Jeziora LitwyW
Jeziora Litwy

Jeziora Litwy zajmują łącznie powierzchnię 950 km², czyli 1,5% powierzchni państwa, jest ich na terenie tego kraju ok. 6 000.

AłowszaW
Ałowsza

Ałowsza – jezioro na Litwie, w okręgu uciańskim. Maksymalna głębokość 42 m, na jeziorze znajdują się dwie wyspy o łącznej powierzchni 5,3 ha. Długość linii brzegowej 22 km, powierzchnia zlewni 52 km².

AwiłajtisW
Awiłajtis

Awiłajtis, dawniej Owile – jezioro w północno-wschodniej Litwie, na terenie rejonu jezioroskiego.

Dryświaty (jezioro)W
Dryświaty (jezioro)

Dryświaty – jezioro na granicy Litwy i Białorusi, największe na Litwie. Wspomagało działanie elektrowni jądrowej Ignalino, która leży na południowym brzegu jeziora.

Dukszty (jezioro)W
Dukszty (jezioro)

Dukszty – jezioro polodowcowe na Litwie, w gminie Ignalino.

Duś (jezioro na Litwie)W
Duś (jezioro na Litwie)

Duś – trzecie pod względem powierzchni jezioro na Litwie, największe w południowej Litwie. Położone jest w rejonie łoździejskim.

Dzisna (jezioro)W
Dzisna (jezioro)

Dzisna – drugie pod względem powierzchni jezioro na Litwie, położone w regionie Auksztoty, w gminie Ignalino, 3 km na południe od miasta Dukszty. Z jeziora wypływa rzeka Dzisna.

Dziśniszcze (jezioro)W
Dziśniszcze (jezioro)

Dziśniszcze – jezioro o powierzchni 5,575 km² na Litwie, w gminie Ignalino.

GalweW
Galwe

Galwe – jezioro na Litwie. Nad jeziorem Galwe położone jest miasto Troki, na jednej z 21 znajdujących się tu wysp położony jest średniowieczny zamek, niegdyś siedziba wielkiego księcia Witolda. Powierzchnia jeziora wynosi 361,1 hektarów, średnia głębokość 13,6 m.

GaładuśW
Gaładuś

Gaładuś – drugie pod względem wielkości jezioro Suwalszczyzny. Położone jest w północno-wschodniej Polsce, na pograniczu polsko-litewskim, znajduje się w granicach administracyjnych województwa podlaskiego na terenie gminy Sejny oraz (część) w granicach Republiki Litewskiej w rejonie łoździejskim. Brzegi wysokie, bezleśne. Jezioro i jego zlewnia znajdują się w dorzeczu Niemna, w szczytowej strefie zlewni Białej Hańczy. Jezioro jest najpiękniejszym akwenem ziemi sejnejskiej. Ma kształt wyciągniętej, lekko skręcającej na północny zachód wstęgi, rozszerzającej się w południowej części. Im dalej na południe, tym kilkunastometrowe pagórkowate brzegi stają się wyższe. Porastają je łąki ozdobione szpalerem drzew, lasankami i jarami. Roztaczają się stąd piękne widoki na wąską taflę, łagodnie zarysowane zatoki i cyple oraz mniejsze i większe wyspy. Dobre warunki naturalne. Dno akwenu jest piaszczyste i kamieniste urozmaicone niezliczoną ilością zagłębień i podwodnych górek. Zakaz pływania łodziami z silnikami o mocy powyżej 5 KM.

Jezioro ŚwirskieW
Jezioro Świrskie

Jezioro Świrskie − jezioro na Litwie, na Równinie Dzisny, położone w gminie Ignalino. Do 1945 roku w powiecie święciańskim województwa wileńskiego. Przez jezioro, z południa na północ, przepływa rzeka Komajka.

ŁodzieW
Łodzie

Łodzie – jezioro w północno-wschodniej Litwie, na terenie rejonu jezioroskiego.

