
Bajdrag gol – rzeka w środkowej Mongolii. Liczy 295 km a powierzchnia jej dorzecza wynosi 28 277 km². Bierze swój początek na południowych zboczach Changaju. Płynie w kierunku południowym i uchodzi do jeziora Böön Cagaan nuur u podnóży Ałtaju Gobijskiego. Rzeka wykorzystywana do nawadniania.

Büsijn gol – rzeka w północnej Mongolii i azjatyckiej części Rosji o długości ok. 129 km, lewy dopływ Małego Jeniseju.

Chalchyn gol, Chalch gol – rzeka w północno-wschodnich Chinach i wschodniej Mongolii, odcinkami graniczna. Jej długość wynosi 233 km; dorzecze zajmuje powierzchnię 17 120 km².
Charaa gol – rzeka w północnej Mongolii, prawy dopływ Orchonu. Liczy 291 km a powierzchnia jej dorzecza wynosi ok. 15 tys. km². Przepływa przez miasto Darchan. Źródła znajdują się w górach Chentej, na północ od Ułan Bator.

Czikoj – rzeka w azjatyckiej części Rosji, w Kraju Zabajkalskim i Buriacji, częściowo na granicy z Mongolią, prawy dopływ Selengi. Jej długość wynosi 769 km; dorzecze zajmuje powierzchnię 46 200 km².
Czuluut gol – rzeka spływająca dolinami z Changaju, w centralnej Mongolii. Jest dopływem Ider gol. Ma 415 km długości. Szerokość przy ujściu do Ider gol wynosi ok. 80 m, maksymalna głębokość dochodzi do 3 m. Powierzchnia dorzecza to ok. 10 750 km². Zwykle zamarza od listopada do kwietnia.

Delger mörön – rzeka w północnej Mongolii, lewy dopływ Selengi.

Dzawchan – rzeka w zachodniej Mongolii o długości 808 km oraz powierzchni dorzecza 71 100 km².

Egijn gol – rzeka w północnej Mongolii, lewy dopływ Selengi. Liczy 475 km a powierzchnia jej dorzecza wynosi 49,1 tys. km². Bierze swój początek z jeziora Chubsuguł. Płynie przez szeroką dolinę przecinającą górzysty teren na wysokości 800–1000 m n.p.m.. Na rzece występują liczne progi. W okresach wiosennym i letnim występuje z koryta. Zamarza na 5–6 miesięcy; nieżeglowna.

Ider gol lub Iderijn gol – rzeka w północnej Mongolii, prawy dopływ Selengi. Liczy 452 km a powierzchnia jej dorzecza wynosi 24,6 tys. km². Średni przepływ w dolnym biegu rzeki wynosi 57 m³/s. Ustrój deszczowy. Źródła znajdują się w zachodnim Changaju. W okresie od listopada do kwietnia zamarznięta. Nieżeglowna. Na rozległych pastwiskach stepowych w dolinie rzeki prowadzi się hodowlę owiec.

Jeröö gol, Jöröö gol – rzeka w północnej Mongolii, prawy dopływ Orchonu. Jej dorzecze stanowi ważny obszar eksploatacji lasów.

Kerulen – rzeka we wschodniej Mongolii, i północno-wschodnich Chinach. Długość 1264 km, powierzchnia zlewni 120 tys. km².

Kobdo – największa rzeka Mongolii Zachodniej.

Mały Jenisej – rzeka w azjatyckiej części Rosji, w Republice Tuwy i Mongolii; jedna ze źródłowych rzek Jeniseju.

Onon – rzeka we wschodniej Mongolii, a następnie w Rosji, po połączeniu na terenie Rosji z rzeką Ingodą tworzy rzekę Szyłkę, prawy dopływ Amuru.

Orchon – rzeka w środkowej Mongolii, najdłuższa rzeka Mongolii, prawy dopływ Selengi. Długość - 1124 km, powierzchnia zlewni - 132,8 tys. km².

Selb gol – rzeka w Mongolii o długości 26,2 km i powierzchni dorzecza 220 km². Prawy dopływ Tuul gol, do której wpada w Ułan Bator, stolicy kraju.

Selenga – rzeka w Mongolii i Rosji. Długość - 1024 km, powierzchnia zlewni - 447 tys. km².

Tesijn gol – rzeka w północno-zachodniej Mongolii i Rosji (Tuwa). Liczy 568 km a powierzchnia jej dorzecza wynosi 33 358 km². W dolnym biegu średni przepływ wynosi 56 m³/s. Źródła znajdują się w górach Bulnaj. W swoim dolnym biegu płynie przez Kotlinę Uwską i uchodzi do jeziora Uws-nur tworząc zabagnioną deltę. Szerokość koryta dochodzi w niektórych miejscach do 120 m. W lecie rzeka występuje z koryta, natomiast w zimie zamarza.
Tuul gol (t. Tuła; — rzeka w środkowej Mongolii, prawy dopływ Orchon gol. Długość - 704 km, powierzchnia zlewni - 49 840 km².

Uldz gol – rzeka w północno-wschodniej Mongolii i Rosji. Liczy 428 km a powierzchnia jej dorzecza wynosi 27,5 tys. km². Źródła znajdują się we wschodniej części ajmaku chentejskiego. Jest to rzeka równinna, średnio zasobna w wodę. Dzieli się na wiele odnóg, między którymi powstały bagna. Grunty w dolinie rzeki są wykorzystywane pod uprawę. Wzdłuż brzegów spotyka się nieduże obszary piasków. Rzeka wpada do bezodpływowego jeziora Barun-Toriej w Rosji.

Ulungur He – rzeka w północno-zachodnich Chinach (Sinciang) i południowo-zachodniej Mongolii. Liczy ok. 700 km a powierzchnia jej dorzecza wynosi ok. 50 tys. km². Źródła znajdują się w Mongolii, w Ałtaju Mongolskim. W swoim górnym biegu płynie wąską, głęboką doliną w kierunku południowym. W okolicach miejscowości Bürenchajrchan, na przedgórzu Ałtaju Mongolskiego, zmienia swój kierunek i skręca na zachód, gdzie wpływa na terytorium Chin, przepływa północną część Kotliny Dżungarskiej i uchodzi do jeziora Ulungur Hu lub Jili Hu. Zimą zamarza. Wykorzystywana do nawadniania.

Üür gol – rzeka w północno-wschodniej części ajmaku chubsugulskiego, głównie w Cagaan-Üür. Jest dopływem Egijn gol. Ma 331 km długości. Powierzchnia dorzecza wynosi ok. 12 300 km².