Mundur Legionów Polskich we WłoszechW
Mundur Legionów Polskich we Włoszech

Mundur Legionów Polskich we Włoszech – ubiór polskich formacji legionowych walczących u boku Francji w latach 1797-1807.

Mundur Armii Księstwa WarszawskiegoW
Mundur Armii Księstwa Warszawskiego

Mundur Armii Księstwa Warszawskiego – ubiór żołnierzy polskich w latach 1806–1815.

Mundur Wojska Polskiego Królestwa KongresowegoW
Mundur Wojska Polskiego Królestwa Kongresowego

Mundur Wojska Polskiego Królestwa Kongresowego – ubiór żołnierzy polskich w latach 1815–1831.

BechatkaW
Bechatka

Bechatka – potoczna nazwa kurtki polowej w zimie noszonej przez polskich żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych w składzie ubioru polowego zimowego. Obecnie zastępowane w Wojsku Polskim przez komplety goretexowe.

Berety w Wojsku PolskimW
Berety w Wojsku Polskim

Berety w Wojsku Polskim pojawiły się w roku 1919, kiedy do kraju przybyła „Błękitna Armia” gen. Józefa Hallera; żołnierze 1 pułku czołgów nosili charakterystyczne czarne berety. W tym samym roku zdecydowano się je wprowadzić do umundurowania jako znak broni pancernej. W latach 30. XX wieku w Wojsku Polskim pojawiła się koncepcja wprowadzenia beretu khaki jako polowego nakrycia głowy – zamiast stosowanych dotąd furażerek, ostatecznie zdecydowano się jednak na rogatywki. Berety w składzie umundurowania polskiego żołnierza pojawiły się ponownie w Polskich Siłach Zbrojnych; ciemnozielone stały się wyróżnikiem 10 kompanii „Commando”, jasnopopielate – 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, błękitne – Samodzielnej Kompanii Grenadierów, a czarne – jednostek pancernych. W Ludowym Wojsku Polskim do tradycji noszenia beretów powrócono na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. W połowie lat 90. XX wieku wraz z wprowadzeniem nowego umundurowania polowego wz. 93 zdecydowano się na zmianę polowego nakrycia głowy polskich żołnierzy. W miejsce dotąd stosowanych rogatywek wprowadzono berety w kolorze zielonym.

Czarny naramiennikW
Czarny naramiennik

Czarny naramiennik − odznaka specjalna (honorowa) nadana 25 października 1940 żołnierzom 10 Brygady Kawalerii Pancernej przez Naczelnego Wodza gen. dyw. Władysława Sikorskiego za kampanię wrześniową 1939. Od roku 2006 noszona przez żołnierzy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, która dziedziczy tradycje 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka.

Field Service CapW
Field Service Cap

Field Service Cap – furażerka będąca na wyposażeniu brytyjskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.

Furażerki w Wojsku PolskimW
Furażerki w Wojsku Polskim

Furażerki w Wojsku Polskim – nakrycie głowy będące częścią munduru żołnierza Wojska Polskiego.

Kapelusz huculskiW
Kapelusz huculski

Kapelusz huculski – tradycyjne nakrycie głowy używane przez żołnierzy i oficerów w 49 Pułku Strzelców Huculskich.

Kapelusz podhalański wz. 1919W
Kapelusz podhalański wz. 1919

Kapelusz podhalański – tradycyjne nakrycie głowy do munduru galowego żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Kurtka DenisonaW
Kurtka Denisona

Kurtka Denisona – brytyjska kurtka polowa przeznaczona dla spadochroniarzy. Była także używana przez m.in. komandosów oraz żołnierzy SAS. W latach 70. została zastąpiona kurtkami Smock Parachutist DPM, lecz w niektórych jednostkach pozostawała w użyciu aż do lat 80. XX wieku.

Maciejówka (nakrycie głowy)W
Maciejówka (nakrycie głowy)

Maciejówka – męska czapka z okrągłym denkiem wykonana z sukna. Nad sztywnym daszkiem znajdował się pasek lub sznur, w końcu XIX i w wieku XX noszona na wsiach, a w okresie I wojny światowej i powojennym przez członków organizacji strzeleckich i żołnierzy Legionów Polskich.

