
Ångerman – rzeka w Szwecji o długości 450 km oraz powierzchni dorzecza 31 900 km².

Arbogaån – rzeka w środkowej Szwecji o długości 45 km, wypływająca z jeziora Väringen. Przepływa przez Arbogę i uchodzi do Melaru (Galten) w Kungsörze. Należy do zlewni Norrströmu.

Ätran – rzeka na zachodnim wybrzeżu Szwecji o długości ok. 243 km, uchodząca do Kattegatu w Falkenberg (Halland). Powierzchnia jej dorzecza, obejmującego południowo-wschodnią część prowincji historycznej Västergötland oraz część Hallandu, wynosi 3 342,2 km².
Dal – rzeka w środkowej Szwecji, mająca źródło w Górach Skandynawskich, o długości 520 km, przepływająca przez krainę Svealand i wpływająca do Zatoki Botnickiej. Ma ujście lejkowe (estuarium), należy do zlewiska Morza Bałtyckiego. Należy do typu rzek północnoeuropejskich, płynie w klimacie umiarkowanym przejściowym chłodnym.

Emån – rzeka w południowej Szwecji, mająca źródło w gminie Nässjö, o długości 229 km, przepływająca przez miejscowości Vetlanda, Holsbybrunn, Kvillsfors, Målilla, Högsby i Fliseryd. Wypływa do północnej części Cieśniny Kalmarskiej.
Eskilstunaån – mała rzeka w Szwecji, o długości 32 km. Przepływa przez miasta Eskilstuna i Torshälla. Swoje źródła czerpie z jeziora Hjälmaren i uchodzi do jeziora Melar.

Göta älv – rzeka w południowo-zachodniej Szwecji o długości 93 km.

Gothemsån – rzeka w Szwecji, najdłuższy ciek na położonej na Morzu Bałtyckim wyspie Gotlandia. Ma długość około 55 km. Powierzchnia zlewni wynosi 480 km², co stanowi 15,1 % powierzchni wyspy. Rzeka na wielu odcinkach jest uregulowana. Znajdują się na niej liczne młyny i sztuczne zbiorniki wodne. Spośród ryb najwcześciej występuje pstrąg.

Helge å – rzeka w południowej Szwecji o długości ok. 190 km, uchodząca do Hanöbukten na wschodnim wybrzeżu Skanii. Powierzchnia jej dorzecza, obejmującego obszar południowej części Smalandii i północno-wschodnią część Skanii, wynosi 4 748,9 km².

Indalsälven – rzeka w Szwecji o długości 420 km.

Kalixälven – rzeka w Szwecji o długości 460,65 km. Jest jedną z czterech dużych rzek Norrlandu, na których nie ma elektrowni wodnych. Źródła bierze w paśmie Kebnekaise, w gminie Kiruna. Uchodzi do Zatoki Botnickiej w tätorcie Kalix. Główne dopływy to Tvärån, Ängesån i Tärendöälven. Powierzchnia dorzecza wynosi 18 130,1 km².

Oficjalna nazwa: Klarälven, inne określenia: Klar, Trysilelva – rzeka w Norwegii oraz Szwecji o długości 460 km, powierzchni dorzecza 11 800 km² oraz średnim przepływie ok. 165 m³/s.

Lagan – rzeka w południowej Szwecji, o długości ok. 232 km, uchodząca do Laholmsbukten (Kattegat) w Mellbystrand (Halland), ok. 15 km na południe od Halmstadu. Powierzchnia jej dorzecza, obejmującego południowo-zachodnią część prowincji historycznej Smalandia oraz południową część Hallandu, wynosi 6 451,8 km².

Ljungan – rzeka w Szwecji o długości 350 km, powierzchni dorzecza 12 851 km².

Ljusnan – rzeka w Szwecji o długości 440 km, powierzchni dorzecza 19 800 km² oraz średnim przepływie 230 m³/s.
Lule älv – rzeka w Szwecji o długości 461 km oraz powierzchni dorzecza 25 200 km2.

Motala ström – rzeka w Szwecji, w Östergötland. Odwadnia jezioro Wetter, z którego wypływa w Motali. Uchodzi do Bråviken, zatoki Morza Bałtyckiego, w okolicach Norrköping.

Muonio – rzeka ma swoje źródła na terytorium Norwegii. Po krótkim odcinku osiąga jezioro Kilpisjärvi i staje się rzeką graniczną pomiędzy Finlandią i Szwecją, jednak na tym odcinku w całości należy do Finlandii. Ma 387 km długości. Uchodzi do rzeki Torne w pobliżu fińskiej miejscowości Lappea.

Nissan – rzeka na zachodnim wybrzeżu Szwecji, o długości ok. 186 km, uchodząca do Laholmsbukten (Kattegat) w Halmstadzie (Halland). Powierzchnia jej dorzecza, obejmującego zachodnią część prowincji historycznej Smalandia oraz środkową część Hallandu, wynosi 2685,7 km².

Nyköpingsån – rzeka w Szwecji przepływająca przez Närke i Södermanland, o długości 157 km i wielkości zlewni wynoszącej 3636,6 km². Płynie z kierunku północno-zachodniego na południowy wschód, uchodzi do Morza Bałtyckiego w Nyköping.

Österdalälven – rzeka w zachodniej Szwecji o długości ok. 300 km.
Pite – rzeka na Półwyspie Skandynawskim w północnej Szwecji. Jedna z głównych rzek kraju.

Skellefteälven – rzeka w północnej Szwecji, jedna z głównych rzek Norrlandu. Wypływa z jeziora Ikesjaure w gminie Arjeplog w Laponii. Przepływa przez jeziora Hornavan, Uddjaur i Storavan. Uchodzi do Zatoki Botnickiej w mieście Skellefteå.

Suseån – rzeka w południowo-zachodniej Szwecji o długości 20 km, uchodząca do Kattegatu na południe od Falkenbergu (Halland). Powierzchnia zlewni wynosi 450 km² i obejmuje część obszaru gmin Falkenberg i Halmstad.

Tärendöälven – rzeka w Norrbotten w Szwecji. Tärendö jest drugą pod względem wielkości bifurkacją na świecie. Wypływa z rzeki Torne w pobliżu wsi Junosuando w gminie Pajala, zabierając ponad 50% objętości rzeki. Płynie przez 52 km na południowy wschód. Uchodzi do Kalixälven w pobliżu miejscowości Tärendö.

Torne – rzeka główna w północnej Szwecji, w dolnym biegu graniczna z Finlandią, o długości 402 km.

Ume – rzeka na Półwyspie Skandynawskim o długości 460 km.
Viskan – rzeka na zachodnim wybrzeżu Szwecji, o długości ok. 142 km, uchodząca do Klosterfjorden (Kattegat) w Åskloster, ok. 10 km na północ od Varberg (Halland). Powierzchnia jej dorzecza, obejmującego południową część prowincji historycznej Västergötland oraz niewielką część Halland, wynosi 2 202,1 km².

Vramsån – rzeka w południowej Szwecji w północno-wschodniej części Skanii, o długości 55,9 km i powierzchni zlewni wynoszącej 374,6 km². Uchodzi do rzeki Helge å, stanowiąc jeden z jej większych dopływów.