Województwo dolnośląskieW
Województwo dolnośląskie

Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli większość Dolnego Śląska, a także ziemię kłodzką oraz wschodnie Łużyce Górne.

Dolnośląski Alarm SmogowyW
Dolnośląski Alarm Smogowy

Dolnośląski Alarm Smogowy – jeden z lokalnych Alarmów Smogowych, obejmujący swoim zasięgiem teren województwa dolnośląskiego. Inicjatywa zawiązana we Wrocławiu 9 czerwca 2014 roku przez mieszkańców województwa, przedstawicieli organizacji pozarządowych, nauki i biznesu oraz ekspertów energetycznych w celu poprawy jakości powietrza na Dolnym Śląsku.

Flaga województwa dolnośląskiegoW
Flaga województwa dolnośląskiego

Flaga województwa dolnośląskiego – symbol województwa dolnośląskiego. Flaga ta przedstawia złoty płat o proporcjach 5:8, na którym umieszczony jest centralnie czarny orzeł dolnośląski.

Herb województwa dolnośląskiegoW
Herb województwa dolnośląskiego

Herb województwa dolnośląskiego – symbol województwa dolnośląskiego. Herbem województwa dolnośląskiego jest w polu złotym orzeł czarny z przepaską w kształcie półksiężyca z zaćwieczonym krzyżem. Herb wywodzi się bezpośrednio od historycznego herbu Śląska.

Nadodrzański Oddział Straży GranicznejW
Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej – jeden z oddziałów Straży Granicznej z siedzibą w Krośnie Odrzańskim, ochraniający granicę państwową z Niemcami i Czechami.

Odznaka Honorowa Zasłużony dla Województwa DolnośląskiegoW
Odznaka Honorowa Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego

Odznaka Honorowa Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego – polskie odznaczenie samorządowe, nadawane w formie odznaki honorowej będącej wyróżnieniem dla osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla rozwoju Województwa Dolnośląskiego. Odznaka podzielona jest na dwa stopnie:I stopień – Odznaka Honorowa Złota Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, II stopień – Odznaka Honorowa Srebrna Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

Okręg wyborczy nr 1 do Sejmu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 1 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 1 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miast na prawach powiatu Jeleniej Góry i Legnicy oraz powiatów bolesławieckiego, głogowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, polkowickiego, złotoryjskiego i zgorzeleckiego. W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 12 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 1 do Senatu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 1 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 1 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów bolesławieckiego, lubańskiego, lwóweckiego i zgorzeleckiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 1 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (2001–2011)W
Okręg wyborczy nr 1 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (2001–2011)

Okręg wyborczy nr 1 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 2001–2011 obszar miast na prawach powiatu Jeleniej Góry i Legnicy oraz powiatów bolesławieckiego, głogowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, polkowickiego, złotoryjskiego i zgorzeleckiego. Wybierano w nim 3 senatorów na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 2 do Sejmu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 2 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 2 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Wałbrzycha oraz powiatów dzierżoniowskiego, kłodzkiego, świdnickiego, wałbrzyskiego i ząbkowickiego. W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 8 posłów w systemie proporcjonalnym. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku, okręg ten był jedynym w Polsce okręgiem wyborczym do Sejmu RP, w którym liczba wybranych kobiet (5) była wyższa, niż liczba wybranych mężczyzn (3).

Okręg wyborczy nr 2 do Senatu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 2 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 2 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów jaworskiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego i złotoryjskiego oraz miasta na prawach powiatu Jeleniej Góry. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 2 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (2001–2011)W
Okręg wyborczy nr 2 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (2001–2011)

Okręg wyborczy nr 2 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 2001–2011 obszar powiatów dzierżoniowskiego, kłodzkiego, świdnickiego, wałbrzyskiego i ząbkowickiego. Wybierano w nim 2 senatorów na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 3 do Sejmu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 3 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 3 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Wrocławia oraz powiatów górowskiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, trzebnickiego, wołowskiego i wrocławskiego. W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 14 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 3 do Senatu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 3 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 3 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów głogowskiego, legnickiego, lubińskiego i polkowickiego oraz miasta na prawach powiatu Legnicy. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 3 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (2001–2011)W
Okręg wyborczy nr 3 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (2001–2011)

Okręg wyborczy nr 3 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 2001–2011 obszar miasta na prawach powiatu Wrocławia oraz powiatów górowskiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, trzebnickiego, wołowskiego i wrocławskiego. Wybierano w nim 3 senatorów na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 4 do Senatu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 4 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 4 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów świdnickiego i wałbrzyskiego oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzycha. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 5 do Senatu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 5 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 5 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów dzierżoniowskiego, kłodzkiego i ząbkowickiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 6 do Senatu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 6 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 6 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów górowskiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, trzebnickiego, wołowskiego i wrocławskiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 7 do Senatu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 7 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 7 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar części miasta na prawach powiatu Wrocławia – osiedla: Bieńkowice, Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice, Borek, Brochów, Gaj, Gajowice, Grabiszyn-Grabiszynek, Huby, Jagodno, Klecina, Krzyki-Partynice, Księże, Oporów, Plac Grunwaldzki, Powstańców Śląskich, Przedmieście Oławskie, Przedmieście Świdnickie, Stare Miasto, Tarnogaj, Wojszyce-Ołtaszyn, Zacisze-Zalesie-Szczytniki. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 8 do Senatu Rzeczypospolitej PolskiejW
Okręg wyborczy nr 8 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Okręg wyborczy nr 8 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar części miasta na prawach powiatu Wrocławia – osiedla: Gądów-Popowice Południowe, Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec, Karłowice-Różanka, Kleczków, Kowale, Kuźniki, Leśnica, Lipa Piotrowska, Maślice, Muchobór Mały, Muchobór Wielki, Nadoodrze, Nowy Dwór, Ołbin, Osobowice-Rędzin, Pawłowice, Pilczyce-Kozanów-Popowice, Polanowice-Poświętne-Ligota, Pracze Odrzańskie, Psie Pole-Zawidawie, Sołtysowice, Swojczyce-Strachocin-Wojnów, Szczepin, Świniary, Widawa, Żerniki. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 12 do Parlamentu Europejskiego w PolsceW
Okręg wyborczy nr 12 do Parlamentu Europejskiego w Polsce

Okręg wyborczy nr 12 do Parlamentu Europejskiego w Polsce – okręg wyborczy obejmujący teren województw dolnośląskiego i opolskiego, z siedzibą okręgowej komisji wyborczej we Wrocławiu.

Sejmik Województwa DolnośląskiegoW
Sejmik Województwa Dolnośląskiego

Sejmik Województwa Dolnośląskiego – organ stanowiący i kontrolny samorządu województwa dolnośląskiego. Istnieje od 1998 roku. Obecna, VI kadencja Sejmiku, trwa w latach 2018–2023.