
Bogucianka – nieczynny kamieniołom na wzgórzu Bogucianka w Tyńcu w Krakowie. Pod względem administracyjnym należy do Dzielnicy VIII Dębniki. Pod względem geograficznym należy do Wzgórz Tynieckich na Pomoście Krakowskim w obrębie makroregionu Bramy Krakowskiej. Kamieniołom włączony został w obszar użytku ekologicznego o nazwie Uroczysko Tyniec.

Ciąża – skała w północno-wschodniej części Zakrzówka w Dzielnicy VIII Dębniki w Krakowie. Uprawiana jest na niej wspinaczka skalna. Skała znajduje się na terenie uroczyska Skałki Twardowskiego będącego jednym z terenów rekreacyjnych Krakowa. Wspinanie odbywa się tutaj na skałach będących pozostałością dawnego kamieniołomu Kapelanka. Ciąża znajduje się na otwartym i płaskim terenie kamieniołomu na wprost skały Problemówka.

Esteci lub Mur Estetów – część skalnego muru na Krzemionkach w Krakowie. U jego podnóża znajduje się ogólnodostępny plac zabaw, nad murem stoi Fort „Benedykt”.

Filarki – obrywające się do terasy Wisły pionowe skały, na których stoją mury Opactwa Benedyktynów w Tyńcu w Krakowie. Pod względem geograficznym są to wschodnie zbocza Wzgórza Klasztornego na Pomoście Krakowskim w obrębie makroregionu Bramy Krakowskiej. Wzgórza te włączone zostały w obszar Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Grodzisko – nieczynny kamieniołom na wzgórzu Grodzisko w Tyńcu w Krakowie. Znajduje się u zachodnich podnóży Grodziska opadających do terasy Wisły. Wydobywano w nim na niewielką skalę pochodzący z górnej jury wapień uławicony. Wapień z kamieniołomu Grodzisko jest biały, twardy i zbity, na przełomie posiada strukturę muszlowców, czasami gruzłowatą. Można w nim dostrzec liczne i często poszerzone przez zjawiska krasowe fugi międzyławicowe w postaci niewielkich anastamoz. Często występują krzemieniowe buły i płaskury. Przy ścieżce powyżej kamieniołomu w wapieniach skalistych odsłaniają się ciemnoszare, miejscami prawie czarne epigenetyczne naskorupienia krzemionki. Ich wielkość nie przekracza 30 cm, są od wapieni ostro odgraniczone i bardziej odporne na wietrzenie.

Kamieniołom Miejski – nieczynny kamieniołom wapienia w Dzielnicy XIII Podgórze w Krakowie. Znajduje się przy ul. Wielickiej, po wschodniej stronie Cmentarza Podgórskiego.

Kamieniołom w Bodzowie – nieczynny kamieniołom wapienia na wzniesieniu Solnik w będącej częścią Krakowa Dzielnicy VIII Dębniki. Znajduje się w Bodzowie we wschodniej części wzniesienia, pomiędzy ulicami Tyniecką i Bodzowską na obszarze Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Kamieniołom w Piekarach – nieczynny kamieniołom na lewym brzegu Wisły w miejscowości Piekary pod Krakowem. Znajduje się w mezoregionie geograficznym zwanym Obniżeniem Cholerzyńskim i jest jedną z trzech Skałek Piekarskich. Skałki te znajdują się na wzgórzu Stróżnica i od strony Wisły podcięte są stromymi zboczami i pionowymi ścianami. Wraz ze znajdującym się na prawym brzegu Wzgórzem Klasztornym tworzą przełom Wisły zwany Bramą Tyniecką. Kamieniołom leży w granicach Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Kamieniołomy obozu Plaszow – dwa nieczynne kamieniołomy na Krzemionkach Podgórskich w dzielnicy Podgórze w Krakowie.

Kapelanka lub łom na Kapelance – nieczynny kamieniołom wapienia na wzniesieniu Krzemionki Zakrzowskie w będącej częścią Krakowa Dzielnicy VIII Dębniki.

Kawalerskie Skały – skały na wzgórzu Sowiniec w Lesie Wolskim w Krakowie.

Kozierówka – jedna z trzech Skałek Piekarskich w miejscowości Piekary pod Krakowem. Czasami nazywana jest także Gołąbcem, Fudalową Skałą lub po prostu Skałą. Jest jednym z wysuniętych na wschód ramion wzgórza Stróżnica i najdalej na południe wysuniętą skałą w grupie Skałek Piekarskich. Ma postać wyizolowanego wzgórza zrębowego wznoszącego się około 30 m ponad terasą Wisły]. Znajduje się w mezoregionie geograficznym zwanym Obniżeniem Cholerzyńskim.

