
Boa madagaskarski – gatunek węża z podrodziny Sanziniinae w rodzinie dusicielowatych (Boidae).

Brookesia confidens – endemiczny gatunek gada z rodziny kameleonowatych (Chamaeleonidae) występujący na Madagaskarze. Został odkryty w 2007 roku i formalnie opisany w lutym 2012 roku na łamach PLoS ONE. B. confidens jest jednym najmniejszych znanych gatunków kameleona.

Brookesia desperata – endemiczny gatunek gada z rodziny kameleonowatych (Chamaeleonidae) występujący na Madagaskarze. Został odkryty w 2007 roku i formalnie opisany w lutym 2012. Jest jednym z najmniejszych znanych gatunków kameleona.

Brookesia micra – endemiczny gatunek gada z rodziny kameleonowatych (Chamaeleonidae) występujący na Madagaskarze. Został odkryty między 2003 a 2007 rokiem i formalnie opisany w 2012 roku. Jest najmniejszym znanym gatunkiem kameleona.

Brookesia perarmata – gatunek jaszczurki z rodziny kameleonów. Jej epitet gatunkowy oznacza "dobrze uzbrojona". Wiedzie skryty tryb życia, więc wiadomo o nim niewiele.

Brookesia tristis – endemiczny gatunek gada z rodziny kameleonowatych (Chamaeleonidae) występujący na Madagaskarze. Został odkryty w 2004 roku i formalnie opisany w lutym 2012. Jest jednym z najmniejszych znanych gatunków kameleona.

Dniówka gruboogonowa, felsmua gruboogonowa, felsuma złocista – gatunek jaskrawozielonej jaszczurki prowadzącej dzienny tryb życia, należącej do rodziny gekonowatych (Gekkonidae). Została sklasyfikowana przez Oskara Boettgera w 1880 r. Zamieszkuje w ciepłych i wilgotnych lasach na północy Madagaskaru i na Komorach. Zazwyczaj żyje pojedynczo na drzewach, często w pobliżu siedzib ludzkich, żywiąc się owadami i nektarem.

Dniówka madagaskarska, felsuma madagaskarska - gatunek jaszczurki rodziny gekonowatych (Gekkonidae), jeden z największych gekonów. Zamieszkuje Madagaskar oraz pobliskie wyspy. Jest aktywna za dnia. Wyróżniono 4 podgatunki:Phelsuma madagascariensis madagascariensis - dorasta do 24 cm długości ciała, zamieszkuje na obrzeżach lasów tropikalnych Phelsuma madagascariensis boehmei - dorasta do 22 cm długości ciała, zamieszkuje górne partie gęstych lasów tropikalnych Phelsuma madagascariensis grandis - dorasta nawet do 30 cm długości ciała, zamieszkuje drzewa w lasach tropikalnych Phelsuma madagascariensis kochi - dorasta do 22 cm długości ciała, zamieszkuje zazwyczaj plantacje bananowców.

Dysfolid, boomslang, z jęz. afrikaans i jęz. niderlandzkiego – boom – "drzewo", slang – "wąż" – gatunek węża z rodziny połozowatych. Wąż ten nie jest agresywny, ale swoim jadem może zabić nawet dorosłego człowieka. Jest jedynym przedstawicielem monotypowego rodzaju Dispholidus.

Felsuma czteroplama – gatunek jaszczurki z rodziny gekonowatych.

Furcifer balteatus – gatunek jaszczurki z rodziny kameleonowatych, endemit Madagaskaru. Został opisany przez Dumérila i Bibrona w 1851.

Furcifer campani – gatunek jaszczurki z rodziny kameleonowatych, endemit Madagaskaru występujący jedynie na centralnym wzgórzach wyspy. Zagrażają mu pożary buszu i utrata środowiska naturalnego.

Furcifer labordi – gatunek gada z rodziny kameleonowatych, jeden z najmniejszych przedstawicieli rodziny.

Geckolepis megalepis – gatunek jaszczurki z rodziny gekonowatych (Gekkonidae).

Kameleon karłowaty – gatunek jaszczurki z rodziny kameleonowatych, występujący na Madagaskarze oraz na pobliskich wyspach.

