinstangi, na którym położone jest miasto Vopnafjörður. Zatoka oddziela fiord od sąsiedniego fjordu Nípsfjörður. Do fiordu uchodzi rzeka Hofsá.