Łom Redemptorystów – nieczynny kamieniołom na Krzemionkach Podgórskich w dzielnicy Podgórze w Krakowie.

Mur przy Skurwysynie – pionowa ściana u północno-zachodniego podnóża wzgórza Winnica w Tyńcu. Pod względem administracyjnym należy do Dzielnicy VIII Dębniki w Krakowie. Pod względem geograficznym należy do Wzgórz Tynieckich na Pomoście Krakowskim w obrębie makroregionu Bramy Krakowskiej. Wzgórza te włączone zostały w obszar Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Niski Mur – najdalej na południe wysunięta część muru skalnego na Krzemionkach w Krakowie. U jego podnóża znajduje się ogólnodostępny plac zabaw, nad murem stoi Fort „Benedykt”.

Niski Mur – mur skalny w północno-wschodniej części Krzemionek Zakrzowskich (Zakrzówka) w Dzielnicy VIII Dębniki w Krakowie. Uprawiana jest na nim wspinaczka skalna.

Okrążek – środkowa z trzech Skałek Piekarskich na wzgórzu Stróżnica na lewym brzegu Wisły w miejscowości Piekary pod Krakowem. Skałki te znajdują się w mezoregionie geograficznym zwanym Obniżeniem Cholerzyńskim i wraz ze znajdującym się na prawym brzegu Wzgórzem Klasztornym tworzą przełom Wisły zwany Bramą Tyniecką.

Problemówka – skała w północno-wschodniej części Zakrzówka w Dzielnicy VIII Dębniki w Krakowie. Uprawiana jest na niej wspinaczka skalna. Problemówka znajduje się na terenie uroczyska Skałki Twardowskiego będącego jednym z terenów rekreacyjnych Krakowa. Wspinanie odbywa się tutaj na skałach będących pozostałością dawnego kamieniołomu Kapelanka. Problemówka znajduje się na otwartym i płaskim terenie kamieniołomu między skałami Baba Jaga i Ciąża.

Rdzawe Zacięcie – część muru skalnego w północno-wschodniej części Krzemionek Zakrzowskich (Zakrzówka). Prosty odcinek tego muru ma długość około 130 m i przebiega z południowego wschodu na północny zachód. Uprawiana jest na nim wspinaczka skalna. Piotr Haciski w przewodniku wspinaczkowym wyróżnia w nim następujące sekcje: Niski Mur, Rdzawe Zacięcie, Czarne Zacięcie, Podcięta Ścianka i znajdująca się w narożniku Baba Jaga.

Sadystówka – mur skalny w północno-wschodniej części Krzemionek Zakrzowskich (Zakrzówka) w Dzielnicy VIII Dębniki w Krakowie. Uprawiana jest na nim wspinaczka skalna.

Skałki Piekarskie – skały wznoszące się nad lewym brzegiem Wisły w miejscowości Piekary pod Krakowem. Pod względem geograficznym znajdują się na Obniżeniu Cholerzyńskim w mezoregionie zwanym Bramą Krakowską. Są częścią tzw. Bramy Tynieckiej. W miejscu tym Wisła dokonała przełomu przez zbudowane z wapieni skały i jest to najwęższy jej odcinek.Kamieniołom w Piekarach. Pierwsza ze skał, będąca pozostałością dawnego kamieniołomu. Jego ściana zbudowana jest z dwóch rodzajów skał. W północnej części znajduje się ławicowy wapień o grubości 0,7 – 2,5 m. Są w nim kuliste lub wrzecionowate konkrecje krzemionkowe. W południowym kierunku skała traci uławicowanie i stopniowo przechodzi w wapień skalisty. Ściana tego wapienia ciągnie się na długości około 100 m. Dawniej był tutaj kamieniołom. W jego ścianie znajduje się dobrze widoczny duży otwór wybitej przez ludzi Kawerny w Piekarach. Jest też naturalnego pochodzenia niewielkie Schronisko w Starym Łomie.Okrążek. Środkowa skała zbudowana z wapienia skalistego, od góry częściowo przykrytego lessem. Znaleziono tutaj ślady pobytu ludzi z okresu przedhistorycznego. Znajduje się w niej Jaskinia nad Galoską, w której odkryto kości zwierząt z okresu plejstocenu oraz narzędzia kamienne. U podstawy Okrążka, tuż nad starorzeczem Wisły znajdują się dwie mniejsze jaskinie: Jaskinia Wiślana Wschodnia i Jaskinia Wiślana Zachodnia, nieco wyżej Schronisko nad Jaskiniami Wiślanymi, a w skalnym murze łączącym Okrążek z Kamieniołomem w Piekarach Schronisko w Okrążku.Kozierówka, najdalej wysunięta na południe. Nazywana jest także Fudalową Skałą, zwyczajnie Skałą lub Gołąbcem. Wznosi się około 30 m nad poziom wody w Wiśle. Również zbudowana jest nieuławicowanego wapienia skalistego, bez konkrecji krzemionkowych. Także jest w niej jaskinia zwana Jaskinią na Gołąbcu. W jaskini tej również odkryto kości zwierząt plejstoceńskich i kamienne narzędzia. Na piarżysku u podnóży skały znajdują się należące do 3 gatunków muszelki ślimaków, m.in. Helicella obvia. W wietrzejących skałach wapiennych można dostrzec pochodzące z okresu górnej jury gąbki, ramienionogi i kolce jeżowców. U południowej podstawy skały znajduje się okresowo zalewana przez wodę Jaskinia na Gołąbcu Dolna. Na szczycie istniało w średniowieczu Grodzisko w Piekarach.

