
Polska mniejszość narodowa/narodowościowa w Czechach jest w większości skoncentrowana na Zaolziu. Według spisu powszechnego z 2011 roku 39 269 osób zadeklarowało polską narodowość jako jedyną. Liczba Polaków wciąż się zmniejsza. Najważniejszymi polskimi organizacjami w tym rejonie są Kongres Polaków w Republice Czeskiej oraz Polski Związek Kulturalno-Oświatowy (PZKO), a największą i jedyną gazetą ukazujący się dwa razy w tygodniu Głos oraz miesięcznik Zwrot.

Przemysław Branny – polski aktor i pieśniarz.

Albert Černý – czeski piosenkarz i gitarzysta. Wokalista zespołów Charlie Straight i Lake Malawi.

Danuta Chlupová – polska pisarka i dziennikarka mieszkająca w Czechach, laureatka głównej nagrody Literacki Debiut Roku 2017. Jej małą ojczyzną jest Zaolzie – część Śląska Cieszyńskiego, która w 1920 roku została ostatecznie włączona do ówczesnej Czechosłowacji.

Ludwik Cienciała – polski autor tekstów gwarowych i gawędziarz, aktywny działacz PZKO, twórca scenicznej postaci Macieja, działający na Zaolziu na Śląsku Cieszyńskim.
Jerzy Cieńciała, cz. Jiří Cieńciała – czeski inżynier i nauczyciel akademicki narodowości polskiej, były dyrektor generalny Huty Trzynieckiej, rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Ostrawie, w latach 2013–2014 minister przemysłu i handlu, senator.

Leon Derlich (ur. 28 listopada 1905 w Karwinie, zm. 18 lipca 1965 tamże) – etnograf, językoznawca amator, dialektolog, publicysta, współpracownik ruchu oporu, polski patriota z Zaolzia.

Ewa Farna – polsko-czeska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka, prezenterka telewizyjna i osobowość telewizyjna pochodząca z Zaolzia.

Andrzej (Ondřej) Feber – inżynier, polityk i samorządowiec polskiego pochodzenia, działacz polskiej mniejszości narodowej na tzw. Zaolziu, senator Republiki Czeskiej (2000–2006), od 1990 wójt Stonawy.

Adolf Fierla – polski poeta i pisarz pochodzący z Zaolzia.

Gustaw Fierla – polski artysta malarz, nauczyciel gimnazjalny, folklorysta, działacz społeczny i turystyczny, związany ze Śląskiem Cieszyńskim, a głównie z Zaolziem.

Gorolski Święto lub Gorol – święto góralskie organizowane corocznie w pierwszy weekend sierpnia przez mniejszość polską w Czechach na Zaolziu, mające charakter festiwalu kulturalno-folklorystycznego. Odbywa się w Jabłonkowie i trwa od piątku do niedzieli. Obecnie obchody święta góralskiego mają miejsce w Lasku Miejskim w Jabłonkowie.

Karol Daniel Kadłubiec – polski etnograf i historyk literatury, badacz kultury, folkloru i języka Śląska Cieszyńskiego.

Bogusław Kokotek – czesko-polski duchowny ewangelicki, pastor Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania, dziennikarz, publicysta, działacz społeczny i ekumeniczny.

Halina Mlynkova – polska piosenkarka i autorka tekstów i muzyki, prezenterka telewizyjna i aktorka pochodząca z Zaolzia.
Jan Monczka – polski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.

Władysław Niedoba – polski reżyser, scenarzysta i aktor teatralny, autor widowisk o tematyce regionalnej, działacz społeczny i kulturalny na Zaolziu w Czechosłowacji, a następnie w Czechach. Znany najszerzej pod scenicznym pseudonimem „Jura spod Grónia”. Był bratem Adama Niedoby.

Henryk Nitra – rzeźbiarz i malarz, pionier sztuki polskiej na Śląsku Cieszyńskim.

Karol Piegza – polski nauczyciel, pisarz, folklorysta, fotograf oraz malarz z Zaolzia na Śląsku Cieszyńskim.

Stanisław Piętak – luterański teolog i pedagog, od 2006 do 2011 biskup Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Czechach.

Polonia Karwina – klub założony w 1919 r. jako Polski Klub Sportowy Polonia Karwina, to obecnie nieistniejący klub piłkarski Polaków w dzisiaj czeskim mieście Karwina. Klub zrzeszał 9 różnych drużyn z różnych dziedzin sportu, najpopularniejszą sekcją była jednak sekcja piłkarska.

Polskie Gimnazjum imienia Juliusza Słowackiego, z siedzibami w Orłowej i Karwinie (Czechy), to założona w roku 1909 pierwsza na obszarze współczesnego Zaolzia ogólnokształcąca szkoła średnia z polskim językiem nauczania.

Renata Putzlacher-Buchtová – polska poetka, autorka opowiadań, tłumaczka, publicystka, autorka tekstów piosenek, adaptacji i sztuk teatralnych, polonistka.

Władysław Sikora – zaolziański pisarz, poeta, prozaik, felietonista i tłumacz narodowości polskiej.

Mariusz Jacek Surosz – polski historyk, eseista i dziennikarz.

Teatr Cieszyński w Czeskim Cieszynie – teatr w Czeskim Cieszynie, założony w 1945.

Stanisław Zahradnik – archiwista, historyk, bibliograf, bibliofil, działacz społeczny.

Żwirkowisko – miejsce tragicznej śmierci 11 września 1932 roku polskich pilotów Stanisława Wigury i Franciszka Żwirki w Cierlicku Górnym koło Cieszyna na Śląsku Cieszyńskim, na terenie ówczesnej Czechosłowacji.