Wzgórza we WrocławiuW
Wzgórza we Wrocławiu

Wzgórza we Wrocławiu obejmują wzniesienia znajdujące się w obszarze administracyjnym miasta Wrocław. Są to usypiska i pagórki o stosunkowo niewielkiej wyniosłości. Brak jest we Wrocławiu, który położony jest w obszarze Niziny Śląskiej, znaczących wzniesień czy wzgórz. Istnieją niewysokie wydmy pochodzenia eolicznego: w Lesie Osobowickim, w Lesie Rędzińskim – forma wałowa i owalna.

Wzgórze AndersaW
Wzgórze Andersa

Wzgórze Andersa - sztuczne utworzone wzniesienie na osiedlu Huby we Wrocławiu o wysokości bezwzględnej 138,14 m n.p.m. Wzgórze Andersa jest jednym z kilku wysypisk gruzu ze zburzonych w czasie oblężenia Wrocławia domów, które zostało utworzone po roku 1945. Obszar Wzgórza Andersa jest ograniczony czterema ulicami - od południa Kamienną, od zachodu Ślężną, od północy ulicą Marka Petrusewicza i od wschodu Borowską, w miejscu gdzie znajduje się wzgórze przebiegała dawniej ulica Sobótkowska. Wzgórze ma kształt płaskiego kopca uformowanego z pięciu zmniejszających się ku górze warstw, najwyższy punkt znajduje się w części południowo-zachodniej.

Wzgórze BenderaW
Wzgórze Bendera

Wzgórze Bendera – sztuczne utworzone wzniesienie w Parku Południowym we Wrocławiu o wysokości bezwzględnej 131 m n.p.m.

Wzgórze przy ulicy CeglanejW
Wzgórze przy ulicy Ceglanej

Wzgórze przy ulicy Ceglanej, to sztuczne utworzone wzniesienie, położone we wschodniej części Wrocławia, w rejonie osiedla Swojczyce, przy ulicy Ceglanej.

Cmentarz Żołnierzy Polskich we WrocławiuW
Cmentarz Żołnierzy Polskich we Wrocławiu

Cmentarz Żołnierzy Polskich we Wrocławiu – wojenna nekropolia utworzona w latach 1968-1970 i rozbudowana w latach 1972-1979 jako miejsce spoczynku 604 osób, głównie żołnierzy polskich – uczestników Kampanii wrześniowej zmarłych w niewoli niemieckiej oraz poległych na froncie żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego, a także żołnierzy walki podziemnej i przymusowych robotników cywilnych oraz ofiar terroru hitlerowskiego.

Wzgórze GajoweW
Wzgórze Gajowe

Wzgórze Gajowe – sztucznie usypane wzgórze położone na osiedlu Gaj we Wrocławiu o wysokości 155,4 m n.p.m., popularnie zwane przez okolicznych mieszkańców "Wysypem". Określenie to związane jest z genezą powstania wzgórza, która wiąże się głównie z odgruzowywaniem miasta po zniszczeniach wojennych. Wysokość względna Wzgórza Gajowego wynosi 31,5 m. Najwyższy punkt tego wzniesienia znajduje się w południowo-wschodnim narożniku wzgórza. Jest to drugi pod względem wysokości punkt terenowy we Wrocławiu. Powierzchnia zajęta przez usypisko wynosi 8 ha.

Wzgórze GajowickieW
Wzgórze Gajowickie

Wzgórze Gajowickie – sztucznie utworzone wzniesienie na osiedlu Gajowice we Wrocławiu. Ukształtowane w latach 1928-1932 jako rekultywacja miejskiego wysypiska śmieci. Znajduje się wzdłuż Towarowej Obwodnicy Wrocławia (kolejowej). Jest częścią Promenady Hugo Richtera, będącej istotnym elementem ukształtowania w mieście sieci tras pieszo-rowerowych.

Góra SienickaW
Góra Sienicka

Góra Sienicka – wzniesienie na osiedlu Strachocin we Wrocławiu, o wysokości bezwzględnej 122,6 m.

