Parki narodowe w SzwecjiW
Parki narodowe w Szwecji

Parki narodowe w Szwecji – obszary prawnie chronione na terenie Szwecji, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi lub pozwalające na zwiększenie społecznej świadomości i zainteresowania przyrodą. W Szwecji znajduje się 30 parków narodowych.

Park Narodowy AbiskoW
Park Narodowy Abisko

Park Narodowy Abisko – park narodowy w regionie Norrbotten w północnej Szwecji w pobliżu wsi Abisko.

Park Narodowy ÄngsöW
Park Narodowy Ängsö

Park Narodowy Ängsö – park narodowy położony w Szwecji, na terenie gminy Norrtälje w regionie administracyjnym Sztokholm. Obejmuje wyspę szkierową w archipelagu Roslagen. Park chroni XIX-wieczny krajobraz rolniczy, liczne gatunki roślin i zwierząt. Teren parku narodowego stanowi także ważny obszar wypoczynkowy dla mieszkańców aglomeracji sztokholmskiej, znany ze swego bogactwa przyrodniczego.

Park Narodowy BjörnlandetW
Park Narodowy Björnlandet

Park Narodowy Björnlandet – park narodowy w regionie Västerbotten w północnej Szwecji.

Blå JungfrunW
Blå Jungfrun

Blå Jungfrun (Blåkulla) – szwedzka wyspa położona na Morzu Bałtyckim. Jest niezamieszkana, ma powierzchnię około 1,98 km², wznosi się na wysokość do 86 m n.p.m.

Park Narodowy Blå JungfrunW
Park Narodowy Blå Jungfrun

Park Narodowy Blå Jungfrun – park narodowy w regionie Kalmar w południowo-wschodniej Szwecji, obejmujący ochroną niezamieszkaną wyspę Blå Jungfrun w Cieśninie Kalmarskiej na Morzu Bałtyckim.

Dalby Söderskogs nationalparkW
Dalby Söderskogs nationalpark

Dalby Söderskogs nationalpark – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gminy Lund, w regionie Skania.

Park Narodowy DjuröW
Park Narodowy Djurö

Park Narodowy Djurö – park narodowy w Szwecji, położony w regionie Västra Götaland. Został utworzony w 1991 w celu ochrony krajobrazu wysp położonych na jeziorze Wener.

Park Narodowy FärnebofjärdenW
Park Narodowy Färnebofjärden

Park Narodowy Färnebofjärden – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gmin Sandviken i Heby, w regionach Gävleborg i Uppsala. Został utworzony w 1998 w celu ochrony unikatowego rozlewiska rzeki Dalälven oraz utworzonych przez nie ponad 200 wysp. Na terenie parku regularnie gnieździ się ponad 100 gatunków ptaków.

Park Narodowy FulufjälletW
Park Narodowy Fulufjället

Park Narodowy Fulufjället – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gminy Älvdalen, w regionie Dalarna. Został utworzony w 2002 w celu ochrony szczytu Fulufjället oraz otaczających go lasów. Ponadto na terenie parku znajduje się Njupeskär, najwyższy w Szwecji wodospad. Część granicy parku przebiega wzdłuż granicy państwowej z Norwegią.

Park Narodowy GarphyttanW
Park Narodowy Garphyttan

Park Narodowy Garphyttan – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gminy Lekeberg w regionie Örebro. Został utworzony w 1909 w celu ochrony mieszanego krajobrazu lasów i łąk z licznymi gatunkami roślin. Chronione jest również dziedzictwo historyczne - w przeszłości obszar ten był wykorzystywany rolniczo. Nadal prowadzi się podstawową działalność. Park leży na południowym stoku wzgórz Kilsbergen i na równinie Närke.

