Jezioro wulkaniczneW
Jezioro wulkaniczne

Jezioro wulkaniczne – jezioro, które występuje w kraterach wygasłych wulkanów, a także dolinach zatamowanych przez potoki lawy. Zasilane są przez opady atmosferyczne i posiadają zazwyczaj owalny kształt, niewielką powierzchnię i znaczną głębokość. Wyróżnia się cztery rodzaje jezior wulkanicznych:kraterowe – powstają w kraterach wygasłych wulkanów, zaporowe – powstają wskutek zatamowania odpływu wody przez potoki lawy, kalderowe – tworzą się w kalderach nieczynnych wulkanów, maary – zajmują zagłębienia w lejkowatych kraterach pozostałych po wulkanach eksplozywnych.

Albano (jezioro)W
Albano (jezioro)

Jezioro Albano – jezioro wulkaniczne położone w regionie Lacjum, w prowincji Rzym, w Górach Albańskich. W starożytności nazywane było Albanus Lacus. Maksymalna głębokość - 170 m.

Lago di BolsenaW
Lago di Bolsena

Lago di Bolsena − jezioro wulkaniczne w środkowych Włoszech, w górach Vulsini, w prowincji Viterbo. Powstało około 370 000 lat temu, po zapadnięciu kaldery Vulsini. Na jeziorze leżą dwie wyspy: Bisentina zlokalizowana w zachodniej części jeziora o powierzchni 0,17 km² i Martana zlokalizowana w południowej części jeziora o powierzchni 0,10 km². Wyspy pojawiły się w wyniku wybuchów hydrotermalnych po zapadnięciu kaldery.

Chala (jezioro)W
Chala (jezioro)

Chala – jezioro wulkaniczne położone na granicy między Kenią i Tanzanią. Znajduje się ono na wschód od Kilimandżaro, 8 kilometrów na północ od Tavety w Kenii.

Coatepeque (jezioro)W
Coatepeque (jezioro)

Coatepeque – jezioro pochodzenia wulkanicznego znajdujące się 18 km na południe od Santa Ana w Salwadorze. Leży na wysokości 746 m n.p.m. przy maksymalnej głębokości 115 m.

Ilopango (jezioro)W
Ilopango (jezioro)

Ilopango - jezioro pochodzenia wulkanicznego, położone w środkowej części Salwadoru, kilkanaście kilometrów na wschód od stolicy kraju San Salvadoru. Położone jest na granicy trzech departamentów: San Salvador, La Paz i Cuscatlán. Jest to największe jezioro tego kraju. Zajmuje powierzchnię 72 km². Ma 15 km długości i 8 km szerokości. Położone jest na wysokości 442 m n.p.m.

IrazúW
Irazú

Irazú – czynny stratowulkan w środkowej Kostaryce, najwyższy szczyt pasma Kordyliera Środkowa. Jednocześnie jest to najwyższy aktywny wulkan Kostaryki. Góruje nad pobliskim miastem Cartago, dawną stolicą kraju.

Jezioro kalderoweW
Jezioro kalderowe

Jezioro kalderowe – rodzaj jeziora, podtyp jeziora wulkanicznego. Tworzy się ono w kalderze, czyli wielkim zagłębieniu w szczytowej części wulkanu powstałym najczęściej wskutek gwałtownej eksplozji. Jeziora kalderowe mogą osiągać stosunkowo dużą powierzchnię i istnieć wiele tysięcy lat. Nie zawsze są odróżniane od jeziora kraterowego, które jednak powstają w wyniku wypełnienia stożka wodą bez jego wcześniejszej eksplozji. Największym na świecie jeziorem kalderowym o powierzchni 1000 km² jest Toba w Indonezji.

Keli MutuW
Keli Mutu

Keli Mutu lub Kelimutu – tarczowy wulkan znajdujący się na indonezyjskiej wyspie Flores. Wysokość 1639 m n.p.m. W jego podzielonym na mniejsze fragmenty kraterze leżą trzy położone obok siebie jeziora: Tiwoe Alta Polo, Tiwoe Morei Kooh Fai i Tiwoe Ata Mboepoe.

KeriðW
Kerið

Kerið – jezioro wulkaniczne wewnątrz krateru wulkanu Grímsnes w południowej Islandii.

Jezioro KrateroweW
Jezioro Kraterowe

Jezioro Kraterowe – najgłębsze jezioro Stanów Zjednoczonych, leżące w stanie Oregon na terenie Parku Narodowego Jeziora Kraterowego. Jest to jezioro kalderowe. Kryształowo czysta woda sprawia, że jezioro ma zawsze błękitną barwę. Powstało około 7700 lat temu w wyniku erupcji, a następnie zapadnięcia się części wierzchołka wulkanu Mount Mazama. Powstała kaldera wypełniła się wodą opadową ze śniegu i deszczu.

