British AcademyW
British Academy

British Academy lub Akademia Brytyjska – narodowa akademia nauk humanistycznych i społecznych Wielkiej Brytanii.

British CouncilW
British Council

British Council – instytucja reprezentująca Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej oraz edukacyjnej, z nastawieniem na naukę języka angielskiego.

Brytyjska budka telefonicznaW
Brytyjska budka telefoniczna

Brytyjska budka telefoniczna – charakterystyczna czerwona budka telefoniczna, powszechnie stosowana w Wielkiej Brytanii od lat 20. XX wieku. Jej tradycyjne modele uznawane są za jeden z symboli Wielkiej Brytanii i jedno z najlepszych osiągnięć brytyjskiego designu.

Car boot saleW
Car boot sale

Car boot/trunk sale lub boot/trunk fair – brytyjski rodzaj bazaru, na którym osoby prywatne sprzedają głównie używane sprzęty domowe. Car boot sales odbywają się także w Australii i zdobywają popularność w Europie.

ChavW
Chav

Chav – określenie używane w odniesieniu do części młodych ludzi zamieszkujących Wielką Brytanię. Stereotypowy chav, w północno-wschodniej Anglii określany również charver, to agresywny nastolatek, zazwyczaj bezrobotny lub wywodzący się z klasy robotniczej, charakteryzujący się licznymi antyspołecznymi zachowaniami, m.in. publicznym piciem alkoholu, zażywaniem narkotyków i zakłócaniem porządku publicznego. Typowy chav ubrany jest w bluzę z kapturem, dres oraz czapkę bejsbolówkę.

Christmas crackerW
Christmas cracker

Christmas cracker – kartonowa rolka zawierająca niespodziankę, zapakowana w kolorowy papier, w sposób przypominający duży cukierek, stanowiąca tradycyjny element przyjęć i obiadów bożonarodzeniowych w Wielkiej Brytanii. Otwierany z trzaskiem poprzez jednoczesne pociągnięcie za oba końce, zgodnie ze zwyczajem przez dwie osoby. Przy świątecznym stole otwierane są zazwyczaj jednocześnie – zgromadzeni krzyżują ręce, prawą dłonią trzymając końcówkę własnego crackera, a lewą pociągając za koniec crackera osoby obok.

Cool BritanniaW
Cool Britannia

Cool Britannia – okres wzmożonej popularności brytyjskiej kultury popularnej i dumy z jej światowego rozprzestrzeniania. Zjawisko to wystąpiło w latach 90. XX wieku i zostało zainspirowane brytyjską inwazją z lat 60.

CyclopaediaW
Cyclopaedia

Cyclopaedia: or, An Universal Dictionary of Arts and Sciences – angielska, dwutomowa encyklopedia wydana przez Ephraima Chambersa w Londynie w roku 1728. W XVIII wieku była to najbardziej znana encyklopedia w języku angielskim.

Encyklopedia BritannicaW
Encyklopedia Britannica

Encyclopædia Britannica – anglojęzyczna encyklopedia powszechna wydana po raz pierwszy w latach 1768–1771 w Edynburgu przez Colina Macfarquhara i Williama Smellie’a, a od 1901 wydawana w Stanach Zjednoczonych. Od 2012 wydawana tylko w wersji online.

Equity (związek zawodowy)W
Equity (związek zawodowy)

Equity - brytyjski związek zawodowy grupujący przede wszystkim aktorów, a w mniejszym stopniu także piosenkarzy, tancerzy, modelki, choreografów, scenografów, reżyserów i inspicjentów, jak również prezenterów radiowych i telewizyjnych oraz artystów kabaretowych i cyrkowych.

GodivaW
Godiva

Godiva, Lady Godiva – żona saksońskiego hrabiego Mercji, lorda Coventry Leofrica III.

HalloweenW
Halloween

Halloween – zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej.

Kate Sharpley LibraryW
Kate Sharpley Library

Kate Sharpley Library – biblioteka poświęcona literaturze i historii anarchizmu. Założona w 1979 i zreorganizowana w 1991, obecnie posiada około dziesięciu tysięcy tomów, broszur i czasopism w języku angielskim.

