
Obwód kaliningradzki – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej, rosyjska eksklawa w Europie Środkowej, nad Morzem Bałtyckim.

Nasypnoj – sztuczna wyspa położona w północnej części Zalewu Wiślanego w odległości 3,5 km od najbliższego lądu, 4,5 km od przylądka Siewiernyj na wysokim brzegu na północ od Balgi i 4,8 km od wschodniego wejścia do Cieśniny Piławskiej.

Bałtycka Elektrownia Atomowa – planowana elektrownia atomowa położona w obwodzie kaliningradzkim, w Rosji, 13 km na południe od miasta Nieman.

Barcja – terytorium historyczne w Prusach, na wschodnim brzegu Łyny, zamieszkiwane pierwotnie przez jedno z plemion pruskich – Bartów. Terytorium Barcji weszło w skład krainy historycznej Prusy Dolne i być może częściowo Warmii.

Baza lotnicza w Czerniachowsku – baza lotnictwa morskiego Floty Bałtyckiej Marynarki Wojennej Rosji, położona 4 km na południowy zachód od Czerniachowska w obwodzie kaliningradzkim. W czasach ZSRR była bazą bombowców strategicznych. Współcześnie pełni funkcję lotniska rezerwowego, gotowego przyjąć przebazowane bombowce strategiczne.
Dom Kanta — budynek w miejscowości Wesiołowka, wzniesiony prawdopodobnie w końcu XIX - początku XX wieku na miejscu domu pastora D. E. Anderscha. W tym domu przez trzy lata od 1747 do 1751 roku mieszkał i pracował jako nauczyciel domowy niemiecki filozof Immanuel Kant. To właśnie w tym czasie, w latach 1747-1755, opracował i opublikował swoją hipotezę kosmogoniczną o pochodzenia Układu Słonecznego z pierwotnej mgławicy. Dom pastora był jedynym miejscem, do którego Kant wyjeżdżał z rodzinnego Królewca.

Flaga obwodu kaliningradzkiego zatwierdzona 4 maja 2010 roku to prostokątny materiał w proporcjach – 2:3, składający się z trzech horyzontalnych pasów w stosunku 3:1:3. Górny koloru czerwonego, środkowy – żółtego i dolny – niebieskiego. W lewym górnym rogu jest przedstawiony biała twierdza z monogramem carycy Elżbiety.

Herb Bagrationowska przedstawia w tarczy herbowej dwudzielnej w pas w polu górnym czarnym wspiętego lwa złotego o czerwonych pazurach i języku, w polu dolnym srebrnym trzy czarne krzyże równoramienne w pas.

Herb obwodu kaliningradzkiego przedstawia w polu czerwonym otwartą srebrną blankowaną bramę zamkową z dwiema blankowanymi wieżami, pomiędzy którymi znajdują się złote inicjały E I pod koroną. W podstawie błękitne fale z pięcioma złotymi kulami. Tarcza okolona wstęgą orderu Lenina. Na tarczy złota korona.

Herb Oziorska przedstawia czarnego orła ze złotym dziobem na łące. Na drugim planie widać góry, a nad nimi słońce. Herb jest otoczony wieńcem dębowym z lewej strony i lipowym z prawej. Wieniec ten jest na dole spleciony wstążką z napisem Озёрск (Oziorsk). Tarcza zwieńczona jest złotą koroną.

Obóz koncentracyjny Hohenbruch – niemiecki obóz koncentracyjny w Prusach Wschodnich, położony w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie.

Kościół zamkowy w Królewcu – zbudowany w XVI wieku przez Jerzego Fryderyka Hohenzollerna.

Latarnia morska w Bałtyjsku – latarnia morska u wejścia do Zalewu Wiślanego na brzegu Bałtyku, położona na północnej części Mierzei Wiślanej w mieście Bałtyjsk w Rosji.

Park Narodowy Mierzei kurońskiej – rosyjski park narodowy położony w rejonie zielenogradskim w obwodzie kaliningradzkim, Rosja. Został utworzony 6 listopada 1987 roku, obejmuje południową część Mierzei Kurońskiej o powierzchni 66,21 km². W 2000 roku Mierzeja Kurońska, zarówno część rosyjska, jak i litewska została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nadrowia – kraina pruska znajdująca się na wschód od dolnego Niemna w dorzeczu Pregoły.