Kussharo (jezioro)W
Kussharo (jezioro)

Kussharo – jezioro wulkaniczne w Parku Narodowym Akan we wschodniej części Hokkaido w Japonii. Podobnie jak wiele innych nazw na Hokkaido również ta wywodzi się z języka ajnoskiego. Pod względem powierzchni jest to największe w Japonii jezioro wulkaniczne oraz szóste wśród wszystkich jezior japońskich. Jest to także największe jezioro w Japonii całkowicie zamarzające zimą.

Laacher SeeW
Laacher See

Laacher See – jezioro kalderowe o powierzchni 3,3 km² w górach Eifel, w powiecie Ahrweiler, największe w Nadrenii-Palatynacie, położone w odległości 37 km od centrum Bonn i 22 km od centrum Koblencji.

Lagoa do FogoW
Lagoa do Fogo

Lagoa do Fogo – jezioro kalderowe w centralnej części wyspy São Miguel, w archipelagu Azorów, należącym do Portugalii.

Laguna AramuacaW
Laguna Aramuaca

Laguna Aramuaca – maar we wschodnim Salwadorze, wypełniony wodami jeziora. Ma około 1 km średnicy. Powstał najprawdopodobniej w holocenie.

LalolaloW
Lalolalo

Lalolalo – jezioro wulkaniczne położone na wyspie Uvea na Oceanie Spokojnym wchodzącej w skład Wysp Wallis. Jest największym zbiornikiem wodnym w całej Wspólnocie zamorskiej. Występują tu dwa gatunki ryb: Anguilla obscura i Oreochromis mossambicus. Wysokie zasolenie wody jeziora sugeruje połączenie z wodami morskimi.

Mashū (jezioro)W
Mashū (jezioro)

Mashū – jezioro wulkaniczne w Japonii, położone w Parku Narodowym Akan, na wyspie Hokkaido.

Ngozi (jezioro)W
Ngozi (jezioro)

Ngozi – jezioro wulkaniczne w regionie Mbeya w południowej części Tanzanii. Jezioro Ngozi jest drugim co do wielkości jeziorem kraterowym w Afryce.

NyosW
Nyos

Nyos – jezioro wulkaniczne położone w Kamerunie, w Regionie Północno-Zachodnim. Położone jest na wysokości 900 m na zboczu nieczynnego wulkanu, stanowiącego część kameruńskiego pasa wulkanicznego.

PinatuboW
Pinatubo

Pinatubo – czynny wulkan na wyspie Luzon, na Filipinach, 1486 m n.p.m. Jest to stratowulkan. Erupcja w czerwcu 1991 spowodowała śmierć ok. 800 osób na skutek opadów popiołowych, bomb wulkanicznych, spływów laharów oraz z powodu epidemii. Setki osób zostały ranne.

Shikotsu (jezioro)W
Shikotsu (jezioro)

Shikotsu – jezioro wulkaniczne w Japonii, na wyspie Hokkaido, leżące w Parku Narodowym Shikotsu-Tōya.

Taal (jezioro)W
Taal (jezioro)

Taal – słodkowodne jezioro wulkaniczne w całości położone na terenie prowincji Batangas na wyspie Luzon na Filipinach. Jest usytuowane w kalderze powstałej po gigantycznej erupcji wulkanu Taal pomiędzy 500 000 a 100 000 lat temu. W jego centrum znajduje się aktywny wulkan, którego stożek tworzy wyspę na jeziorze. Jest trzecim co do wielkości jeziorem Filipin. Powierzchnia: 234,2 km², długość 25 km, szerokość: 18 km.

Tazawa (jezioro)W
Tazawa (jezioro)

Tazawa – oligotroficzne jezioro kalderowe w prefekturze Akita, najgłębsze jezioro Japonii.

Toba (jezioro)W
Toba (jezioro)

Toba – jezioro kalderowe powstałe w wulkaniczno-tektonicznej niecce na Sumatrze, wyspie należącej do Indonezji, w północnej części pasma górskiego Barisan, największe w Archipelagu Malajskim.Długość: około 100 km, szerokość około 34 km Powierzchnia: 1940 km² Położone na wysokości 911 m n.p.m. Głębokość maksymalna: 505 m

Towada (jezioro)W
Towada (jezioro)

Towada – jezioro wulkaniczne w Japonii, na wyspie Honsiu, w górach Ōu, w parku narodowym Towada-Hachimantai, niedaleko miasta Wainai. Powierzchnia 61.1 km², maksymalna głębokość 327 m. Z Towady wypływa rzeka Oirase-gawa. Wykorzystywane do rybołówstwa (pstrąg) i turystyki.

Tōya (jezioro)W
Tōya (jezioro)

Tōya – jezioro wulkaniczne w Parku Narodowym Shikotsu-Tōya w powiecie Abuta na Hokkaido w Japonii. Jezioro jest prawie okrągłe, jego średnica wynosi 10 km ze wschodu na zachód i 9 km z północy na południe.