Województwo wielkopolskieW
Województwo wielkopolskie

Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje około 3,5 mln osób ; siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.

Flaga województwa wielkopolskiegoW
Flaga województwa wielkopolskiego

Flaga województwa wielkopolskiego – symbol województwa wielkopolskiego. Flagę ustalił Sejmik Województwa Wielkopolskiego jako płat w formie trapezu o proporcjach 5:11. W lewej części znajduje się kwadrat o proporcjach 5:5, w kolorze czerwonym zawierający wizerunek orła identyczny jak w herbie województwa. Pozostałą część stanowi biały trapez o proporcjach 5:6, którego górna krawędź w stosunku do dolnej ma długość jak 2:1.

Herb województwa wielkopolskiegoW
Herb województwa wielkopolskiego

Herb województwa wielkopolskiego – symbol województwa wielkopolskiego. Herb województwa wielkopolskiego to w polu czerwonym orzeł srebrny, z przepaską złotą na skrzydłach, złotym dziobem zwróconym w prawo, złotymi nogami i złotą przewiązką na ogonie, w polu czerwonym umieszczony na planie trójkątnej gotyckiej tarczy herbowej. Jest to uszczerbiony orzeł wzorowany na herbie z pieczęci majestatycznej Przemysła II.

Kalisko-Ostrowski Okręg PrzemysłowyW
Kalisko-Ostrowski Okręg Przemysłowy

Kalisko-Ostrowski Okręg Przemysłowy, okręg przemysłowy w środkowej Polsce, we wschodniej części województwa wielkopolskiego, rozwinął się w XX w. na obszarze kalisko-mazowieckiego okręgu przemysłowego; głównym ośrodkiem przemysłowym okręgu jest Kalisz.

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa EkonomicznaW
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – jedna z czternastu specjalnych stref ekonomicznych na terenie zachodniej Polski z 29 podstrefami inwestycyjnymi w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim. Zarządzającym strefą jest spółka Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA z siedzibą w Kostrzynie nad Odrą.

Nadodrzański Oddział Straży GranicznejW
Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej – jeden z oddziałów Straży Granicznej z siedzibą w Krośnie Odrzańskim, ochraniający granicę państwową z Niemcami i Czechami.

NetzekreisW
Netzekreis

Netzekreis – dawny powiat niemiecki z siedzibą władz w Trzciance, istniejący w latach 1919-1945 i należący do rejencji pilskiej w prowincji Marchia Graniczna Poznańsko-Zachodniopruska. Teren dawnego powiatu znajduje się obecnie w Polsce, w województwie wielkopolskim.

Okręg wyborczy nr 7 do Parlamentu Europejskiego w PolsceW
Okręg wyborczy nr 7 do Parlamentu Europejskiego w Polsce

Okręg wyborczy nr 7 do Parlamentu Europejskiego w Polsce – okręg wyborczy obejmujący teren województwa wielkopolskiego, z siedzibą okręgowej komisji wyborczej w Poznaniu.

Okręg wyborczy nr 35 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (2001–2011)W
Okręg wyborczy nr 35 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (2001–2011)

Okręg wyborczy nr 35 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 2001–2011 obszar miast na prawach powiatu Kalisza i Leszna oraz powiatów gostyńskiego, jarocińskiego, kaliskiego, kępińskiego, kościańskiego, krotoszyńskiego, leszczyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego i rawickiego. Wybierano w nim 3 senatorów na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 36 do Sejmu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 36 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 36 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje miast na prawach powiatu Kalisza i Leszna oraz powiatów gostyńskiego, jarocińskiego, kaliskiego, kępińskiego, kościańskiego, krotoszyńskiego, leszczyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego i rawickiego. W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 12 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 36 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (2001–2011)W
Okręg wyborczy nr 36 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (2001–2011)

Okręg wyborczy nr 36 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 2001–2011 obszar miasta na prawach powiatu Konina oraz powiatów gnieźnieńskiego, kolskiego, konińskiego, słupeckiego, średzkiego, śremskiego, tureckiego i wrzesińskiego. Wybierano w nim 2 senatorów na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 37 do Sejmu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 37 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 37 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Konina oraz powiatów gnieźnieńskiego, kolskiego, konińskiego, słupeckiego, średzkiego, śremskiego, tureckiego i wrzesińskiego. W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 9 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 37 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (2001–2011)W
Okręg wyborczy nr 37 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (2001–2011)

Okręg wyborczy nr 37 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 2001–2011 obszar powiatów chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, grodziskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, obornickiego, pilskiego, szamotulskiego, wągrowieckiego, wolsztyńskiego i złotowskiego. Wybierano w nim 2 senatorów na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 38 do Sejmu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 38 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 38 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, grodziskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, obornickiego, pilskiego, szamotulskiego, wągrowieckiego, wolsztyńskiego i złotowskiego. W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 9 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 38 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (2001–2011)W
Okręg wyborczy nr 38 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (2001–2011)

Okręg wyborczy nr 38 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 2001–2011 obszar miasta na prawach powiatu Poznania i powiatu poznańskiego. Wybierano w nim 2 senatorów na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 39 do Sejmu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 39 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 39 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Poznania i powiatu poznańskiego. W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 10 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 88 do Senatu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 88 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 88 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, pilskiego, wągrowieckiego i złotowskiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 89 do Senatu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 89 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 89 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów grodziskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, obornickiego, szamotulskiego i wolsztyńskiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 90 do Senatu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 90 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 90 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatu poznańskiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 91 do Senatu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 91 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 91 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Poznania. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 92 do Senatu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 92 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 92 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów gnieźnieńskiego, słupeckiego, średzkiego, śremskiego i wrzesińskiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 93 do Senatu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 93 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 93 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Konina oraz powiatów kolskiego, konińskiego i tureckiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 94 do Senatu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 94 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 94 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Leszna oraz powiatów gostyńskiego, kościańskiego, leszczyńskiego i rawickiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 95 do Senatu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 95 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 95 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów kępińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 96 do Senatu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 96 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 96 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Kalisza oraz powiatów jarocińskiego, kaliskiego i pleszewskiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Powiat BomstW
Powiat Bomst

Powiat Bomst – dawny powiat istniejący w latach 1815-1938, należący kolejno do Królestwa Prus, Republiki Weimarskiej (1919-1933) i III Rzeszy (1933-1938). Siedzibą powiatu do 1919 było miasto Wolsztyn. Obszar dawnego powiatu leży na pograniczu dzisiejszych polskich województw lubuskiego i wielkopolskiego.

Powiat WitkowoW
Powiat Witkowo

Powiat Witkowo - dawny powiat pruski, znajdujący się w latach 1887–1920 w granicach rejencji bydgoskiej w Prowincji Poznańskiej. Teren dawnego powiatu należy obecnie do Polski stanowiąc część województwa wielkopolskiego. Siedzibą władz powiatu było miasto Witkowo.

Województwo środkowopolskieW
Województwo środkowopolskie

Województwo środkowopolskie – projekt województwa w środkowo-zachodniej Polsce, na Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu górnej i środkowej Warty, w historycznych granicach Kaliskiego ; projekt powstał w 1998 i został ponownie przedstawiony w 2005.