Górka WiatracznaW
Górka Wiatraczna

Górka Wiatraczna (Mühlberg) – wzgórze (wzniesienie) położone we Wrocławiu w rejonie osiedla Grabiszyn. Jest to wzniesienie morenowe. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od położonego tu niegdyś wiatraka. Obecnie teren ten zabudowany jest blokami mieszkalnymi. Wzniesienie to położone jest w obrębie wysoczyzn morenowych ukształtowanych w ramach Równiny Kąckiej (318.532) stanowiącej część Równiny Wrocławskiej (318.53), położonych na południowy zachód od Pradoliny Wrocławskiej (318.52).

Józefinka (wzgórze)W
Józefinka (wzgórze)

Józefinka, to niewielkie wzniesienie we Wrocławiu, położone w rejonie osiedla Opatowice. Do wzniesienia prowadzi droga, która przed II wojną światową nosiła nazwę Josephinenweg, a obecnie pozostaje bezimienna. Zlokalizowane jest przy Grobli Opatowickiej Zachodniej, na granicy obszarów rolniczych położonych przy tym osiedlu i terenów wodonośnych Wrocławia.

Wzgórze KapliczneW
Wzgórze Kapliczne

Wzgórze Kapliczne, zwane też Święte Wzgórze – niewielkie wzniesienie o wysokości około 120 m n.p.m., sztucznie usypane na wrocławskim osiedlu Osobowice, na obrzeżach Lasu Osobowickiego. Jest ono miejscem kultu cudownej figury Matki Bożej Osobowickiej.

Kilimandżaro (wzgórze)W
Kilimandżaro (wzgórze)

Kilimandżaro – sztucznie usypane wzniesienie położone na osiedlu Zalesie we Wrocławiu przy ulicy Fryderyka Chopina. Wysokość bezwzględna wzniesienia wynosi 134 m n.p.m..

Mała SobótkaW
Mała Sobótka

Mała Sobótka – sztucznie utworzone wzniesienie na osiedlu Grabiszynek we Wrocławiu o wysokości bezwzględnej 136 m n.p.m. Przez mieszkańców miasta zwana jest także często „Górką Skarbowców” ze względu na przebiegającą obok ulicę o tej nazwie.

Wzgórze MikołajskieW
Wzgórze Mikołajskie

Wzgórze Mikołajskie to sztucznie usypane wzniesienie położone pomiędzy osiedlami Szczepin i Popowice we Wrocławiu, zlikwidowane w latach 2003–2007. Powstanie wzgórza wiąże się głównie z odgruzowywaniem miasta po zniszczeniach wojennych. Tu między innymi wywożony był gruz ze zniszczonych budowli i budynków. Zasadnicze usypisko powstało w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Do końca swego istnienia hałda pozostawała niezagospodarowana. Samoistnie powstało tu jedynie środowisko oparte na roślinności ruderalnej. Na wzgórzu oprócz roślinności niskiej, rosły drzewa i krzewy, głównie akacje. Dawały one namiastkę naturalnego środowiska, powodując, że dochodziło do pojawiania się w obrębie wzgórza dzikiej zwierzyny. W obszarze wysypiska znajdowano i przypuszczalnie nadal znajduje się wiele niewybuchów.

Wzgórze Partyzantów (Wrocław)W
Wzgórze Partyzantów (Wrocław)

Wzgórze Partyzantów – pozostałość po dawnym Bastionie Sakwowym w systemie miejskich fortyfikacji miasta Wrocławia, na którego miejscu, po zburzeniu murów na rozkaz francuskich okupantów z 1807 roku, powstało najpierw rekreacyjne Wzgórze Sakwowe, które po wybudowaniu na nim w 1867 belwederu oraz wieży przemianowano na Liebichs Höhe. Na południowo-zachodnim zboczu Wzgórza ustawiono w roku 1932 Pomnik Kolonialny – według projektu Waltera Hierse i Maximiliana Schmergalskiego – poświęcony żołnierzom poległym w niemieckich koloniach: Afryce Wschodniej, Afryce Południowo-Zachodniej, Togo, Chinach i wyspach Oceanii. W 1945 pomnik został zburzony, a Wzgórze Liebicha przemianowano najpierw na „Wzgórze Miłości”, a w 1948 na „Wzgórze Partyzantów”; wysokość 132 m n.p.m., 10. wzniesienie pod względem wysokości we Wrocławiu.

