
Archiwum Emigracji – samodzielna pracownia archiwalno-badawcza w Bibliotece Uniwersyteckiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Biblioteka Bodlejańska, Biblioteka Bodleiańska – główna biblioteka Uniwersytetu Oksfordzkiego założona w 1602 roku.

Biblioteka Brytyjska – biblioteka narodowa Wielkiej Brytanii. Powstała w wyniku połączenia biblioteki Muzeum Brytyjskiego i kilku innych znaczących zbiorów książkowych decyzją parlamentu w 1972 roku; nowy gmach biblioteki w Londynie został otwarty 1 lipca 1973 roku. Jest to jedna z największych bibliotek świata. Roczny budżet biblioteki wynosi £100 000 000. Liczba papirusów wynosi 2651.

Biblioteka Narodowa Francji – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Biblioteka Polska w Chicago, Biblioteka Muzeum Polskiego w Ameryce – placówka biblioteczna założona w 1915 przez Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce, w ilości ponad 4 tys. woluminów. W 1935 bibliotekę włączono do powstającego Muzeum Polskiego w Ameryce. Innymi słowy na bazie dotychczasowej Biblioteki utworzono Muzeum. Zbiory w ilości ponad 51 tys. egz. obejmują m.in. starodruki, polonica, beletrystykę, literaturę popularnonaukową i naukową, czasopisma.

Biblioteka Polska w Paryżu – polska placówka kulturalna, założona w 1838 m.in. przez Adama Jerzego Czartoryskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, Karola Sienkiewicza jako fundacja Wielkiej Emigracji. Miała za zadanie zbierać, ocalałe od grabieży i zniszczeń, książki, archiwa i pamiątki narodowe. Stała się ośrodkiem dokumentacyjnym otwartym do dyspozycji Polaków i cudzoziemców. W 2013 r., UNESCO wpisało Bibliotekę, Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu i Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu do Rejestru Pamięci Świata.

Biblioteka Polska w Rzymie, Biblioteka Stacji Naukowej PAN w Rzymie, powstała w końcu 1927 wraz ze Stacją Naukową PAU, od 1957 – PAN. Podstawę księgozbioru stanowił dar Józefa Michałowskiego, pierwszego bibliotekarza i kierownika stacji, który w budynku Hospicjum Polskiego św. Stanisława utworzył w 1921 bibliotekę dla reaktywowanej XIX-wiecznej Ekspedycji Rzymskiej, prowadzącej poszukiwania w Archiwach Watykańskich. Zbiory były powiększane przez wydawnictwa Akademii, zakupy oraz dary; m.in. w 1929 pozyskano unikatowy zbiór fotografii dzieł renesansowych sztuki europejskiej i włoskiej, a także dzieł z Azji Mniejszej Karola Lanckorońskiego. Od przełomu 1938 i 1939 siedzibą biblioteki jest pałac książąt Doria. W latach 1941–1946 Michałowski ukrył księgozbiór w Bibliotece Watykańskiej. W latach 1972–1976 część najstarszych zbiorów przewieziono do Biblioteki Kórnickiej.

Brompton – dzielnica Londynu, leżąca w gminie Royal Borough of Kensington and Chelsea. W 2001 miasto dzielnica 8839 mieszkańców. W czasie i po II wojnie światowej był to jeden z pierwszych ośrodków emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii.

Dulwich College to prywatna, męska szkoła średnia położona w południowym Londynie. Założona została w 1619 roku przez elżbietańskiego aktora Edwarda Alleyna. Dziś, uczy się w niej około 1500 chłopców w wieku od 2 do 19 lat,, co czyni ją jedną z największych szkół w Wielkiej Brytanii.

„Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza” − najpopularniejsze pismo informacyjne emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii.

