
Ogrody zoologiczne w Polsce. Pierwszy polski ogród zoologiczny, mający charakter naukowo-dydaktyczny, założył w 1833 w Podhorodcach Stanisław Konstanty Pietruski.
Akcent ZOO w Białymstoku – ogród zoologiczny położony na terenie Parku Konstytucji 3 Maja o powierzchni 3 hektarów. Otwarty został w latach 60. XX wieku. Przez wiele lat administratorem zoo była firma Zieleń Miejska. Obecnym zarządcą jest Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku.

Zoo Safari Borysew – ogród zoologiczny założony w 2008 roku w Borysewie o powierzchni 22 ha. Placówka w 2011 roku uzyskała oficjalny status ogrodu zoologicznego.

Ogród Zoologiczno-Botaniczny w Braniewie – miejski ogród zoologiczno-botaniczny znajdujący się przy ulicy Botanicznej w Braniewie. Jest to jeden z najmniejszych obiektów tego typu w Polsce oraz jedyne zoo na Warmii i Mazurach.

Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy dawniej Ogród Fauny Polskiej – ogród zoologiczny wyspecjalizowany zwłaszcza w hodowli zwierząt krajowych. Godłem Zoo jest bocian biały na zielonym tle.

Miejski Ogród Zoologiczny w Bytomiu – nieistniejący już ogród zoologiczny, który funkcjonował w latach 1898-1957 na terenie parku miejskiego w Bytomiu.

Śląski Ogród Zoologiczny – ogród zoologiczny położony na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie. Obejmuje obszar o powierzchni 47,5 ha będąc tym samym trzecim, po ogrodach w Gdańsku-Oliwie i Poznaniu, pod względem powierzchni ogrodem zoologicznym w Polsce. Znajduje się w nim 2681 zwierząt, 312 gatunków.

Deli Park – rodzinny park edukacyjno-rozrywkowy zlokalizowany przy drodze krajowej nr 5 w Trzebawiu, na granicy Rosnówka, w gminie Stęszew, na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Gdański Ogród Zoologiczny – ogród zoologiczny zlokalizowany w Oliwie, dzielnicy Gdańska. Zajmuje powierzchnię ponad 123 hektarów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, co czyni z niego największą pod względem powierzchni placówkę tego typu w Polsce.

Akwarium Gdyńskie – ogród zoologiczny działający w strukturach Morskiego Instytutu Rybackiego.

Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego – fokarium stanowiące część placówki naukowo-badawczej – Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego znajdujące się w Helu przy Bulwarze Nadmorskim.

Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo im. prof. Benedykta Dybowskiego – ogród zoologiczny znajdujący się w Kadzidłowie w Puszczy Piskiej, na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, przy trasie pomiędzy miejscowościami Ruciane-Nida i Mikołajki. Założycielem ogrodu jest doktor Andrzej Krzywiński, a obecnym dyrektorem – Armin Kobus. Łączna powierzchnia Parku wynosi ok. 100 hektarów i znajduje się na nim ponad 400 zwierząt z ponad 100 gatunków.

Miejski Ogród Zoologiczny w Katowicach – nieistniejący już ogród zoologiczny, który funkcjonował w latach 1946–1957 przy ulicy Bankowej w Katowicach.

Ogród Zoologiczny w Krakowie – ogród zoologiczny założony w 1929 roku, na terenie krakowskiego Lasu Wolskiego na wzgórzu Pustelnik.
Ogród zoologiczny w Lesznie – ogród zoologiczny znajdujący się przy ulicy 17 Stycznia w Lesznie.

Park Wrocławski w Lubinie – park zlokalizowany w południowo-wschodniej części Lubina, przy ulicy Wrocławskiej.

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi – ogród zoologiczny znajdujący się przy ul. Konstantynowskiej w Łodzi, założony w 1938 na Polesiu. W 2013 łódzkie Zoo prezentowało 2245 zwierząt z 677 gatunków. Ogród jako jedyny w Polsce prezentuje zagrożone wyginięciem lwy azjatyckie i ariranie amazońskie.

Ogród Zoologiczny w Nowym Tomyślu – ogród zoologiczny zlokalizowany w Nowym Tomyślu.

Ogród zoologiczny w Opolu – teren ogrodu zlokalizowany jest na Wyspie Bolko, zajmując powierzchnię 30,31 ha. Znajduje się w nim ponad 1000 zwierząt reprezentujących 227 gatunków, w tym goryle nizinne oraz uszanki kalifornijskie.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku – ogród zoologiczny założony 1 maja 1951 w Płocku, na powierzchni 17 ha. Położony na wysokiej skarpie wiślanej, jest ogólnodostępnym terenem rekreacji i wypoczynku mieszkańców miasta.
Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie – hodowla żubrów, udostępniana zwiedzającym. Położona jest w Pszczynie, na terenie zabytkowego Parku Pszczyńskiego, w części zwanej „Park Zwierzyniec”. W jej skład wchodzą dwie zagrody o łącznej powierzchni ok. 10 ha wraz z infrastrukturą, m.in. paśnikami, zagrodą kwarantannową oraz magazynami karmy.
Pussi – samica goryla żyjąca we wrocławskim zoo w okresie od 1897 do 1904. W chwili zgonu była najdłużej żyjącą w niewoli małpą człekokształtną.

Zoo Safari w Świerkocinie – pierwszy polski ogród zoologiczny typu safari założony w 1996 roku w Świerkocinie koło Gorzowa Wielkopolskiego.

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu – niewielki ogród botaniczny, a od 1965 również zoologiczny w Toruniu.
Leśny Park Niespodzianek – ogród zoologiczny założony w 2002 w Ustroniu w Beskidzie Śląskim o powierzchni 15 ha, położony na stoku Równicy ze starodrzewiem bukowym. Prezentowane są tu m.in. jelenie szlachetne, jelenie wschodnie, żubry, muflony, daniele, dziki, bieliki amerykańskie, orły stepowe, sowy, bażanty, kaczki a także żbiki i jenoty.

Ogród Zoologiczny w Wilnie − zwierzyniec, przekształcony w ogród zoologiczny, działający w Wilnie w okresie międzywojennym.

Afrykarium – oceanarium prezentujące ekosystemy wodne oraz lądowe fauny Afryki na terenie Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Kompleks otwarto 26 października 2014 roku – jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce.

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu – ogród zoologiczny znajdujący się przy ul. Wróblewskiego 1–5 we Wrocławiu, otwarty 10 lipca 1865. Jest najstarszym na obecnych ziemiach polskich ogrodem zoologicznym w Polsce. Powierzchnia ogrodu to 33 hektary. Oficjalną nazwą ogrodu jest Zoo Wrocław Sp. z o.o. Pod koniec 2015 Ogród Zoologiczny we Wrocławiu prezentował ponad 10 500 zwierząt z 1132 gatunków. Jest piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie z dziennym rekordem wejść wynoszącym 28 300 osób.
Zagroda Pokazowa Żubrów w Wolińskim Parku Narodowym – Żubrowisko w powiecie kamieńskim w województwie zachodniopomorskim, położone w środku lasu. Zagroda o powierzchni 28 ha założona została w 1976 roku.

Ogród Zoologiczny w Zamościu im. Stefana Milera – jedyny ogród zoologiczny w województwie lubelskim oraz jeden z nielicznych na wschodzie Polski. Mieści się w Zamościu, niedaleko Starego Miasta. Ogród ma powierzchnię 13,8 ha. Zamieszkują go 2524 zwierzęta z 312 gatunków.