Bania (Beskid Żywiecki)W
Bania (Beskid Żywiecki)

Bania lub Przegibek – szczyt górski o wysokości 1126 m n.p.m. w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w głównym grzbiecie tego pasma, w grupie Wielkiej Raczy, pomiędzy szczytem Majów a Kikulą, od której oddzielony jest przełęczą Pod Banią. Grzbietem tym przebiega granica polsko-słowacka i Wielki Europejski Dział Wodny. Jest też Bania zwornikiem. W północnym kierunku odbiega od niej poprzez przełęcz Przegibek boczny grzbiet ze szczytami Bendoszka Wielka, Praszywka Mała i Praszywka Wielka. Pomiędzy trzema grzbietami Bani znajdują się trzy doliny, którymi spływają trzy potoki: od zachodu jest to potok Ciapków, od północnego wschodu Majów Potok, od południa Brhlov.

Bugaj (Beskid Żywiecki)W
Bugaj (Beskid Żywiecki)

Bugaj – szczyt w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w głównym grzbiecie tego pasma, w grupie Wielkiej Raczy, pomiędzy szczytami Wielka Czerwenkowa i Jaworzyna, od której oddziela go Przełęcz pod Jaworzyną. Grzbietem tym przebiega granica polsko-słowacka i Wielki Europejski Dział Wodny. Bugaj jest ponadto zwornikiem dla dwóch bocznych grzbietów. W północnym kierunku opada z Bugaja długi grzbiet Kołyski. Głęboką doliną po jego zachodniej stronie spływa potok Śrubita, równie głęboką doliną po wschodniej stronie potok Ciapków i jego dopływ – potok Abramów. Jeszcze dłuższy grzbiet z wierzchołkami Javorina, Bryzgalky i Hričovský vrch odchodzi od Bugaja na południową, słowacką stronę.

Jaworzyna (1173 m)W
Jaworzyna (1173 m)

Jaworzyna – szczyt w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w głównym grzbiecie tego pasma, w Grupie Wielkiej Raczy, pomiędzy szczytami Bugaj i Kikula. Grzbietem tym przebiega granica polsko-słowacka i Wielki Europejski Dział Wodny. W północno-zachodnim kierunku opada z Jaworzyny grzbiecik Abramów opływany z obydwu stron przez dwa cieki potoku Abramów, w południowo-wschodnim kierunku odbiega krótki grzbiet ze szczytem Kýčerka.

Kikula (1087 m)W
Kikula (1087 m)

Kikula – szczyt w Grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w głównym grzbiecie, przez który biegnie granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Kikula znajduje się w tym grzbiecie pomiędzy Beskidem Granicznym i Magurą. Nazwa szczytu jest pochodzenia wołoskiego i oznacza zarośniętą górę.

Kikula (1119 m)W
Kikula (1119 m)

Kikula – szczyt należący do Grupy Wielkiej Raczy, położony w Beskidzie Żywieckim. Przez szczyt przebiega Wielki Europejski Dział Wodny oraz granica polsko-słowacka. Na niektórych mapach szczyt ma wysokość 1119 m.

Kysucké BeskydyW
Kysucké Beskydy

Kysucké Beskydy – pasmo górskie w północnej Słowacji, w regionie Kysuce. Wraz z Beskidem Orawskim tworzą pasmo Beskidów Słowackich, są najwyższą częścią Gór Kisuckich, choć czasem spotyka się opinie, że osobnym rejonem górskim.

Magura (1073 m)W
Magura (1073 m)

Magura – szczyt w Grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w głównym grzbiecie, przez który biegnie granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Magura znajduje się w nim pomiędzy Kikulą i Małym Przysłopem. Nazwa szczytu jest pochodzenia wołoskiego i oznacza wyniosłą, samotną górę. W Karpatach rumuńskich, słowackich i polskich jest wiele nazw geograficznych wywodzących się od wołoskiego słowa magura.

MajcherowaW
Majcherowa

Majcherowa – szczyt w Grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim. Mapa Geoportalu podaje wysokość 1111 m.

Mała RaczaW
Mała Racza

Mała Racza – szczyt w Grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim, pomiędzy Wielką Raczą a Przełęczą pod Orłem. Znajduje się w głównym grzbiecie Beskidu Żywieckiego, którym przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. W południowo-wschodnim kierunku odchodzi od Małej Raczy boczny grzbiet z wierzchołkiem Skałka, oddzielający od siebie dwie dolinki źródłowych cieków potoku Klubinský potok. Na polską stronę natomiast, w północno-wschodnim kierunku ze stoków Małej Raczy spływa potok Racza.

Mały Przysłop (Beskid Żywiecki)W
Mały Przysłop (Beskid Żywiecki)

Mały Przysłop – szczyt w Grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w głównym grzbiecie, przez który biegnie granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Mały Przysłop znajduje się w tym grzbiecie pomiędzy Magurą i Wielkim Przysłopem. Południowo-zachodnie stoki Małego Przysłopu są słowackie i opadają do doliny Oszczadnicy, północno-wschodnie są polskie i opadają do doliny potoku Plaskurówka.

Obłaz (Wielka Racza)W
Obłaz (Wielka Racza)

Obłaz – szczyt w Grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w głównym grzbiecie, przez który biegnie granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Obłaz znajduje się w tym grzbiecie pomiędzy Wielkim Przysłopem a Wielką Raczą. Zachodnie stoki Obłazu są słowackie i opadają do doliny Oszczadnicy, wschodnie są polskie i opadają do doliny potoku Racza.

Orawa (rzeka)W
Orawa (rzeka)

Orawa – rzeka w północnej Słowacji, w dorzeczu Dunaju, prawy dopływ Wagu o długości – 60,3 km. Powierzchnia dorzecza – 1.991,8 km², średni przepływ u ujścia – 34,4 m³/s.

Orło (Beskid Żywiecki)W
Orło (Beskid Żywiecki)

Orło – szczyt w Beskidzie Żywieckim. Na niektórych mapach opisany jest pod błędną nazwą Orzeł. Nazwa szczytu pochodzi od słowackiego słowa orljo oznaczającego pole uprawne. Istotnie od słowackiej strony wysoko podchodzą one na jego stokach.

Przełęcz Pod BaniąW
Przełęcz Pod Banią

Przełęcz pod Banią – przełęcz w Grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim, położona na wysokości 1030 m n.p.m. między szczytami Bani i Kikuli. Grzbietem, na którym znajduje się przełęcz przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Na przełęczy znajdowało się turystyczne przejście graniczne Przegibek-Vychylovka.

Przełęcz pod JaworzynąW
Przełęcz pod Jaworzyną

Przełęcz pod Jaworzyną – przełęcz w Grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim, między szczytami Bugaja i Jaworzyny. Grzbietem, na którym znajduje się przełęcz przebiega granica polsko-słowacka i Wielki Europejski Dział Wodny. Na północną (polską) stronę spływa spod przełęczy potok Abramów, w południowo-wschodnim spływa potok Kašubova Kolíska.

Przełęcz pod OrłemW
Przełęcz pod Orłem

Przełęcz pod Orłem – przełęcz w Grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim, między szczytami Małej Raczy i Orło. Grzbietem, na którym znajduje się przełęcz przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. W północno-wschodnim kierunku spływa spod przełęczy źródłowy ciek potoku Racza, w południowo-zachodnim Klubinský potok.

Przełęcz Przysłop (Grupa Wielkiej Raczy)W
Przełęcz Przysłop (Grupa Wielkiej Raczy)

Przełęcz Przysłop – przełęcz w Beskidzie Żywieckim pomiędzy szczytami Wielkiej Rycerzowej i Świtkowej. Grzbietem, na którym znajduje się przełęcz, przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Północno-wschodnie stoki przełęczy opadają do doliny potoku Cicha i należą do polskiej miejscowości Soblówka, południowo-zachodnie do doliny Vychylovki i należą do słowackiej miejscowości Nová Bystrica.

Przełęcz ŚrubitaW
Przełęcz Śrubita

Przełęcz Śrubita – przełęcz w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w Grupie Wielkiej Raczy między szczytami Orło i Wielka Czerwenkowa. Grzbietem, na którym znajduje się przełęcz, przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. W północnym kierunku spływa spod przełęczy potok Śrubita, w południowym Veľký potok. Nieco poniżej przełęczy, na północnym grzbiecie Orła znajduje się Hala Śrubita.

Rovná hora (przełęcz)W
Rovná hora (przełęcz)

Rovná hora – przełęcz na Słowacji, pomiędzy Małym Rozsutcem w Małej Fatrze Krywańskiej a szczytem Pupov w Górach Kisuckich. Jest to przełęcz wybitna – znajduje się 593 m poniżej szczytu Wielkiego Rozsutca i 343 m poniżej szczytu Pupov, jest też jedynym miejscem, w którym pasmo Małej Fatry łączy się z Górami Kisuckimi. Mimo że pasma te sąsiadują z sobą na całej niemal swojej długości, to oddzielone są dolinami rzek i potoków Varínka, Biely potok i Petrovský potok. Przez przełęcz Rovná hora przechodzi też granica między miejscowościami i powiatami Terchová i Zázrivá. Jednak na wielu mapach przełęcz ta nie ma nazwy.

Snow Paradise Veľká Rača OščadnicaW
Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica

Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica – słowacki ośrodek narciarski położony w Kysuckich Beskidach, na zachód od szczytu Wielkiej Raczy, w miejscowości Oszczadnica.

Wielka CzerwenkowaW
Wielka Czerwenkowa

Wielka Czerwenkowa – szczyt w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w głównym grzbiecie tego pasma, w grupie Wielkiej Raczy, pomiędzy przełęczą Śrubita oddzielającą go od szczytu Orło (Orzeł) a Bugajem, od którego oddzielona jest dwoma płytkimi przełęczami. Grzbietem tym przebiega granica polsko-słowacka i Wielki Europejski Dział Wodny. W północnym kierunku opada z Wielkiej Czerwenkowej grzbiet oddzielający dwa źródłowe cieki potoku Racza. Również na słowacką stronę, w południowo-zachodnim kierunku opada z Wielkiej Czerwenkowej grzbiet oddzielający doliny dwóch cieków potoku o nazwie Veľký potok.

Wielka RaczaW
Wielka Racza

Wielka Racza, dawniej także Rajcza, 1236 m n.p.m. – najwyższy szczyt grupy Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim

Wielka RycerzowaW
Wielka Rycerzowa

Wielka Rycerzowa – szczyt należący do Grupy Wielkiej Raczy, położony w Beskidzie Żywieckim. Przez szczyt przebiega Wielki Europejski Dział Wodny oraz granica polsko-słowacka.

Wielki PrzysłopW
Wielki Przysłop

Wielki Przysłop – szczyt w Grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w głównym grzbiecie, przez który biegnie granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Przysłop Wielki znajduje się w tym grzbiecie pomiędzy Małym Przysłopem a Obłazem. Zachodnie stoki Małego Przysłopu są słowackie i opadają do doliny Oszczadnicy, w kierunku wschodnim, na polską stronę opada z niego krótki grzbiet oddzielający dwa dopływy Rycerskiego Potoku.

ZázrivkaW
Zázrivka

Zázrivka – potok na Słowacji, prawy dopływ rzeki Orawa. Ma dugość 21,5 km i jest ciekiem wodnym IV stopnia. Spływa przez region etnograficzny zwany Orawą Dolną. Najwyżej położone źródła ma na wysokości około 1140 m pod należącym do pasma górskiego Magura Orawska szczytem Príslopec. Spływa początkowo w południowo-zachodnim kierunku przez miejscowość Zázrivá, w centrum której zmienia kierunek na południowy i w miejscowości Párnica, na wysokości 445 m n.p.m. uchodzi do Orawy.

Przełęcz ZwardońskaW
Przełęcz Zwardońska

Przełęcz Zwardońska – przełęcz położona pomiędzy Beskidem Śląskim a Beskidem Żywieckim. Na Słowacji zaczynają się w tym miejscu Kysucké Beskydy. Znajduje się w wyraźnym obniżeniu grzbietu, który bezpośrednio rozdziela kulminację Skalanki oraz niewielkie bezleśne wzniesienie Pydychów Gronia, za którym znajduje się Przełęcz Przysłop. Przez szczyty te i przełęcze biegnie granica polsko-słowacka. W kierunku północno-wschodnim spływa spod Przełęczy Zwardońskiej niewielki dopływ potoku Roztoka, w południowo-zachodnim potok Skaliczanka (Skaliťanka). Od strony południowej pomiędzy Przełęczą Zwardońską a Skalanką znajduje się niewielkie wzniesienie Gomułka, które jest zwornikiem dla bocznego grzbietu Rachowca