
Główny Szlak Beskidzki imienia Kazimierza Sosnowskiego (GSB) – szlak turystyczny znakowany kolorem czerwonym biegnący od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach.
Piesza trasa turystyczno-kulturowa Bronowice Małe – Mydlniki – trasa spacerowa na terenie Dzielnicy VI Bronowice w Krakowie licząca około 10 km długości. Obejmuje lub przebiega w pobliżu około 40 obiektów – zabytkowych budowli lub innych historycznych miejsc na terenie Bronowic Małych i Mydlnik.
Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich – szlak prowadzi do drewnianych i murowanych cerkwi łemkowskich położonych na terenie gminy Krynica.

Szlak Cysterski – szlak turystyczny wytyczony na terytorium Europy, obejmujący klasztory zakonu cystersów, także w Polsce. Powołany do istnienia w ramach programu Europejskich Dróg Kulturowych.

Szlak Ewakuacji Więźniów Oświęcimskich – niebieski znakowany szlak turystyczny w województwie małopolskim i województwie śląskim, łączący Oświęcim i Wodzisław Śląski. Szlak jest jedną z form upamiętnienia ewakuacji obozu oświęcimskiego tzw. marszu śmierci.

Małopolski Szlak Geoturystyczny – zainicjowany w województwie małopolskim w 2006 roku projekt mający na celu oznakowanie tablicami informacyjnymi chronionych prawnie obiektów przyrody takich, jak rezerwaty przyrody, pomniki przyrody, stanowiska dokumentacyjne, ale także obiektów jeszcze nie objętych ochroną, ale ciekawych pod względem geologicznym np. kamieniołomy, przełomy rzeki, nieczynne kopalnie, skałki, torfowiska, jaskinie. Celem projektu jest promowanie turystyki w regionie, stworzenie dydaktycznego materiału dla szkół, poszerzanie wiedzy geologicznej wśród turystów. Projekt realizowany jest przez Małopolską Organizację Turystyczną przy udziale specjalistów z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy opracowują merytorycznie tablice. Wykonanie tablic finansuje Ministerstwo Gospodarki. Na razie projektem objęte jest tylko województwo małopolskie, istnieją plany objęcia nim w przyszłości także sąsiedniego województwa śląskiego i podkarpackiego.
Szlak Karpia – turystyczny szlak kulinarny przebiegający przez teren sześciu polskich województw.

Szlak Krawędziowy GOP – zielony znakowany szlak turystyczny w województwie śląskim i województwie małopolskim.
Małopolski Szlak Owocowy – szlak turystyczny utworzony w 2003 r. przez Małopolską Organizację Turystyczną. Przebiega przez 23 gminy województwa małopolskiego. Na szlaku znajduje się prawie 300 obiektów, głównie gospodarstwa sadownicze. Szlak przebiega oznakowanymi odcinkami dróg i wskazuje gospodarstwa, w których można dokonać degustacji i zakupu owoców, a także bliżej poznać technologię ich produkcji. Wszystkie obiekty oznakowano tabliczkami Małopolskiego Szlaku Owocowego.

Niebieski szlak turystyczny biegnący z Białej będącej dzielnicą Rzeszowa do Grybowa, zwany czasem szlakiem granicznym, jest drugim pod względem długości pieszym szlakiem turystycznym w polskich górach. Prowadzi przez: Pogórze Dynowskie, Pogórze Przemyskie, Góry Sanocko-Turczańskie, Bieszczady Zachodnie oraz Beskid Niski. Na obszarze dwóch ostatnich z wyżej wymienionych pasm na długich odcinkach przebiega wzdłuż granicy polsko-słowackiej, a pomiędzy Wielką Rawką i Krzemieńcem w Bieszczadach – również polsko-ukraińskiej, jednak nie wykracza poza terytorium Polski. Najwyżej położone miejsce na trasie znajduje się pod wierzchołkiem Krzemienia.
Szlak Papieski – ogólna nazwa szlaków turystycznych biegnących ścieżkami, które przed laty przemierzał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Szlak przypomina o miejscach, przez które wędrował Karol Wojtyła – najpierw jako ksiądz, potem biskup i kardynał oraz które odwiedzał jako papież.

