
Herb gminy Białowieża przedstawia w polu zielonym wieżę srebrną, nakrytą trójkątnym daszkiem, z dwoma oknami czarnymi i otwartą bramą, w której głowa żubra złota.

Herb gminy Bielsk Podlaski przedstawia w polu herbowym błękitnym podkowę barkiem do góry srebrną z krzyżem kawalerskim zaćwieczonym na barku i takimż samym krzyżem w środku. Pomiędzy ramionami podkowy głowa tura czarna.

Herb gminy Czyże przedstawia na tarczy herbowej dwudzielnej w słup w polu prawym złotym wizerunek czyżyka, w polu lewym zielonym trzy kłose złote w słup.

Herb gminy Giby przedstawia w polu zielonym ramię w rękawie i rękawicy srebrnych, wzniesione, trzymające takąż strzałę w lewo, na którą nabita ryba złota (sielawa) w słup, u podstawy dwie rzeki srebrne.

Herb gminy Hajnówka przedstawia na tarczy srebrnej przed dębem zielonym na zielonej murawie czarnego żubra.

Herb gminy Juchnowiec Kościelny przedstawia w polu czerwonym wizerunek Matki Boskiej Juchnowieckiej z koroną złotą nad Dzieciątkiem, pomiędzy trzema różami srebrnymi z środkami złotymi i listkami zielonymi; dwie bo bokach, jedna u podstawy.

Herb gminy Kolno przedstawia w polu czerwonym na wzgórzu zielonym częstokół z wieżą bramną złoty.

Herb gminy Kulesze Kościelne przedstawia na tarczy hiszpańskiej w polu czerwonym rycerza pieszego w srebrnej zbroi z głową zwróconą w prawo trzymającego w prawej ręce włócznię srebrną ze złotym grotem, rękę lewą opierającego o stojącą na ziemi, tarczę z herbem Ślepowron.

Herb gminy Łomża przedstawia w polu czerwonym grodzisko drewniane złote o dwóch wieżyczkach z otwartą bramą, w której głowa jelenia złota, nad bramą takiż ruszt św. Wawrzyńca.

Herb gminy Mały Płock przedstawia w czerwonej tarczy herbowej postać rycerza na koniu. Koń, rycerz oraz uprząż konia i uzbrojenie rycerza barwy srebrnej (białej).

Herb gminy Narewka – symbol gminy Narewka, zdefiniowany uchwałą Nr VIII/63/11 Rady gminy Narewka z 31 sierpnia 2011 w sprawie uchwalenia statutu gminy. Przedstawia białego żubra nad niebieską rzeką na zielonym tle.

Herb gminy Nowe Piekuty przedstawia w polu błękitnym złoty monogram maryjny: MA pod koroną zamkniętą, okolony u dołu i od strony prawej skrzydłem orlim, złączonym z głową orła – od strony lewej.

Herb gminy Piątnica — w polu złotym nietoperz czarny w locie z rozpostartymi skrzydłami a pod nim ukryty w murawie zielonej fort złoty z dwoma podwójnymi czarnymi otworami okiennymi łukowymi nad którymi znajdują się okrągłe czarne otwory strzelnicze.

Herb gminy Poświętne przedstawia w polu czerwonym godło herbu Korab złote pod takimż płaszczem św. Marcina o podbiciu srebrnym rozciętym na dwoje mieczem w prawo.

Herb gminy Puńsk i Puńska został utworzony za czasów Władysława IV wraz z nadaniem Puńskowi praw miejskich. Wiadomo o tym z tekstu przywileju z 1791 o odnowieniu praw miejskich przez króla Stanisława Augusta, gdyż Puńsk, swoimi czasy, był miastem.

Herb gminy Rutki przedstawia w polu czerwonym dzwonnicę bramną srebrną z trzema dzwonami złotymi.

Herb gminy Skórzec przedstawia w polu czerwonym chorągiew kościelną trzystrefową złotą z zaćwieczonym takimż krzyżem kawalerskim, pod którym lilia srebrna z trzema pręcikami, na takiejż łodyżce z dwoma listkami.

Herb gminy Szumowo przedstawia w polu czerwonym św. Antoniego Padewskiego w szacie złotej unoszącego prawą ręką Dzieciątko w szacie srebrnej, z lilią naturalną srebrną w lewej ręce. U stóp świętego pochylona w prawo tarcza z herbem Lubicz.

Herb gminy Szypliszki przedstawia w polu złotym na zielonej górze czarny pień dębu z odrastającymi dwiema gałązkami po bokach – każda z dwoma listkami i jednym żołędziem.

Herb gminy Turośl przedstawia w polu zielonym sznur bursztynów złoty, a w jego środku takaż pszczoła.

Herb gminy Wiżajny przedstawia w polu czerwonym orła białego przepasanego pasem złotym w lewo ukośnym.

Herb gminy Wysokie Mazowieckie przedstawia w polu błękitnym srebrny wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem ze złotymi aureolami, wsparty na złotym księżycu barkiem w dół, w obu narożnikach po krzyżu kawalerskim złotym.

Herb gminy Wyszki przedstawia w polu błękitnym na podkowie srebrnej krzyżyk kawalerski zaćwieczony na jej barku, na którym ślepowron srebrny z rozpostartymi skrzydłami.