Abu MusaW
Abu Musa

Abu Musa – wyspa w Zatoce Perskiej. Populacja to ok. 2 tysięcy ludzi.

Aksai ChinW
Aksai Chin

Aksai Chin – część Wyżyny Tybetańskiej, leżąca na wschód od gór Karakorum. Rejon sporny o powierzchni 38 000 km², pomiędzy Chinami a Indiami. Jest administrowany przez Chiny, dla Hindusów stanowi jednakże część indyjskiego Kaszmiru. Znajduje się tutaj najwyżej położona słona pustynia świata. Rejon dziki i słabo zaludniony.

ArcwaszenW
Arcwaszen

Arcwaszen – miejscowość we wschodniej Armenii, należąca do prowincji Gegharkunik, będąca enklawą na terytorium Azerbejdżanu. Od 1992 roku, gdy podczas wojny o Górski Karabach miasto zostało zdobyte przez wojska azerbejdżańskie, Arcwaszen pozostaje pod okupacją tego kraju.

Arunachal PradeshW
Arunachal Pradesh

Arunachal Pradesh – region administrowany przez Indie jako stan. Graniczy ze stanami Asam i Nagaland na południowym wschodzie. Na wschodzie graniczy z Birmą, na zachodzie z Bhutanem, a na północy z Chinami. W stanie Arunachal Pradesh odkryto język koro.

Cypr PółnocnyW
Cypr Północny

Cypr Północny, właściwie Turecka Republika Cypru Północnego – państwo nieuznawane zajmujące północną część wyspy Cypr zamieszkiwaną przez ludność turecką. Obejmuje 25% ludności i 36% terytorium wyspy.

DokdoW
Dokdo

Dokdo – grupa wysp na Morzu Japońskim składająca się z ok. 90 wysepek i raf, z których największe wyspy to Seodo i Dongdo. Wszystkie wysepki i rafy zajmują łączną powierzchnię 18,745 ha – a najwyższy ich wierzchołek wznosi się na 169 m n.p.m. Wyspy administracyjnie należą do południowokoreańskiej prowincji Gyeongsangbuk-do i znajdują się 87 km od wybrzeży Półwyspu Koreańskiego. Wyspy mają tylko 1 stałą mieszkankę, lecz dzięki stałemu połączeniu promowemu odwiedza je około 2 tys. turystów rocznie.

Dongsha QundaoW
Dongsha Qundao

Dongsha Qundao – niewielki archipelag położony na Morzu Południowochińskim. Obecnie administrowany przez Republikę Chińską (Tajwan). Pretensje do tego terytorium, dającego kontrolę nad głównymi szlakami żeglugowymi i dostęp do bogatych zasobów podmorskich, wysuwają także Chińska Republika Ludowa, Wietnam, Filipiny, Malezja i Indonezja.

Dżammu i Kaszmir (region)W
Dżammu i Kaszmir (region)

Dżammu i Kaszmir – region leżący na pograniczu północnych Indii, Pakistanu oraz Chin. Obejmuje tereny górskie południowo-wschodniej części Karakorum, Kotlinę Kaszmirską oraz doliny rzek Indus i Ćenab, leżące w zachodnim krańcu masywu Himalajskiego. Geograficznie i historycznie składa się z 4 regionów:Kaszmir Dżamm Ladakh Gilgit-Baltistan

HabomaiW
Habomai

Habomai – grupa niewielkich wysp, które są częścią sporu terytorialnego pomiędzy Rosją a Japonią.

HatayW
Hatay

Hatay – prowincja (il) w pd.-wsch. Turcji, nad zatoką Aleksandretty, granicząca z Syrią. 5,5 tys. km², 1,5 mln mieszkańców (2015). Siedzibą władz jest Antiochia Syryjska, inne większe miejscowości to Aleksandretta, Samandagi, Reyhanli, Kirikhan. Wydobycie rudy żelaza, korytarz komunikacyjny na szlaku z Turcji na południe - do Syrii i Libanu. Mieszana ludność - głównie Turcy, Arabowie i Ormianie. Wśród Arabów wyraźny jest quasi-narodowościowy podział na grupy wyznaniowe - alawitów (większość) i sunnitów.