Narmeln, także Polsk, Polski – dawna wieś rybacka na Mierzei Wiślanej nad Zalewem Wiślanym, przy granicy z Polską, najdalej na zachód wysunięty punkt Federacji Rosyjskiej. Historycznie jest to jedyna miejscowość w granicach Federacji Rosyjskiej, która wchodziła bezpośrednio w skład Królestwa Polskiego do 1793 roku.

Natangia – terytorium historyczne położone na terenie krainy historycznej Prusy Dolne. Pierwotnie obejmowało obszar zamieszkany przez jedno z plemion pruskich – Natangów, położony pomiędzy Sambią, Warmią, Barcją i być może Nadrowią. Granice terytorium plemiennego znane są tylko w przybliżeniu. Nie wiadomo, czy Natangia obejmowała ziemię Sclunien i sięgała do Zalewu Wiślanego, podobnie jak nie jest pewne, czy obejmowała ziemię Unsatrapis nad dolną Łyną. Na terenie Natangii plemiennej prawdopodobnie położony był ośrodek kultu Romowe.

Zbrodnia w Nemmersdorf lub masakra w Nemmersdorf – mord cywilnej ludności niemieckiej we wsi Nemmersdorf w Prusach Wschodnich dokonany przez żołnierzy Armii Czerwonej 21 października 1944. Dokładna liczba ofiar jest przedmiotem sporów – według nowszych ustaleń wynosi 24–26 osób. Podawana dawniej liczba 65–73 ofiar została zawyżona w celach propagandowych. Dzięki machinie propagandowej Josepha Goebbelsa, a następnie okresowi zimnej wojny, który sprzyjał rozpowszechnianiu wersji propagandy nazistowskiej po zachodniej stronie żelaznej kurtyny wydarzenia z Nemmersdorf stały się symbolem zbrodni wojennych popełnionych przez Armię Czerwoną na niemieckiej ludności cywilnej Prus Wschodnich.

Pałac Friedrichstein – spalony w 1945 roku barokowy pałac nad Pregołą w Prusach Wschodnich, 20 km na wschód od Królewca, jeden z pałaców, które zaprojektował Jean de Bodt (1670–1745) dla arystokratycznej rodziny Dönhoffów.

Pałac w Bejnunach Małych – nieistniejący klasycystyczny pałac rodziny Farenheidów, znajdujący się w Bejnunach Małych na terenie Prus Wschodnich, obecnie w obwodzie kaliningradzkim Rosji, 4 km od granicy polsko-rosyjskiej. Niegdyś jedna z największych i najcenniejszych rezydencji pałacowych w tej części Europy. Dzięki słynnej kolekcji sztuki antycznej pałac nazywany był Wschodniopruskimi Atenami. W 1945 roku rezydencja, po uprzednim złupieniu, została wysadzona w powietrze przez Armię Czerwoną.

Port Kaliningrad – port morski nad Zalewem Wiślanym na rzece Pregole, położony na terenie Rosji, w obwodzie kalinigardzkim, w Kaliningradzie. Posiada nabrzeża przeładunkowe o łącznej długości 6,3 km.

Półwysep Sambijski, Sambia – półwysep na terenie Rosji rozdzielający Zalew Wiślany od Zalewu Kurońskiego. Mierzeja Kurońska jest jego półwyspem podrzędnym. Na zachodzie półwysep graniczy z Bałtykiem, a na wschodzie przechodzi w Nizinę Staropruską.

Sambia – kraina historyczna w Prusach, zamieszkana przez jedno z plemion pruskich. W 2 poł. IX wieku osiedlali się na niej Szwedzi, a w 2 poł. X wieku Duńczycy, w tym Haakon, syn Haralda Sinozębego. W X wieku Sambia była centrum handlowym Prus, skąd eksportowano skórki kun i bursztyn. Od IX do XIII wieku Duńczycy kilkakrotnie wyprawiali się do Sambii co oznacza, że były to podboje nietrwałe. Do Sambii prowadził szlak handlowy z Brześcia przez Drohiczyn, Wiznę, Rajgród, Szurpiły, Jegliniec, Gąbin.

Jezioro Wisztynieckie – jezioro na granicy Litwy i Rosji. Do II wojny światowej było jeziorem granicznym pomiędzy Niemcami a Litwą. Na północnym brzegu jeziora położone jest miasteczko Wisztyniec, które wzięło swą nazwę od nazwy jeziora.

Zamek królewiecki – gotycki zamek krzyżacki z XIII w., kilkukrotnie przebudowywany, będący – obok miejscowej katedry – jednym z symboli Królewca.