Col AgnelW
Col Agnel

Col Agnel, Colle dell'Agnello – przełęcz w Alpach na granicy Francji i Włoch. Nad przełęczą od północnego wschodu wznoszą się szczyty Pain de Sucre i Pic d’Asti, natomiast w kierunku wschodnim dominuje potężny masyw Monte Viso. Przełęcz stanowi połączenie regionu Queyras w departamencie Hautes-Alpes we Francji z regionem Val Varaita we włoskim Piemoncie.

Col d’AllosW
Col d’Allos

Col d’Allos - przełęcz w południowo-wschodniej części Francji, w departamencie Alpy Górnej Prowansji regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Leży na wysokości 2250 m n.p.m. i oddziela Alpy Nadmorskie od Alp Prowansalskich. Przez przełęcz przebiega droga z Barcelonnette do Colmars i dalej do przełęczy Col des Champs.

Col BayardW
Col Bayard

Col Bayard – przełęcz w Alpach Zachodnich we Francji, w grzbiecie wododziałowym rozdzielającym dorzecza Isère i Durance. Znajduje się 8 km na północ od Gap i 90 km na południe od Grenoble.

Col de la BonetteW
Col de la Bonette

Col de la Bonette – przełęcz we francuskich Alpach blisko granicy z Włochami. Oddziela ona Alpy Prowansalskie od Alp Nadmorskich.

CabreW
Cabre

Col de Cabre – przełęcz we francuskich Alpach Zachodnich, w grzbiecie wododziału rozdzielającego zlewiska Rodanu i jego lewobrzeżnego dopływu Durance. Rozdziela masyw Vercors na północy od rozległej krainy Diois na południu. Stanowi przejście z doliny rzeki Drôme na zachodzie do doliny rzeki Buëch na wschodzie.

Col de la CayolleW
Col de la Cayolle

Col de la Cayolle - przełęcz w południowo-wschodniej części Francji, regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, na granicy departamentów Alpy Górnej Prowansji i Alpy Nadmorskie. Leży na wysokości 2326 m n.p.m. w Alpach Nadmorskich. Przez przełęcz przebiega droga łącząca Barcelonnette z Saint-Martin-d’Entraunes.

Col des ChampsW
Col des Champs

Col des Champs - przełęcz w południowo-wschodniej części Francji, w departamencie Alpy Górnej Prowansji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Leży na wysokości 2087 m n.p.m. i przebiega przez nią droga łącząca Saint-Martin-d’Entraunes z Colmars. Droga ta biegnie dalej przez przełęcz Col d’Allos do Barcelonnette.

Col de l’IseranW
Col de l’Iseran

Col de l’Iseran – przełęcz w Alpach Graickich, we Francji. Oddziela grupę górską Vanoise od Alp Graickich, stanowiąc jednocześnie połączenie między źródłowymi odcinkami dolin rzek: Isère na północy i Arc na południu.

Col de la SchluchtW
Col de la Schlucht

Col de la Schlucht - przełęcz we Francji, w Wogezach. Leży na wysokości 1139 m n.p.m. Wielokrotnie znajdowała się na trasie wyścigu kolarskiego Tour de France.

Col de la Croix de FerW
Col de la Croix de Fer

Col de la Croix de Fer – wysokogórska przełęcz we francuskich Alpach Delfinackich łącząca Le Bourg-d’Oisans i Saint-Jean-de-Maurienne.

GalibierW
Galibier

Col du Galibier – przełęcz we francuskich Alpach Graickich.

Przełęcz GlandonW
Przełęcz Glandon

Przełęcz Glandon – wysokogórska przełęcz we francuskich Alpach Delfinackich, łącząca Le Bourg-d’Oisans z La Chambre. Jest usytuowana między pasmami Belledonne, Grandes Rousses i Arvan-Villards, na zachód od Col de la Croix de Fer. Droga przez Col du Glandon została otwarta w roku 1898, nie była jednak połączona z Col de la Croix de Fer do roku 1912.

