Historia DaniiW
Historia Danii

Historia Danii – obejmuje dzieje państwa i narodu duńskiego.

ChąśnicyW
Chąśnicy

Chąśnicy – określenie stosowane wobec słowiańskich wojowników, walczących na podobieństwo skandynawskich wikingów. Nazewnictwo to można także odnosić do niektórych wypraw książąt pomorskich przeciwko Polsce wczesnopiastowskiej i księstwom niemieckim.

Chronicon LethrenseW
Chronicon Lethrense

Chronicon Lethrense – niewielka duńska kronika z XII wieku, napisana po łacinie. Kronika w całości została zawarta w Annales Lundenses, pierwotnie jest jednak dziełem osobnym; na temat jej pochodzenia i wieku panują sprzeczne poglądy.

Cła sundzkieW
Cła sundzkie

Cła sundzkie – wprowadzona przez Danię opłata pobierana w latach 1429–1857 od obcych statków handlowych, które przepływały przez cieśninę Sund w północnej Europie. Zachowane tabele ceł sundzkich stanowią źródło do dziejów handlu bałtyckiego. Wprowadził je Eryk Pomorski, a zreformował Peder Oxe. Były one ważnym źródłem dochodów skarbca królewskiego i wiązały się z nimi pretensje Danii do władzy na Morzu Bałtyckim. Cła były przedmiotem konfliktów między Danią, Niderlandami, Szwecją, Francją oraz Anglią. Konferencja międzynarodowa zniosła cła z dniem 1 kwietnia 1857. Miejscem pobierania ceł sundzkich był zamek Kronborg.

Diecezja AarhusW
Diecezja Aarhus

Diecezja Aarhus – istniejąca od 948 do 1536 diecezja katolicka z siedzibą w Aarhus.

Genealogia Regum DanorumW
Genealogia Regum Danorum

Genealogia Regum Danorum lub Wilhelmi abbatis Genealogia regum Danorum – dokument genealogiczny sporządzony w roku 1194 przez opata klasztoru augustianów Wilhelma z Æbelholt.

Gesta DanorumW
Gesta Danorum

Gesta Danorum – średniowieczna kronika historii Danii.

Hans (wyspa)W
Hans (wyspa)

Hans − niewielka, niezamieszkana wyspa o powierzchni 1,3 km², leżąca na wodach cieśniny Naresa, pomiędzy Wyspą Ellesmere’a a Grenlandią. Jej współrzędne geograficzne wynoszą 80°49′41″ N 66°38′46″ W. Od 1973 roku wyspa jest przedmiotem sporu międzynarodowego między Danią i Kanadą.

JarlW
Jarl

Jarl – średniowieczny tytuł nadawany skandynawskim wodzom, wojownikom lub powiernikom króla. Używali go również niezależni władcy mniejszych terytoriów. Pierwotnie słowo jarl oznaczało człowieka możnego, potężnego lub wyżej postawionego. Później symbolizowało namiestnika królewskiego lub zarządcę prowincji. Tytuł był znany w całej Skandynawii, ale najczęściej używano go w Norwegii i na Orkadach. W Anglii od słowa jarl wywodzi się tytuł earl.

Kronika z RoskildeW
Kronika z Roskilde

Kronika z Roskilde – krótka duńska praca historyczna (kronika), którą można nazwać najstarszą znaną próbą napisania spójnej historii Danii od momentu wprowadzenia chrześcijaństwa do czasów autora. Praca napisana została w języku łacińskim.

Królestwo Danii i NorwegiiW
Królestwo Danii i Norwegii

Królestwo Danii i Norwegii – dawny twór polityczny, stanowiący unię realną obejmującą królestwa Danii i Norwegii, w którego skład wchodziły również podległe formalnie Norwegii: Islandia, Grenlandia i Wyspy Owcze.

Królestwo IslandiiW
Królestwo Islandii

Królestwo Islandii – była monarchia konstytucyjna, związaną unią personalną z Danią. Państwo to zostało założone 1 grudnia 1918 a zlikwidowane 17 czerwca 1944, kiedy Islandia ogłosiła pełną niepodległość, powołując do życia Republikę Islandii.

Królestwo Norwegii (1814)W
Królestwo Norwegii (1814)

Królestwo Norwegii – niepodległe państwo, powstałe po zerwaniu unii duńsko-norweskiej. Istniało pomiędzy majem a listopadem 1814 roku.

Księstwo Estonii (1219–1346)W
Księstwo Estonii (1219–1346)

Księstwo Estonii – północna część Estonii należąca do Danii w latach 1236-1346, powstała po krucjacie liwońskiej.