Park Narodowy Gotska SandönW
Park Narodowy Gotska Sandön

Park Narodowy Gotska Sandön – park narodowy położony w Szwecji, na terenie regionu administracyjnego Gotland. Obejmuje wyspę Gotska Sandön oraz otaczające ją wody Morza Bałtyckiego. Gotska Sandön jest najbardziej izolowaną wyspą Morza Bałtyckiego. Dzięki tej izolacji uniknęła dużej aktywności ludzkiej. Park został utworzony w celu ochrony naturalnych w znacznym stopniu lasów sosnowych, wydm, wielu rzadkich zespołów roślinnych, rzadkich gatunków owadów, obszarów ważnych dla wędrujących ptaków oraz miejsc rozrodu fok. Ponadto chronione są budynki postawione na wyspie. W Parku Narodowym Gotska Sandön, jako jedynym na terenie Szwecji, prowadzona jest polityka nieinterwencji. Martwe drzewa nie są usuwane, co jest ważne dla licznych gatunków owadów żyjących na wyspie.

Park Narodowy HamraW
Park Narodowy Hamra

Park Narodowy Hamra – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gminy Ljusdal, w regionie Gävleborg. Został utworzony w 1909 w celu ochrony pierwotnego lasu iglastego.

Park Narodowy Archipelag HaparandaW
Park Narodowy Archipelag Haparanda

Park Narodowy Archipelag Haparanda – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gminy Haparanda, w regionie Norrbotten. Został utworzony w 1995 w celu ochrony archipelagu Haparanda – grupy wysp szkierowych w północnej części Zatoki Botnickiej. Zajmuje powierzchnię 60 km². Park leży blisko granicy z Finlandią. Po fińskiej stronie przyrodę chroni Park Narodowy Botniku Północnego.

Park Narodowy MuddusW
Park Narodowy Muddus

Park Narodowy Muddus – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gmin Gällivare i Jokkmokk, w regionie Norrbotten. Został utworzony w 1942 w celu ochrony fragmentu szwedzkiej tajgi, rozległych obszarów bagien, jezior i głębokich szczelin skalnych. W 1996 wraz z położonymi w pobliżu parkami narodowymi Sarek, Padjelanta i Stora Sjöfallet trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obszar Laponia.

Park Narodowy Norra KvillW
Park Narodowy Norra Kvill

Park Narodowy Norra Kvill – mały park narodowy położony niedaleko Vimmerby w południowo-wschodniej Szwecji.

Park Narodowy PadjelantaW
Park Narodowy Padjelanta

Park Narodowy Padjelanta – park narodowy, największy w Szwecji i jeden z największych w Europie. Jest położony na terenie gminy Jokkmokk, w regionie Norrbotten. Park utworzono w 1962 roku, a w 1996 wraz z położonymi w pobliżu parkami narodowymi Sarek, Muddus i Stora Sjöfallet trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obszar Laponia. Na zachodzie granicę parku wyznacza granica państwowa z Norwegią. Po norweskiej stronie leży Park Narodowy Rago.

Park Narodowy PieljekaiseW
Park Narodowy Pieljekaise

Park Narodowy Pieljekaise – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gminy Arjeplog w regionie Norrbotten. Został utworzony w 1909 w celu ochrony naturalnych lasów brzozowych porastających strefę przejściową między obszarem Gór Skandynawskich i borami sosnowymi.

Park Narodowy SarekW
Park Narodowy Sarek

Park Narodowy Sarek – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gminy Jokkmokk w regionie Norrbotten. Został utworzony 24 maja 1909, w celu ochrony alpejskiego krajobrazu północnej części Gór Skandynawskich. Jest najstarszym parkiem narodowym w Europie. W 1996 wraz z przyległymi parkami narodowymi Stora Sjöfallet i Padjelanta, oraz położonym w pobliżu Muddus, trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obszar Laponia.

Park Narodowy SkuleskogenW
Park Narodowy Skuleskogen

Park Narodowy Skuleskogen – park narodowy leżący na środkowo-wschodnim wybrzeżu Szwecji, koło miasta Örnsköldsvik, w gminach Örnsköldsvik i Örnsköldsvik, w regionie Västernorrland. Utworzony w 1984 i rozszerzony w 1989. Bogaty we florę i faunę, również w gatunki rzadkie, oraz w charakterystyczny granit rapakiwi. Stanowi część obszaru Höga Kusten wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tam również ślady osadnictwa z epoki brązu.

Park Narodowy SöderåsenW
Park Narodowy Söderåsen

Park Narodowy Söderåsen – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gmin Klippan i Svalöv, w regionie Skania. Został utworzony w 2001 w celu ochrony góry zrębowej Kopparhatten oraz jej otoczenia.

