
Burzana – przełęcz i polana w Pieninach. Dawniej nazywała się Burzyna, później na mapach jej nazwa uległa zmianie. Również szczyt na południowy wschód od przełęczy dawniej nazywał się Burzyną, później na mapach zmieniono jego nazwę na Kurnikową Skałę. Przełęcz Burzana położona jest na wysokości 724 m pomiędzy Ociemnym Wierchem i Czerteżem w części Pienin zwanej Pieninkami. Od południowej strony jej stoki opadają do doliny Pienińskiego Potoku, od północy do doliny Dunajca. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od nazwiska Burza, które w Krościenku jest notowane już od 1625 r. Niejaki Tomasz Burza został w 1631 stracony za bunt przeciwko staroście.

Drzyślawa – szeroka przełęcz pomiędzy górą Wdżar a masywem Lubania. Na wielu mapach nie jest zaznaczana, wyróżnia ją jednak przewodnik Gorce. Przewodnik prawdziwego turysty. Według tego przewodnika jej wysokość wynosi 650 m n.p.m., na mapie Pienin wydawnictwa Polkart podana jest wysokość 693 m. Według opracowanej przez Jerzego Kondrackiego regionalizacji Polski Drzyślawa oddziela Gorce od Pienin, do których należy góra Wdżar.

Kapralowa Wysoka – znajdująca się na wysokości 935 m n.p.m. niewielka przełęcz w grzbiecie Małych Pienin, pomiędzy szczytem Wysokiej, a granią na wschód od szczytu Borsuczyny, w której to grani znajduje się jeszcze druga przełęcz Stachurówki. Przez grań tę biegnie granica słowacko-polska.

Przełęcz Klimontowska – znajdująca się na wysokości 696 m n.p.m. przełęcz pomiędzy Jarmutą i Czupraną, a głównym grzbietem Małych Pienin. Z zalesionych wschodnich zboczy spod przełęczy spływa Pałkowski Potok, na zboczach zachodnich znajduje się Dolina pod Jarmutą, którą ze źródła poniżej przełęczy płynie Klimentowski Potok. Rejon przełęczy jest w większości zalesiony, jedynie wąski pas zachodnich zboczy opadających do Doliny pod Jarmutą są trawiaste.Szlak rowerowy – odcinek szlaku ze Szczawnicy wzdłuż Klimontowskiego Potoku, przez Klimontowską Przełęcz na Cyrhle i dalej grzbietem głównym Małych Pienin.

Koszarzyska – położona na wysokości 821–880 m n.p.m. przełęcz i polana pienińska na północnym zboczu Trzech Koron, w grani biegnącej z ich szczytu w kierunku Zamkowej Góry, na południe od Ostrego Wierchu. Położona w Masywie Trzech Koron, w Pieninach Właściwych, na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego (PPN). Nazwa pochodzi od wołoskiego słowa koszar oznaczającego przenośną zagrodę dla owiec i jest często spotykana w nazewnictwie podhalańskim. W gwarze ludowej wymawiana była jako "Kosarzyska".

Kurnikówka – przełęcz i polana w Pieninach, w grani Pieninek, pomiędzy Ociemnym Wierchem i Białymi Skałami, na niektórych mapach nazywanymi Sutrówką. Dawniej z przełęczy Kurnikówka prowadziła leśna ścieżka do doliny Pieńskiego Potoku. Obecnie jest to obszar Pienińskiego Parku Narodowego, a Dolina Pienińskiego Potoku jest obszarem ochrony ścisłej. Polana znajduje się na północnych stokach pod przełęczą. Rozciąga się z niej widok na Pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Z rzadkich w Polsce roślin na polanie rośnie storczyk drobnokwiatowy.

Maćkówki lub Maćkówka – płaska i dość rozległa przełęcz w bocznej grani Małych Pienin, pomiędzy Palenicą a Szafranówką. Jej zachodnie stoki opadają do Dunajca, spływa nimi Głęboki Potok. Przełęcz jest bezleśna, trawiasta i rozciągają się z niej efektowne widoki na Pieniny. Na stokach pod przełęczą znajdują się 3 czynne zimą wyciagi talerzykowe, wchodzące w skład Stacji Narciarskiej Palenica w Szczawnicy oraz czynna latem zjeżdżalnia wózkowa.

Matwijowa – znajdująca się na wysokości 763 m n.p.m. przełęcz pomiędzy położonym na zachód od niej szczytem Jarmuta i położonym na wschód od przełęczy szczytem Czuprana – dwoma szczytami Góry Jarmuta w Pieninach. Góra ta położona jest na północ od głównego grzbietu Małych Pienin, przełęcz Matwijowa znajduje się w odległości ok. 800 m od tego grzbietu. Poniżej przełęczy, na wschodnich stokach Czupranej, znajduje się dawna kopalnia rud srebra Bania w Jarmucie.

