Miasta Republiki ChińskiejW
Miasta Republiki Chińskiej

Lista zawiera spis wszystkich miejscowości w Republice Chińskiej, które posiadają status miasta.

BeigangW
Beigang

Beigang – miejscowość i gmina miejska w zachodniej części Tajwanu w powiecie Yunlin nad rzeką Beigang Xi. W 2010 roku liczyła 43 059 mieszkańców. Ważny ośrodek kulturalny.

DouliuW
Douliu

Douliu – miasto w środkowo-zachodnim Tajwanie, siedziba powiatu Yunlin. W 2010 roku miasto liczyło 106 854 mieszkańców.

HualianW
Hualian

Hualian – miasto i port na wschodnim wybrzeżu Tajwanu, u podnóża Gór Tajwańskich, siedziba powiatu Hualian. W 2010 roku miasto liczyło 109 251 mieszkańców.

JiayiW
Jiayi

Jiayi – miasto w zachodnim Tajwanie, u podnóża gór Alishan Shanmai. W 2010 roku liczyło 272 390 mieszkańców. Ważny węzeł komunikacyjny.

LugangW
Lugang

Lugang – miejscowość i gmina miejska w zachodniej części Tajwanu w powiecie Zhanghua; port nad Oceanem Spokojnym. Ośrodek rzemiosła i produkcji soli.

MagongW
Magong

Magong – miasto na wyspie Penghu Dao, w archipelagu Peskadorów należącym do Tajwanu. Dawniej znane pod nazwą Mako. Siedziba powiatu Peskadory (Penghu). W 2010 roku miasto liczyło 57 061 mieszkańców.

MiaoliW
Miaoli

Miaoli – miasto w północno-zachodnim Tajwanie, na południowy wschód od Xinzhu, na zachodnim brzegu rzeki Houlong Xi, siedziba powiatu Miaoli. W 2010 roku miasto liczyło 90 703 mieszkańców.

NantouW
Nantou

Nantou – miasto w środkowym Tajwanie, siedziba powiatu Nantou. W 2010 roku miasto liczyło 104 083 mieszkańców.

Nowe TajpejW
Nowe Tajpej

Nowe Tajpej – miasto na Tajwanie, jedno z sześciu miast wydzielonych i zarazem najludniejsze miasto Republiki Chińskiej.

PingdongW
Pingdong

Pingdong – miasto w południowym Tajwanie, na północny wschód od Kaohsiungu, na zachód od rzeki Gaoping Xi, siedziba powiatu Pingdong. W 2010 roku miasto liczyło 211 027 mieszkańców.

PoziW
Pozi

Pozi, także Puzi – miasto w powiecie Jiayi, położonym w zachodniej części wyspy Tajwan, wchodzącym w skład prowincji Tajwan Republiki Chińskiej.

Su’aoW
Su’ao

Su’ao – miejscowość i gmina miejska w północno-wschodniej części Tajwanu w powiecie Yilan; port nad Oceanem Spokojnym. W 2010 roku liczyła 42 986 mieszkańców. Ośrodek przemysłu cementowego, spożywczego, drzewnego oraz przetwórstwa surowców mineralnych wydobywanych w okolicy. Su’ao jest połączone linią kolejową z innymi miejscowościami na wybrzeżu.

TaibaoW
Taibao

Taibao – miasto w powiecie Jiayi, położonym w zachodniej części wyspy Tajwan, wchodzącym w skład prowincji Tajwan Republiki Chińskiej.

TaidongW
Taidong

Taidong – miasto na wschodnim wybrzeżu Tajwanu, siedziba powiatu Taidong. W 2010 roku miasto liczyło 108 870 mieszkańców.

TainanW
Tainan

Tainan – miasto w południowo-zachodnim Tajwanie, nad Cieśniną Tajwańską. Ma status miasta wydzielonego. W 2010 roku liczyło 1 873 794 mieszkańców. Ośrodek przemysłu cukrowniczego, spirytusowego, jutowego, papierniczego i chemicznego.

TaizhongW
Taizhong

Taizhong – miasto w zachodnim Tajwanie. Ma status miasta wydzielonego. W 2010 roku liczyło 2 665 134 mieszkańców. Ośrodek szkolnictwa wyższego oraz spożywczego, włókienniczego, maszynowego i wysokich technologii. Ważny węzeł komunikacyjny.

TajpejW
Tajpej

Tajpej – stolica Tajwanu, położona w północnej części wyspy i tworząca razem z Nowym Tajpej aglomerację liczącą około 9 milionów mieszkańców. Znajdujące się północnym krańcu wyspy, Tajpej jest enklawą miasta Nowe Tajpej. Większość miasta znajduje się w kotlinie i jest ograniczona przez dwie stosunkowo wąskie doliny rzek Keelung i Xindian, które łączą się, tworząc rzekę Danshui (Tamsui) wzdłuż zachodniej granicy miasta. Za czasów dynastii Qing, miasto było stolicą prefektury i przez krótki czas prowincji Tajwan; pod rządami kolonialnymi Japonii nosiło nazwę Taihoku. Tajpej stało się stolicą prowincji Tajwan w ramach Republiki Chińskiej w 1945 roku i stało się jej stolicą w 1949 roku, kiedy nacjonalistyczny Kuomintang stracił kontynentalne Chiny na rzecz komunistów, na skutek chińskiej wojny domowej.

TaoyuanW
Taoyuan

Taoyuan – miasto na Tajwanie, jedno z sześciu miast wydzielonych Republiki Chińskiej. W 2014 roku liczyło 2 058 328 mieszkańców. Siedzibą miasta jest dzielnica Taoyuan.

ToufenW
Toufen

Toufen – miasto w północno-zachodnim Tajwanie, w powiecie Miaoli, nad Cieśniną Tajwańską. W 2017 roku miasto liczyło 103 147 mieszkańców.

XinzhuW
Xinzhu

Xinzhu – miasto w północno-zachodnim Tajwanie. W 2010 roku liczyło 415 344 mieszkańców.

Yilan (miasto)W
Yilan (miasto)

Yilan – miasto w północno-wschodnim Tajwanie, siedziba powiatu Yilan. W 2010 roku miasto liczyło 95 568 mieszkańców.

YuanlinW
Yuanlin

Yuanlin – miasto w powiecie Zhanghua, wchodzącym w skład prowincji Tajwan, na zachodzie Republiki Chińskiej.

ZhanghuaW
Zhanghua

Zhanghua – miasto w zachodnim Tajwanie, siedziba powiatu Zhanghua. W 2010 roku liczyło 236 503 mieszkańców.

Zhongxing XincunW
Zhongxing Xincun

Zhongxing Xincun – część miasta Nantou na Tajwanie. Siedziba rządu prowincji Tajwan od 1956 roku.

ZhubeiW
Zhubei

Zhubei – miasto w północno-zachodnim Tajwanie, w powiecie Xinzhu, nad Cieśniną Tajwańską. W 2010 roku miasto liczyło 141 852 mieszkańców.