Park Narodowy SonfjälletW
Park Narodowy Sonfjället

Park Narodowy Sonfjället – park narodowy położony w Szwecji, na terenie gminy Härjedalen, w regionie administracyjnym Jämtland. Został utworzony w 1909 jako jeden z pierwszych parków narodowych w Europie.

Park Narodowy StenshuvudW
Park Narodowy Stenshuvud

Park Narodowy Stenshuvud – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gminy Simrishamn, w regionie Skania. Został utworzony w 1986 w celu ochrony fragmentu wybrzeża morskiego wraz ze wzgórzem Stenshuvud, górującym nad zatoką Hanöbukten. Park obejmuje także lasy liściaste i wrzosowiska pokrywające stoki wzgórza. Najbliższa miejscowość to Kivik.

Park Narodowy Stora SjöfalletW
Park Narodowy Stora Sjöfallet

Park Narodowy Stora Sjöfallet – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gminy Gällivare w regionie Norrbotten. Został utworzony w 1909 w celu ochrony alpejskiego krajobrazu północnej części Gór Skandynawskich. W 1996 wraz z położonymi w pobliżu parkami narodowymi Sarek, Muddus i Padjelanta trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obszar Laponia.

Park Narodowy Store MosseW
Park Narodowy Store Mosse

Park Narodowy Store Mosse – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gmin Gnosjö, Värnamo i Vaggeryd, w regionie Jönköping. Został utworzony w 1982 w celu ochrony największych w południowej Szwecji terenów bagiennych. Ochronie podlega także jezioro Kävsjön, będące ostoją ptaków.

Park Narodowy TivedenW
Park Narodowy Tiveden

Park Narodowy Tiveden – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gmin Karlsborg w regionie Västra Götaland i Laxå, w regionie Örebro. Został utworzony w 1983 w celu ochrony starego boru sosnowego rosnącego między jeziorami Wener i Wetter. Las ten, leżący na pagórkowatym, pełnym głazów narzutowych terenie, z licznymi dolinami jest jednym z nielicznych dzikich terenów w południowej Szwecji.

Park Narodowy TöfsingdalenW
Park Narodowy Töfsingdalen

Park Narodowy Töfsingdalen – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gminy Älvdalen, w regionie Dalarna. Został utworzony w 1930 w celu ochrony doliny w górzystym obszarze północnej części regionu Dalarna.

Park Narodowy TresticklanW
Park Narodowy Tresticklan

Park Narodowy Tresticklan – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gminy Dals-Ed, w regionie Västra Götaland. Został utworzony w 1996 w celu ochrony starych naturalnych lasów sosnowych, krajobrazu dolinny ryftowej, czystych jezior oraz siedlisk rzadkich ptaków, takich jak głuszec cietrzew i jarząbek. Park jest położony przy granicy z Norwegią. Po norweskiej stronie leży rezerwat przyrody Lundsneset, z którym Park narodowy Tresticklan tworzy ponadgraniczny obszar chroniony.

Park Narodowy TyrestaW
Park Narodowy Tyresta

Park Narodowy Tyresta – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gmin Haninge i Tyresö, w regionie Sztokholm. Został utworzony w 1993 w celu ochrony starych drzewostanów sosnowych, czystych jezior oraz rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Na terenie parku można zobaczyć głuszca, kilka gatunków sów oraz dzięciołów.

Park Narodowy VadvetjåkkaW
Park Narodowy Vadvetjåkka

Park Narodowy Vadvetjåkka - najdalej na północ położony park narodowy w Szwecji. Administracyjnie znajduje się na terenie gminy Kiruna, w regionie Norrbotten. Obejmuje tereny górskie na północny zachód od jeziora Torneträsk. Najbliższa miejscowość to Riksgränsen. Ze względu na swą niedostępność i odległość od siedzib ludzkich, park jest rzadko odwiedzany przez turystów. Na terenie parku i w jego okolicach mieszka niewielka liczba Lapończyków. Nazwa parku wywodzi się od nazwy szczytu Vadvetjåkka, położonego w granicach parku. Obecnie wydawane mapy coraz częściej stosują nazwę w języku północnolapońskim - Vádvečohkka.