
Aleja Lipowa w Brzózie – dwurzędowa aleja drzew, głównie lip, położona po obu stronach drogi krajowej nr 48. Znajduje się w gminie Głowaczów, w miejscowości Brzóza i prowadzi do Sewerynowa. Ma około 2,3 km długości. W 2002 roku uznana za pomnik przyrody. Wiek drzew szacuje się na około 200 lat.

Dąb Chełmońskiego – dąb szypułkowy, rosnący na terenie wsi Korytów w gminie Radziejowice, uznany za pomnik przyrody. Obwód pnia wynosi około 500 centymetrów. Drzewo rośnie bezpośrednio przy ulicy Dębowej. Nazwa drzewa upamiętnia polskiego malarza Józefa Chełmońskiego.

Dąb Mazowiecki Bartek – pomnikowy dąb szypułkowy, rosnący na terenie miejscowości Emów, w gminie Wiązowna, w powiecie otwockim.

Dąb Mieszko I – dąb szypułkowy, pomnik przyrody, jedno z najstarszych drzew w Polsce. Najstarszy oraz drugi pod względem wielkości dąb szypułkowy na Mazowszu.

Dąb Powstańców – ponad 250-letni dąb szypułkowy rosnący na polanie Wystawa koło wsi Bieliny, na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Drzewo ma około 18 metrów wysokości i pień o obwodzie 420 cm. Od 1977 roku ma status pomnika przyrody.

Dąb Stefan, zwany także Dębem Żeromskiego – dąb szypułkowy, pomnik przyrody znajdujący się we wsi Szulmierz w powiecie ciechanowskim.

Dąb Stefan – dąb szypułkowy znajdujący się w Kampinosie – wsi położonej w województwie mazowieckim, od 2002 roku pomnik przyrody.

Dąb szypułkowy – dąb rosnący w Warszawie, w dzielnicy Praga-Południe, przy ul. Zakopiańskiej 28. Jeden z ośmiu pomników przyrody na szlaku przyrodniczym po Saskiej Kępie.

Uparty Mazur – chroniony jako pomnik przyrody dąb szypułkowy, rosnący we wsi Młock niedaleko Ciechanowa, w województwie mazowieckim.

Dąb Wolności – drzewo zasadzone 2 listopada 1918 r. przy ul. Malczewskiego w Radomiu, przed gmachem Resursy Obywatelskiej, dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Według niepotwierdzonych przekazów ustnych na skwerze posadzono wówczas dwa dęby, z których jeden został ukradziony pierwszej nocy po posadzeniu.

Dąb Zygmunt August – dąb szypułkowy, pomnik przyrody na terenie Rezerwatu przyrody Zagożdżon w Kozienickim Parku Krajobrazowym, niedaleko wsi Przejazd. Wiek dębu szacuje się na 230–350 lat, jego pień ma 530 cm obwodu, pierścienica 102 cm, a wysokość drzewa to 28 metrów. Cechą charakterystyczną drzewa jest jego strzelisty pień. Swoją nazwę zawdzięcza królowi Zygmuntowi II Augustowi, który w znaczy sposób przyczynił się do rozwoju Kozienic.

Głaz Edmunda – głaz narzutowy o obwodzie 800 cm i wysokości 1,3 m., znajdujący się na terenie rezerwatu przyrody Grabicz.

Głaz Marszałka Józefa Piłsudskiego – kamień pamiątkowy poświęcony Józefowi Piłsudskiemu znajdujący się w Warszawie przy ulicy Grójeckiej.

Głaz narzutowy w Pruszkowie – pomnik przyrody, granitowy lub gnejsowy głaz narzutowy zlokalizowany w obrębie ogrodu Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Jest to jedyny pomnik przyrody nieożywionej powiatu pruszkowskiego i największy głaz narzutowy w Pruszkowie.

Jezioro Czerskie – jezioro w woj. mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Góra Kalwaria, na zachód od miejscowości Czersk, leżące na terenie Niziny Środkowomazowieckiej.
Krąg megalityczny w Warszawie – pomnik przyrody zlokalizowany w Warszawie przed wejściem do Biblioteki Narodowej na Polu Mokotowskim.
Maria – klon jawor rosnący przy budynku Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego przy ul. Wawelskiej 15 w Warszawie.


Topola Kromnowska – pomnikowa topola czarna, jedna z największych w Polsce. Drzewo rośnie opodal wału na rzece Wiśle, w Kromnowie, w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego.

Topola Lesznowska – pomnik przyrody, topola biała (białodrzew) uznawana za najgrubsze i najstarsze drzewo tego gatunku w Polsce.

Topola Maryna – pomnikowa topola biała znajdująca się w gminie Karczew w województwie mazowieckim, jedna z największych w kraju.

Pomniki przyrody w Warszawie – lista pomników przyrody znajdujących się w granicach administracyjnych miasta stołecznego Warszawy.