
26. ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych odbyła się 7 grudnia 2013 w Berlinie.

28. ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych odbyła się 12 grudnia 2015 roku w Berlinie.
30. ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych odbyła się 9 grudnia 2017 roku w Berlinie.
Akademie der Künste – wspierająca rozwój sztuk organizacja mająca siedzibę w Berlinie w Niemczech. Jej prezesem jest Klaus Staeck.

Berliner Ensemble – zespół teatralny w Berlinie założony i kierowany przez Bertolta Brechta, od 19 marca 1954 r. mający siedzibę w budynku Theater am Schiffbauerdamm – budynku teatralnym we wschodniej części miasta, położonym nad Sprewą niedaleko mostu Weidendammer Brücke i reprezentacyjnej Friedrichstraße. Budynek w stylu neobarokowym został wzniesiony według projektu architekta Heinricha Seelinga i oddany do użytku w listopadzie 1892 r.

Berliner Philharmoniker – orkiestra z siedzibą w Berlinie, znana wcześniej jako Berliner Philharmonisches Orchester.

Berlińska Secesja – ugrupowanie artystyczne, jednoczące w końcu XIX wieku berlińskich malarzy i rzeźbiarzy sprzeciwiających się konserwatywnej sztuce akademickiej. Zostało założone 2 maja 1898. Obok niego istniały w Berlinie ugrupowania Neue Secession i Freie Secession.

Biblioteka Państwowa w Berlinie stanowi instytucję Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kultury i jest największą biblioteką naukową na obszarze krajów niemieckojęzycznych. Założona została w 1661 roku przez Wielkiego Elektora Fryderyka Wilhelma I jako „Elektorska Biblioteka w Cölln (dzielnica Berlina) nad Sprewą”. W 1701 roku została przemianowana przez Fryderyka I Pruskiego na „Królewską Bibliotekę w Berlinie”. Po zniesieniu monarchii w 1918 roku, biblioteka otrzymała nazwę „Pruskiej Biblioteki Państwowej”.

Deutsches Symphonie-Orchester Berlin (DSO) – orkiestra radiowa współfinansowana przez Deutschlandradio, posiadająca jednak dużą autonomię w kwestiach organizacyjnych.

Filharmonia Berlińska – budynek przy Kemperplatz w Berlinie wzniesiony w latach 1960–1963 według projektu architekta Hansa Scharouna, siedziba Berliner Philharmoniker.

Friedrichstadt-Palast – teatr rewiowy w Berlinie, znajdujący się w dzielnicy Berlin-Mitte przy Friedrichstraße 107.

Großes Schauspielhaus – berliński teatr założony przez Maxa Reinhardta w 1919 roku.
Instytut Polski w Berlinie – polska placówka kulturalna w Berlinie podlegająca Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP. Instytut posiada filię w Lipsku.
Klub Polskich Nieudaczników – stowarzyszenie znajdujące się przy Ackerstraße 168 w Berlinie, w dzielnicy Mitte.

Komische Oper Berlin – teatr operowy w Berlinie przy Behrenstrasse 55-57 w dzielnicy Berlin-Mitte. Jest to najmniejszy spośród trzech berlińskich państwowych teatrów operowych. Oprócz niego działają w stolicy Niemiec Deutsche Oper Berlin i Staatsoper Unter den Linden. Budynek teatru mieścił od roku 1892 Theater Unter den Linden, a od roku 1898 do 1944 berliński Metropoltheater.

Schauspielhaus – klasycystyczny budynek teatralny, znajdujący się w Berlinie, w dzielnicy Mitte, na placu Gendarmenmarkt.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali filmowych w Europie i na świecie. Odbywa się corocznie w lutym.

Pierwsze rozdanie nagród MTV Europe Music Awards odbyło się 24 listopada 1994 roku w Berlinie. Miejscem ceremonii był plac przed Bramą Brandenburską. Gospodarzem był walijski piosenkarz Tom Jones.

Neue Welt – sala koncertowa, która mieściła się w Berlinie w Niemczech. Posiadała dwie hale. Pojemność mniejszej z nich wynosiła 1500 miejsc, większa mogła pomieścić do 3000 osób. Obydwie zostały zbudowane około roku 1950. Od 1960 aż do momentu zamknięcia w 1982, Neue Welt był popularnym miejscem koncertów wykonawców muzyki pop oraz rock. Obecnie mieści się tu lokal o nazwie Huxley’s Neue Welt, w którym w dalszym ciągu odbywają się występy wielu znanych wykonawców z różnych kręgów muzyki.

Niemiecka Biblioteka Narodowa – biblioteka narodowa Niemiec.

Pociąg do kultury, niem. Kulturzug – sobotnio-niedzielne międzynarodowe połączenie kolejowe między Wrocławiem, Chociebużem i Berlinem oferowane wspólnie z programem kulturalnym. Powstało w kwietniu 2016 jako jedno z wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz próba wypromowania tej imprezy w Berlinie. Z powodu dużej popularności połączenia przedłużono jego kursowanie najpierw do grudnia 2016, a następnie co najmniej do końca roku 2018, przy czym nie zrezygnowano z programu kulturalnego. Pociąg według planów miał jeździć do 12 grudnia 2020 r., ale z powodu pandemii Covid-19 czas ten został skrócony, a połączenie na stałe zawieszono 15.11.2020 r.
Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kultury, tłumaczona także jako Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego i Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturalnego – niemiecka fundacja z siedzibą w Berlinie mająca na celu zachowanie, pielęgnację i uzupełnianie zbiorów i archiwów rozwiązanego po drugiej wojnie światowej państwa pruskiego.

Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin – orkiestra radiowa współfinansowana przez Deutschlandradio, posiadająca jednak dużą autonomię w kwestiach organizacyjnych.

Rundfunkchor Berlin – berliński chór radiowy współfinansowany przez Deutschlandradio, posiadający jednak dużą autonomię w kwestiach organizacyjnych.

Staatsoper Unter den Linden – najstarszy teatr operowy w Berlinie położony przy Unter den Linden – głównej historycznej ulicy miasta.
Dom Sztuki Tacheles – samorządne, wspólnotowe centrum sztuki i imprez przy Oranienburger Straße w berlińskiej dzielnicy Mitte (Śródmieście). Użytkuje uratowaną przed wyburzeniem część dawnego domu towarowego koncernu Wertheima.

United Buddy Bears – międzynarodowe, wspólne dzieło sztuki, stworzone przez artystów z ponad 140 krajów.

The Wall Live in Berlin – koncert, który odbył się 21 lipca 1990 roku na Placu Poczdamskim w Berlinie dla uczczenia upadku Muru Berlińskiego.