Góry SowieW
Góry Sowie

Góry Sowie (332.44; cz. Soví hory, niem. Eulengebirge – pasmo górskie w Polsce w Sudetach Środkowych w południowo-zachodniej części Polski na terenie województwa dolnośląskiego. W Górach Sowich oprócz grzbietu głównego wyróżnia się pasmo Garbu Dzikowca i Wzgórz Wyrębińskich.

Bielawska PolanaW
Bielawska Polana

Bielawska Polana – przełęcz i polana na wysokości 805 m n.p.m. w Sudetach Środkowych, w środkowo-południowej części Gór Sowich.

Boreczna (gmina Walim)W
Boreczna (gmina Walim)

Boreczna – nieoficjalna kolonia wsi Michałkowa w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Walim.

Dolina KamiennaW
Dolina Kamienna

Dolina Kamienna – dolina górska w Sudetach Środkowych w Górach Sowich w woj. dolnośląskim.

Garb DzikowcaW
Garb Dzikowca

Garb Dzikowca – małe pasmo górskie w Sudetach Środkowych w południowo-wschodniej części Gór Sowich w południowo-zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim.

Grupa Sudecka GOPRW
Grupa Sudecka GOPR

Grupa Sudecka GOPR – jedna z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Prowadzi akcje ratownicze, szkolenia i zapobiega wypadkom na terenach górskich Sudetów Środkowych i Wschodnich oraz Masywu Ślęży.

Jelenia PolanaW
Jelenia Polana

Jelenia Polana – polana na skrzyżowaniu leśnych dróg. Polana znajduje się na wysokości 815 m n. p. m., na zachodnim zboczu Małej Sowy, w Górach Sowich.

Kolej SowiogórskaW
Kolej Sowiogórska

Kolej Sowiogórska – nazwa dawnej normalnotorowej kolei prowadzącej z Dzierżoniowa przez Pieszyce, Bielawę, Srebrną Górę, Przełęcz Srebrną, Wolibórz, Słupiec do Ścinawki Średniej, o długości 62 km. Niekiedy tą nazwą określany jest jedynie jej górski odcinek ze Srebrnej Góry do Woliborza, na którym miejscami zamontowana była dodatkowa szyna zębata.

Kopalnia WacławW
Kopalnia Wacław

Kopalnia Wacław – kopalnia węgla kamiennego w Miłkowie, osadzie wsi Ludwikowice Kłodzkie, funkcjonująca w latach 1771–1931 oraz 1933–1939. W latach 20. XX wieku największa i najnowocześniejsza kopalnia węgla w rejonie Nowej Rudy. 9 lipca 1930 r. w zakładzie doszło do katastrofy, w której śmierć poniosło 151 osób. Po II wojnie światowej podejmowano próby reaktywacji kopalni.

Masyw WłodarzaW
Masyw Włodarza

Masyw Włodarza – masyw górski w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w północno-zachodniej części Gór Sowich.

Młyńska (gmina Walim)W
Młyńska (gmina Walim)

Młyńska – nieoficjalna kolonia wsi Michałkowa w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Walim.

Modlęcin (gmina Walim)W
Modlęcin (gmina Walim)

Modlęcin – nieoficjalna kolonia wsi Glinno w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Walim.

Obszar Chronionego Krajobrazu Góry Bardzkie i SowieW
Obszar Chronionego Krajobrazu Góry Bardzkie i Sowie

Obszar Chronionego Krajobrazu Góry Bardzkie i Sowie – obszar chronionego krajobrazu w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim. Położony jest na terenie Gór Sowich i Bardzkich na obszarze powiatów: kłodzkiego, ząbkowickiego, dzierżoniowskiego, świdnickiego, wałbrzyskiego.

Park Krajobrazowy Gór SowichW
Park Krajobrazowy Gór Sowich

Park Krajobrazowy Gór Sowich – park krajobrazowy w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, województwo dolnośląskie.

Polana JugowskaW
Polana Jugowska

Polana Jugowska, niem. Hausdorfer Plan – polana w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich.

Polana PotoczkowaW
Polana Potoczkowa

Polana Potoczkowa 720-740 m n.p.m. – polana w Sudetach Środkowych w Górach Sowich.

Zamek QuingenburgW
Zamek Quingenburg

Zamek Zwinburg (Zamek Quingenberg, Zamek na Garncarzu) – śladowe szczątki ruin po zamku w postaci porozrzucanych po północnym stoku góry głazów i kawałków kamieni z muru.

Rezerwat przyrody Bukowa KalenicaW
Rezerwat przyrody Bukowa Kalenica

Rezerwat przyrody Bukowa Kalenica – leśny rezerwat przyrody w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych w woj. dolnośląskim, powiecie dzierżoniowskim, gminie Bielawa.

RieseW
Riese

Projekt Riese – kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim w latach 1943–1945. Miała to być jedna z kwater głównych Adolfa Hitlera.

Rzeczka GórnaW
Rzeczka Górna

Rzeczka Górna – nieoficjalna kolonia wsi Rzeczka w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Walim; administracyjnie osada podlega pod Walim.

Sokoli StokW
Sokoli Stok

Sokoli Stok, niem. Zaughalser-Lechne – boczny grzbiet w północnej części Wzgórz Włodzickich, w Górach Sowich, położony na terenie Nowej Rudy.

Twierdza SrebrnogórskaW
Twierdza Srebrnogórska

Twierdza srebrnogórska – twierdza wzniesiona w latach 1765–1777 koło Srebrnej Góry na Dolnym Śląsku.

Stara JodłaW
Stara Jodła

Stara Jodła – górska polana w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich.

Strzyżna (Góry Sowie)W
Strzyżna (Góry Sowie)

Strzyżna – gnejsowa skałka w Sudetach Środkowych w zachodniej części pasma Gór Sowich.

Ścieżka edukacyjna po Przedgórzu SudeckimW
Ścieżka edukacyjna po Przedgórzu Sudeckim

Ścieżka Edukacyjna po Przedgórzu Sudeckim – szlak turystyczny w Polsce, powstały w 2005 na terenie Sudetów i Przedgórza Sudeckiego.

Towarzystwo SowiogórskieW
Towarzystwo Sowiogórskie

Towarzystwo Sowiogórskie – niemieckie Towarzystwo Gór Sowich działające w Górach Sowich od 1882 roku, które w późniejszym okresie przyjęło nazwę Związek Towarzystw Górskich na Wielkiej Sowie (niem..

Wieża widokowa na Wielkiej SowieW
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie – wieża widokowa wzniesiona w latach 1905–1906 z bloków betonowych na Wielkiej Sowie – najwyższym szczycie Gór Sowich. Właścicielem obiektu i zarządcą jest gmina Pieszyce.

Wieża widokowa na KalenicyW
Wieża widokowa na Kalenicy

Wieża widokowa na Kalenicy – stalowa wieża widokowa wzniesiona na szczycie góry Kalenica w Gminie Bielawa.

Wzgórza WyrębińskieW
Wzgórza Wyrębińskie

Wzgórza Wyrębińskie – małe pasmo górskie w południowo-zachodniej części Sudetów Środkowych w Górach Sowich w południowo-zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim.

Zapora wodna w Zagórzu ŚląskimW
Zapora wodna w Zagórzu Śląskim

Zapora wodna w Zagórzu Śląskim – zapora na Bystrzycy tworząca Jezioro Bystrzyckie, administracyjnie znajduje się w Zagórzu Śląskim chociaż fizycznie leży bliżej miejscowości Lubachów