Mundur polowy „moro”W
Mundur polowy „moro”

Mundur polowy w kamuflażu „moro” – mundur polowy będący na wyposażeniu Wojska Polskiego wprowadzony w roku 1968 i używany do lat 90. XX w. Mundurów w podobnym kamuflażu i kroju używały inne formacje, m.in. jednostki Milicji Obywatelskiej i straż pożarna.

Mundur służbowy Żandarmerii WojskowejW
Mundur służbowy Żandarmerii Wojskowej

Umundurowanie służbowe Żandarmerii Wojskowej – ubiór żołnierzy Żandarmerii Wojskowej noszony podczas wykonywania wojskowej kontroli ruchu drogowego (WKRD) oraz służby patrolowej i konwojowej.

Mundur wojska I RzeczypospolitejW
Mundur wojska I Rzeczypospolitej

Mundur wojska I Rzeczypospolitej – charakterystyczny jednolity dla danej formacji wojskowej ubiór żołnierza schyłku Wojska I Rzeczypospolitej.

OpinaczW
Opinacz

Opinacze – potoczna nazwa polskich trzewików wojskowych, używanych w okresie PRL-u i w pierwszej połowie lat 90. Nazwa wywodzi się od przekręconej nazwy spinacz oznaczającej szeroki pas spinający dół nogawki nad cholewką trzewika i zachodzący na nią. W opinaczach jest on skórzany i przyszyty do cholewki. Trzewiki te były wzorowane na M-1943 Combat Service Boots używanych przez armię amerykańską podczas II Wojny Światowej i Wojny Koreańskiej.

Otok (ubranie)W
Otok (ubranie)

Otok – dolna, zewnętrzna, część czapki, z baraniego futra, czarnej, lakierowanej skóry, sukna, aksamitu lub bawełnianej taśmy.

PatkaW
Patka

Patka – kolorowa oznaka rozpoznawcza umieszczona na kołnierzu polskiego munduru wojskowego – inaczej "łapka".

Polski mundur pustynnyW
Polski mundur pustynny

Polski mundur pustynny – rodzaj munduru polowego przeznaczonego na tereny pustynne używany przez Wojsko Polskie podczas niektórych zagranicznych operacji wojskowych. Wykonany z tkaniny w kamuflażu pustynnym.

Polski orzeł wojskowyW
Polski orzeł wojskowy

Polski orzeł wojskowy – symboliczny znak żołnierza polskiego stanowiący stylizowaną odmianę godła państwowego.

RogatywkaW
Rogatywka

Rogatywka – rodzaj nakrycia głowy z kwadratowym denkiem, charakterystyczna polska czapka narodowa i wojskowa.

SzalokominiarkaW
Szalokominiarka

Szalokominiarka – forma szalika/kominiarki noszona do munduru polowego w okresie jesienno-zimowym. Jej specyficzna konstrukcja pozwala nosić ją nie tylko jako szalik, ale także w formie kominiarki, golfu, czapki zimowej lub podhełmówki.

Sznury naramienne w Wojsku PolskimW
Sznury naramienne w Wojsku Polskim

Sznury naramienne w Wojsku Polskim – ozdobne plecione sznury, będące częścią munduru żołnierza Wojska Polskiego.

Ubiór specjalny czołgistów Wojska PolskiegoW
Ubiór specjalny czołgistów Wojska Polskiego

Ubiór specjalny czołgistów Wojska Polskiego – ubiór noszony przez załogi czołgów podczas obsługi pojazdów.

Umundurowanie polowe wz. 93W
Umundurowanie polowe wz. 93

Umundurowanie polowe wz. 93 — umundurowanie polowe używane w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej od roku 1993 do obecnych czasów, gdzie zostało całkowicie wyparte z jednostek liniowych przez umundurowanie polowe wz. 2010, lecz jest cały czas używane przez rezerwistów, NSR, żołnierzy służby zasadniczej i przygotowawczej.

Umundurowanie polowe wz. 2010W
Umundurowanie polowe wz. 2010

Umundurowanie polowe wz. 2010 – mundur Wojska Polskiego mający zastąpić używane wcześniej umundurowanie polowe wz. 93.