Podosice – położona na wysokości 685 m przełęcz w Pieninach Czorsztyńskich pomiędzy Macelową Góra a Cyrlową Skałą. Nazwa pochodzi od tego, że mieszkańcy Sromowiec Wyżnych nazywają Macelową Górę Osicami. Po drugiej stronie przełęczy, na jej zachodnich stokach i niżej, znajduje się druga polana – Zaosice.

Przechodki Wielkie – położona na wysokości około 495 m n.p.m. przełęcz pomiędzy masywem Sokolicy i Przechodnim Wierchem. Rejon przełęczy polasta las świerkowo-jodłowy, w którym występuje modrzew polski. W 1894 Józef Zubrzycki pisał: ”...zdaje się, jest to jedyne oprócz Tatr, pewne miejsce, gdzie to drzewo liczniej dziko występuje”.. Stwierdzono tutaj również w 1981 występowanie rzadkiej w Polsce chronionej rośliny – pluskwicy europejskiej.

Przełęcz Niedźwiadki – przełęcz w Masywie Trzech Koron w Pieninach Właściwych na wysokości 899 m, oddzielająca szczyt Okrąglicy od cypla Pańskiej Skały.

Przełęcz Osice – położona na wysokości 668 m n.p.m. przełęcz w głównym grzbiecie Pienin Właściwych, na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego.

Przełęcz Sosnów – zalesiona, dość głęboko wcięta w grzbiet Pieninek przełęcz o wysokości 650 m n.p.m. leżąca w Pieninach Właściwych. Oddziela Sokolicę od Czertezika. W przewodniku "Pieniny" J. Nyki przełęcz ta nosi nazwę Mały Sosnów. Przechodzi przez nią niebieski szlak turystyczny – Sokola Perć, na przełęczy krzyżujący się z zielonym z Krościenka. Przy zielonym szlaku, na północno-wschodnich stokach przełęczy Sosnów znajdują się jaskinia Dziury.

Przełęcz Szopka – przełęcz w Pieninach na wysokości 779 m n.p.m. pomiędzy szczytami Trzech Koron a wzniesieniem Czoło. Bywa także nazywana przełęczą Chwała Bogu. Główny węzeł szlaków w Pieninach Właściwych. Na przełęczy i poniżej niej znajdują się dwie polany. Z polany zwanej Szopką widok na pogórza Spisza i Tatry, z polany nad przełęczą widać Gorce. Polana jest koszona przez Pieniński Park Narodowy, jednak z powodu niewielkiego rozmiaru i częściowego zarośnięcia widoki są ograniczone. Przełęcz jest miejscem odpoczynku turystów. Źródełko i ławki wzdłuż ogrodzeń krzyżujących się szlaków, dydaktyczne tablice informacyjne. W sezonie turystycznym bywa zatłoczona. Szlaki rozchodzą się na Trzy Korony, do Czorsztyna, Krościenka i Sromowiec Niżnych.

Przełęcz Trzy Kopce – przełęcz położona w Pieninach Czorsztyńskich po wschodniej stronie Macelaka. Jej nazwa pochodzi od tego, że zbiegają się na niej granice 3 wsi: Hałuszowej, Tylki i Sromowiec Niżnych. Miejsce to oznaczone jest dużym kopcem kamieni. W niewielkiej odległości na wschód od niego skrzyżowanie szlaków turystycznych. Przełęcz jest całkowicie zalesiona, ale niedaleko w kierunku północnym jest duża polana Stodolisko, a w kierunku wschodnim polana Średnie Styki.

Przesła, lub Przęsła – szerokie obniżenie w grani głównej Pienin Spiskich, pomiędzy Barwinkową Górą a Krempaszankową. Było od dawna używane jako wygodne połączenie pomiędzy Łapszami Niżnymi a Falsztynem. Z południowych stoków spływa Złotny Potok, z północnych Falsztyński Potok. Rejon przełęczy jest płaski, dość podmokły i zalesiony, więc pozbawiony widoków. Często żerują tutaj dziki. Według Stanisława Figla nazwa przełęczy pochodzi od tego, że prowadząca przez nią droga leśna "przeszła" na północną stronę grzbietu.