ImiaW
Imia

Imia – grupa dwóch bezludnych wysp na Morzu Egejskim, w myśl traktatów i kolejnych umów międzynarodowych, w granicach Grecji. Od końca XX w. stanowią przedmiot roszczeń Turcji, określającej je jako swoje wody terytorialne.

IturupW
Iturup

Iturup – największa wyspa w archipelagu Kuryli.

Kaszmir (region)W
Kaszmir (region)

Kaszmir – jeden z 4 regionów Dżammu i Kaszmiru. Od 1948 roku podzielony pomiędzy Indie i Pakistan.

KərkiW
Kərki

Kərki – enklawa Azerbejdżanu w terytorium Armenii, w prowincji Ararat, administracyjnie przynależąca do rejonu Sədərək, okupowana przez Armenię od czasu konfliktu o Górski Karabach. Miejscowość została zaatakowana i przejęta przez Armenię w nocy z 19 na 20 stycznia 1990. Przez Kərki przebiega główna droga, łącząca północną i południową część Armenii. Wieś jest w większości zamieszkana przez lokalnych Ormian i uchodźców z Azerbejdżanu. Jej nazwa została zmieniona przez armeński rząd na Tigranaszen.

KunaszyrW
Kunaszyr

Kunaszyr – wyspa w archipelagu Kuryli. Cieśnina Kunaszyrska oddziela ją od japońskiej wyspy Hokkaido. Jest to jedna z wysp stanowiących przedmiot sporu między Rosją i Japonią.

LimbangW
Limbang

Limbang – miasto i jeden z 11 dystryktów, na które podzielony jest malezyjski stan Sarawak. Dystrykt ma powierzchnię 3978 km², według danych ze spisu ludności z 2000 roku zamieszkiwało go 42 600 mieszkańców. Teren ten został anektowany przez Jamesa Brooke i wcielony do Sarawaku w 1890, poprzednio należał do Brunei. Sułtanat Brunei do dziś kwestionuje legalność tej aneksji i wysuwa roszczenia o zwrot dystryktu pod adresem Malezji. Stolica dystryktu leży nad rzeką o tej samej nazwie. Dystrykt Limbang dzieli terytorium Brunei na dwie części – wschodnią i zachodnią.

Linia dziewięciu kresekW
Linia dziewięciu kresek

Linia dziewięciu kresek lub linia dziewięciu kropek − linia demarkacyjna na terenie Morza Południowochińskiego wyznaczająca zakres chińskich (ChRL) roszczeń terytorialnych odnośnie do wysp położonych na tym akwenie i obejmująca ponad 80% lub 90% Morza Południowochińskiego. Ze względu na przebieg, jej kształt kojarzy się z krowim językiem, w szczególności w Wietnamie nazywana jest linią krowiego języka.

Lodowiec SiachenW
Lodowiec Siachen

Lodowiec Siachen - lodowiec w paśmie Karakorum, na granicy Pakistanu i Indii w Kaszmirze. Ma długość 71 km, co czyni go najdłuższym lodowcem Karakorum i drugim pod względem długości, po lodowcu Fedczenki, lodowcem niepołożonym w strefie biegunowej. Spływa z wysokości 5753 m do wysokości 3620 m. Rejon lodowca jest tak gęsto pokryty lodowcami, że nazywany jest Trzecim Biegunem.

Morze JapońskieW
Morze Japońskie

Morze Japońskie jest morzem przybrzeżnym zachodniego Oceanu Spokojnego, otoczonym przez japońskie wyspy Hokkaido, Honsiu i Kiusiu oraz rosyjską wyspę Sachalin od wschodu, a przez Półwysep Koreański i kontynentalną Rosję od zachodu.

