DahlakW
Dahlak

Dahlak – archipelag blisko 220 wysp najczęściej koralowych na Morzu Czerwonym, u wybrzeży Erytrei. W większości niezamieszkane. Powierzchnia: 1,8 tys. km².

Dahlak KebirW
Dahlak Kebir

Dahlak Kebyr – największa wyspa archipelagu Dahlak i całej Erytrei o powierzchni 750 km². Wymiary wyspy to ok. 62 na 27 km, ma nieregularny kształt z dwoma głęboko wcinającymi się w głąb lądu zatokami. Najwyższy punkt wyspy wznosi się według map na 49 do 54 m n.p.m.. Dahlak Kebyr znajduje się ok. 15 km od lądowej części Erytrei. Na wyspie jest kilka osad, spośród których największe są Debe'aluwa i Jimhil oraz stolica o nazwie takiej samej jak wyspa. Mieszkańcy żyją głównie z rybołówstwa i turystyki. W całości jest objęta zasięgiem Morskiego Parku Narodowego Dahlak, jednak można dotrzeć na nią promem z lądu lub innych wysp archipelagu. Wśród atrakcji naturalnych wyróżniają się namorzyny i dzika przyroda.

DumajraW
Dumajra

Dumajra – archipelag na Morzu Czerwonym obejmujący wyspy Dumajra oraz Kallida. Przynależność państwowa wysp jest przedmiotem sporu między Dżibuti i Erytreą.

Dżaza’ir DżiftunW
Dżaza’ir Dżiftun

Dżaza’ir Dżiftun – bezludne wyspy w Egipcie, na Morzu Czerwonym, u wybrzeży Afryki, w pobliżu miasta Hurghada. Otoczone są rafami koralowymi, przez co stanowią cel wycieczek turystycznych z kurortów w Hurghadzie. W skład Dżaza’ir Dżiftun wchodzi m.in. Dżazirat Dżiftun al-Kabir i Dżazirat Dżiftun as-Saghir.

Dżaza’ir FarasanW
Dżaza’ir Farasan

Dżaza’ir Farasan – archipelag w południowej części Morza Czerwonego, należący do Arabii Saudyjskiej. Wyspy są nizinne i piaszczyste, otaczają je rafy koralowe. Są słabo zaludnione. Największym skupiskiem ludności jest miasto Farasan, które w 2010 roku liczyło około 14 tys. mieszkańców. Obszar chroniony, miejsce występowania wymarłej już gazeli arabskiej.

Dżazirat Abu RamadaW
Dżazirat Abu Ramada

Dżazirat Abu Ramada, także: Dżazirat Abu Rimasi – bezludna wyspa na Morzu Czerwonym przy południowym krańcu Zatoki Sueskiej przy afrykańskim wybrzeżu egipskim w pobliżu Hurghady.

Dżazirat Dżabal ZukarW
Dżazirat Dżabal Zukar

Dżazirat Dżabal Zukar – jemeńska wyspa w południowej części Morza Czerwonego. Jest największą wyspą archipelagu Hanisz, leży w jego północnej części. Najwyższy szczyt wznosi się na 624 m n.p.m. Jej długość to około 18 km, a maksymalna szerokość – około 12 km.

Dżazirat FiraunW
Dżazirat Firaun

Dżazirat Firaun – wyspa na Morzu Czerwonym w północnej części Zatoki Akaba w muhafazie Synaj Południowy w Egipcie.

Dżazirat KamaranW
Dżazirat Kamaran

Dżazirat Kamaran – największa jemeńska wyspa na Morzu Czerwonym. Jest największą wyspą archipelagu Kamaran. Leży na szelfie kontynentalnym i znajduje się w odległości zaledwie 2 km od azjatyckiego brzegu. Jej długość to około 22 km, a maksymalna szerokość – około 8 km. Administracyjnie należy do muhafazy Al-Hudajda.

Dżazirat MukawwaW
Dżazirat Mukawwa

Dżazirat Mukawwa – egipska wyspa koralowa na Morzu Czerwonym, na południe od przylądka Ras Banas. Wysokość bezwzględna dochodzi do 34 metrów na południu wyspy. Na północy otoczona przez opadającą prawie prostopadle rafę koralową. Około jednej mili morskiej na południowy zachód od wyspy, na większych głębokościach niż po północnej stronie, rozciąga się południkowo w kierunku południowo-wschodnim kolejna rafa koralowa, długa na trzy mile morskie. W odległości około półtorej mili na południowy zachód położona jest ławica morska z głębokościami od 21,9 do 46 metrów.

Dżazirat ZabardżadW
Dżazirat Zabardżad

Dżazirat Zabardżad – wyspa na Morzu Czerwonym należąca do Egiptu, położona w pobliżu przylądka Ras Banas.

Dżuzur al-IchwaW
Dżuzur al-Ichwa

Dżuzur al-Ichwa − dwie bliźniacze bezludne wyspy na Morzu Czerwonym w Egipcie, słynne z rafy koralowej i miejsc do nurkowania.