Rozdziela – leżąca na wysokości 803 m n.p.m. przełęcz oddzielająca Pieniny od Beskidu Sądeckiego, a konkretnie należący do Beskidu Sądeckiego Szczob od Wierchliczki należącej do Małych Pienin. Przez przełęcz tę i szczyty, oraz cały główny grzbiet Małych Pienin i grzbiet Beskidu Sądeckiego do Gromadzkiej Przełęczy biegnie granica polsko-słowacka. 400 m na północ od przełęczy Rozdziela znajduje się skrzyżowanie szlaków turystyki pieszej, rowerowej i konnej, a przez przełęcz przechodzi polna droga do Litmanowej na Słowacji. Z rejonu przejścia granicznego i szlaków prowadzących do Beskidu Sądeckiego doskonale widać Tatry.

Sańba – położona na wysokości 695 m n.p.m. przełęcz w Pieninach Czorsztyńskich pomiędzy ich główną granią a położonym na północ od niej Groniem. Jest to szerokie siodło znajdujące się na granicy zalesionej w tym miejscu grani Pienin Czorsztyńskich i pól uprawnych Za Groniem należących do miejscowości Hałuszowa. Dawniej przez przełęcz tę prowadziła uczęszczana droga z Hałuszowej do Sromowiec Wyżnych. Obecnie prowadzi tędy główny graniowy szlak pieniński.

Siodło – znajdująca się na wysokości ok. 955 m n.p.m. niewielka płaśń pod północną ścianą Trzech Koron w Pieninach. Na niektórych mapach zaznaczana jest jako przełęcz. W punkcie tym sprzedawane są w sezonie turystycznym bilety wstępu na platformę widokową na Okrąglicę – najwyższy szczyt Trzech Koron. Bilety, w tym samym dniu, upoważniają również do wstępu na Sokolicę – drugi co do atrakcyjności widokowej szczyt Pienin. Na platformie widokowej mieści się jednak tylko 15 osób i w sezonie, przy dobrej pogodzie tworzą się duże kolejki. Samo podejście na Okrąglicę trwa 15 min i prowadzi sztucznie wykonaną galerią, a następnie metalowymi schodami. Platforma i podejście ubezpieczone jest balustradą.

Snozka, przełęcz Snozka, Snozka Krośnicka – przełęcz w paśmie łączącym Gorce z Pieninami, między Wdżarem a wzniesieniem 694 m. Według regionalizacji Polski opracowanej przez Jerzego Kondrackiego obydwa te wzniesienia należą do Pienin, zaś granica między Pieninami a sąsiednimi Gorcami biegnie przełęczą Drzyślawa i doliną Krośnicy.

Snozka Zamecka – rozległa przełęcz we wschodniej części Czorsztyna, położona w Pieninach Właściwych pomiędzy szczytami Majerza i Wielkiego Pola. Na przełęczy krzyżują się lokalne drogi z Czorsztyna, Kluszkowiec, Krośnicy oraz Sromowiec Wyżnych.

Stachurówki – przełęcz w Małych Pieninach, położona w ich głównym grzbiecie, pomiędzy Wysoką a Borsuczynami. Na odcinku tym znajdują się dwie przełęcze: poniżej szczytu Wysokiej jest płytka przełęcz Kapralowa Wysoka z rozdrożem szlaków turystycznych, później skalisty odcinek grani pełen jam, przełęcz Stachurówki i Borsuczyny. Przez szczyty te i grań biegnie granica polsko-słowacka.

Wyżni Łazek – znajdująca się na wysokości ok. 695 m n.p.m.przełęcz w Masywie Trzech Koron w Pieninach, pomiędzy Łysiną, a Trzema Koronami. Na przełęczy niewielka polanka o tej samej nazwie. Widoków brak, gdyż polanka jest tak mała, że otaczający ją las przesłania widoki. Bardzo strome stoki porośnięte są potężnym jodłowym lasem. Od północnej strony stoki spod przełęczy opadają do Doliny Szerokiej. Dawniej turyści wchodzili na Wyżni Łazek również od Przełomu Dunajca poprzez polanę Niżni Łazek. Od dawna przejście to jest już nieczynne.

Zamkowa Przełęcz – znajdująca się na wysokości 770 m n.p.m. przełęcz pomiędzy dwoma szczytami Masywu Trzech Koron w Pieninach Właściwych: Zamkową Górą i Ostrym Wierchem. Zachodnie zbocza spod przełęczy opadają do doliny Hulińskiego Potoku, wschodnie stromym urwiskiem do Dunajca, do Doliny Szerokiej. Cały rejon przełęczy jest skalisty i zalesiony. Z przełęczy jest już zaledwie ok. 100 m do ruin Zamku Pienińskiego, do którego prowadzi ubezpieczona balustradą galeria w zachodniej ścianie Góry Zamkowej.