NagrobekW
Nagrobek

Nagrobek – trwałe oznaczenie miejsca pochówku ciała lub prochów osób, rzadziej zwierząt, w postaci kompozycji architektonicznej. Mają na celu zachować pamięć o osobie zmarłej. Monumentalne budowle zwane są grobowcami.

Anioł SmutkuW
Anioł Smutku

Anioł Smutku – rzeźba wykonana przez Williama Wetmore'a Story w 1894 roku. Stanowi zwieńczenie grobu artysty oraz jego żony Emelyn Story, który znajduje się na cmentarzu Cimitero acattolico w Rzymie. Replika rzeźby wykonana w 1906 roku znajduje się Stanford Mausoleum na Stanford University w Stanach Zjednoczonych, zastąpiła ona poprzednią wykonaną w 1901 roku, a zniszczoną podczas trzęsienia ziemi w San Francisco w 1906 roku.

Nagrobek BahrówW
Nagrobek Bahrów

Nagrobek Bahrów w Bazylice Mariackiej w Gdańsku z 1614-1620. Nagrobek przypisywany jest Abrahamowi van den Blocke'owi, twórcy manierystycznemu.

Grób Fryderyka ChopinaW
Grób Fryderyka Chopina

Grób Fryderyka Chopina – grób wraz z pomnikiem nagrobnym polskiego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina (1810–1849), znajdujący się na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu.

CippusW
Cippus

Cippus – w starożytnym Rzymie kamienny element różnego kształtu, znaczący miejsce pochówku lub terytorialną granicę.

Nagrobek Filipa ŚmiałegoW
Nagrobek Filipa Śmiałego

Nagrobek Filipa Śmiałego – nagrobek księcia Burgundii Filipa Śmiałego wykonany w latach 1384-1410 przez rzeźbiarzy Jeana de Marville, Clausa Slutera i Clausa de Werve. Polichromię wykonał Jean Malouel, oficjalny malarz księcia.

Nagrobek Firlejów w BejscachW
Nagrobek Firlejów w Bejscach

Nagrobek Firlejów w Bejscach znajduje się w kaplicy Matki Boskiej w kościele św. Mikołaja w Bejscach. Prace rozpoczęte pod koniec XVI w. ukończył w 1601 r. brat fundatora Mikołaja Firleja, Henryk. Nagrobek został wykonany w stylu manierystycznym.

Fuerza Aérea Uruguaya 571 MemorialW
Fuerza Aérea Uruguaya 571 Memorial

Fuerza Aérea Uruguaya 571 Memorial – pomnik nagrobny ofiar katastrofy lotu Fuerza Aérea Uruguaya 571, znajdujący się około 80 metrów od miejsca zderzenia samolotu z ziemią, na zboczu bezimiennego wzniesienia pomiędzy Cerra Sosneado a wulkanem Tinguiririca.

Grobowiec Iwana SkwarcowaW
Grobowiec Iwana Skwarcowa

Grobowiec Iwana Skwarcowa – grobowiec znajdujący się na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

Nagrobek Jana III WazyW
Nagrobek Jana III Wazy

Nagrobek Jana III Wazy, króla Szwecji i ojca Zygmunta III Wazy jest manierystycznym dziełem gdańskiego rzeźbiarza Willema van den Blocke'a znajdującym się w Katedrze w Uppsali, w Szwecji.

Portalowy kenotaf wojewody Jana TarłyW
Portalowy kenotaf wojewody Jana Tarły

Portalowy kenotaf wojewody Jana Tarły – symboliczny pomnik nagrobny Jana Tarły (1684-1750), jednego z głównych fundatorów Collegium Nobilium i dobrodzieja pijarów, w rzeczywistości pochowanego w kościele o.o. pijarów w Opolu Lubelskim, znajdujący się obecnie po lewej stronie w nawie bocznej Kościoła Matki Bożej Łaskawej w Warszawie.

Nagrobek Erazma i Anny JerzmanowskichW
Nagrobek Erazma i Anny Jerzmanowskich

Nagrobek Erazma i Anny Jerzmanowskich – nagrobek na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, położony na środku alei pomiędzy kwaterami II i VII. Spoczywają w nim: Erazm Jerzmanowski, przemysłowiec, wynalazca i działacz społeczny oraz jego żona Anna.

Nagrobek papieża Juliusza IIW
Nagrobek papieża Juliusza II

Nagrobek papieża Juliusza II – renesansowy nagrobek autorstwa Michała Anioła i współpracujących z nim artystów, ukończony w 1545, znajdujący się w rzymskiej Bazylice św. Piotra w Okowach.

Nagrobek rodziny KosówW
Nagrobek rodziny Kosów

Nagrobek rodziny Kosów w katedrze w Oliwie – najstarszy na Pomorzu nagrobek rodziny Kosów z lat 1599 - 1600. Przypisywany jest twórcy manierystycznemu Wilhelmowi van den Blocke.

Nagrobek rodziny Kryskich w DrobinieW
Nagrobek rodziny Kryskich w Drobinie

Nagrobek rodziny Kryskich w kościele w Drobinie w województwie mazowieckim.