Fawley Court – XVII-wieczny dwór z rozległym parkiem nad Tamizą, w Fawley koło Henley-on-Thames, w angielskim hrabstwie Buckinghamshire. Posiadłość historyczna w malowniczym otoczeniu, w której się mieściło polskie muzeum i biblioteka, była przez ponad pół wieku popularną polską placówką i centrum polskiej oświaty, aż do jego kontrowersyjnej sprzedaży w 2009 roku, przez oo. Marianów. W parku jest zabytkowy polski kościół pod wezwaniem św. Anny dla upamiętnienia Anny Lubomirskiej, matki fundatora, Stanisława Radziwiłła. Fawley Court jest zapisany w rejestrze English Heritage jako zabytek Pierwszej Kategorii.
Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski – polska jednostka naukowo-badawcza w Londynie.

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce – instytucja naukowa, archiwum, biblioteka i muzeum, założona w Nowym Jorku (USA) w 1943 z inicjatywy działaczy Komitetu Narodowego Amerykanów Polskiego Pochodzenia.

Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego (IPMS) – polska placówka kulturalna w Wielkiej Brytanii, stawiająca sobie za cel gromadzenie, opiekę, opracowanie naukowe oraz udostępnianie archiwów polskiego rządu na uchodźstwie i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Fundacja Kościuszkowska – amerykańsko-polska instytucja kulturalno-oświatowa.

Kultura – polski emigracyjny miesięcznik wydawany w latach 1947–2000, początkowo w Rzymie, od 1948 w Paryżu przez Instytut Literacki, stanowiący centrum kulturalno-polityczne dla emigracji polskiej po II wojnie wywierając wpływ na Polskę Ludową.

Zamek w Montrésor – zamek znajdujący się w Montrésor we Francji. W połowie XIX wieku został zakupiony przez Różę z Potockich Branicką, a obecnie znajduje się w rękach rodziny Reyów.

Muzeum Polskie w Rapperswilu – polskie muzeum historyczne w Rapperswilu, założone w 1870 jako Muzeum Narodowe Polskie z inicjatywy Agatona Gillera przez hrabiego Władysława Platera w celu zabezpieczenia polskich zabytków historycznych i propagowania spraw polskich.

Niepodległość – polskie czasopismo historyczne, publikowane z przerwą wojenną od 1929 roku, którego wydawanie rozpoczął Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski.
Ognisko Polskie – polski klub z restauracją, salą teatralną i wystawową w Londynie.

Pitsford – wieś w Anglii, w hrabstwie Northamptonshire, w dystrykcie Daventry. Leży 8 km na północ od miasta Northampton i 104 km na północny zachód od Londynu. Miejscowość liczy 636 mieszkańców.

Polska Misja Katolicka (PMK) – stałe katolickie duszpasterstwo Polonii działające w wielu krajach, podlegające Konferencji Episkopatu Polski.
Polski Uniwersytet na Obczyźnie, obecna oficjalna pisownia: Polski Uniwersytet Na Obczyźnie – polski uniwersytet w Londynie, założony w 1949 roku.
Polskie Towarzystwo Naukowe na Obczyźnie – polska instytucja naukowa i dydaktyczna o charakterze organizacji non-profit, korporacja uczonych na emigracji z siedzibą w Londynie.

Radio Wolna Europa – amerykańska rządowa rozgłośnia utworzona w 1949 r. z połączenia „Radia Wolna Europa” i „Radia Swoboda” prowadzącą transmisje informacji, analiz i aktualności do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu, w których swobodny przepływ informacji jest zakazany przez organy rządowe lub nie jest w pełni rozwinięty.
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów (SPK), Federacja Światowa Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, centralna organizacja kombatancka założona w 1946 w Londynie, skupiająca lokalne organizacje kombatanckie działające w krajach osiedlenia się żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy pozostali na emigracji po zakończeniu II wojny światowej; członek Światowej Federacji Kombatantów.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich (ZNiO), Ossolineum – polski instytut naukowy i kulturalny we Wrocławiu.