
Bohumír Lomský – czeski i czechosłowacki polityk Komunistycznej Partii Czechosłowacji. Deputowany do: Zgromadzenia Narodowego Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej, Sejmu Socjalistycznej Republiki Czeskiej i Zgromadzenia Federalnego Czechosłowacji. Bojownik ruchu oporu, wojskowy. W latach 1956–1968 minister obrony narodowej Czechosłowacji.

Emil František Burian – czeski reżyser, dramatopisarz i kompozytor.

Milan Čič – słowacki prawnik, nauczyciel akademicki i polityk, profesor związany z Uniwersytetem Komeńskiego w Bratysławie, minister sprawiedliwości Słowackiej Republiki Socjalistycznej (1988–1989) i premier Słowacji (1989–1990), przewodniczący Sądu Konstytucyjnego (1993–2000), szef kancelarii prezydenta (2004–2012).

Čestmír Císař – czeski polityk, minister Czechosłowacji, przewodniczący czeskiej Rady Narodowej.

Vladimír Clementis – czechosłowacki polityk komunistyczny słowackiego pochodzenia. W latach 1948–1950 minister spraw zagranicznych Republiki Czechosłowackiej.

Robert Fico – słowacki polityk i prawnik, poseł do Rady Narodowej, założyciel i lider partii SMER, premier Słowacji w latach 2006–2010 i 2012–2018.
Vojtěch Filip – czeski polityk, działacz komunistyczny, wiceprzewodniczący Izby Poselskiej, od 2005 przewodniczący Komunistycznej Partii Czech i Moraw.

Julius Fučík – czeski dziennikarz, działacz Komunistycznej Partii Czechosłowacji, zamordowany przez nazistów.

Ivan Gašparovič – słowacki polityk, prawnik i nauczyciel akademicki, profesor prawa, przewodniczący Rady Narodowej, prezydent Słowacji od 15 czerwca 2004 do 15 czerwca 2014.

Miroslav Grebeníček – czeski polityk i pedagog, działacz komunistyczny, długoletni członek Izby Poselskiej, od 1993 do 2005 przewodniczący Komunistycznej Partii Czech i Moraw.

Jaroslav Hašek wym. Jaroslaw Haszek – czeski pisarz, publicysta i dziennikarz.

František Kriegel – czechosłowacki lekarz i polityk komunistyczny, działacz reformatorskiego skrzydła KPCz w okresie Praskiej Wiosny.

Marie Majerová właśc. Marie Bartošová, czeska pisarka i komunistyczna dziennikarka.

Jiří Maštálka – czeski lekarz i polityk komunistyczny, poseł do Parlamentu Europejskiego V, VI, VII i VIII kadencji.

Jozef Migaš – słowacki polityk i dyplomata, były przewodniczący Rady Narodowej i p.o. głowy państwa, ambasador Słowacji na Ukrainie, w Rosji i na Białorusi.
Zdeněk Mlynář, właśc. Zdeněk Müller – czechosłowacki działacz komunistyczny, który poparł „Praską wiosnę”, następnie m.in. sygnatariusz Karty 77.

Vojtěch Mynář – czeski polityk i samorządowiec, deputowany do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.

Viliam Široký – słowacki polityk, minister, premier Czechosłowacji.

Rudolf Slansky, właśc. Rudolf Salzmann – czechosłowacki działacz komunistyczny pochodzenia żydowskiego.

Stanislav Štech – czeski psycholog, nauczyciel akademicki i polityk, profesor, w latach 2003–2015 prorektor Uniwersytetu Karola w Pradze, w 2017 minister szkolnictwa, młodzieży i sportu.
Ludvík Svoboda – czechosłowacki wojskowy w stopniu generała armii, działacz komunistyczny i polityk. W latach 1944–1945 dowódca I Czechosłowackiego Korpusu Armijnego walczącego na froncie wschodnim II wojny światowej. Minister obrony narodowej Czechosłowacji w latach 1945–1950, wieloletni członek Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Czechosłowacji, wicepremier Czechosłowacji w latach 1950–1951. Prezydent Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej w latach 1968–1975. Trzykrotny Bohater Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej, Narodowy Bohater Jugosławii (1946) i Bohater Związku Radzieckiego (1965).

Jiřina Švorcová – czeska aktorka filmowa i teatralna.

Karol Śliwka – polski działacz komunistyczny w Czechosłowacji, jeden z liderów społeczności polskiej na Śląsku Cieszyńskim, deputowany do Zgromadzenia Narodowego Republiki Czechosłowackiej (1925–1938).
Peter Weiss – słowacki polityk i dyplomata, były przewodniczący Partii Demokratycznej Lewicy, poseł do Rady Narodowej, ambasador Słowacji na Węgrzech.

Jiří Wolker – czechosłowacki poeta, członek grupy poetyckiej Devětsil i Literární skupiny.