Kameleon lamparci – gatunek jaszczurki z rodziny kameleonowatych, występujący na Madagaskarze oraz pobliskich wyspach.
Kameleon olbrzymi – gatunek jaszczurki z rodziny kameleonowatych. Kameleon ten żyje na Madagaskarze. Dymorfizm płciowy przejawia się w budowie zewnętrznej – samce osiągają długość ciała do 100 cm, a samice zaledwie połowę tej długości, samce mają grubszą nasadę ogona. W jednym złożeniu samice składają do 61 jaj. Dojrzałość płciową osiągają po upływie roku.

Kameleon Parsona – endemiczny gatunek gada z rodziny kameleonowatych, występujący jedynie w izolowanych obszarach lasu pierwotnego na północy i wschodzie Madagaskaru. Nazwa gatunkowa honoruje odkrywcę jaszczurki, Jamesa Parsona.
Kameleon wzorzysty – gatunek gada z rodziny kameleonowatych występujący na Madagaskarze. Na terenach występowania jest zwierzęciem pospolitym.
Krokodyl nilowy – jeden z trzech gatunków krokodyli występujących w Afryce. Drugi pod względem wielkości, zaraz po krokodylu różańcowym współcześnie żyjący gad i analogicznie drugi w rodzinie krokodylowatych. Może osiągać długość 5,5 metrów i masę blisko 1 tony. Występuje prawie w całej Afryce na południe od Sahary i na Madagaskarze. Był czczony w starożytnym Egipcie.
Pelomeduza afrykańska, żółw hełmiasty, żółw hełmogłowy – gatunek gada z podrzędu żółwi bokoszyjnych z rodziny pelomeduzowate.OpisKarapaks ciemnooliwkowy lub brunatny, owalny, grzbietobrzusznie spłaszczony. Plastron żółtokremowy z ciemnymi plamami, pozbawiony zawiasu. RozmiaryDługość karapaksu samca do 25 cm, największy znany żółw mierzył 32,5 cm. BiotopRozlewiska. W czasie suszy, żółwie te zakopują się w mulistym dnie. PokarmGatunek wszystkożerny, przeważający pokarm to bezkręgowce i ryby. WystępowanieTradycyjnie do tego gatunku zaliczano populacje żyjące w subtropikalnych i tropikalnych rejonach Afryki oraz Madagaskaru. Petzold i współpracownicy (2014) zaliczyli do tego gatunku wyłącznie populacje zasiedlające Namibię, Botswanę, Malawi, południową Angolę, południowy wschód Demokratycznej Republiki Konga, południowoafrykańską prowincję Limpopo i region Kilimandżaro w Tanzanii, a także populacje introdukowane na Madagaskarze; autorzy przenieśli populacje z pozostałych obszarów Afryki do odrębnych gatunków.

Pelomeduza madagaskarska – gatunek żółwia z rodziny Pelomedusidae charakterystyczny dla wschodniej i południowo-wschodniej Afryki. Gatunek obejmuje dwa podgatunki: Pelusios subniger subniger Bonnaterre, 1789, Pelusios subniger parietalis Bour, 1983.
Płaskogon wielki, gekon liścioogonowy - gatunek jaszczurki z rodziny gekonowatych (Gekkonidae) występujący na Madagaskarze, jeden z największych obok Uroplatus giganteus przedstawicieli rodzaju Uroplatus. Opisany po raz pierwszy w 1658 przez Flacourta, pierwszego naukowego opisu dokonał Johann Gottlob Schneider. Badania genetyczne wykazały, że w populacjach zaliczanych dotychczas do jednego gatunku występują co najmniej dwa odrębne gatunki.

Żółw madagaskarski – gatunek żółwia z rodziny żółwi lądowych (Testudinidae). Jest endemitem na Madagaskarze. Występuje w północno-zachodniej części wyspy. Gatunek jest jednym z najrzadszych żółwi lądowych na świecie. Dorosłe osobniki dorastają do około 45 cm. długości. Karapaks jest twardy, silnie kopulasty, brązowy, z rzucającymi się w oczy, koncentrycznymi słojami na każdej blaszce. Samce są większe od samic.

Żółw promienisty – gatunek gada z podrzędu żółwi skrytoszyjnych z rodziny żółwi lądowych.Opis