Lista tartanówW
Lista tartanów

Lista tartanów – lista wybranych wzorów tkanin według oficjalnego spisu tartanów The Scottish Register of Tartans zatwierdzonego przez rząd Zjednoczonego Królestwa. Każdy tartan, oprócz opisu i wzoru tkaniny, posiada oznaczenie katalogowe numerem STA (Scottish Tartans Authority) i STWR (Scottish Tartans World Register).

London Bridge is falling downW
London Bridge is falling down

London Bridge is falling down – powszechnie znana piosenka-rymowanka, posiadająca wiele wersji na całym świecie, najczęściej śpiewana przez dzieci przy zabawie. Po raz pierwszy spisana została w 1744 roku.

National Grandparents DayW
National Grandparents Day

National Grandparents Day, pol. Narodowy Dzień Dziadków – świeckie święto obchodzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, anglosaski odpowiednik Dnia Babci i Dziadka. W przeciwieństwie do odrębnych dni w Polsce jest wspólnym świętem.

PrerafaeliciW
Prerafaelici

Prerafaelici – stowarzyszenie artystyczne założone w Londynie w 1848 przez studentów Royal Academy of Arts Johna Everetta Millais’a, Williama Hunta, Dantego Gabriela Rossettiego i jego brata Williama Michaela, do których dołączyli później malarze James Collinson, literat Frederic George Stephens, rzeźbiarz Thomas Woolner, a nieco później Walter Howell Deverell i Charles Allston Collins. Z grupą związany był także malarz Ford Madox Brown.

Punch i JudyW
Punch i Judy

Punch i Judy – tradycyjne przedstawienia kukiełkowe, często kojarzone z kulturą brytyjską, wystawiane w Anglii od XVII w. Przedstawienia złożone są ze scen z udziałem Puncha i innej postaci, zwykle padającej ostatecznie ofiarą kija Puncha. Przedstawienia wykonywane są zwykle przez pojedynczego lalkarza w przenośnej kabinie o charakterystycznej dekoracji i skierowane głównie do dziecięcej publiczności.

Tartan klanowyW
Tartan klanowy

Tartan – tkanina, zwykle z wełny owczej, o kraciastym wzorze utworzonym z krzyżujących się różnej szerokości i barwy pasów, przebiegających w takim samym porządku zarówno wzdłuż osnowy, jak i wątku. W klasycznej szkockiej kracie zespół pasków zostaje w sposób lustrzany odwzorowany i w pionie, i w poziomie. W niektórych "szkockich kratach" zamiast lustrzanego odbicia stosuje się zwykłe kopiowanie, zaś w kracie zwanej American with eagle wprowadza się dodatkowe prążki burzące symetrię.

The Eagle and ChildW
The Eagle and Child

The Eagle and Child – dość popularna nazwa wśród angielskich pubów. Ten artykuł odnosi się do pubu The Eagle and Child na ulicy St Giles w Oksfordzie, który był kiedyś miejscem spotkań grupy literackiej Inklingowie, do której należeli m.in. J.R.R. Tolkien i C.S. Lewis. Tak kiedyś jak i obecnie pub stanowi popularne miejsce spotkań studentów Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Trafalgar DayW
Trafalgar Day

Trafalgar Day – święto w Wielkiej Brytanii, upamiętniające zwycięstwo Royal Navy dowodzonej przez wiceadmirała Horacego Nelsona nad połączoną flotą francusko-hiszpańską w bitwie pod Trafalgarem 21 października 1805 roku.

Wyścig z naleśnikiemW
Wyścig z naleśnikiem

Wyścig z naleśnikiem – tradycyjne wydarzenie, mające miejsce we wtorek przed Środą Popielcową, wywodzące się z Wielkiej Brytanii. Jest to wyścig, którego każdy uczestnik trzyma przed sobą patelnię z naleśnikiem. Tradycja tego wyścigu sięga 1445 roku, kiedy to pewna kobieta z Olney była tak zajęta smażeniem naleśników, że na dźwięk kościelnych dzwonów wybiegła z domu z patelnią z naleśnikiem w ręce, trzymając ją przez całą drogę do kościoła. Tradycyjny dystans wyścigu to 380 metrów.