
Górny Śląsk – kraina historyczna położona na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej w dorzeczu górnej Odry i początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część historycznego Śląska.

Bismarckhütter Ballspiel-Club (BBC) − drużyna piłkarska społeczności niemieckiej Wielkich Hajduk powstała w 1908 roku, połączona z Ruchem Wielkie Hajduki w 1923 roku, reaktywowana w 1939 roku, istniała do 1945 roku.

Cidry, także Cidroki, czy też Cigry − w mowie górnośląskiej mieszkaniec Radzionkowa.
Drzewa Sobieskiego – drzewa powiązane legendami z Janem III Sobieskim i jego marszem na odsiecz wiedeńską. Tradycja drzew Sobieskiego znana jest na Górnym Śląsku i jest kulturowym ewenementem na skalę kraju, bowiem w żadnym innym regionie Polski nie wiąże się pochodzenia tak wielu drzew z jednym wydarzeniem historycznym.

Góra św. Wawrzyńca − wzniesienie na terenie miasta Orzesze w pobliżu granicy z Łaziskami Górnymi. Często mylona ze znajdującą się obok Górką św. Wawrzyńca.

Górnośląska Brygada Obrony Narodowej – brygada Obrony Narodowej Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej.

Górnośląskie Zjednoczone Huty Królewska i Laura Spółka Akcyjna Górniczo-Hutnicza − koncern górniczo-hutniczy z siedzibą w Katowicach, działający w formie spółki akcyjnej prawa polskiego na polskim Górnym Śląsku w okresie II Rzeczypospolitej.

Górnoślązak – górnośląski dziennik informacyjno-polityczny, wydawany w języku polskim w Katowicach na Górnym Śląsku w latach 1902–1933.

Prowincja Górny Śląsk (górnośląska) – pruska prowincja utworzona w październiku 1919 roku przez władze niemieckie na tych terenach Górnego Śląska, które były wówczas pod władaniem niemieckim. Istniała w latach 1919–1938 i 1941–1945.

Herb Piastów górnośląskich – herb dynastii Piastów śląskich z linii opolskiej, cieszyńskiej i bytomsko-kozielskiej, mających swoje księstwa na Górnym Śląsku. Tworzyła go tarcza herbowa o błękitnym polu ze złotym orłem. Piastowie górnośląscy posiadali godło w dwóch wariantach: orzeł z koroną lub jej pozbawiony. Korona została dodana w późniejszym okresie, przy czym tylko książęta opolscy i następnie książęta cieszyńscy mieli w herbie orła ukoronowanego.

Herb pruskiej prowincji górnośląskiej przedstawiał na tarczy w polu błękitnym pół złotego (wyskakującego) orła, pod nim złotą kosę w pas i skrzyżowane złote "młotki" górnicze.

Katowicka Spółka Akcyjna dla Górnictwa i Hutnictwa – koncern przedsiębiorstw Górnego Śląska w formie spółki akcyjnej, utworzony w 1929, istniejący we Wspólnocie Interesów Górniczo-Hutniczych S.A do 1939.

Kocynder – górnośląski miesięcznik humorystyczno-satyryczny wychodzący po śląsku i po polsku w latach 1920–1939 oraz po wojnie w latach 1946–1958. Gazeta odegrała dużą rolę w okresie plebiscytu oraz powstań śląskich zyskując dużą popularność wśród Górnoślązaków. Nazwa czasopisma oznacza po śląsku wesołka lub dowcipnisia.

Lux ex Silesia – polska nagroda regionalna, ufundowana w 1994 przez metropolitę górnośląskiego abp. Damiana Zimonia przeznaczona dla tych, którzy w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

Morawcy – zanikająca śląska grupa etnograficzna zamieszkująca okolice Owsiszcza i Kietrza. Grupa ta uważała siebie za Morawian lub Niemców, a obecnie za Polaków, Niemców lub Ślązaków.