Nagrobek króla Krzysztofa II duńskiego i Eufemii wołogoskiej w SorøW
Nagrobek króla Krzysztofa II duńskiego i Eufemii wołogoskiej w Sorø

Nagrobek króla Krzysztofa II duńskiego i Eufemii wołogoskiej w Sorø — sarkofag z piaskowca w kształcie tumby, na której płycie zamykającej znajdują się całopostaciowe brązowe przedstawienia małżonków: króla Danii Krzysztofa II i Eufemii, córki księcia wołogoskiego Bogusława IV, pochodzący z ok. 1350 lub z ok. 1360, znajdujący się w dawnym kościele klasztornym w Sorø, wykonany na zamówienie syna powyższej pary Waldemara IV Dojutrka przez nieznanego artystę. Jest zaliczany do najważniejszych duńskich dzieł sztuki okresu średniowiecza.

Nagrobek z katedry św. Pawła w LondynieW
Nagrobek z katedry św. Pawła w Londynie

Nagrobek z katedry św. Pawła w Londynie – pokryta inskrypcją runiczną płyta nagrobna, odnaleziona w 1852 roku na dziedzińcu Katedry św. Pawła w Londynie. Obecnie znajduje się w zbiorach Museum of London.

Nagrobek Jerzego NowosielskiegoW
Nagrobek Jerzego Nowosielskiego

Nagrobek Jerzego Nowosielskiego – neomodernistyczny nagrobek na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, położony przy Alei Zasłużonych, w pasie B kwatery LXIX, w 1 rzędzie, na 12 miejscu. Pod pomnikiem spoczywa Jerzy Nowosielski, malarz, rysownik, filozof i teolog prawosławny.

Tumba Piotra z BninaW
Tumba Piotra z Bnina

Tumba Piotra z Bnina – grobowiec biskupa kujawskiego autorstwa Wita Stwosza. Znajduje się w katedrze we Włocławku.

Płyta nagrobna Elżbiety wołogoskiej w BergenW
Płyta nagrobna Elżbiety wołogoskiej w Bergen

Płyta nagrobna Elżbiety wołogoskiej w Bergen – kamienna, dobrze zachowana płyta o tradycyjnym kształcie pochodząca z ok. 1473 r., o wymiarach 237 cm (wysokość) × 124 cm (szerokość), wmurowana w ścianie zachodniej części kruchty dawnego kościoła cysterek w Bergen na Rugii, na której to płycie wyryto, obwiedziony napisem: Anno d(omi)ni / m cccc • lxxiii • fe(r)ia • q(ua)rta • post • iudica • obiit / Jllust(ri)s • p(ri)nceps / et • do(min)a • d(omi)na • Elisabet • abbatissa i(n) berg(en) ora p(ro) ea, wizerunek Elżbiety, córki księcia wołogoskiego Warcisława IX, przełożonej zgromadzenia w latach 1460–1473.

Grób Jerzego Popiełuszki w WarszawieW
Grób Jerzego Popiełuszki w Warszawie

Grób Jerzego Popiełuszki w Warszawie – pomnik-nagrobek ks. Jerzego Popiełuszki, według projektu Jerzego Kaliny, znajdujący się w Warszawie. Początkowo miejscem spoczynku ks. Popiełuszki miał być cmentarz na Powązkach. Proboszcz parafii św. Stanisław Kostki, ks. Teofil Bogucki, wierni i liczni przyjaciele Zmarłego prosili jednak prymasa Józefa Glempa, by ksiądz mógł zostać pochowany przy kościele. Tak też się stało.

Pomnik grobowy Williama Shakespeare’aW
Pomnik grobowy Williama Shakespeare’a

Pomnik grobowy Williama Shakespeare’a - znajduje się w Holy Trinity Church w Stratford-upon-Avon, w hrabstwie Warwickshire w Anglii.

StećakW
Stećak

Stećak – późnośredniowieczny rzeźbiony nagrobek kamienny z terenu Bośni i Hercegowiny, zachodniej Serbii i Czarnogóry oraz środkowej i południowej części Chorwacji.

Nagrobek biskupa Andrzeja TrzebickiegoW
Nagrobek biskupa Andrzeja Trzebickiego

Nagrobek biskupa Andrzeja Trzebickiego – barokowy nagrobek usytuowany przy północnej ścianie prezbiterium kościele Świętych Piotra i Pawła w Krakowie, wykonany w latach 1695-1696. Został wzniesiony przez kamieniarzy pracujących w kamieniołomie w Dębniku według projektu nieznanego autora, a jego fundatorem był siostrzeniec biskupa, dziekan kapituły krakowskiej Kasper Cieński.

TumbaW
Tumba

Tumba – główna część gotyckich lub renesansowych grobowców w kształcie kamiennej skrzyni ozdobionej płaskorzeźbami. Na zamykającej, poziomej płycie umieszczano rzeźbę przedstawiającą postać zmarłego. Termin używany także dla określenia płyty kamiennej umieszczonej w posadzce kościoła z inskrypcją, zdobioną płaskim reliefem, poświęconą zmarłemu.

Nagrobek Wacława II legnickiegoW
Nagrobek Wacława II legnickiego

Nagrobek Wacława II legnickiego – płyta nagrobna księcia i biskupa Wacława II legnickiego, znajdująca się w bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie.