
Aldabra – grupa 66 wysp wchodzących w skład Wysp Zewnętrznych Seszeli. Leżą 1000 km na południowy zachód od stolicy kraju Victorii na wyspie Mahé.
Alphonse – składający się tylko z jednej wyspy zamieszkałej przez mniej niż 300 osób, atol w archipelagu Alphonse, zaliczony do jednej z pięciu grup Wysp Zewnętrznych na Seszelach. Powierzchnia wyspy wynosi 1,74 km². Całkowity obszar atolu o średnicy ponad 3 km, składający się z płaskiej rafy i laguny wynosi około 8 km². Wyspa została odkryta 28 stycznia 1730 przez kawalera Alphonse de Pontevez, dowodzącego francuską fregatą Le Lys.
Archipelag Alphonse – grupa 2 atoli wchodzących w skład Wysp Zewnętrznych Seszeli. Leżą 403 km na południowy zachód od stolicy kraju Victorii na wyspie Mahé. Najbliższą wyspą jest Île Desnœufs w Amirantach – 87 km na północ.

Amiranty – archipelag ok. 150 wysp koralowych na Oceanie Indyjskim, na północny wschód od Madagaskaru, należący do Seszeli. Wchodzi w skład Wysp Zewnętrznych.

Archipelag Bazaruto – grupa sześciu wysp w Mozambiku, blisko lądowego miasta Vilankulo. Obejmuje wyspy: Bazaruto, Benguerra, Magaruque, Banque, Santa Carolina i Shell.

Wyspy Ashmore i Cartiera – terytorium zależne Australii składające się z rafy koralowej Ashmore i wyspy Cartiera. Terytorium położone jest na Oceanie Indyjskim na północny zachód od Australii i południe od Indonezji.

Czagos – archipelag na Oceanie Indyjskim, leżący 500 km na południe od Malediwów, złożony z ponad 60 tropikalnych wysp. Stanowią część Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego, cały archipelag jest brytyjskim terytorium zamorskim.

Dahlak – archipelag blisko 220 wysp najczęściej koralowych na Morzu Czerwonym, u wybrzeży Erytrei. W większości niezamieszkane. Powierzchnia: 1,8 tys. km².

Archipelag Dampiera – składa się z 42 wysp położonych u północnych wybrzeży Zachodniej Australii. Został odkryty w XVII wieku przez brytyjskiego odkrywcę, przyrodnika i zarazem korsarza Williama Dampiera i jemu też zawdzięcza swoją nazwę. Wyspy słyną z nieskażonych warunków dla rozwoju przyrody.

Farquhar – atol w archipelagu Farquhar na Seszelach, jest częścią Wysp Zewnętrznych, leży około 770 km od wyspy Mahé i jest najbardziej na południe wysuniętą częścią Seszeli.

Farquhar – archipelag należący do Wysp Zewnętrznych na Seszelach, leży ponad 700 km na południowy zachód od stolicy kraju Viktorii na wyspie Mahé. Całkowity obszar lądu wszystkich wysp archipelagu jest mniejszy niż 11 km² ale całkowity obszar atoli wynosi około 370 km².
Wyspy Phi Phi – grupa wysp, należących do Tajlandii, położona między wyspą Phuket a stałym lądem. Wchodzą w skład prowincji Krabi. Największą i jedyną stale zamieszkaną wyspą jest Ko Phi Phi Don. Druga pod względem wielkości wyspa Ko Phi Phi Lee, znana ze swoich plaż, jest równie często odwiedzana przez turystów. Pozostałe wyspy tworzą rozrzucone po morzu wapienne skały.

Wyspy Kokosowe – archipelag na Oceanie Indyjskim, należący do Mjanmy. Geograficznie Wyspy Kokosowe zaliczają się do archipelagu Andamanów i oddzielone są od jego indyjskiej części szeroką na 20 km Cieśniną Kokosową. Leżą 300 km na południe od wybrzeży birmańskiego stałego lądu.

Komory oficjalnie Związek Komorów – wyspiarskie państwo w północnej części Kanału Mozambickiego, zlokalizowane na archipelagu Komorów, pomiędzy północną częścią Madagaskaru a północno-wschodnią częścią Mozambiku. Najbliższymi państwami są Mozambik, Tanzania, Madagaskar oraz Seszele.

