
Askinskaja pieszczera – jaskinia krasowa w Rosji, w Republice Baszkortostanu, w centralnej części Uralu Południowego, u podnóża płaskowyżu Ufa. Nazwę swoją wzięła od przepływającego w pobliżu potoku Askyn. Długość jaskini wynosi 206 metrów, a jej deniwelacja 34 metry.

Jamantau – masyw górski w Baszkortostanie w europejskiej części Rosji. Jego główny wierzchołek Bolszoj Jamantau jest najwyższym szczytem Uralu Południowego.

Jaskinia Ignatiewska – jaskinia położona w Rosji, na Uralu Południowym, nad brzegiem rzeki Sim. Stanowisko archeologiczne.
Jaskinia Kapowa, Szulgan-Tasz – jaskinia krasowa położona na Uralu Południowym w Rosji, w Baszkortostanie, nad brzegiem rzeki Biełaja, około 200 km na południowy wschód od Ufy. Stanowisko archeologiczne z późnopaleolitycznymi malowidłami jaskiniowymi.

Kungurska Jaskinia Lodowa – jaskinia w Rosji, jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Syberii i Uralu, będąca pomnikiem przyrody o znaczeniu ogólnorosyjskim. Jaskinia jest położona w Kraju Permskim, na prawym brzegu rzeki Syłwy, na obrzeżach miasta Kungur we wsi Filippowka, 100 km od Permu.

Narodnaja – najwyższy szczyt łańucha górskiego Ural. Leży w rosyjskim Chanty-Mansyjskim Okręgu Autonomicznym – Jugra. Nazywany jest również Narodna (Народна) lub Naroda (Народа). Narodnaja położona jest na Uralu Subpolarnym w bocznej grani odchodzącej na wschód od grzbietu głównego. Zbudowana z kwarcytów oraz zmetamorfizowanych łupków.

Oslanka – szczyt na Uralu Północnym o wysokości 1119 metrów. Oslanka znajduje się w obwodzie permskim, około 210 km na północny wschód w linii prostej od Permu i około 15 km od najbliższego większego miasta (Troickoje).

Paj-Choj – pasmo górskie w północnej Rosji, stanowiące północno-zachodnie przedłużenie łańcucha górskiego Ural. Oddziela go od niego tajga. Ciągnie się na długości 230 km na Półwyspie Jugorskim aż po cieśninę Jugorski Szar. Nie tworzy ciągłego pasma, składa się z szeregu oddzielnych wzgórz poprzedzielanymi dolinami rzek. Najwyższy szczyt Moreiz osiąga wysokość 467 m n.p.m.

Pajer - najwyższy szczyt Uralu Polarnego. Ma wysokość 1472 m n.p.m.
Park Narodowy „Baszkiria” – rosyjski park narodowy położony na Uralu Południowym na granicy trzech rejonów administracyjnych (powiatów): Republiki Baszkortostanu. Utworzony został, jako 5. park narodowy w Rosji Radzieckiej, we wrześniu 1986 roku. Znajduje się pomiędzy zurbanizowanym obszarem na zachód od parku, a górzystymi i słabo zaludnionymi terenami na wschodzie i północy, na których znajdują się rezerwaty przyrody Jaskinia Kapowa (Szulgan-Tasz) oraz Altyn-Solok. Park znajduje się pomiędzy rzeką Nugusz, będącej prawostronnym dopływem rzeki Biełaja. Obie rzeki charakteryzują się nieregularnymi korytami powstałymi na skutek krasowienia.

Park Narodowy „Jugyd Wa” – rosyjski park narodowy położony na Uralu.

Poludow Kamień lub Polud – szczyt w rejonie krasnowiszerskim, na Uralu Północnym, w Kraju Permskim, w europejskiej części Rosji. Położona jest w odległości 7 km od Krasnowiszerska na obszarze chronionego krajobrazu regionalnego znaczenia.

Poludow kriaż – pasmo na Uralu Północnym w europejskiej części Rosji, w północnej części Kraju Permskiego. Ogólna nazwa południowego krańca Timanu i pagórkowatej części pogórza Uralu Bieriezowsko-Sriedniewiszerskiego.

Pomianionnyj Kamień lub Kołczimskij Kamień – szczyt w rejonie krasnowiszerskim, na Uralu Północnym, w Kraju Permskim, w europejskiej części Rosji. Położona jest w odległości 30 km na wschód od Krasnowiszerska.

Tragedia na Przełęczy Diatłowa, śmierć grupy Diatłowa – wydarzenie, które miało miejsce prawdopodobnie w nocy z 1 na 2 lutego 1959 roku, na wschodnim stoku góry Chołatczachl, na Uralu Północnym. Dziewięcioro uczestników studenckiej wyprawy w góry Uralu poniosło śmierć w niewyjaśnionych ostatecznie do dziś okolicznościach. Na cześć przywódcy wyprawy, Igora Diatłowa, przełęcz, w pobliżu której doszło do tragedii, nazwano Przełęczą Diatłowa.

Ural – łańcuch górski w Rosji, stanowiący fragment umownej granicy między Europą i Azją.

Ural Polarny – najbardziej na północ wysunięta część łańcucha górskiego Ural w Rosji. Stanowi fragment umownej granicy między Europą i Azją. Ciągnie się z północnego wschodu na południowy zachód, od Zatoki Bajdareckiej do górnego biegu rzeki Chułga, za którą znajduje się Ural Subpolarny. Długość tej części Uralu wynosi 380 km. Jej szerokość od 5–7 km w pobliżu szczytu Konstantinow Kameń w pobliżu Zatoki Bajdareckiej do 125 km.

Ural Południowy – najszersza i najbardziej położona na południe część łańcucha górskiego Ural w Rosji. Stanowi fragment umownej granicy między Europą i Azją. Ciągnie się z północy na południe, od górnego biegu rzeki Ufa, za którą znajduje się Ural Środkowy do rzeki Ural, za którą znajduje się łańcuch górski Mugodżary stanowiący przedłużenie Uralu w Kazachstanie.

Ural Północny – środkowa część łańcucha górskiego Ural w Rosji. Stanowi fragment umownej granicy między Europą i Azją. Ciągnie się z północy na południe, od źródeł rzeki Peczora, za którą znajduje się Ural Subpolarny, do szczytu Oslanka, za którym znajduje się Ural Środkowy.

Ural Subpolarny – najwyższa część łańcucha górskiego Ural w Rosji. Stanowi fragment umownej granicy między Europą i Azją. Ciągnie się z północnego wschodu na południowy zachód, od górnego biegu rzeki Chułga, za która znajduje się Ural Polarny, do źródeł rzeki Peczora, za którą znajduje się Ural Północny.
Ural Środkowy – najniższa część łańcucha górskiego Ural w Rosji. Stanowi fragment umownej granicy między Europą i Azją. Ciągnie się z południkowo, na południe od szczytu Oslanka, który należy już do Uralu Północnego, do górnego biegu rzeki Ufa, za którą znajduje się Ural Południowy.

Park Narodowy „Ziuratkul” – rosyjski park narodowy, założony 3 listopada 1993 roku w południowej części obwodu czelabińskiego. Park położony jest 30 km na południe od miejscowości Satka oraz około 200 km na zachód od Czelabińska. Obszar parku, o powierzchni całkowitej 88249 ha, rozciąga się z północy na południe na szerokość 49 km i od zachodu na wschód na 28 km.