
Archipelag Sulu – archipelag około 400 wulkanicznych wysp i kilkuset atoli koralowych w południowo-zachodniej części Filipin, między Borneo a Mindanao.

Basilan – filipińska wyspa na morzu Sulu. Położona na wschodzie wyspy Mindanao. Stanowi główną część prowincji Basilan oraz część regionu IX Zamboanga Peninsula na północy wyspy. Jest największą i najdalej na północ wysuniętą wyspą archipelagu Sulu znajdującego się pomiędzy wyspami Mindanao i Borneo. Uprawa kauczukowca, palmy kokosowej, trzciny cukrowej, kawowca.

Batanes – najdalej na północ wysunięta prowincja na Filipinach, położona na wyspach o tej samej nazwie. Jest najmniejszą prowincją zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. Wyspy Batanes znajdują się w odległości 162 km od północnej części wyspy Luzon, od której oddziela je cieśnina Luzon.

Biliran – wyspa i prowincja na Filipinach, położona na wyspach Biliran i Maripipi kilka kilometrów na północ od wyspy Leyte w regionie Eastern Visayas. Do 1992 była częścią prowincji Leyte.

Bohol – wyspa i prowincja na Filipinach w regionie Central Visayas. Jest położona pomiędzy wyspami Cebu na zachodzie, Leyte na północnym wschodzie i Mindanao na południu na morzu Mindanao.

Camiguin – wyspa i prowincja na Filipinach w regionie Mindanao Północne, położona około 10 km na północ od prowincji Misamis Oriental na wyspie Mindanao.

Catanduanes – wyspa Oceanu Spokojnego należąca do Filipin. Jest położona na południowy wschód od Luzon. Głównym miastem jest Virac na południowym wybrzeżu wyspy.

Cebu – wyspa w środkowej części Filipin pomiędzy cieśninami Cebu i Tañon; otoczona 167 mniejszymi wysepkami. Długość 217 km, szerokość do 32 km; powierzchnia 4422 km², 3 miliony mieszkańców.

Corregidor – mała wyspa u wejścia do Zatoki Manilskiej na Filipinach, o powierzchni około 14 km².

Guimaras – wyspa i prowincja na Filipinach, położona pomiędzy wyspami Panay i Negros w regionie Western Visayas.

Jolo – wyspa wulkaniczna przy południowo-zachodniej części Filipin. Znajduje się w Archipelagu Sulu, między Borneo a Mindanao.

Leyte – filipińska wyspa w środkowej części kraju. Położona między wyspami: Bohol i Cebu, Samar i Mindanao. Górzysta, liczne wygasłe wulkany. Najwyższy szczyt 1350 m n.p.m.

Lubang – wyspa na Filipinach, położona na Morzu Południowochińskim.

Luzon – największa wyspa archipelagu Filipin, o powierzchni 104 tys. km². Zamieszkuje ją około 40 milionów mieszkańców. Jest głównym regionem gospodarczym Filipin. Na wyspie wydobywa się rudy miedzi, chromu, jest przemysł przetwórczy oraz uprawia się ryż, kukurydzę, trzcinę cukrową i banana manilskiego.

Mactan – wyspa koralowa w cieśninie Cebu, u wybrzeży wyspy Cebu na Filipinach należąca do prowincji Cebu.

Mapun − wulkaniczna wyspa na morzu Sulu należąca do Filipin. Położona na wschodzie malezyjskiego stanu Sabah na wyspie Borneo, pomiędzy Archipelagiem Sulu na południu i wyspą Palawan na północy. Stanowi część prowincji Tawi-Tawi należącej do Muzułmańskiego Mindanao.

Marinduque – wyspa i prowincja na Filipinach w regionie MIMAROPA. Jest położona pomiędzy zatoką Tayabas na północy i morzem Sibuyan na południu. Na zachód od południowo-zachodniego wybrzeża Luzon, na wschodzie od wyspy Mindoro i na północ od wyspy Romblon.

Masbate – filipińska wyspa na morzu Sibuyan. Leży na południe od wyspy Luzon. Stanowi główną część prowincji Masbate.

Mindanao – druga co do wielkości wyspa Filipin, ustępuje jedynie wyspie Luzon. Położona w południowej części archipelagu. Dobrze rozwinięta linia brzegowa z licznymi półwyspami i zatokami. Wnętrze wyspy jest górzyste z najwyższym szczytem Filipin, wulkanem Apo.

Mindoro – filipińska wyspa, położona na południowy zachód od Luzonu. Około 600 000 mieszkańców, większość na wybrzeżu. Powierzchnia 10,6 tys. km².

Negros − filipińska wyspa w środkowej części kraju. Położona między wyspą Panay na północnym zachodzie, a Cebu na wschodzie. Oblewana przez Morze Sulu południowym zachodzie, Morze Bohol na południowym wschodzie i Morze Wisayan na północy.
Palawan – wyspa na Filipinach; powierzchnia 11 680 km², ok. 700 tys. mieszkańców; wchodzi w skład prowincji Palawan.

Panay – filipińska wyspa położona w środkowej części kraju. Zamieszkana przez ok. 4 miliony ludzi. Powierzchnia 12 tys. km². Górzysta, najwyższy szczyt 2050 m n.p.m. Niziny tylko na wybrzeżu. Panuje klimat równikowy, wybitnie wilgotny. Roczna suma opadów to 2000 mm. a średnia roczna temperatura 24–27 °C.

Romblon – grupa wysp i prowincja na Filipinach w regionie MIMAROPA, położona na Morzu Sibuyan w środkowej części kraju. Na południu od wyspy Marinduque i prowincji Quezon na wyspie Luzon, na wschód od wyspy Mindoro, na północ od prowincji Aklan i Capiz na wyspie Panay, na zachód od wyspy Masbate. Klimat podrównikowy. Podstawą gospodarki są rybołówstwo i rolnictwo, uprawia się banany manilijskie, palmy kokosowe i ryż. Wydobycie marmuru.

Samar – wyspa na Filipinach o powierzchni 13 079 km² i ok. 1600 tys. mieszkańców.

Siargao – filipińska wyspa na Morzu Filipińskim. Ma powierzchnię 437 km² i należy do prowincji Surigao del Norte. Położona jest na północny wschód od wyspy Mindanao i jest jedną z najdalej wysuniętych na wschód wysp Filipin.

Tubabao – wyspa należąca do Filipin, położona w pobliżu wyspy Samar.