Legendarni władcy Danii według „Gesta Danorum”W
Legendarni władcy Danii według „Gesta Danorum”

Saxo Gramatyk w swoim dziele Gesta Danorum przedstawił swoją listę władców Danii. Fragmenty tej listy posłużyły historykom jako jedno ze źródeł do (nieukończonej) rekonstrukcji pocztu prehistorycznych władców Danii do X wieku.

Liber Census DaniaeW
Liber Census Daniae

Liber Census Daniae – zbiór dokumentów powstałych za panowania duńskiego króla Waldemara II Zwycięskiego (1202–1241) zawierających spis ziem, miast i ludności podległych jego panowaniu. Dokumenty powstały w celach skarbowych. Oryginalny rękopis znajduje się w Duńskim Archiwum Narodowym (Rigsarkivet) w Kopenhadze.

Narodowosocjalistyczna Duńska Partia RobotniczaW
Narodowosocjalistyczna Duńska Partia Robotnicza

Narodowosocjalistyczna Duńska Partia Robotnicza – duńskie nazistowskie ugrupowanie polityczne działające od 1930 r.

Pokój wiedeński (1738)W
Pokój wiedeński (1738)

Pokój wiedeński (1738) – traktat pokojowy wypracowany w Wiedniu w 1735, a ratyfikowany w 1738. Kończył wojnę o sukcesję polską 1734–1735.

Powstanie robotnicze na St. Croix w 1878 rokuW
Powstanie robotnicze na St. Croix w 1878 roku

Powstanie robotnicze na St. Croix w 1878 roku – zamieszki wzniecone przez czarnych robotników na wchodzącej w skład Duńskich Indii Zachodnich wyspie St. Croix w 1878 r. w proteście przeciwko złym warunkom pracy.

SabbatsforordningW
Sabbatsforordning

Sabbatsforordning W roku 1735 w trosce o pobożność poddanych Król Danii Chrystian VI Oldenburg wydał zarządzenie o nazwie sabbatsforordning zobowiązujące ich do udziału w niedzielnych nabożeństwach. W niedzielę nie można było nawet spacerować, nie mówiąc już o pracy. Za niedopatrzenie przewidywano wysokie grzywny.

SkandynawizmW
Skandynawizm

Skandynawizm – ruch polityczny i kulturalny propagujący idee ściślejszej współpracy kulturowej i ekonomicznej krajów skandynawskich, a w dalszej perspektywie ich zjednoczenia.

SkånelandW
Skåneland

Skåneland – termin używany w kontekście historyczno-geograficznym na określenie południowej części Półwyspu Skandynawskiego, która na mocy traktatu w Roskilde (1658) na stałe przeszła w posiadanie Szwecji. Obszar ten obejmował byłe duńskie prowincje Blekinge, Halland oraz Skania. Niekiedy zalicza się tutaj także położoną na Bałtyku wyspę Bornholm, która jednak według postanowień traktatu w Kopenhadze (1660) została zwrócona Danii.

SkaniaW
Skania

Skania, Skonia – historyczna kraina Szwecji, do traktatu z Roskilde w 1658 należąca do Danii. Położona jest na południu kraju nad Morzem Bałtyckim i cieśniną Sund. Graniczy z krainami Halland, Smalandia i Blekinge. Skania połączona jest z duńską wyspą Zelandią mostem nad cieśniną Sund.

TarangambadiW
Tarangambadi

Tarangambadi – port historyczny z fortem Dansborg i okolicznymi wioskami rybackimi w dystrykcie Nagapattinam na południowo-wschodnim wybrzeżu Tamilnadu w Indiach.

TranguebarW
Tranguebar

Tranguebar (Trankebar/Tranquebar) – w latach 1620–1845 duńska kolonia w Indiach.

Tyske KancelliW
Tyske Kancelli

Tyske Kancelli – nowożytny duński kolegialny centralny organ władzy i administracji.

Unia kalmarskaW
Unia kalmarska

Unia kalmarska – unia personalna zawarta latem 1397 na zamku w Kalmarze pomiędzy Danią, Szwecją i Norwegią.

WikingowieW
Wikingowie

Wikingowie – skandynawscy wojownicy, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym.

Ziemia Eryka RudegoW
Ziemia Eryka Rudego

Ziemia Eryka Rudego – nazwa terenów lądowych Grenlandii pomiędzy 71°30'N a 75°40'N, które od 27 czerwca 1931 roku do 5 kwietnia 1933 roku były zajmowane przez Norwegię podczas sporu norwesko-duńskiego o Grenlandię.