
Babin – wieś (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim. Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1564 roku.

Benedyków – wieś (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim. Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1663 roku.
Bobrów – wieś (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim.

Brzeza – wieś (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim. Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1580 roku.

Hrusztyn – wieś (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim. Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1580 roku.

Jasienica Orawska – wieś (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim. Po raz pierwszy wzmiankowana w 1588 roku jako Jasenicza.

Klin – wieś (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim, w historycznym regionie Orawa.

Kruszetnica – wieś (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim. Po raz pierwszy wzmiankowana w 1580 roku jako Krussecznycza.

Łokcza – wieś (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim, przy ujściu Hrusztynki do Orawy. Została założona w połowie XVI wieku na prawie wołoskim; pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1554 roku.

Łomna – wieś (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim. Została założona pod koniec XVI wieku na prawie wołoskim; pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1609 roku.

Mutne – wieś (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1659 roku.

Namiestów – miasto powiatowe w środkowej Słowacji, w kraju żylińskim, w historycznym regionie Orawa.
Nowoć – wieś (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim. Została założona w 1691 roku; początkowo nosiła nazwę Gyurkov.

Orawska Leśna – wieś i gmina (obec) na Słowacji, w kraju żylińskim, w powiecie Namiestów. Znajduje się w dwóch mezoregionach geograficznych; część północna należy do Beskidów Orawskich, część południowa do Magury Orawskiej. Położona jest przy granicy z Polską. W 2011 miała 3299 mieszkańców.

Orawska Półgóra, dawniej Połhora – wieś (obec) na Słowacji, w kraju żylińskim, w powiecie Namiestów, najdalej na północ wysunięta miejscowość kraju. Geograficznie i historycznie należy do Orawy.

Orawskie Wesele, Wesołe lub Wesołe na Orawie – wieś (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim. Powstanie miejscowości datowane jest na 1629 rok.

Rabcza – wieś (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim. Pierwsza pisemna wzmianka o niej pochodzi z 1564 roku, jednak miejscowość istniała wcześniej – zaznaczono ją na ręcznie wykonanej mapie Orawy z 1550 roku.
Rabczyca – wieś (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim. Lokowana w 1616 roku.

Sihelne – wieś (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim. Została założona w 1629 roku.

Slanica – nieistniejąca już wieś w powiecie Namiestów na Słowacji, obecnie pod wodami Jeziora Orawskiego.

Tapeszowo – wieś (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim. Lokowana w 1580 roku na prawie wołoskim.

Wasylów – wieś (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim. Lokowana w 1554 roku.

Wawreczka – wieś i gmina (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim. Powstała pod koniec XVI wieku na prawie wołoskim. Po raz pierwszy wzmiankowana w 1600 roku jako Sigmondka.

Zakamienny Klin – wieś (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim. Powstała na początku XVII wieku na prawie wołoskim. Po raz pierwszy wzmiankowana w 1615 roku jako Nouo Kamenska.

Żubrohława – wieś (obec) w północnej Słowacji, w powiecie Namiestów, w kraju żylińskim.