Nagroda im. ks. Augustina Weltzla „Górnośląski Tacyt” – coroczna nagroda przyznawana od 2007 roku badaczom i popularyzatorom historii Górnego Śląska. Patronem jest XIX–wieczny historyk, pionier górnośląskiej historiografii, ks. Augustin Bogislaus Weltzel, nazywany „Górnośląskim Tacytem”. Nagrodę ustanowił Ruch Autonomii Śląska. Statuetka wręczana laureatom przedstawia postać patrona z atrybutami Klio. Jej autorem jest rzeźbiarz August Dyrda.

Osiedle Borsiga, Kolonia robotnicza Borsigwerke – osiedle robotnicze dla pracowników Kombinatu górniczo-hutniczego, należącego do niemieckiego fabrykanta, Augusta Borsiga. Wybudowane zostało w latach 1863–1871, pomiędzy doliną Bytomki a trasą łączącą Bytom z Zabrzem, na południe od pobliskich kopalni Hedwigswünsch i Ludwigsglück i uruchomionej w 1863 roku huty. Obecnie jest częścią dzisiejszej dzielnicy Biskupice w Zabrzu.

Pieśni Ludu Polskiego w Górnym Szląsku – zbiór regionalnych pieśni polskich zebranych na Dolnym oraz Górnym Śląsku w połowie XIX wieku przez niemieckiego etnografa Juliusza Rogera.

Skarboferm – polsko-francuska spółka akcyjna utworzona w celu eksploatacji polskiej własności państwowej na obszarze Górnego Śląska. Funkcjonowała w latach 1922–1939.

Towarzystwo Akademickie Salia Silesia - A.V Salia - Silesia zu Gleiwitz in Oppeln im CV jest organizacją skupiającą niemieckojęzycznych Ślązaków mieszkających zarówno w Polsce jak i Europie Zachodniej pragnących pielęgnować dziedzictwo kulturowe Śląska. Organizacja funkcjonuje na podobnych zasadach jak inne korporacje w Niemieckim Katolickim Związku Korporacji Akademickich - nosi barwy, nie uprawia menzury.

„Tygodnik Polski Poświęcony Włościanom” – pierwsza polska gazeta wydawana na Górnym Śląsku w Pszczynie w latach 1845–1846.

Wodzenie niedźwiedzia – tradycja karnawałowa, rozpowszechniona przejściowo w całej Słowiańszczyźnie, niegdyś kultywowana także na wsiach polskich.

Wojewódzki Związek Piłki Nożnej regionalny niemiecki związek piłki nożnej działający w latach 1922–1923 na terenie wschodniego Górnego Śląska, który po zakończeniu I wojny światowej decyzją rady ambasadorów przypadł Polsce.
Muzeum Ziemi Śląskiej w Opawie – muzeum założone w 1814 roku w Opawie, najstarsze muzeum w Czechach.

Zwiastun Górnośląski – czasopismo wydawane w języku polskim w latach 1868–1872 w Piekarach Śląskich.

Związek Górnośląski – stowarzyszenie utworzone w 1989 roku na Górnym Śląsku.

Związek Górnoślązaków-Bund der Oberschlesier – ponadpartyjna organizacja polityczna, działająca w latach 1919–1924 w granicach Niemiec i finansowana m.in. przez część Oberschlesische Berg- und Hüttenmännischen Verein, głównie księcia pszczyńskiego Jana Henryka XV Hochberg von Pless. Do organizacji tej należały i jej przewodziły osoby, stojące na stanowisku, że reprezentują odrębny naród górnośląski i dążące do utworzenia niepodległego państwa z ziem historycznie górnośląskich, tj. ówczesnego pruskiego Górnego Śląska i byłego Śląska Austriackiego. Członkowie ZG-BdO przez swych konkurentów politycznych byli nazywani „wolnokrajowcami” lub „freistaatlerami”. W polskiej, niemieckiej i czeskiej historiografii ZG-BdO zaliczany jest w poczet śląskich ruchów separatystycznych, rzadziej do grona tzw. ruchów ślązakowskich.

Związek Towarzystw Polek (ZTP) – polska patriotyczno-narodowa, górnośląska organizacja kobieca założona w marcu 1914 roku.