Bastion CeglarskiW
Bastion Ceglarski

Bastion Ceglarski – nieistniejący już fragment fortyfikacji miasta Wrocławia, położony w północno-wschodniej części pasa murów zewnętrznych okalających wrocławskie Nowe Miasto. Bastion ten powstał w 1585 w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się jedna z bastei flankujących znajdującą się tu Bramę Ceglarską.

Skórnik (wzgórze)W
Skórnik (wzgórze)

Skórnik - sztuczne utworzone wzniesienie, przy ulicy Koszyckiej, na osiedlu Partynice we Wrocławiu o wysokości bezwzględnej 129 m n.p.m., zachowane w postaci szczątkowej.

Wzgórze SłowiańskieW
Wzgórze Słowiańskie

Wzgórze Słowiańskie we Wrocławiu, to sztucznie usypane wzniesienie położone na osiedlu Nadodrze we Wrocławiu przy Placu Słowiańskim. Zajmuje obszar około 3 ha. Otoczone jest niewielkim parkiem – drzewostanem.

Sośnik (Wrocław)W
Sośnik (Wrocław)

Sośnik – wzgórze o wysokości bezwzględnej 118 m n.p.m. i wybitności 6 m, położone we Wrocławiu w obrębie Pradoliny Wrocławskiej (318.52), około 1,5 km na północny zachód od osiedla Rędzin. Rozciąga się tu Las Rędziński, a samo wzniesienie jest częściowo zalesione. Stanowi ono najwyższą część wału składającego się z wydm i pagórków pochodzenia eolicznego, o formie wałowej i owalnej, o wybitności około 2–3 m ponad teren ukształtowanej w holocenie terasy rzeki Odra. Zbudowane są one z piasków eolicznych, średnio i drobnoziarnistych przewianych piasków aluwialnych.

Szaniec PandurówW
Szaniec Pandurów

Szaniec Pandurów - sztucznie utworzone wzniesienie na osiedlu Nowa Karczma we Wrocławiu o wysokości bezwzględnej 114 m n.p.m., czasami mylnie nazywane Szaniec Pandory.

Szaniec SzwedzkiW
Szaniec Szwedzki

Szaniec Szwedzki – wzniesienie wydmowe o wysokości bezwzględnej 126 m n.p.m., częściowo sztucznie usypane, znajdujące się w Lesie Osobowickim we Wrocławiu.

Wzgórze przy ulicy WilczejW
Wzgórze przy ulicy Wilczej

Wzgórze przy ulicy Wilczej we Wrocławiu – położone w rejonie osiedli Wilczy Kąt i Rakowiec usypisko powstałe w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Położone jest w południowo-wschodniej części miasta. Na północ od wzgórza przepływa rzeka Oława, za którą leży Las Rakowiecki i osiedle Siedlec. Na wschodzie leży niewielkie osiedle – Wilczy Kąt, a dalej ogrody działkowe i Park Wschodni. Na południu położone są tereny byłych zakładów Pollena przy ulicy Krakowskiej. Natomiast na zachodzie rozciągają się nadrzeczne łąki przy rozlewisku rzeki. Aleja przebiegająca pomiędzy wzgórzem a korytem rzeki nosi nazwę Aleja Młoda, natomiast dojazd do wzgórza jest możliwy od ulic Krakowskiej poprzez ulicę Wilczą.

Wzgórze MaślickieW
Wzgórze Maślickie

Wzgórze Maślickie – sztuczne wzgórze o wysokości 157,4 m n.p.m., położone na osiedlu Maślice we Wrocławiu. Jest to rekultywowane wysypisko śmieci działające od lat 60. XX wieku do roku 2000. Zajmuje powierzchnię 14 ha. Jest to najwyższy punkt terenowy Wrocławia.

Wzgórze przy ulicy ZiębickiejW
Wzgórze przy ulicy Ziębickiej

Wzgórze przy ulicy Ziębickiej – sztucznie utworzone wzniesienie, położone w południowej części Wrocławia, na osiedlu Tarnogaj, przy ulicy Ziębickiej. Według mapy topograficznej okolic Wrocławia z 1939 roku, usypisko miało wysokość bezwzględną równą 138 m n.p.m.. Obecnie Wzgórze Tarnogajskie ma wysokość 133 m n.p.m. i wybitność 8,5 m ponad otaczający teren.