Col d’IzoardW
Col d’Izoard

Col d’Izoard – jedna z wyższych przejezdnych przełęczy alpejskich we francuskich Alpach Kotyjskich, części Alpach Zachodnich, w departamencie Alpy Wysokie.

Port de LarrauW
Port de Larrau

Przełęcz Larrau – przełęcz w Pirenejach położona na wysokości 1583 m n.p.m. Leży na granicy Francji i Hiszpanii. Przez przełęcz przebiega droga łącząca hiszpańską miejscowość Ochagavía w prowincji Nawarra na południu z francuską miejscowością Larrau w departamencie Pireneje Atlantyckie na północy.

LautaretW
Lautaret

Przełęcz Lautaret – ważna z punktu widzenia geograficznego i komunikacyjnego przełęcz w Alpach Delfinackich we Francji. Oddziela masyw Écrins na południu od masywu Arvan-Villards na północy. Stanowi połączenie pomiędzy doliną rzeki Romanche na zachodzie a doliną rzeki Guisane na południowym wschodzie. Przełęcz leży na terenie departamentu Hautes-Alpes.

Maddalena (przełęcz)W
Maddalena (przełęcz)

Przełęcz Maddalena – przełęcz na wysokości 1991 m n.p.m. w Alpach Zachodnich, w głównym grzbiecie wododziałowym Alp, oddzielająca Alpy Kotyjskie na północy od Alp Nadmorskich na południu. Przez przełęcz przebiega granica francusko-włoska.

Col de la MadeleineW
Col de la Madeleine

Col de la Madeleine – przełęcz we francuskich Alpach w departamencie Sabaudia. Oddziela masyw Lauzière, zaliczany do grupy górskiej Belledonne, od grupy górskiej Vanoise. Stanowi połączenie między regionami:Tarantaise w dolinie rzeki Isère oraz Maurienne w dolinie rzeki Arc. Szerokie, halne siodło otwiera się pomiędzy szczytami Gros Villan w masywie Lauzière oraz Cheval Noir

Col de ManseW
Col de Manse

Col de Manse - przełęcz w Alpach Zachodnich we Francji, w grzbiecie wododziałowym rozdzielającym dorzecza Isère i Durance. Znajduje się 10 km na północny wschód od Gap i ok. 90 km na południe od Grenoble.

Mont-Cenis (przełęcz)W
Mont-Cenis (przełęcz)

Przełęcz Mont-Cenis – przełęcz w głównym grzbiecie wododziałowym Alp Zachodnich, w Masywie Mont-Cenis. Uznawana jest za granicę pomiędzy Alpami Kotyjskimi i Alpami Graickimi.

Col des MontetsW
Col des Montets

Col des Montets - przełęcz we wschodniej Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Górna Sabaudia. Leży na wysokości 1461 m n.p.m. i oddziela Masyw Mont Blanc od Prealp Sabaudzkich. Przełęcz ta leży blisko granicy ze Szwajcarią i Włochami. Przez przełęcz przebiega droga łącząca Chamonix-Mont-Blanc z Vallorcine. Droga ta biegnie dalej do przełęczy Col de la Forclaz i do Martigny w katonie Valais w południowej Szwajcarii.

Montgenèvre (przełęcz)W
Montgenèvre (przełęcz)

Col de Montgenèvre, wł. Colle del Monginevro – wybitna i stosunkowo niska przełęcz w głównym grzbiecie wododziałowym Alp, w Alpach Zachodnich. Znajduje się w północnej części Alp Kotyjskich, chociaż niektóre źródła podają, że stanowi północne ograniczenie tej grupy górskiej. Stanowi przejście z doliny rzeki Dora Riparia na wschodzie do doliny rzeki Durance na zachodzie. Nazwa od położonej wprost na siodle przełęczy wioski Montgenèvre.