Dżuzur AszrafiW
Dżuzur Aszrafi

Dżuzur Aszrafi – bezludne piaskowe wyspy na Morzu Czerwonym przy południowym krańcu Zatoki Sueskiej w cieśninie Madik Dżubal, pomiędzy egipskimi wybrzeżami Afryki a azjatyckim Synajem.

Gota Abu RamadaW
Gota Abu Ramada

Gota Abu Ramada – mała bezludna wyspa koralowa na Morzu Czerwonym, znajdująca się przy południowym krańcu Zatoki Sueskiej, przy egipskim wybrzeżu Afryki w okolicach Hurghady.

HaniszW
Hanisz

Hanisz – archipelag na Morzu Czerwonym. Przynależność państwowa jego wysp była przez wiele lat XX wieku przedmiotem sporu między Jemenem i Erytreą. Po zbadaniu sprawy przez międzynarodowy trybunał pod przewodnictwem Abd al-Karima al-Irianiego Jemen otrzymał większe wyspy, a Erytrea niewielkie wyspy na południowym zachodzie archipelagu.

HarmilW
Harmil

Harmil – wyspa leżąca w południowej części Morza Czerwonego na północ od archipelagu Wysp Dahlak. Należy do Erytrei.

MukawwarW
Mukawwar

Mukawwar – wyspa morska w Sudanie, na Morzu Czerwonym na południe od zatoki Chalidż Dunkunab, o powierzchni 20 km². Długa na 12 km i szeroka na maksymalnie 3,3 km wyspa leży w oddaleniu około 7 km od wybrzeża stałego lądu i należy do Prowincji Morza Czerwonego. Wyspa zbudowana jest z piaskowca, w większości pozbawiona roślinności. Tylko na jej południowym krańcu znajdują się namorzyny. Najwyższy punkt wyspy położony jest 94 m n.p.m. Na północ od wyspy znajduje się rafa koralowa.

PerimW
Perim

Perim – mała wyspa wulkaniczna położona w cieśninie Bab al-Mandab na południowy zachód od Płw. Arabskiego, administracyjnie należy do Jemenu. Powierzchnia wyspy wynosi ok. 13 km². Obecnie jest niezamieszkana, dawniej populacja wyspy liczyła nawet do 2 tys. mieszkańców. Ukształtowanie powierzchni skaliste i nizinne, wysokość maksymalna do 65 m n.p.m., wyspa pokryta jest skąpą roślinnością półpustynną. W południowo-zachodniej części Perim znajduje się stary port, natomiast na północy nieczynne lotnisko.

Dżazirat SafadżaW
Dżazirat Safadża

Dżazirat Safadża – wyspa w Egipcie, na Morzu Czerwonym, ok. 1 km od wybrzeży Afryki w pobliżu miasta Safadża. Powierzchnia wyspy wynosi 11,895 km²

SanafirW
Sanafir

Sanafir – wyspa na Morzu Czerwonym znajdująca się na wschód od wyspy Tiran, w pobliżu wejścia do Zatoki Akaba. Ma powierzchnię 33 km².

SanganebW
Sanganeb

Sanganeb – atol koralowy na Morzu Czerwonym, na wodach terytorialnych Sudanu w Prowincji Morza Czerwonego, ok. 30 km na północny wschód od miasta Port Sudan. Od 1990 roku atol objęty jest ochroną w ramach Morskiego Parku Narodowego Sanganeb Atoll ze względu na unikatowy ekosystem rafy koralowej na stromych, podmorskich zboczach. Występuje tu wiele endemicznych i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.

Dżazirat SzadwanW
Dżazirat Szadwan

Dżazirat Szadwan – skalista wyspa na Morzu Czerwonym przy południowym krańcu Zatoki Sueskiej pomiędzy egipskimi wybrzeżami Afryki a azjatyckim Synajem. Najwyższy szczyt wyspy wznosi się na wysokość 301 m n.p.m.

Tiran (wyspa)W
Tiran (wyspa)

Tiran – wyspa położona na wschód od egipskiego kurortu Szarm el-Szejk, znajdująca się naprzeciw Cieśniny Tirańskiej łączącej Morze Czerwone i Zatokę Akaba. Powierzchnia wyspy wynosi 80 km2. Wstęp na Tiran jest zabroniony, ale wokół znajdują się rafy koralowe, które są atrakcją turystyczną ściągającą nurków z całego świata. Kilka kilometrów na wschód znajduje się wyspa Sanafir.

Dżazirat TubijaW
Dżazirat Tubija

Dżazirat Tubija – bezludna wyspa koralowa w Egipcie, na Morzu Czerwonym u wybrzeży Afryki, na północ od wyspy Dżazirat Safadża w pobliżu miasta Safadża. W odległości kilku kilometrów od wyspy znajdują się miejsca nurkowe w rafach koralowych, będące celem komercyjnych rejsów z Safadży.

Dżazirat Wadi DżimalW
Dżazirat Wadi Dżimal

Dżazirat Wadi Dżimal – bezludna wyspa w Egipcie na Morzu Czerwonym, u wybrzeży Afryki na wysokości Parku Narodowego Wadi Dżimal, ok. 20 km na południe od miasta Marsa Alam. Wyspa otoczona jest rafami koralowymi.