
Abibos z Nekresi, również Habib z Nekresi, cs. Swiaszczennomuczenik Awiw, jepiskop Niekresskij – biskup Nekresi, męczennik chrześcijański i gruziński święty prawosławny.

Abo z Tbilisi – męczennik, święty Kościoła prawosławnego. Urodził się w Bagdadzie. Był Arabem i wyznawcą islamu. Od młodości zajmował się produkcją wonności i maści. W wieku osiemnastu lat został przyjęty na służbę do księcia gruzińskiego. Wkrótce po przybyciu do Gruzji zapałał miłością do Chrystusa. Nawrócony na wiarę chrześcijańską lękał się przyznać do tego w obawie przed muzułmanami, pod panowaniem których znajdowała się wówczas Gruzja. Gdy pod wpływem prześladowań zmuszony był opuścić kraj, udał się na północ od Morza Kaspijskiego i przez pewien czas mieszkał w Abchazji. Tam też przyjął chrzest. W 782 r. powrócił do Tbilisi. Kilka lat później Abo został oskarżony i osadzony w więzieniu za to, że wyznaje chrześcijaństwo. Postawiony przed sądem muzułmańskim pod zarzutem odstępstwa od islamu, przyznał się do swej wiary. 6 stycznia 786 r., w dzień Chrztu Pańskiego, ścięto go mieczem, a jego ciało spalono. Prochy męczennika wrzucono do rzeki Kury. Wierni uznali Abo za świętego zaraz po jego śmierci. Modlitwy kierowane pod jego adresem były wysłuchiwane, zaczęły też mieć miejsce cudowne zdarzenia związane z jego osobą. Jeszcze za rządów katolikosa Samuela III, w 794 r., zaliczono go do grona męczenników za wiarę chrześcijańską. Kult świętego ogranicza się do terenów Gruzji. Cerkiew prawosławna wspomina tego świętego dnia 8 stycznia.

Aleksy – święty mnich prawosławny.

Ambroży, imię świeckie Wissarion Chelaja – Katolikos-Patriarcha Gruzji w latach 1921–1927. Święty prawosławny.

Antoni z Martompkopi – święty mnich chrześcijański.

Dawid z Garedży – święty mnich chrześcijański.

Dymitr II Ofiarny – król Gruzji z dynastii Bagratydów, rządzący Gruzją w latach 1270–1289. Święty prawosławny.
Eutymiusz – święty mnich chrześcijański.

Grzegorz, imię świeckie Grigol Peradze, gruz. გრიგოლ ფერაძე, cs. Prepodobnomuczenik Grigorij Peradze; – gruziński duchowny, święty mnich i męczennik prawosławny. Większą część swojej działalności duszpasterskiej i naukowej spędził w Niemczech i w Polsce, do której przybył na zaproszenie metropolity warszawskiego i całej Polski Dionizego (Waledyńskiego); wykładowca Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1933–1939, specjalista w dziedzinie patrologii i historii monastycyzmu gruzińskiego, poliglota.

Hilarion – święty mnich chrześcijański.

Ilia Czawczawadze – gruziński pisarz i działacz społeczny. Tworzył opowiadania, poematy i liryki. Założył i redagował gazetę „Iweria”. Zginął na skutek zamachu. Uważany jest powszechnie za bohatera narodowego.

Ise z Cilkani, Jese z Cilkani – święty mnich chrześcijański.

Jan z Athosu – gruziński święty mnich chrześcijański.

Jan z Zedazeni – święty mnich chrześcijański.

Jerzy – gruziński święty mnich prawosławny.

Józef z Alawerdi – święty mnich chrześcijański.

Kirion II, imię świeckie Giorgi Sadzagliszwili lub Sadzagelaszwili – Katolikos-Patriarcha całej Gruzji od października 1917 do czerwca 1918, pierwszy zwierzchnik Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego po jego odrodzeniu po rewolucji lutowej w Rosji. Czczony w Kościele gruzińskim jako święty męczennik.
Michał z Ulumbo – święty mnich chrześcijański.

Nazariusz, imię świeckie Josif lub Nikołaj Leżawa – gruziński biskup i święty prawosławny.

Święta Nino, również Nina lub Nona, gruz. წმინდა ნინო, cs. Rawnoapostolnaja Nina, proswietitielnica Gruzi, nazywana Christianą – apostołka i patronka Gruzji, święta Kościoła katolickiego, ormiańskiego i prawosławnego.

Święty Rażden – chrześcijański męczennik, czczony przez Gruziński Kościół Prawosławny jako pierwszy męczennik gruziński.
Stefan z Chirsy – święty mnich chrześcijański.

Szio z Mgwime – święty mnich chrześcijański.

Tamar, Tamara I Wielka z rodu Bagratydów (1160–1213) – królowa Gruzji od 1184.

Trzynastu Ojców Syryjskich – w hagiografii chrześcijańskiej określenie trzynastu mnichów pochodzących z Syrii, których przybycie do starożytnej Iberii kaukaskiej zapoczątkowało na jej terytorium rozwój monastycyzmu.