
Herb kraju pardubickiego to jeden z symboli tego kraju.

Kraj pardubicki – jedna z czternastu jednostek podziału terytorialnego w Czechach, odpowiednik województwa. Leży we wschodniej części historycznych Czech oraz zachodnich Moraw. Północnym krańcem sięga granicy z Polską. Stolicą kraju są Pardubice. Jego obszar wchodzi w skład okręgu terytorialnego kraj wschodnioczeski.
30 Pułk Piechoty Obrony Krajowej Vysoké Mýto – pułk piechoty cesarsko-królewskiej Obrony Krajowej.
Bára II – drewniana wieża widokowa zlokalizowana na terenie Czech na wysokości 347 m n.p.m., na wzniesieniu Čertova skalka w okolicy Podhůry, w pobliżu Rabštejnské Lhoty, około 5 km na południe od Chrudimia. Przy dobrej pogodzie zapewnia widok na Góry Żelazne, Góry Orlickie i Karkonosze.

Barocco sempre giovane to czeski kameralny zespół muzyczny, składający się z młodych muzyków, których pasją są interpretacje kompozycji barokowych z jego szczytowego okresu.

Bradlo, 988 m n.p.m. – wzniesienie w Czechach w Górach Orlickich w Sudetach Środkowych.

Cakle – część miasta Uście nad Orlicą w Czechach, położona nad Cichą Orlicą.

Cmentarz żydowski w Jevíčku – cmentarz żydowski zlokalizowany w Czechach, w mieście Jevíčko.

Hora Matky Boží – góra o wysokości 760 m n.p.m. wznosząca się 1,5km od Kralik w Czechach i będąca częścią Wyżyny Hanuszowickiej. Formalnie znajduje się na terenie wsi Dolní Hedeč.

Křižanovice I – sztuczny zbiornik wodny na rzece Chrudimce, znajdujący się w Czechach, na terenie Gór Żelaznych.

Lichnice – ruiny zamku na terenie Czech w Górach Żelaznych we wsi Podhradí, na terenie powiatu (okresu) Chrudim w Kraju pardubickim.
Muzeum Esperanto w Svitavach – muzeum języka esperanto w Svitavach.
Muzeum Kultury Lalkarskiej w Chrudimiu – muzeum kukiełek, marionetek i teatrów lalkowych zlokalizowane w czeskim mieście Chrudim.

Nedošínský háj – pomnik przyrody zlokalizowany w Czechach, pomiędzy wsiami Nedošín i Tržek, na północ od rzeki Desny.

Oldřichovice – część miasta Uście nad Orlicą w Czechach, położona nad Cichą Orlicą, dawniej samodzielna wieś.
Portmoneum – budynek przy ul. Terézy Novákové 75 w Litomyšli w pobliżu tamtejszego zamku.

Przejście graniczne Boboszów-Dolní Lipka – polsko-czeskie drogowe przejście graniczne położone w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Miedzylesie, w miejscowości Boboszów, zlikwidowane w 2007 roku.

Przejście graniczne Jodłów-Horní Morava – polsko-czeskie przejście graniczne na szlaku turystycznym położone w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Międzylesie, zlikwidowane w 2007 roku.

Przejście graniczne Kamieńczyk-Mladkov/Petrovičky – polsko-czeskie przejście graniczne na szlaku turystycznym, położone w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Międzylesie, na końcu wsi Kamieńczyk, na północ od wsi Petrovičky, będącej częścią gminy Mladkov, zlikwidowane w 2007 roku.

Rozálka – szczyt o wysokości 468 m n.p.m. leżący na zachód od centrum miasta Žamberka.

Seč I – zapora wodna i zbiornik, zbudowane w latach 1925 – 1934 na rzece Chrudimce w Czechach, na terenie Gór Żelaznych. Zapora skonstruowana jest z bloków granitowych pomiędzy turniami, na których stoją zamki Oheb i Vildštejn. Kamień był dostarczany koleją linową z kamieniołomu pod Libkovem.
Stříbrnická – góra ze szczytem na wysokości 1250 m n.p.m. znajdująca się we wschodniej części Masywie Śnieżnika w Sudetach. Szczyt leży w Czechach, stanowiąc również granicę kraju pardubickiego i kraju ołomunieckiego. Nazwa góry prawdopodobnie pochodzi od najbliższej miejscowości Stříbrnice. Stříbrnická leży na granicy z Polską, sam szczyt leży jednak kilkaset metrów dalej na południe, Polska obejmuje tylko północny stok góry.

Suchý vrch, 995 m n.p.m. – wzniesienie w Czechach w Górach Orlickich w Sudetach Środkowych.

Vysoký kámen, 843 m n.p.m. – wzniesienie w Czechach w Górach Orlickich w Sudetach Środkowych.
Wąwóz Lowietiński - wąwóz na terenie Czech w Górach Żelaznych koło wsi Podhradí, na terenie powiatu (okresu) Chrudim w Kraju pardubickim.

Železné hory – pasmo górskie na terenie Czech, będące częścią Wyżyny Czeskomorawskiej. Leżą w północnej części Masywu Czeskomorawskiego. Mają powierzchnię 748km², średnią wysokość 480,4m n.p.m. a ich najwyższym wzniesieniem jest Pešava, która dokładnie znajduje się na Sečskiej vrchovinie, będącej częścią Železnych hor. Niektóre źródła podają jednak, jako najwyższy punkt Vestec.
Zlatá studánka – obudowane źródło, będące punktem orientacyjnym, zlokalizowane na terenie Českotřebovskiej vrchoviny, w pobliżu miasta Česká Třebová oraz wsi Kozlov i Strakov.