Geografia AustriiW
Geografia Austrii

Austria to kraj położony w południowej części Europy Środkowej, nie posiada dostępu do morza. Dwie trzecie zajmują Alpy, obejmujące przedgórze alpejskie na północy i na południu oraz wysokie Alpy Wschodnie w centrum. Stolicą i największym miastem liczącego 1,897 miliona (2019) mieszkańców kraju jest Wiedeń. Miasto to leży nad Dunajem, rzeką przecinającą całą Austrię z zachodu na wschód. Jest też obok Innsbrucka – stolicy Tyrolu oraz Salzburga – stolicy kraju związkowego Salzburg najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem Austrii. Na naddunajskiej nizinie skupia się większość ludności kraju. W Wiedniu ma swoją siedzibę Organizacja Państw Eksporterów Ropy Naftowej.

Brama HainburskaW
Brama Hainburska

Brama Hainburska – przełomowy odcinek doliny Dunaju między Kotliną Wiedeńską a Kotliną Panońską. Przypada na odcinek rzeki, na którym tworzy ona granicę słowacko-austriacką, u ujścia Morawy, tuż na zachód od Bratysławy. Inne nazwy Bramy Hainburskiej to Brama Devińska i Brama Węgierska.

Brama WiedeńskaW
Brama Wiedeńska

Brama Wiedeńska - przełomowy odcinek doliny Dunaju między Kotliną Tullneńską a Kotliną Wiedeńską. Przypada na austriacki odcinek rzeki, leży na północny zachód od Wiednia.

Einser-KanalW
Einser-Kanal

Kanał Einser – kanał na pograniczu Austrii i Węgier, łączący Jezioro Nezyderskie z Dunajem poprzez rzekę Rábca.

Falkensteiner BergeW
Falkensteiner Berge

Falkensteiner Berge (513.1**) – mikroregion w łańcuchu Karpat Austriacko-Morawskich w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich. Leży na terytorium Austrii.

InnviertelW
Innviertel

Innviertel, Innkreis – tereny Górnej Austrii, które monarchii habsburskiej przypadły na skutek wojny o sukcesję bawarską toczącej się w latach 1778–1779. Największym miastem jest Braunau am Inn, drugim Ried im Innkreis. Powierzchnia regionu wynosi około 2250 km², a liczba mieszkańców niecałe 215 tysięcy.

Karpaty Austriacko-MorawskieW
Karpaty Austriacko-Morawskie

Karpaty Austriacko-Morawskie – makroregion w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich. Leży na terytorium Austrii i Czech (Morawy).

Kraina SzumawskaW
Kraina Szumawska

Kraina Szumawska – podprowincja fizycznogeograficzna w obrębie Masywu Czeskiego, po części na terenie Czech, Bawarii i Austrii. Po Sudetach jest to drugi najwyższy łańcuch górski Czech, a po Alpach i Schwarzwaldzie - trzeci w granicach Niemiec.

LajtabánságW
Lajtabánság

Lajtabánság – efemeryczny twór państwowoprawny istniejący na obszarze dzisiejszego Burgenlandu z miastem Sopron w 1921.

Leiser BergeW
Leiser Berge

Leiser Berge (513.1**) – mikroregion w łańcuchu Karpat Austriacko-Morawskich w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich. Leży na terytorium Austrii.

Mała Nizina WęgierskaW
Mała Nizina Węgierska

Mała Nizina Węgierska – rozległa nizina aluwialna w północno-zachodniej części Kotliny Panońskiej.

Kotlina PanońskaW
Kotlina Panońska

Kotlina Panońska – wielka równina w środkowej Europie, należąca pod względem geomorfologicznym do systemu alpejsko-karpackiego.

Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów EuropyW
Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy

Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy – zespół lasów pierwotnych, położony na terenie Albanii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Włoch, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Płyta Granitowo-GnejsowaW
Płyta Granitowo-Gnejsowa

Płyta Granitowo-Gnejsowa – jeden z głównych regionów naturalnych Austrii, stanowi południową część Masywu Czeskiego.

Pogórze StyryjskieW
Pogórze Styryjskie

Pogórze Styryjskie – region fizycznogeograficzny w południowo-wschodniej Austrii, wchodzący w skład alpejskiego systemu górskiego.

Pogórze WeinviertelW
Pogórze Weinviertel

Pogórze Weinviertel – makroregion fizycznogeograficzny w Dolnej Austrii i na południowych Morawach. Skrajna południowo-zachodnia część Podkarpacia Zachodniego.

SalzkammergutW
Salzkammergut

Salzkammergut – obszar na pograniczu austriackich landów Górna Austria, Salzburg i Styria, złożony w największej części z gór i jezior. Historycznie stanowił bardzo ważny ośrodek wydobycia soli. Eksploatację jej złóż rozpoczęto już w drugim tysiącleciu p.n.e. Uzyskiwane tą drogą środki dały regionowi zamożność, która przełożyła się na inwestycje w architekturę i sztukę. Za jego perłę uważana jest wioska Hallstatt.

Staatzer KlippeW
Staatzer Klippe

Staatzer Klippe (513.1**) – mikroregion w łańcuchu Karpat Austriacko-Morawskich w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich. Leży na terytorium Austrii.

Steinernes MeerW
Steinernes Meer

Steinernes Meer – płaskowyż na granicy Niemiec (Bawaria) i Austrii (Salzburg), w Północnych Alpach Wapiennych. Według Alpenvereinseinteilung der Ostalpen leży w Alpach Berchtesgadeńskich. Płaskowyż zajmuje powierzchnię ok. 160 km². Bawarska część płaskowyżu należy do Parku Narodowego Berchtesgaden.

Tyrol (region)W
Tyrol (region)

Tyrol – region geograficzny, historyczny i etnograficzny w północnych Włoszech i w zachodniej Austrii, graniczący z Niemcami i Szwajcarią. Rozciąga się w Alpach Wschodnich, w dolinie górnego Innu, górnej Adygi i górnej Drawy. Główny region turystyczny Austrii. Liczne uzdrowiska, ośrodki wypoczynkowe i sportów zimowych. Rozwinięte energetyka wodna i przemysł drzewny.

Tyrol PołudniowyW
Tyrol Południowy

Tyrol Południowy albo Górna Adyga – historyczna część Tyrolu położona na południe od głównej grani Alp, zamieszkana przez ludność tyrolską, włoską i ladyńską. Najważniejszym miastem, a zarazem stolicą prowincji, jest Bolzano.

WeinviertelW
Weinviertel

Weinviertel – austriacki region winiarski usytuowany w kraju związkowym Dolna Austria.

Wzgórza HainburskieW
Wzgórza Hainburskie

Wzgórza Hainburskie - izolowane pasmo wzgórz w północno-wschodnim zakątku Dolnej Austrii, 40 km na wschód od Wiednia.