O Portalet dera NieuW
O Portalet dera Nieu

O Portalet lub O Portalet dera Nieu - przełęcz w Pirenejach Centralnych położona na wysokości 1794 m. n.p.m. na granicy hiszpańsko-francuskiej. Po stronie hiszpańskiej znajduje się opuszczona miejscowość o tej samej nazwie. Administracyjnie leży w gminie Sallent de Gállego, w comarce Alto Gállego, w prowincji Huesca, w Aragonii. Przełęcz leży 110 km od miasta Huesca i łączy Sallent de Gállego w dolinie Tena po hiszpańskiej stronie z miejscowością Laruns w dolinie Ossau po stronie francuskiej.

Pas de l’ÂneW
Pas de l’Âne

Pas de l’Âne – przełęcz w Alpach Graickich, części Alp Zachodnich. Leży we wschodniej Francji w regionie Rodan-Alpy. Znajduje się w południowo-zachodniej części Masywu Beaufortain. Położona jest na wysokości 2365 m n.p.m. Znajduje się między szczytami Mont Mirantin i Pic de la Vache Rouge.

Col de RestefondW
Col de Restefond

Col de Restefond - wysokogórska przełęcz we francuskich Alpach, położona niedaleko granicy z Włochami. Leży na terenie Parku Narodowego Mercantour, w departamencie Alpy Górnej Prowansji. W pobliżu znajduje się przełęcz Bonette i z tego powodu czasem obie przełęcze są ze sobą mylone.

Brèche de RolandW
Brèche de Roland

Brèche de Roland – przełęcz w Pirenejach Centralnych na granicy francusko-hiszpańskiej w formie potężnej, naturalnego pochodzenia szczerby szerokiej na 40 i głębokiej na 100 m, wytworzonej w grani skalnej wieńczącej górną część doliny Gavarnie.

Mała Przełęcz Świętego BernardaW
Mała Przełęcz Świętego Bernarda

Mała Przełęcz Świętego Bernarda - przełęcz w głównej grani Alp Zachodnich, na granicy włosko-francuskiej, oddzielająca Masyw Mont Blanc od Alp Graickich. Przełęcz ta łączy francuski departament Sabaudia z włoskim regionem autonomicznym Valle d'Aosta. Przełęcz ta zwana jest ”Małą” w odróżnieniu od Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda, która jest wyższa i leży kilkanaście kilometrów na północ, na granicy Włoch i Szwajcarii. Oryginalna nazwa przełęczy to jednak "Przełęcz Małego św. Bernarda", o czym również przypomina lokalna sztuka w postaci malowideł oraz witraży, przedstawiających postać św. Bernarda w wieku chłopięcym, znajdujących się w pobliskich miejscowościach, np. we włoskim La Thuile. Nazwa przełęczy pochodzi od katolickiego świętego Bernarda z Menthon, którego posąg znajduje się na przełęczy. Ponadto na przełęczy stoi też posąg botanika Pierre'a Chanoux. Założył on ogród botaniczny Chanousia, także mieszczący się na przełęczy.

Przełęcz TendeW
Przełęcz Tende

Przełęcz Tende – przełęcz na wysokości 1871 m n.p.m., na granicy Francji i Włoch. Równoleżnikowo oddziela Alpy Liguryjskie od Alp Nadmorskich. Od północnej strony rozpoczyna dolinę rzeki Vermenagna w regionie Piemont, od południowej dolinę rzeki Roya w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże.

Col du TourmaletW
Col du Tourmalet

Col du Tourmalet – przełęcz w Pirenejach Centralnych położona na wysokości 2115 m. n.p.m. w południowej Francji, w departamencie Hautes-Pyrénées. Najbliżej położoną na wschód większą miejscowością jest Sainte-Marie-de-Campan, a na zachód Luz-Saint-Sauveur. Po wschodniej stronie przełęczy znajduje się ośrodek narciarski La Mongie.

Col de VarsW
Col de Vars

Col de Vars – wysokogórska przełęcz położona na wysokości 2109 m n.p.m. w grupie górskiej Parpaillon w Alpach Kotyjskich we Francji.