Perć Akademików – pieszy szlak turystyczny w masywie Babiej Góry w Beskidach Zachodnich. Znakowany na żółto, prowadzi ze Skrętu Ratowników, leżącego na Górnym Płaju w niewielkiej odległości od schroniska na Markowych Szczawinach, na szczyt Babiej Góry zwany Diablakiem. Szlak – mimo niewielkiej długości – jest jednym z najciekawszych i najtrudniejszych w polskich Beskidach. Wyznakowany został 11 czerwca 1925 roku przez Władysława Midowicza.

Perć Borkowskiego – oznaczony kolorem żółtym szlak turystyczny w Beskidzie Wyspowym, prowadzący z Rabki-Zarytego na szczyt Lubonia Wielkiego poprzez rezerwat przyrody Luboń Wielki. Nazwę szlaku nadano na część Stanisława Dunin-Borkowskiego – budowniczego i wieloletniego gospodarza schroniska PTTK na Luboniu Wielkim i zasłużonego działacza turystycznego.

Perć Przyrodników – zielono znakowany szlak turystyczny w masywie Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim. Nazwa szlaku pochodzi od tego, że dawniej często chodzili nim naukowcy badający przyrodę Babiogórskiego Parku Narodowego.

Smaki Podhala – polski turystyczny szlak kulinarny przebiegający przez teren Podhala.

Sokola Perć – szlak turystyczny w Pieninach, fragment Głównego Szlaku Pienińskiego znakowanego niebiesko.

Szlak architektury drewnianej w województwie małopolskim, o długości ponad 1500 km, obejmuje 253 zespoły architektoniczne od kościołów, cerkwi, kaplic i dzwonnic po spichlerze, wiejskie chałupy i szlacheckie dwory, z czego osiem obiektów znajduje się liście światowego dziedzictwa UNESCO. Szlak w województwie małopolskim podzielony jest na cztery trasy.

Szlak Dawnego Górnictwa Węglowego – szlak turystyczny w Tenczyńskim Parku Krajobrazowym w gminie Krzeszowice, poprowadzona w 1999 roku wg projektu Jacka Płonczyńskiego i Józefa Boratyna - geologów-kartografów z Przedsiębiorstwa Geologicznego S.A w Krakowie (bibliografia), opracowana na zlecenie Dyrekcji Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych w Krakowie.

Szlak Jaskiniowców – tworzący zamkniętą pętlę szlak turystyczny w Dolinie Wodącej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Utworzony został w 2005 r. przez Centrum Kultury w Wolbromiu i Urząd Marszałkowski w Krakowie. Ma długość około 10 km i prowadzi obok najciekawszych obiektów Doliny Wodącej – skał, jaskiń, jedynego źródła wody w tym terenie, śladów bytności ludzi prehistorycznych i fortyfikacji obronnych. Jest atrakcyjny także dzięki licznym punktom widokowym i otwartym, widokowym terenom pól uprawnych.

Szlak Orlich Gniazd – szlak turystyczny w Polsce, przebiegający przez województwa małopolskie i śląskie. Szlak łączy Kraków z Częstochową poprzez większość Orlich Gniazd, jurajskich zamków i warowni wybudowanych na skałach dochodzących do 30 metrów. Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym. Ma długość 163,9 km. Podobną trasą biegnie Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd.
Ścieżka Żywczaków – ścieżka turystyczna i zielono znakowany szlak turystyczny ze stacji kolejowej w Hucisku na Babią Górę.

Turystyczny Szlak Kolejowy przez Karpaty – wytyczony w 2004 szlak turystyczny, składający się z pięciu tras, z których pierwsza zaczyna się w Krakowie a ostatnia tam kończy, obejmując ponad 500 km linii kolejowych z ponad 130 stacjami. Szlak został zaprojektowany przez Małopolską Organizację Turystyczną, umożliwiając zapoznanie się z krajobrazami i dziedzictwem historyczno-kulturowym Małopolski. Część drugiej trasy prowadzi przez województwo śląskie do Bielska-Białej i Żywca.

Szlak Warowni Jurajskich – szlak turystyczny na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, na którego trasie leżą te XIV-wieczne strażnice obronne, których zasięgiem nie objął Szlak Orlich Gniazd. Oba szlaki kilkakrotnie się krzyżują. Szlak prowadzi przez ruiny strażnic, zamków, obok klasztoru w Grodzisku, przez Ojcowski Park Narodowy i rezerwaty.