Metele (jezioro)W
Metele (jezioro)

Metele – jezioro w południowej Litwie, na terenie rejonu łoździejskiego. Akwen znajduje się pomiędzy jeziorami Duś i Obelica. Nad Metelami leży wieś Metele.

MiłoszajcieW
Miłoszajcie

Miłoszajcie − jezioro na Litwie, na Równinie Dzisny, położone w gminie Ignalino.

Miłosze (jezioro)W
Miłosze (jezioro)

Jezioro Miłosze − jezioro na Litwie, na Równinie Dzisny, położone w gminie Ignalino. Do 1945 roku w powiecie święciańskim województwa wileńskiego.

Oranka (jezioro)W
Oranka (jezioro)

Oranka – jezioro na Litwie, w rejonie orańskim, ok. 4 km na północ od Starych Oran, w pobliżu jeziora Głuch. Przez jezioro przepływa rzeka Oranka.

Orzweta (jezioro)W
Orzweta (jezioro)

Orzweta − jezioro na Litwie, położone w rejonie ignalińskim.

OświeW
Oświe

Oświe lub Jezioro Dubińskie – najdłuższe jezioro na Litwie o długości 21,9 km.

PereświatyW
Pereświaty

Pereświaty – jezioro o powierzchni 0,874 km² na Litwie, w gminie Ignalino.

PłoteleW
Płotele

Płotele – jezioro w północno-zachodniej Litwie, wchodzące w skład Żmudzkiego Parku Narodowego. Jest największym jeziorem na Żmudzi.

Popis (jezioro)W
Popis (jezioro)

Popis – jezioro w południowo-wschodniej Litwie, w rejonie solecznickim, około 2 km na północ od Białej Waki. Na wschodnim brzegu jeziora położone jest miasto Popiszki.

RakiewoW
Rakiewo

Rakiewo – jezioro w północnej Litwie, w okręgu szawelskim, ok. 7 kilometrów od miasta Szawle.

SartyW
Sarty

Sarty – jezioro w północno-wschodniej Litwie, na terenach rejonu rakiszeckiego i rejonu jezioroskiego. Jezioro ma najdłuższą linię brzegową, liczącą 79 km, ze wszystkich litewskich jezior. Na jeziorze znajduje się 6 wysp, zasila je rzeka Święta.

Świeńce (rejon elektreński)W
Świeńce (rejon elektreński)

Świeńce – jezioro na Litwie, w rejonie elektreńskim, 7 km na południowy zachód od Elektren. Brzegi przeważnie niskie i podmokłe, a w północno-wschodniej wysokie.

TauroginieW
Tauroginie

Tauroginie – jezioro w północno-wschodniej Litwie, w okręgu uciańskim, na terenie Auksztockiego Parku Narodowego. Jest najgłębszym jeziorem na Litwie.

Twerecz (jezioro)W
Twerecz (jezioro)

Jezioro Twerecz − jezioro na Litwie, na Równinie Dzisny, położone w gminie Ignalino. Do 1945 roku w powiecie święciańskim województwa wileńskiego. Przez jezioro, z zachodu na wschód, przepływa rzeka Dzisna.

Jezioro WisztynieckieW
Jezioro Wisztynieckie

Jezioro Wisztynieckie – jezioro na granicy Litwy i Rosji. Do II wojny światowej było jeziorem granicznym pomiędzy Niemcami a Litwą. Na północnym brzegu jeziora położone jest miasteczko Wisztyniec, które wzięło swą nazwę od nazwy jeziora.

Zbiornik KowieńskiW
Zbiornik Kowieński

Zbiornik Kowieński – zbiornik retencyjny na Litwie, na Niemnie, położony na wschód od Kowna.

ŻuwintaW
Żuwinta

Żuwinta, jezioro na Litwie, w okręgu olickim. Powierzchnia jeziora wynosi 10,27 km², długość linii brzegowej 3,4 km.