
Góry Sowie (332.44; cz. Soví hory, niem. Eulengebirge – pasmo górskie w Polsce w Sudetach Środkowych w południowo-zachodniej części Polski na terenie województwa dolnośląskiego. W Górach Sowich oprócz grzbietu głównego wyróżnia się pasmo Garbu Dzikowca i Wzgórz Wyrębińskich.
Bielawska Polana – przełęcz i polana na wysokości 805 m n.p.m. w Sudetach Środkowych, w środkowo-południowej części Gór Sowich.

Boreczna – nieoficjalna kolonia wsi Michałkowa w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Walim.
Dolina Kamienna – dolina górska w Sudetach Środkowych w Górach Sowich w woj. dolnośląskim.
Garb Dzikowca – małe pasmo górskie w Sudetach Środkowych w południowo-wschodniej części Gór Sowich w południowo-zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim.

Grupa Sudecka GOPR – jedna z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Prowadzi akcje ratownicze, szkolenia i zapobiega wypadkom na terenach górskich Sudetów Środkowych i Wschodnich oraz Masywu Ślęży.

Jelenia Polana – polana na skrzyżowaniu leśnych dróg. Polana znajduje się na wysokości 815 m n. p. m., na zachodnim zboczu Małej Sowy, w Górach Sowich.

Kolej Sowiogórska – nazwa dawnej normalnotorowej kolei prowadzącej z Dzierżoniowa przez Pieszyce, Bielawę, Srebrną Górę, Przełęcz Srebrną, Wolibórz, Słupiec do Ścinawki Średniej, o długości 62 km. Niekiedy tą nazwą określany jest jedynie jej górski odcinek ze Srebrnej Góry do Woliborza, na którym miejscami zamontowana była dodatkowa szyna zębata.

Kopalnia Wacław – kopalnia węgla kamiennego w Miłkowie, osadzie wsi Ludwikowice Kłodzkie, funkcjonująca w latach 1771–1931 oraz 1933–1939. W latach 20. XX wieku największa i najnowocześniejsza kopalnia węgla w rejonie Nowej Rudy. 9 lipca 1930 r. w zakładzie doszło do katastrofy, w której śmierć poniosło 151 osób. Po II wojnie światowej podejmowano próby reaktywacji kopalni.

Masyw Włodarza – masyw górski w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w północno-zachodniej części Gór Sowich.

Młyńska – nieoficjalna kolonia wsi Michałkowa w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Walim.

Modlęcin – nieoficjalna kolonia wsi Glinno w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Walim.

Obszar Chronionego Krajobrazu Góry Bardzkie i Sowie – obszar chronionego krajobrazu w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim. Położony jest na terenie Gór Sowich i Bardzkich na obszarze powiatów: kłodzkiego, ząbkowickiego, dzierżoniowskiego, świdnickiego, wałbrzyskiego.

Park Krajobrazowy Gór Sowich – park krajobrazowy w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, województwo dolnośląskie.

Polana Jugowska, niem. Hausdorfer Plan – polana w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich.

Polana Potoczkowa 720-740 m n.p.m. – polana w Sudetach Środkowych w Górach Sowich.

Zamek Zwinburg (Zamek Quingenberg, Zamek na Garncarzu) – śladowe szczątki ruin po zamku w postaci porozrzucanych po północnym stoku góry głazów i kawałków kamieni z muru.
Rezerwat przyrody Bukowa Kalenica – leśny rezerwat przyrody w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych w woj. dolnośląskim, powiecie dzierżoniowskim, gminie Bielawa.

Projekt Riese – kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim w latach 1943–1945. Miała to być jedna z kwater głównych Adolfa Hitlera.

Rzeczka Górna – nieoficjalna kolonia wsi Rzeczka w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Walim; administracyjnie osada podlega pod Walim.

Sokoli Stok, niem. Zaughalser-Lechne – boczny grzbiet w północnej części Wzgórz Włodzickich, w Górach Sowich, położony na terenie Nowej Rudy.

Twierdza srebrnogórska – twierdza wzniesiona w latach 1765–1777 koło Srebrnej Góry na Dolnym Śląsku.

Stara Jodła – górska polana w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich.
Strzyżna – gnejsowa skałka w Sudetach Środkowych w zachodniej części pasma Gór Sowich.
Ścieżka Edukacyjna po Przedgórzu Sudeckim – szlak turystyczny w Polsce, powstały w 2005 na terenie Sudetów i Przedgórza Sudeckiego.
Towarzystwo Sowiogórskie – niemieckie Towarzystwo Gór Sowich działające w Górach Sowich od 1882 roku, które w późniejszym okresie przyjęło nazwę Związek Towarzystw Górskich na Wielkiej Sowie (niem..

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie – wieża widokowa wzniesiona w latach 1905–1906 z bloków betonowych na Wielkiej Sowie – najwyższym szczycie Gór Sowich. Właścicielem obiektu i zarządcą jest gmina Pieszyce.

Wieża widokowa na Kalenicy – stalowa wieża widokowa wzniesiona na szczycie góry Kalenica w Gminie Bielawa.
Wzgórza Wyrębińskie – małe pasmo górskie w południowo-zachodniej części Sudetów Środkowych w Górach Sowich w południowo-zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim.
Zapora wodna w Zagórzu Śląskim – zapora na Bystrzycy tworząca Jezioro Bystrzyckie, administracyjnie znajduje się w Zagórzu Śląskim chociaż fizycznie leży bliżej miejscowości Lubachów