KownoW
Kowno

Kowno – drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Litwy i największy ośrodek przemysłowy kraju.

Aleja Wolności w KownieW
Aleja Wolności w Kownie

Aleja Wolności w Kownie – aleja w Kownie, w Śródmieściu, łącząca Stare Miasto z Nowym Miastem.

Dom PerkunaW
Dom Perkuna

Dom Perkuna – kamienica kupiecka zbudowana w Kownie w stylu gotyckim na początku XVI wieku. Zlokalizowano go przy drodze prowadzącej od przystani rzecznej na rynek miejski. W 1441 roku został podpisany traktat z kupcami gdańskimi, który umożliwił prowadzenie im działalności w Kownie, Fundatorami budynku byli prawdopodobnie hanzeatyccy kupcy z Gdańska, a budynek miał pełnić rolę ich Kantoru handlowego. Przypuszczalnie projektantem budynku był gdańszczanin Michał Enkinger. Sprawami Kantoru zawiadywał zarząd, na którego czele stali wybierani corocznie dwaj „starsi”, zatwierdzani przez Radę Miasta Gdańska. W 1448 r. jego przełożonymi byli Hans Meynrick i Mikołaj Ranow. Siedziba kupców gdańskich mieściła się w budynku do 1532 roku.

Fort IX Twierdzy KownoW
Fort IX Twierdzy Kowno

Fort IX w Kownie – jeden z fortów wchodzących w skład pierścienia Twierdzy Kowno, użytkowany w okresie międzywojennym, podczas II wojny światowej i bezpośrednio po niej jako więzienie. W czasie hitlerowskiej okupacji Litwy, w latach 1941–1944, miejsce masowych zbrodni na ludności żydowskiej. Od 1958 r. w forcie znajduje się muzeum.

Getto w KownieW
Getto w Kownie

Getto w Kownie – getto założone przez Niemców na terenie kowieńskiej dzielnicy Wiliampol, istniejące w latach 1941–1944.

Herb KownaW
Herb Kowna

Herb Kowna – obok flagi miejskiej jeden z podstawowych symboli tego miasta.

KauenW
Kauen

Konzentrationslager Kauen – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny założony 21 czerwca 1943, na terenie getta w Kownie na Litwie. Funkcjonował do października 1944.

Kauno Autobusų GamyklaW
Kauno Autobusų Gamykla

Kauno Autobusų Gamykla, KAG – radziecki producent autobusów, który miał swoją siedzibę w Kownie na terenie Litewskiej SRR. Łącznie wyprodukował ponad 12 000 autobusów w latach 1950–1961. Zakład powstał na bazie warsztatu Forda, który został upaństwowiony po zajęciu Kowna przez Związek Radziecki.

Kowieńskie Centrum Kultury Różnych NarodówW
Kowieńskie Centrum Kultury Różnych Narodów

Kowieńskie Centrum Kultury Różnych Narodów – placówka kulturalno-oświatowa na Litwie, której działalność pomaga w zachowaniu tożsamości kulturowej mniejszości narodowych oraz wspiera pozytywną integrację mniejszości narodowych do społeczeństwa litewskiego. Instytucja rozwija wartości tolerancji międzykulturowej i narodowościowej, dąży do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego.

Kowno (rejon miejski)W
Kowno (rejon miejski)

Rejon miejski Kowno - rejon miejski w centralnej Litwie.

Pogrom w KownieW
Pogrom w Kownie

Pogrom w Kownie – pogrom ludności żydowskiej w Kownie przeprowadzony z niemieckiej inspiracji przez litewskich nacjonalistów w dniach 25–29 czerwca 1941 roku, niedługo po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej i rozpoczęciu okupacji miasta przez III Rzeszę.

Manifestacja Jedności Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Kownie w 1861 rokuW
Manifestacja Jedności Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Kownie w 1861 roku

Manifestacja Jedności Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Kownie w 1861 roku – największa z manifestacji organizowanych dla uczczenia Unii w Krewie 12 sierpnia 1861 r. oraz wykazania wobec władz carskich jedności podzielonych granicą polityczną wzdłuż Niemna i Bugu Królestwa Polskiego i ziem wcielonych bezpośrednio do Imperium Rosyjskiego. Do 1918 Kowno było miastem granicznym, współczesne lewobrzeżne dzielnice Aleksota i Poniemoń leżały w Królestwie Polskim a prawobrzeżne w Imperium Rosyjskim. Nigdy nieistniejąca wcześniej granica powodowała, że przez wieki jednolity społecznie i politycznie obszar miał teraz inne systemy polityczne i prawne, a nawet kalendarze. W rezultacie różnic kalendarzowych pokonanie rzeki oznaczało jednocześnie „podróż w czasie” o 13 dni. Powodowało to, że szczególnie mocno odczuwano tu oderwanie ziem zabranych od Królestwa Polskiego.

