
Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje około 3,5 mln osób ; siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.

Flaga województwa wielkopolskiego – symbol województwa wielkopolskiego. Flagę ustalił Sejmik Województwa Wielkopolskiego jako płat w formie trapezu o proporcjach 5:11. W lewej części znajduje się kwadrat o proporcjach 5:5, w kolorze czerwonym zawierający wizerunek orła identyczny jak w herbie województwa. Pozostałą część stanowi biały trapez o proporcjach 5:6, którego górna krawędź w stosunku do dolnej ma długość jak 2:1.

Herb województwa wielkopolskiego – symbol województwa wielkopolskiego. Herb województwa wielkopolskiego to w polu czerwonym orzeł srebrny, z przepaską złotą na skrzydłach, złotym dziobem zwróconym w prawo, złotymi nogami i złotą przewiązką na ogonie, w polu czerwonym umieszczony na planie trójkątnej gotyckiej tarczy herbowej. Jest to uszczerbiony orzeł wzorowany na herbie z pieczęci majestatycznej Przemysła II.
Kalisko-Ostrowski Okręg Przemysłowy, okręg przemysłowy w środkowej Polsce, we wschodniej części województwa wielkopolskiego, rozwinął się w XX w. na obszarze kalisko-mazowieckiego okręgu przemysłowego; głównym ośrodkiem przemysłowym okręgu jest Kalisz.

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – jedna z czternastu specjalnych stref ekonomicznych na terenie zachodniej Polski z 29 podstrefami inwestycyjnymi w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim. Zarządzającym strefą jest spółka Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA z siedzibą w Kostrzynie nad Odrą.

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej – jeden z oddziałów Straży Granicznej z siedzibą w Krośnie Odrzańskim, ochraniający granicę państwową z Niemcami i Czechami.

Netzekreis – dawny powiat niemiecki z siedzibą władz w Trzciance, istniejący w latach 1919-1945 i należący do rejencji pilskiej w prowincji Marchia Graniczna Poznańsko-Zachodniopruska. Teren dawnego powiatu znajduje się obecnie w Polsce, w województwie wielkopolskim.

Okręg wyborczy nr 7 do Parlamentu Europejskiego w Polsce – okręg wyborczy obejmujący teren województwa wielkopolskiego, z siedzibą okręgowej komisji wyborczej w Poznaniu.

Okręg wyborczy nr 35 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 2001–2011 obszar miast na prawach powiatu Kalisza i Leszna oraz powiatów gostyńskiego, jarocińskiego, kaliskiego, kępińskiego, kościańskiego, krotoszyńskiego, leszczyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego i rawickiego. Wybierano w nim 3 senatorów na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 36 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje miast na prawach powiatu Kalisza i Leszna oraz powiatów gostyńskiego, jarocińskiego, kaliskiego, kępińskiego, kościańskiego, krotoszyńskiego, leszczyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego i rawickiego. W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 12 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 36 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 2001–2011 obszar miasta na prawach powiatu Konina oraz powiatów gnieźnieńskiego, kolskiego, konińskiego, słupeckiego, średzkiego, śremskiego, tureckiego i wrzesińskiego. Wybierano w nim 2 senatorów na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 37 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Konina oraz powiatów gnieźnieńskiego, kolskiego, konińskiego, słupeckiego, średzkiego, śremskiego, tureckiego i wrzesińskiego. W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 9 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 37 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 2001–2011 obszar powiatów chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, grodziskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, obornickiego, pilskiego, szamotulskiego, wągrowieckiego, wolsztyńskiego i złotowskiego. Wybierano w nim 2 senatorów na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 38 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, grodziskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, obornickiego, pilskiego, szamotulskiego, wągrowieckiego, wolsztyńskiego i złotowskiego. W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 9 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 38 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 2001–2011 obszar miasta na prawach powiatu Poznania i powiatu poznańskiego. Wybierano w nim 2 senatorów na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 39 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Poznania i powiatu poznańskiego. W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 10 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 88 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, pilskiego, wągrowieckiego i złotowskiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 89 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów grodziskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, obornickiego, szamotulskiego i wolsztyńskiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 90 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatu poznańskiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 91 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Poznania. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 92 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów gnieźnieńskiego, słupeckiego, średzkiego, śremskiego i wrzesińskiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 93 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Konina oraz powiatów kolskiego, konińskiego i tureckiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 94 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Leszna oraz powiatów gostyńskiego, kościańskiego, leszczyńskiego i rawickiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 95 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów kępińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 96 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Kalisza oraz powiatów jarocińskiego, kaliskiego i pleszewskiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Powiat Bomst – dawny powiat istniejący w latach 1815-1938, należący kolejno do Królestwa Prus, Republiki Weimarskiej (1919-1933) i III Rzeszy (1933-1938). Siedzibą powiatu do 1919 było miasto Wolsztyn. Obszar dawnego powiatu leży na pograniczu dzisiejszych polskich województw lubuskiego i wielkopolskiego.

Powiat Witkowo - dawny powiat pruski, znajdujący się w latach 1887–1920 w granicach rejencji bydgoskiej w Prowincji Poznańskiej. Teren dawnego powiatu należy obecnie do Polski stanowiąc część województwa wielkopolskiego. Siedzibą władz powiatu było miasto Witkowo.

Województwo środkowopolskie – projekt województwa w środkowo-zachodniej Polsce, na Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu górnej i środkowej Warty, w historycznych granicach Kaliskiego ; projekt powstał w 1998 i został ponownie przedstawiony w 2005.