Skałki Twardowskiego – nieczynny kamieniołom wapienia na wzniesieniu Krzemionki Zakrzowskie w będącej częścią Krakowa Dzielnicy VIII Dębniki. Znajduje się w północno-zachodniej części wzniesienia, po wschodniej stronie ul. Tynieckiej i na północ od betonowego ogrodzenia jednostki wojskowej.

Skały za Szkołą – zachodnia część muru skalnego na Krzemionkach w Krakowie.

Skurwysyn – skała na wzgórzu Winnica w Tyńcu. Pod względem administracyjnym należy do Dzielnicy VIII Dębniki w Krakowie. Pod względem geograficznym należy do Wzgórz Tynieckich na Pomoście Krakowskim w obrębie makroregionu Bramy Krakowskiej. Wzgórza te włączone zostały w obszar Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Stróżnica – wzgórze o wysokości 247 m n.p.m. pomiędzy miejscowościami Ściejowice i Piekary pod Krakowem. Na mapie Geoportalu opisane jest jako Gołębiec. Pod względem geograficznym znajduje się w mezoregionie geograficznym zwanym Obniżeniem Cholerzyńskim. Zbudowane jest ze skał wapiennych przykrytych lessem. Położone jest na lewym brzegu Wisły i do jej terasy urywa się stromymi, a miejscami skalistymi zboczami i ścianami. Zbocza te noszą nazwę Skałek Piekarskich i wraz ze znajdującym się po drugiej stronie Wisły wzgórzem Grodzisko tworzą przełom Wisły zwany Bramą Tyniecką.

Strzelnica – skalny mur na wzgórzu Sikornik w Krakowie. Jest pozostałością dawnego niewielkiego kamieniołomu wgłębno-stokowego.

Szara Ścianka – część muru skalnego w północno-wschodniej części Krzemionek Zakrzowskich (Zakrzówka) w Dzielnicy VIII Dębniki w Krakowie. Uprawiana jest na nim wspinaczka skalna. Mur znajduje się na terenie uroczyska Skałki Twardowskiego będącego jednym z terenów rekreacyjnych Krakowa. Wspinanie odbywa się tutaj na skałach będących pozostałością dawnego kamieniołomu Kapelanka. Szara Ścianka znajduje się w odcinku muru o długości około 50 m pomiędzy Babą Jagą i Freneyem. Duże połacie ciemnoszarego nalotu na powierzchni ściany to miejsca w skale wysycone delikatnymi pyłkami siarczków. Powstały on prawdopodobnie pod wpływem wód wysyconych siarkowodorem lub wyziewów siarkowodoru.

Wielkanoc – wzgórze w Tyńcu w Krakowie. Pod względem administracyjnym należy do Dzielnicy VIII Dębniki. Pod względem geograficznym należy do Wzgórz Tynieckich na Pomoście Krakowskim w obrębie makroregionu Bramy Krakowskiej. Wzgórza te włączone zostały w obszar Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Na wzgórzu Wielkanoc utworzono użytek ekologiczny o nazwie Uroczysko Wielkanoc, obejmujący obszar o powierzchni 7 ha na szczycie i północnych zboczach wzgórza.

Winnica – skała na wzgórzu Winnica w Tyńcu. Pod względem administracyjnym należy do Dzielnicy VIII Dębniki w Krakowie Pod względem geograficznym należy do Wzgórz Tynieckich na Pomoście Krakowskim w obrębie makroregionu Bramy Krakowskiej. Wzgórza te włączone zostały w obszar Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Wolski Murek – skała na wzgórzu Sowiniec w Lesie Wolskim w Krakowie.