Kuria Muria – archipelag wysp należący do Omanu.
Langkawi - archipelag na Morzu Andamańskim, w odległości 30 km na zachód od północnej części Półwyspu Malajskiego. Składa się ze 104 wysp, z których największą jest wyspa Langkawi, z głównym miastem Kuah. Administracyjnie archipelag stanowi część malezyjskiego stanu Kedah, graniczącego z Tajlandią. Od lat 80 XX w. rozwijana infrastruktura turystyczna.
Providence – atol w archipelagu Farquhar na Seszelach, jest częścią Wysp Zewnętrznych. Wyspy atolu są małe, koralowe i niegościnne. Atol ma ponad 30 km w kierunkach północ-południe i ok. 10 km wschód-zachód. Całkowity obszar powierzchni atolu wynosi blisko 200 km² ale łączny obszar lądu tylko 1,5 km².
Saint-François – jeden z dwóch atoli w archipelagu Alphonse wchodzącym w skład Wysp Zewnętrznych Seszeli. Atol jest niezamieszkały i składa się z dwóch wysp: St. François i Bijoutier. Łączny obszar lądu wynosi 0,196 km², ale całkowity obszar zawierający płaską rafę i lagunę jest dużo większy i wynosi około 40 km². Atol został odkryty 28 stycznia 1730 przez kawalera Alphonse de Pontevez, dowodzącego francuską fregatą Le Lys. Nazwa atolu pochodzi od imienia świętego Franciszka Salezego.
Saint-Pierre – atol w archipelagu Farquhar na Seszelach, jest częścią Wysp Zewnętrznych; leży 35 km na zachód od wyspy Cerf, 704 km od wyspy Mahé i 500 km od archipelagu Aldabra. Wyspa jest prawie okrągła 1,6 km E-W i 1,4 km N-S, powierzchnia wynosi 1,68 km².

Salomon Islands – niewielki atol wchodzący w skład archipelagu Czagos, który stanowi część Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego.

Seszele, oficjalnie: Republika Seszeli – państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim, ok. 1600 km od wybrzeży Afryki, położone na północny wschód od Madagaskaru. Najbliższe państwa i terytoria zamorskie to Mauritius i Reunion na południu oraz Malediwy na północnym wschodzie.
Sokotra – archipelag czterech wysp i wysepek na Oceanie Indyjskim należący do Jemenu. Położony jest w pobliżu Rogu Afryki i około 350 km na południe od Półwyspu Arabskiego. Od 2013 stanowi osobną muhafazę (prowincję). W 2003 roku został wpisany na listę rezerwatów biosfery, a w 2008 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wielki Andaman – główny archipelag Andamanów, części indyjskiego terytorium związkowego Andamany i Nikobary. Główne wyspy są położone tak blisko siebie, że cieśniny między nimi nie nadają się do żeglugi statków pełnomorskich.
Wyspy Wewnętrzne – grupa wysp na Oceanie Indyjskim, w bezpośrednim otoczeniu wyspy Mahé. Wraz z Wyspami Zewnętrznymi składają się na terytorium państwa Seszele.

Wyspy Zewnętrzne, także: Seszele koralowe – ogólna nazwa wysp archipelagu Seszeli, które nie leżą na Grzbiecie Maskareńskim - podwodnym płaskowyżu, na którym zlokalizowane są Wyspy Wewnętrzne. Obie grupy wysp tworzą terytorium państwa Seszele. Wyspy Zewnętrzne znajdują się w odległości od 230 do 1150 km od głównej wyspy Seszeli – Mahé i nie należą do żadnego dystryktu. Jedenaście wysp jest zamieszkałych.

Archipelag Zanzibar – archipelag na Oceanie Indyjskim. Zajmuje powierzchnię 2643 km². Składa się z 2 większych wysp, Zanzibaru i Pemby oraz wielu mniejszych. Archipelag wchodzi w skład Zanzibaru – autonomicznej części Tanzanii. Największym miastem archipelagu jest Zanzibar. Istnieją tu liczne plantacje goździkowca i palmy kokosowej. Od stałego lądu Zanzibar oddzielony jest Kanałem Zanzibarskim.