Most Konstantinasa ČiurlionisaW
Most Konstantinasa Čiurlionisa

Most Konstantinasa Mykolasa Čiurlionisa - most łączący centrum Kowna z dzielnicą Freda.

Muzeum Wojskowe im. Witolda WielkiegoW
Muzeum Wojskowe im. Witolda Wielkiego

Muzeum Wojskowe im. Witolda Wielkiego, lit. Vytauto Didžiojo karo muziejus – muzeum wojskowe w Kownie, jedno z najstarszych placówek muzealnych na Litwie.

Muzeum Zoologiczne Tadasa Ivanauskasa w KownieW
Muzeum Zoologiczne Tadasa Ivanauskasa w Kownie

Muzeum Zoologiczne Tadasa Ivanauskasa w Kownie – placówka muzealna założona w 1918 roku w Kownie, prezentująca zwierzęta żyjące u progu XX wieku w lasach Litwy i Żmudzi.

Ogród Botaniczny w KownieW
Ogród Botaniczny w Kownie

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie – ogród botaniczny w Kownie, na Aleksocie, założony w 1923 roku przez Tadasa Ivanauskasa i Konstantinasa Regelisa – pracowników naukowych Uniwersytetu Witolda Wielkiego.

Ogród Zoologiczny w KownieW
Ogród Zoologiczny w Kownie

Litewski Ogród Zoologiczny w Kownie – najstarszy litewski ogród zoologiczny utworzony w 1935 roku w ówczesnej stolicy Litwy.

Pałac Prezydencki w KownieW
Pałac Prezydencki w Kownie

Pałac Prezydencki w Kownie, zwany dawniej gubernatorskim – neobarokowy gmach w Kownie spełniający w latach międzywojnia funkcję głównej siedziby prezydenta Litwy położony przy ulicy Wileńskiej.

Pogrom w Kownie (1926)W
Pogrom w Kownie (1926)

Pogrom Polaków w Kownie w 1926 roku - w niedzielę 26 września 1926 roku w kościele świętej Trójcy w Kownie oraz na pobliskim cmentarzu, uzbrojone bojówki litewskie dokonały pogromu na ludności polskiej, podczas którego Litwini pobili pałkami i poranili nożami kilkudziesięciu zebranych Polaków. Około godziny 13 grupa Litwinów zaatakowała zebranych w kościele wiernych zamykając drzwi od wewnątrz. Inna grupa zaatakowała wiernych poza kościołem oraz na pobliskim cmentarzu, gdzie napastnicy strzelali z rewolwerów w powietrze. Źródła relacjonujące te wydarzenia zwracają uwagę, że wydarzenia te miały miejsce przy całkowitej obojętności policji litewskiej. Prasa po zajściach wymieniała liczbę około 50 rannych, a kilku świadków oświadczyło, że widziało w kościele zabite trzy kobiety i dziecko. Zajścia te stały się przyczyną wystosowania przez polskich posłów do litewskiego parlamentu Wiktora Budzyńskiego i Tomasz Giżyńskiego zapytania odnośnie do wyjaśnienia okoliczności tych wydarzeń skierowanego do Ministra Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej.

Ratusz w KownieW
Ratusz w Kownie

Ratusz w Kownie – ratusz w Kownie, na Starym Mieście, przy pl. Ratuszowym, pochodzący z XVI wieku, popularnie nazywany przez kownian "białym łabędziem". Liczy 53 metry wysokości.

Rejon kowieńskiW
Rejon kowieński

Rejon kowieński – rejon w centralnej Litwie.

Uniwersytet Medyczny w KownieW
Uniwersytet Medyczny w Kownie

Uniwersytet Medyczny w Kownie, KMU – uczelnia medyczna z siedzibą w Kownie funkcjonująca do 2010 roku.

Uniwersytet Techniczny w KownieW
Uniwersytet Techniczny w Kownie

Uniwersytet Techniczny w Kownie – politechnika w Kownie założona w 1950.

Zamek w KownieW
Zamek w Kownie

Zamek w Kownie – ruiny zamku zbudowanego w 2 poł. XIV wieku i rozbudowanego w wieku XVI, usytuowanego w "międzyrzeczu" u ujścia rzeki Wilii do Niemna.

Zbiornik KowieńskiW
Zbiornik Kowieński

Zbiornik Kowieński – zbiornik retencyjny na Litwie, na Niemnie, położony na wschód od Kowna.