
Bagno Koziana – torfowiskowy rezerwat przyrody położony w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie działdowskim, w gminie Lidzbark, na północny zachód od wsi Jeleń. Leży w granicach Welskiego Parku Krajobrazowego. Nazwa pochodzi od bagna, na którym rezerwat jest położony.

Rezerwat przyrody Bagno Mostki – torfowiskowy rezerwat przyrody utworzony w 1996 roku. Położony jest w gminach Zbiczno i Kurzętnik na północ od miejscowości Zastawie, na terenie Nadleśnictwa Brodnica.

Rezerwat przyrody Bagno Nadrowskie – rezerwat faunistyczny położony w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Olsztynek, w pobliżu zabudowań wsi Nadrowo. Został utworzony w 1991 roku na powierzchni 51,81 ha. W 2009 roku powiększono go do 105,01 ha. Teren rezerwatu zajmują torfowiska, nieużytki i lasy. Obszar ten chroniony jest w celu zachowania populacji żółwia błotnego oraz siedlisk stanowiących ostoje herpetofauny i ptaków wodno-błotnych.

Rezerwat przyrody Czarnówko – leśny rezerwat przyrody położony na terenie gminy Gołdap w powiecie gołdapskim.

Rezerwat przyrody Jezioro Gaudy – faunistyczny rezerwat przyrody położony w województwie warmińsko-mazurskim, w gminie Susz, w granicach Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego.

Rezerwat przyrody Jezioro Iłgi – rezerwat faunistyczny położony w województwie warmińsko-mazurskim na terenie gmin Miłomłyn i Iława, pomiędzy jeziorami Gil Wielki i Drwęckim, około 1,5 km na południe od wsi Gil Mały.

Rezerwat przyrody Jezioro Martwe – florystyczny rezerwat przyrody w województwie warmińsko-mazurskim położony na terenie gminy Górowo Iławeckie, około 2 km na wschód od wsi Galiny, w pobliżu granicy z obwodem kaliningradzkim. Został utworzony na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 10 grudnia 1970 r. w celu ochrony stanowiska maliny moroszki, rośliny reliktowej. Powierzchnia 17,91 ha.

Rezerwat przyrody Kociołek – rezerwat torfowiskowy w gminie Biskupiec, w powiecie nowomiejskim. Jest położony na terenie leśnictwa Krotoszyny. Został utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 4 lutego 1958 roku. Powierzchnia 7,20 ha. Powstał w celu zachowania zespołu pierwotnej roślinności torfowiskowej.

Rezerwat przyrody Kwiecewo – faunistyczny rezerwat przyrody położony na terenie gminy Świątki w powiecie olsztyńskim.

Rezerwat przyrody Łabędź – rezerwat torfowiskowy położony w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Biskupiec, nadleśnictwie Jamy, leśnictwo Krotoszyny.

Rezerwat przyrody Mechacz Wielki – rezerwat torfowiskowy położony w województwie warmińsko-mazurskim, w gminie Gołdap, w nadleśnictwie Gołdap. Został utworzony w 1974 roku i zajmuje powierzchnię 146,72 ha. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie torfowiska wysokiego wraz z borem bagiennym i stanowiskami wielu rzadkich gatunków roślin.

Rezerwat przyrody Mszar – niewielkie śródleśnie położone torfowisko objęte ochroną już w 1907 roku, powołane w okresie powojennym w postaci ścisłego torfowiskowego rezerwatu przyrody 30 grudnia 1953 roku.

Rezerwat przyrody Nietlickie Bagno – faunistyczny rezerwat przyrody o powierzchni 1132,91 ha, położony w województwie warmińsko-mazurskim na terenie gmin Miłki i Orzysz. Leży w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich oraz dwóch obszarów sieci Natura 2000 – ptasiego PLB280001 „Bagna Nietlickie” oraz siedliskowego PLH280054 „Mazurskie Bagna”.

Rezerwat przyrody Perkuny – rezerwat przyrody położony w województwie warmińsko-mazurskim na terenie nadleśnictwa Giżycko. Rezerwat został powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 18 grudnia 1954. Celem utworzenia było zachowanie torfowiska wysokiego z naturalnymi zespołami roślinności zielnej i stanowiskiem wierzby lapońskiej – Salix lapponum.
Płociduga – nieistniejące jezioro w Olsztynie na terenie dawnego majątku Posorty, obecnie teren podmokły położony między osiedlem Mleczna, ul. Tuwima i al. Warszawską, niedaleko Kortowa.

Rezerwat przyrody Redykajny – rezerwat torfowiskowy położony na terenie Lasu Miejskiego w Olsztynie. Został ustanowiony zarządzeniem Wojewody Olsztyńskiego z 22 grudnia 1948 roku na obszarze o powierzchni 10,38 ha. Jednak teren ten podlegał ochronie już od 1907 roku na mocy decyzji ówczesnych władz niemieckich. Obecnie rezerwat zajmuje powierzchnię 9,96 ha.

Rezerwat przyrody Spytkowo – rezerwat torfowiskowy położony w województwie warmińsko-mazurskim, w gminie Giżycko i nadleśnictwie Borki. Obejmuje torfowisko przejściowe ze stanowiskiem wierzby lapońskiej oraz innej roślinności reliktowej. Położony jest 5,5 km na północny wschód od Giżycka i 1 km na wschód od wsi Spytkowo.

Rezerwat przyrody Świńskie Bagno – rezerwat torfowiskowy położony w województwie warmińsko-mazurskim, gminie Iłowo-Osada, nadleśnictwie Dwukoły.

Rezerwat przyrody Torfowisko na Tatarskiej Górze – torfowiskowy rezerwat przyrody położony na terenie gminy Gołdap w powiecie gołdapskim.

Torfowisko pod Danowem – torfowisko znajdujące się w odległości 8 km od Orzysza, położone na skraju lasu.

Rezerwat przyrody Uroczysko Piotrowice – rezerwat torfowiskowy położony w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Biskupiec, nadleśnictwo Jamy, leśnictwo Krotoszyny.

Rezerwat przyrody Żurawie Bagno – ścisły rezerwat torfowiskowy położony w województwie warmińsko-mazurskim, w gminie Kurzętnik, nadleśnictwo Brodnica. Leży w granicach Brodnickiego Parku Krajobrazowego.