New MooreW
New Moore

New Moore lub South Talpatti − nieistniejąca już wyspa, terytorium sporne pomiędzy Indiami i Bangladeszem.

Northern Limit LineW
Northern Limit Line

Northern Limit Line (NLL) – sporna linia demarkacyjna na Morzu Żółtym, rozdzielająca Koreę Północną i Południową, stanowiąca de facto granicę pomiędzy oboma krajami.

SpratlyW
Spratly

Spratly, wyspy Spratly, Spratleje, Wyspy Spratly’ego – grupa około 100 małych obiektów fizjogeograficznych położonych na Morzu Południowochińskim, mniej więcej w jednej trzeciej odległości między filipińską wyspą Palawan a południowym wybrzeżem Wietnamu.

Strefa neutralna między Irakiem a Arabią SaudyjskąW
Strefa neutralna między Irakiem a Arabią Saudyjską

Strefa Neutralna między Irakiem a Arabią Saudyjską, Strefa Neutralna między Arabią Saudyjską a Irakiem, Saudyjsko-Iracka Strefa Neutralna – obszar bezpaństwowy o powierzchni 7044 km² na Półwyspie Arabskim położony między terytoriami Iraku i Arabii Saudyjskiej, stykający się z granicami: kuwejcko-saudyjską i kuwejcko-iracką.

SzykotanW
Szykotan

Szykotan – wyspa w archipelagu Kuryli. Cieśnina Szpanberga dzieli ją od wysp Habomai, położonych u wybrzeża japońskiej wyspy Hokkaido.

Wyspy KurylskieW
Wyspy Kurylskie

Kuryle, Wyspy Kurylskie – wulkaniczny archipelag na Oceanie Spokojnym, stanowiący część obwodu sachalińskiego Federacji Rosyjskiej, zlokalizowany pomiędzy japońską wyspą Hokkaido i półwyspem Kamczatka, składający się z 56 wysp o łącznej powierzchni 10 355,61 km². Pierwotnie zamieszkany przez Ajnów. W 2010 liczący 19 434 mieszkańców.

Wyspy ParacelskieW
Wyspy Paracelskie

Wyspy Paracelskie – grupa małych wysp położonych na Morzu Południowochińskim ok. 325 km na wschód od Wietnamu.

Wyspy SenkakuW
Wyspy Senkaku

Wyspy Senkaku – grupa niewielkich, bezludnych wysepek, usytuowana na Morzu Wschodniochińskim, ok. 170 km na wschód od Tajwanu i 160 km na północ od wysp Yaeyama. Łączna powierzchnia wysp wynosi ok. 7 km².

Wzgórza GolanW
Wzgórza Golan

Wzgórza Golan – górzysty region o powierzchni 1800 km², zlokalizowany na pograniczu Izraela, Syrii i Libanu. Jego przynależność państwowa jest sporna pomiędzy Izraelem, a Syrią. Od czasu wojny sześciodniowej (1967) i wojny Jom Kipur (1973) w większości de facto znajduje się pod władzą państwa żydowskiego. Na Wzgórzach Golan istnieje 19 moszawów i 10 kibuców. Pod względem administracyjnym Izrael zalicza je do Dystryktu Północnego, natomiast Syria do części muhafazy Al-Kunajtira.

Zhongsha QundaoW
Zhongsha Qundao

Zhongsha Qundao – grupa podwodnych raf i mielizn tworzących zatopiony atol na Morzu Południowochińskim, na wschód od Wysp Paracelskich. Całkowita powierzchnia atolu wynosi 6448 km². Najgłębszy punkt leży ok. 100 m p.p.m., natomiast najwyższy punkt znajduje się na wysokości 9,2 m p.p.m. Zewnętrzny pierścień atolu ma średnio 5 km szerokości.